Skocz do zawartości

Zdjęcie

Pszenica Ozima i jara

22555 odpowiedzi na ten temat

#11521 Share Ulman

Ulman

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 500 postów

Napisany 01 luty 2015 - 19:55

Pszenica Ozima i jara

lancet może nie wziąć 100% samosiewu rzepaku a i jesli pojawi sie rumian to lancet może sobie nie poradzić i dlatego dikamba a granstar na przytulie 

Lancet jest w miarę kompletny chyba że masz na polu jakiś armegedon z zachwaszczeniem. Kto ci powiedział że granstar na przytulę? Jest akurat odwrotnie - przytulia to największa wada granstaru dlatego powinno się dodawać do niego fluroksypyr, amidosulfuron albo karfentrazon.

Czy dobrze rozumiem że w pierwszym zabiegu idzie fungicyd,+herbicyd+skaracanie?  

Kazdy problem ma rozwiązanie. Jeśli nie ma rozwiązania nie ma i problemu

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Pszenica Ozima i jara Dzisiaj, 23:42
  •  

#11522 Share jakub2812

jakub2812

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 57 postów

Napisany 01 luty 2015 - 20:21

Pszenica Ozima i jara Czytam i czytam i ani słowa o RSM nikt nie stosuje?? Ja się przymierzam chciałem poczytać i nici.

#11523 Share tofil

tofil

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 115 postów

Napisany 01 luty 2015 - 20:54

Pszenica Ozima i jara

po rzepaku róż nie bywa z zachwaszczeniem Tak to wszystko w  jednym opryskiwaczu lepiej dołożyć kilka złoty wiecej i mieć spokój :) ja stosuje rsm

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#11524 Share Ulman

Ulman

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 500 postów

Napisany 01 luty 2015 - 22:40

Pszenica Ozima i jara

Muszę przyznać że Twoja technologia mnie mocno zadziwia. Ktoś ci doradza czy sam to ułożyłeś?

#11525 Share skywalker89

skywalker89

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 732 postów

Napisany 01 luty 2015 - 23:08

Pszenica Ozima i jara

rsm to dobra sprawa, spróbowałem w sezonie 2013, wynik pozytywny, w tym sezonie jadę wszystko jedną-dwie dawki.. oszczędność jest w porównaniu do np saletry

#11526 Share tofil

tofil

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 115 postów

Napisany 02 luty 2015 - 06:21

Pszenica Ozima i jara

pracuje w dużym 800ha gospodarstwie i jest tam dwuch od chemii  i oni układają wszystkie  zabiegi

#11527 Share losktos

losktos

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2421 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, muzyka

Napisany 02 luty 2015 - 13:31

Pszenica Ozima i jara

a jak rozpoznac ta faze bbch 31 to jest jeszcze przed pierwszym kolankiem ? a i pszenzyto tym mozna tez skracac ? w takich samych dawkach ?

rozcinasz roślinę (pęd) i szukasz ciemniejszych pierścieni. Jeżeli pierwszy pierścień jest 1 cm od węzła krzewienia to jest to faza BBCH 31 - pierwsze kolanko

Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

#11528 Share BENNY82

BENNY82

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 668 postów

Napisany 02 luty 2015 - 16:09

Pszenica Ozima i jara

witam. powoli zaczynam się zastanawiac nad dawką startową dla pszenicy ozimej. odmiany to mewa i ludwig siew był w optymalnym terminie i pszenica ładnie sie rozkrzewiła ludwig 5 rozkrzewien na rosline a mewa 10 rozkrzewień pola wyglądają jak dywany idealna obsada u obu wg mnie. ludwig jest po łubinie szczepionym bakteriami brodawkowymi wiec troche azotu powinien w glebie zostawic nawożenie przedsiewne 250 kg npk 8-20-30-3s mewa jest po rzepaku nawozenie identyczne klasy gleb takie same piachy 4a 4b 3b. chodzi mi o taką dawke aby nie pobudzic roślin do dodatkowego rozkrzewienia a jedynie w miare mozliwosci utrzymac obsade kłosów. jak dawka powinna byc wg was zastosowana. planuje dac 200kg saletrosanu czyli 52kg azotu i 26kg siarki. docelowo planuje nawożenie 3 dawek  plon 5-6 ton z ha.

#11529 Share tofil

tofil

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 115 postów

Napisany 02 luty 2015 - 17:26

Pszenica Ozima i jara

Najlepiej na pierwszą dawke rsm 32  100kgN  około 250l a drugą 100kg mocznika i to powinno wystarczyć

#11530 Share Ulman

Ulman

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 500 postów

Napisany 02 luty 2015 - 17:40

Pszenica Ozima i jara

Domyślam się że masz ok 250 300 roślin /m2. Żeby miec dobry kompromis pomiędzy plonem a jakością ziarna obsada kłosów nie powinna przekraczać 600-700szt/m2. Jeśli będziesz miał średnio 3 rozkrzewienia i je utrzymasz to i tak będzie gęsto a z tego co piszesz gleby masz niezbyt mocne więc o wykarmienie roślin może być niełatwo przy suszy. Saletrosan powinien być dobry ale chyba bym opóżnił azot o jakieś 2 tygodnie względem pierwszego realnego terminu aplikacji.Może podać opóźniony  mocznik ..... Tak czy inaczej powinieneś spowodować odrzucenie conajmniej kilku rozkrzewień na roślinie.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#11531 Share BENNY82

BENNY82

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 668 postów

Napisany 02 luty 2015 - 18:06

Pszenica Ozima i jara

saletrosan juz zakupiony i dam go na I dawke na pszenice i rzepak. i chyba na pszenice dam własnie ze 2 tygodnie pózniej od optymalnego terminu bo faktycznie tych rozkrzewień jest za dużo i niechciałbym kosic maku. saletrosan dlatego że rosliny mają super wigor po siarce. stosowałem go 2 sezony temu i byłem bardzo zadowolony z parametrów ziarna białko ok 14% gluten powyżej 32. w zeszłym sezonie nie dałem i pszenica nie wyglądała tak dobrze toteż i parametry były liche białko na poziomie 11,5 gluten 25-26. na drugą dawke planuje rsm po raz pierwszy rozlac. na 3 dawke saletra.

#11532 Share losktos

losktos

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2421 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, muzyka

Napisany 02 luty 2015 - 18:22

Pszenica Ozima i jara

witam. powoli zaczynam się zastanawiac nad dawką startową dla pszenicy ozimej. odmiany to mewa i ludwig siew był w optymalnym terminie i pszenica ładnie sie rozkrzewiła ludwig 5 rozkrzewien na rosline a mewa 10 rozkrzewień pola wyglądają jak dywany idealna obsada u obu wg mnie. ludwig jest po łubinie szczepionym bakteriami brodawkowymi wiec troche azotu powinien w glebie zostawic nawożenie przedsiewne 250 kg npk 8-20-30-3s mewa jest po rzepaku nawozenie identyczne klasy gleb takie same piachy 4a 4b 3b. chodzi mi o taką dawke aby nie pobudzic roślin do dodatkowego rozkrzewienia a jedynie w miare mozliwosci utrzymac obsade kłosów. jak dawka powinna byc wg was zastosowana. planuje dac 200kg saletrosanu czyli 52kg azotu i 26kg siarki. docelowo planuje nawożenie 3 dawek  plon 5-6 ton z ha.

10 rozkrzewień? jesteś pewny? Zaproponuje tak:

I 200 kg saletrosanu

II 200 kg saletry lub 150 mocznika

III 100 kg saletry

Edytowany przez losktos, 02 luty 2015 - 18:28.

Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

#11533 Share BENNY82

BENNY82

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 668 postów

Napisany 02 luty 2015 - 18:55

Pszenica Ozima i jara

tak 10 rozkrzewień chodziłem po polu i szukałem oznak ruszenia wegetacji wyrywałem pojedyńcze rosliny i prawie każda miała 10 rozkrzewień . sam jestem zdziwiony tą sytuacją  bo sieje te odmiane już kilka lat i nie miałem jeszcze rtakiej sytuacji. wysiałem w tym roku 0 20 kg wiecej bo zawsze była słabo rozkrzewiona a tu bach.  w okresie siewu była susza i popadało tylko raz po siewie. ci co siali tydzień pózniej to mieli problemy ze wschodami i mają gołe polacie na polach. w tym roku na tych piachcach zastosowałem uprawe bezorkową i drugi roz z rzędu poszło wapno bo było bardzo kwaśno. ludwiga sieje 1 rok i ta ma po 5 rozkrzewien w wiekszosci ale pole wygląda też bardzo ładnie a wysiałem 160 kg bo to 1 rok po centrali.

#11534 Share Chmielo

Chmielo

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 62 postów
  • Zainteresowania:Historia i Wędkarstwo

Napisany 02 luty 2015 - 19:44

Pszenica Ozima i jara

Ja myle dac:

1.Dawka

Saletrzak+ Polifoska 200+200

2.Dawka 

Saletra 200

3. Dawka 

Mocznik 100

Jak myslicie

#11535 Share JD1188

JD1188

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 181 postów

Napisany 02 luty 2015 - 19:51

Pszenica Ozima i jara

U mnie na polu w miejscach gdzie pszenica była starsznie rzadka na wiosne już po pierwszej dawce rozkrzewiła się maksymalnie tak :

http://www.agrofoto....95424-pszenica/

No chyba że kolega siał na początku września 100 kg/ha

U mnie w dawki po rzepaku palnuje tak:

I - 150 kg/ha Saletra 34N

II - 200 kg/ha Saletra 34N

II - 150 kg/ha Saletra 34N

a po kukurydzy na pierwszy strzał 200 kg/ha

do tego jeszcze mikroelemnty cynk, mangam i miedź

I jeszcze jedno pytanie co należy dać pszenicy żeby miała dobre parametry bo w tamtym roku troche cienko 12,5 białka i ledwo się na konsupcyjną łapała :)

#11536 Share marcin0613

marcin0613

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 56 postów

Napisany 02 luty 2015 - 19:59

Pszenica Ozima i jara

......

Edytowany przez marcin0613, 02 czerwiec 2016 - 19:26.

#11537 Share Tomek90

Tomek90

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3194 postów

Napisany 02 luty 2015 - 20:15

Pszenica Ozima i jara

@benny82 Ludwig ma super parametry, myśle nawet że przy dobrym nawożeniu w drugiej dawce mocznikiem czy RSM będzie łapać konsumpcje bez dawki na kłos. Odmiana bardzo wysoka, trzeba mocno hamować 2 razy. 

#11538 Share panczo1922

panczo1922

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 954 postów
  • Zainteresowania:sport, muzyka, wszystko związane z rolnictwem

Napisany 02 luty 2015 - 21:10

Pszenica Ozima i jara Koledzy proszę o poradę... Odmiany Arkadia Jantarka Muszelka. Planuje na pierwszą dawkę 220 saletry po ok 3 tyg 200 mocznika i potem na kłos 100 saletry... Stanowisko po rzepaku. To będzie ok 200kg N. Co zrobić żeby ustała?! Ile razy skracać? Czym i jakie dawki... Celuje ponad 8t.

#11539 Share slawek2209

slawek2209

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2482 postów

Napisany 02 luty 2015 - 21:32

Pszenica Ozima i jara

Na dzień dzisiejszy skąd ta pewność że trzecia dawka azotu będzie konieczna.Może być susza i nie będzie takiej potrzeby.Przy mokrym roku 150 kg N może wystarczyć na plon powyżej 8 w stanowisku po rzepaku.Skracanie przy pierwszym kolanku 1 l CCC+0.3l Moddus lub 1 l CCC+0.6L Medax.Drugi zabieg skracania na liść podflagowy Moddus 0.2 l lub Medax 0.5 l

Edytowany przez slawek2209, 02 luty 2015 - 21:34.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#11540 Share panczo1922

panczo1922

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 954 postów
  • Zainteresowania:sport, muzyka, wszystko związane z rolnictwem

Napisany 02 luty 2015 - 21:42

Pszenica Ozima i jara To jest mój plan... Wiadomo że wszystko zweryfikuje przebieg pogody...
W zeszłym sezonie przy podobnym nawożeniu i skracaniu 1l CCC .+0,2 Moddus na pierwszym kolanku Muszelka stała a Arkadia i Jantarka leżały plackiem...