Skocz do zawartości

Zdjęcie

Pszenica Ozima i jara

22589 odpowiedzi na ten temat

#11481 Share PABLO555

PABLO555

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 197 postów

Napisany 29 styczeń 2015 - 22:29

Pszenica Ozima i jara Może i utrudniam bo robię 2 przejazdy ale moim zdaniem sam saletrosan 26 na moje rzepaki to zasłabo ja połowę (22)ha rzepaku przesiałem powód (ślimaki)jest dość mały około 6-10 liści .W ubiegłym roku dawałem 200 saletrosan +200 saletra ,druga dawka 200kg saletra .i na tym koniec troszkę dolistnie

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Pszenica Ozima i jara Dzisiaj, 16:12
  •  

#11482 Share losktos

losktos

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2425 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, muzyka

Napisany 29 styczeń 2015 - 22:48

Pszenica Ozima i jara

Od kiedy buraki to dobry przedplon. Pole wycyszone nawet z wody

jak buraki to zły przedplon to co jest dobrym?

Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

#11483 Share dawid3p

dawid3p

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 654 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo

Napisany 30 styczeń 2015 - 14:29

Pszenica Ozima i jara losktos

Jeżeli ktoś nie nawoził obornikiem pod buraki, zebrał liście to faktycznie może być trochę słabe stanowisko, a jeżeli jeszcze zdążysz zasiać pszenice ozimą, to ma ciężko ale w sumie po co woda jesienią, są rosy, u mnie plon był porównywalny 6,5 t, po ziemniakach i burakach pastewnych,  a pszenica siana 25 października, najlepszym przedplonem jest rzepak i nie ma co tu dyskutować :D  Chociaż u mnie pszenica też po jęczmieniu jarym gdzie słoma była pocięta sypała rewelacyjnie 5,5t/ha

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#11484 Share Bajteeek

Bajteeek

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 32 postów

Napisany 30 styczeń 2015 - 17:16

Pszenica Ozima i jara

witam, pierwszy raz w życiu posiałem pszenicę, odmiana Arkadia, przedplon mieszanka zbożowa, III i IV klasa gleby, czy skracanie będzie konieczne przy nawożeniu ok. 150kg N, jeśli tak to co najlepiej zastosować, oraz jaką ochronę fungicydową zastosować aby zamknąć się w 2 zabiegach a przy tym nie zbankrutować? mieszanie raczej nie wchodzi w grę bo po prostu plantacja nie jest na tyle duża

#11485 Share dawid3p

dawid3p

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 654 postów

Napisany 30 styczeń 2015 - 17:56

Pszenica Ozima i jara

przy 150 N nie musisz skracać cerone jest stosunkowo drogi a u ciebie na pewno ustoi Arkadia, ja pryskałem Topsinem  a drugi zabieg Artea  

#11486 Share knoro93

knoro93

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1457 postów

Napisany 30 styczeń 2015 - 22:36

Pszenica Ozima i jara

to zależy od przebiegu pogody i obsady przede wszystkim jak rzadka to może i nie trzeba skracać ale jak gesta to bym skrócił

#11487 Share warchest

warchest

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1411 postów

Napisany 30 styczeń 2015 - 22:44

Pszenica Ozima i jara

a jak i kiedy najlepiej skracac pszenice bo jeden znajomy to mi powiedzial ze nie skraca bo skrocil kiedys pszenice samym ccc i mowi ze sam poslad zebral a my w tamtym rou skrocilismy moddusem ale to drogo wychodzi i pytanie czy mozna moddus mieszac z ccc i czy to bezpieczne dla roslin jest i jakie dawkowanie tego i wgl

#11488 Share dawid3p

dawid3p

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 654 postów

Napisany 30 styczeń 2015 - 22:59

Pszenica Ozima i jara

ja skracam cerone, + (jakis inny środek który obniżał dawkowanie nie pamiętam musiał bym zobaczyć do papierów) od 1-4 kolanka ja w zeszłym roku skracałem za późno i leżała a jak wiadomo jak leży to i parametry do d*py, ale na szczęście tylko miejscami, ale najlepiej około 2 kolanka (ja tak w tym roku przypilnuję mam nadzieję :D

#11489 Share Daros

Daros

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 86 postów

Napisany 30 styczeń 2015 - 23:33

Pszenica Ozima i jara U mnie przy 140 kg N/ha idzie 0,2/0,3 moddusa + 0,9 ccc i jest dobrze chociaż w minionym roku przy plonie lekko przekraczającym 8t/ha to julius nie ustał wszędzie ale to był specyficzny sezon duża ilość opadów . W tym sezonie może być susza wiosenna i wtedy uważajmy lepiej na dawki bo można więcej złego niż dobrego zrobić . Choć dawka którą podałem jest bardzo bezpieczna . Zobaczymy koledzy co z tą zimą jeszcze będzie śniegu brak czy wody na wiosne wystarczy naszym roślinkom . Pozdrawiam :-)

#11490 Share dawid3p

dawid3p

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 654 postów

Napisany 30 styczeń 2015 - 23:39

Pszenica Ozima i jara

jak to możliwe że masz 8t/ha przy tak niskim nawożeniu N?? Jaka ziemia przedplon, nawożenie organiczne? poplony? 

Daros

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#11491 Share Mateusz1q

Mateusz1q

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 500 postów

Napisany 30 styczeń 2015 - 23:44

Pszenica Ozima i jara

U mnie 100N i 8t Wydma po kończynie, a wcześniej burakach. Klasa IVa, T1: duet star, T2 Artea. Polecam dobry płodozmian. W tym roku rowniez nie planuje jakiejs super ochrony, poniewaz na takiej klasie ziemii najwazniejszym czynnikiem są opady, a ich brak moze spowodować, ze cale moje starania będą na nic.

#11492 Share dawid3p

dawid3p

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 654 postów

Napisany 31 styczeń 2015 - 00:21

Pszenica Ozima i jara

ja w pszenicy w zeszłym roku po głowie dostałem bo wymarzła i była rzadka w 20 % zobaczcie, a wydma jak nazwa wskazuję świetny plon wszystko leży jak nie skorcisz chyba najlepiej u mnie plonowała

http://www.agrofoto....pszenica-ozima/

#11493 Share losktos

losktos

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2425 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, muzyka

Napisany 31 styczeń 2015 - 11:18

Pszenica Ozima i jara

a jak i kiedy najlepiej skracac pszenice bo jeden znajomy to mi powiedzial ze nie skraca bo skrocil kiedys pszenice samym ccc i mowi ze sam poslad zebral a my w tamtym rou skrocilismy moddusem ale to drogo wychodzi i pytanie czy mozna moddus mieszac z ccc i czy to bezpieczne dla roslin jest i jakie dawkowanie tego i wgl

zebrał poślad bo nie umiał skracać, dowalił pewnie ccc późno i tak wyszło.

Samym CCC też można w miarę dobrze skrócić (w właściwie to nie tyle skrócić co usztywnić) ale trzeba idealnie trafić w faze a to nie jest proste.

Jeżeli dawać samo CCC to 1,5 l w fazie BBCH 30/31 - to jest najtańsza opcja.

Nieco drożej ale i znacznie lepiej wychodzi CCC + Moddus (np. odpowiednio 1 l + 0,2 l). I też dobrze jest robić ten zabieg nie później niż w fazie BBCH 31

Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

#11494 Share Ulman

Ulman

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 500 postów

Napisany 31 styczeń 2015 - 12:16

Pszenica Ozima i jara

jak to możliwe że masz 8t/ha przy tak niskim nawożeniu N?? Jaka ziemia przedplon, nawożenie organiczne? poplony? 

Daros

My na lubelszczyżnie tak wszyscy mamy! .A żeby było ciekawiej kamienia na na polu nie uświadczysz :D. Tak na serio mówiąc to taki plon jest absolutnie realny nawet przy nie najwyższej agrotechnice. Przedplon jest oczywiście bardzo istotny ale kluczem są gleby - większość od Chełma do Tomaszowa Lub. to dobre lub średnie rędzinywłaściwe lub czarnoziemne, gleby brunatne wytworzone z lessów, czarnoziemy zdegradowane lub właściwe na lessach. Większość będzie się zawierać bonitacyjnie pomiędzy 1 a 3b.

Kazdy problem ma rozwiązanie. Jeśli nie ma rozwiązania nie ma i problemu

#11495 Share Bajteeek

Bajteeek

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 32 postów

Napisany 31 styczeń 2015 - 12:52

Pszenica Ozima i jara

a co sądzicie o zastosowaniu Medaxu Top w zalecanej dawce?

#11496 Share Daros

Daros

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 86 postów

Napisany 31 styczeń 2015 - 16:26

Pszenica Ozima i jara 3a/3b przedplon rzepak ozimy . Poplony kiedys miałem teraz już nie sieje w ogóle . Na poplon była wsiewana gorczyca ponieważ sieje rzepak a to ta sama rodzina i szkodniki się hodują w gorczycy . Wszedłem w uprawę soi która bardzo dobrze wzbogaci płodozmian który jest podstawą do łatwiejszego uzyskania wysokich plonów niższym kosztem . Mało azotu ? W nadchodzącym sezonie obniżę dawkę startową ponieważ pszenica jest bardzo dobrze rozwinięta i azotu po przedplonie sojowym i rzepaku ozimym nie zabraknie . Pszenica u mnie jest tylko po soi i rzepaku po zbożu nie sieje pszenicy . Areał obsiany jest odmianami ostroga tak na próbę zobaczymy ile można z niej wyciągnąć druga to julius który stanowi większość areału a trzecia to arktis świetnie się rozkrzewiła siana przed 20 września w ilości 155kg/h .

#11497 Share koczas

koczas

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 783 postów

Napisany 31 styczeń 2015 - 17:53

Pszenica Ozima i jara

Medax Top ładnie podziałał u mnie, ale troszkę się położyło, bo pryskałem 1,25 l w fazie wczesnego 2 kolanka. Jednocześnie odpowiem co do Arkadii- zastosowałem ten medax przy 150 kg N i położyło się 10%. Arkadia musi być skrócona, nie ma szans że ustoi przy 150 N- u mnie plon około 9 ton z hektara.

#11498 Share damianzbr

damianzbr

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2862 postów

Napisany 31 styczeń 2015 - 21:17

Pszenica Ozima i jara

Jakie doświadczenia macie z jantarką? Pierwszy raz ją sieję na IV kl. przedplon strączkowe nawożenie N planuję +/- 100 kg/ha. Skracać ją kiedy i czym?

#11499 Share piotr63a

piotr63a

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 116 postów

Napisany 31 styczeń 2015 - 21:36

Pszenica Ozima i jara

ja mialem jantarke w tamtym roku na słabej ziemi pozno siana i przedplonie zbozowym dała po wyzej 6t/ha, byla troche za rzadka ale ziarno miala grube, jako jedyna pszenica bez skracania mi ustala.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#11500 Share andrzej1988

andrzej1988

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1680 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, produkcja roślinna, muzyka, motoryzacja

Napisany 31 styczeń 2015 - 22:25

Pszenica Ozima i jara

Tez mam posiana jantarke z centrali po Łubinie żółtym. narazie nie moge wiele powiedziec ale w porownaniu z arkadią to jest szok. Strasznie sie rozkrzaczyła. Nie powiem ale Arkadia tez jest ładnie rozkrzaczona ale Jantarka to mnie zaskoczyła. Brak nawozenia przedsiewnego jedynie dolokorn gleba IV