Skocz do zawartości

Zdjęcie

Pszenica Ozima i jara

22585 odpowiedzi na ten temat

#11241 Share Zenonim

Zenonim

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 957 postów

Napisany 05 styczeń 2015 - 21:55

Pszenica Ozima i jara

Każdy azot zakwasza ziemię. A co do saletrzaku jest to nawóz podobny do saletry w działaniu + ma dodatki. 

Edytowany przez Zenonim, 05 styczeń 2015 - 21:55.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Pszenica Ozima i jara Dzisiaj, 10:57
  •  

#11242 Share gucik131

gucik131

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 834 postów
  • Zainteresowania:Mechanizacja, elektronika

Napisany 05 styczeń 2015 - 22:06

Pszenica Ozima i jara

i nie wiem dla czego np yara can na całym Świecie jest kupowana, a to właśnie saletrzak, z większą zawartością magnezu i wapna 

#11243 Share Ulman

Ulman

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 500 postów

Napisany 05 styczeń 2015 - 22:29

Pszenica Ozima i jara

Mam wysokie / b.wysokie pH więc zakwaszenie nie jest dla mnie problemem. Kg azotu w moczniku to ok3 PLN w saletrze 3,6, saletrzak prawie 3,9 Pln więc saletra jest 20% a saletrzak o 30% droższy przeliczając na azot. W zastosowaniu przedsiewnym gdy nie potrzebuje działania azotu "tu i teraz" stosuje właśnie mocznik. Pogłównie w pszenicy na 2 i 3 dawkę odpowiednio wcześnie stosując - też mocznik. Jako dodatek do oprysków - mocznik Zamiast 4xpo 2000kg rozsiewam 3x2000kg na ten sam obszar. 

Wolno działający azot najmniej sprzyja też rozwojowi chorób.

Jak dla mnie jest więcej plusów "dodatnich" niż minusów 

Kazdy problem ma rozwiązanie. Jeśli nie ma rozwiązania nie ma i problemu

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#11244 Share loquito

loquito

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 324 postów

Napisany 06 styczeń 2015 - 09:04

Pszenica Ozima i jara

Panowie co sądzicie, tak w skali od 1 do 10 o T1 : Leander 0.2l/ha + Safir 0,6l/ha+ Atak 0.6l/ha. Pszenica w połowie po rzepaku i w połowie po zbożach. Oraz jak wysoki waszym zdaniem może być w procentach ubytek w plonie przy rezygnacji z zabiegu T1?

#11245 Share Raptus902

Raptus902

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 715 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo,sport

Napisany 06 styczeń 2015 - 10:04

Pszenica Ozima i jara

U mnie teraz jak kupowaliśmy nawóz to cena azotu była taka sama w saletrze i salmagu 

#11246 Share ogar118

ogar118

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1304 postów

Napisany 06 styczeń 2015 - 10:28

Pszenica Ozima i jara

O azot azotanowy z saletrzaku czy saletry zastosowanej pod rośliny jare bym się nie martwił, że się "wymyje"...

A co do CAN 27 (yara) cały świat go sieje bo tam jest taka formulacja tego nawozu która sprawia że granula naciąga wodę z otoczenia i szybciej zaczyna działać. 

#11247 Share knoro93

knoro93

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1457 postów

Napisany 06 styczeń 2015 - 12:50

Pszenica Ozima i jara

Wiadomo że nie wymyje wszystkiego ale to jest najbardziej podatna forma azotu na wymywanie. Jesli chodzi o te dodatki magnezu i wapna do saletrzaku to są to śmieszne ilości praktycznie nic nie znaczące. Saletra również ma dodatek magnezu tylko nie ma o tym informacji nie wiem czy dodatku wapna nie ma niby otoczki nie ma ale moze jakas inna forma nie wiem gdzies tak słyszałem.

#11248 Share akacja

akacja

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 404 postów

Napisany 06 styczeń 2015 - 13:07

Pszenica Ozima i jara

Mam wysokie / b.wysokie pH więc zakwaszenie nie jest dla mnie problemem. Kg azotu w moczniku to ok3 PLN w saletrze 3,6, saletrzak prawie 3,9 Pln więc saletra jest 20% a saletrzak o 30% droższy przeliczając na azot. W zastosowaniu przedsiewnym gdy nie potrzebuje działania azotu "tu i teraz" stosuje właśnie mocznik. Pogłównie w pszenicy na 2 i 3 dawkę odpowiednio wcześnie stosując - też mocznik. Jako dodatek do oprysków - mocznik Zamiast 4xpo 2000kg rozsiewam 3x2000kg na ten sam obszar. 

Wolno działający azot najmniej sprzyja też rozwojowi chorób.

Jak dla mnie jest więcej plusów "dodatnich" niż minusów 

Zawsze najtanszy azot bedzie w RSM i najbardziej efektywny w swoim stosowaniu,Co do róznicy w cenie nie patrzmy w ten sposób,to ze mocznik wyjdzie najtaniej,nie zawsze bedzie tak w rzeczywistosci pod wzgledem działania.Przejscie z formy amidowej w formy dostepne niesie za sobą zawsze straty.Ilośc procentowa strat jest głównie uzależniona od trzech rzeczy temperatury,uwilgotnienia gleby oraz od tego czy sa to gleby słabe czy zwięzłe..

#11249 Share losktos

losktos

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2425 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, muzyka

Napisany 06 styczeń 2015 - 13:09

Pszenica Ozima i jara

Panowie co sądzicie, tak w skali od 1 do 10 o T1 : Leander 0.2l/ha + Safir 0,6l/ha+ Atak 0.6l/ha. Pszenica w połowie po rzepaku i w połowie po zbożach. Oraz jak wysoki waszym zdaniem może być w procentach ubytek w plonie przy rezygnacji z zabiegu T1?

Jak dla mnie zbyt małe dawki.

Leander 0,4, Safir może zostać, Atak 0,8

Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

#11250 Share tomekZ058

tomekZ058

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 788 postów

Napisany 06 styczeń 2015 - 15:32

Pszenica Ozima i jara

a co by mozna dac zamiast Tebu w T3 moze byc Osiris 2.0l/h jesli polece Duetem Ultra w T2?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#11251 Share losktos

losktos

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2425 postów

Napisany 06 styczeń 2015 - 15:40

Pszenica Ozima i jara

Można Osiris, ale są to srodki z całkiem innej półki cenowej wiec nie ma co porównywać

Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

#11252 Share tomekZ058

tomekZ058

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 788 postów

Napisany 06 styczeń 2015 - 17:00

Pszenica Ozima i jara

no tak ale miałem propozycje zeby dac na T2 Soligor a on wychodzi drozej w pełnej dawce 1.0l/h od np.Duetu Ultra 0.6l/h,a na T3 Tebu 1.0l/h + Topsin 0.5l/h to cenowo wychodzi cos ok 100zł to czy nie lepiej dołozyc ok 50zł i poleciec tym Osirisem 2l/h.

#11253 Share ogar118

ogar118

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1304 postów

Napisany 06 styczeń 2015 - 17:11

Pszenica Ozima i jara

No niby tylko 4% Mg ale jak się spojrzy w zapotrzebowanie na Mg pszenicy konsumpcyjnej przy plonie 9 ton to pobiera ona 32 kg Mg to przy sumie saletrzaku powiedzmy 500 kg  dostarczamy 20 kg Mg czyli ponad połowę zapotrzebowania... To czy to takie nic przy statystycznej zasobności polskich gleb w ten składnik?

Spotkaliście gdzieś u siebie w punktach sprzedaży Saletrosan 30, jeśli tak to jaka cena??

#11254 Share losktos

losktos

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2425 postów

Napisany 06 styczeń 2015 - 19:15

Pszenica Ozima i jara

no tak ale miałem propozycje zeby dac na T2 Soligor a on wychodzi drozej w pełnej dawce 1.0l/h od np.Duetu Ultra 0.6l/h,a na T3 Tebu 1.0l/h + Topsin 0.5l/h to cenowo wychodzi cos ok 100zł to czy nie lepiej dołozyc ok 50zł i poleciec tym Osirisem 2l/h.

no Osiris będzie raczej lepszym rozwiązaniem niż Tebu + Topsin.

Edytowany przez milanreal1, 06 styczeń 2015 - 20:45.

Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

#11255 Share XTRO

XTRO

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1207 postów

Napisany 06 styczeń 2015 - 20:35

Pszenica Ozima i jara

mam pytanie z innej beczki:

Ile gdzieś stopni mrozu wytrzymuje pszenica ?

Śniegu u mnie akurat praktycznie nie ma

#11256 Share Davidastra

Davidastra

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 863 postów

Napisany 06 styczeń 2015 - 20:39

Pszenica Ozima i jara

jak dobrze pamietam to bez okrywy do 15 powinna na spokojnie wytrzymać , w końcu mocniejsza sporo jest jak jęczmień

Opus meum est

#11257 Share milanreal1

milanreal1

Nie zadzieraj z moderatorem :D

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8983 postów
  • Zainteresowania:Sport, muzyka i oczywiście rolnictwo.

Napisany 06 styczeń 2015 - 20:45

Pszenica Ozima i jara

a ja właśnie zrezygnowałem z mocznika i przeszedłem na saletrzak i saletrę mocznik najbardziej zakwasza glebę a jak się przedobrzy w ziemniakach to czarnieją.

A tu Cię zdziwię bo przeliczając na czysty składnik mocznik mniej zakwasza glebę niż saletra i saletrzak,

- Jak siejesz pogłównie saletrzak i trafisz na susze to nie ma szans rozpuszczenia się a saletra czy mocznik nawet i z rosą ale sie rozpuszcza podobna sytuacja jest na wiosne na pierwszy strzał długo leży bez deszczu mimo wilgotnej gleby i nie mówcie tutaj że to lezy otoczka magnezowo wapniowa

- Najdroższy azot
- Jeśli chodzi o nawożenie przedsiewne to jest to bardziej wymywalna forma azotu niz mocznik który staje sie dostepny po 3 tygodniach akurat wtedy kiedy roślina potrzebuje azotu

Forma amidowa jest szybciej wymywana niż forma saletrzana. Do tego w trakcie przemian część N ucieka. Dla mnie mocznik jest ok tylko w kukurydzy. W zbożach ozimych i jarych saletra daje lepsze efekty. Z saletrzaku rezygnuje ze względu na nierównomierny wysiew. Saletrzak tarnowski ma bardzo nierównomierne granule, włocławski ma za duże granule.

Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

#11258 Share knoro93

knoro93

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1457 postów

Napisany 06 styczeń 2015 - 20:52

Pszenica Ozima i jara

No niby tylko 4% Mg ale jak się spojrzy w zapotrzebowanie na Mg pszenicy konsumpcyjnej przy plonie 9 ton to pobiera ona 32 kg Mg to przy sumie saletrzaku powiedzmy 500 kg  dostarczamy 20 kg Mg czyli ponad połowę zapotrzebowania... To czy to takie nic przy statystycznej zasobności polskich gleb w ten składnik?

Spotkaliście gdzieś u siebie w punktach sprzedaży Saletrosan 30, jeśli tak to jaka cena??

Warto też wiedzieć, że skład saletry amonowej sprzedawanej jako nawóz może bć wzbogacony o inne substancje. Producenci saletry amonowej do azotanu amonu jako wypełniacz dodają też mączkę dolomitową, zawierającą wapń i magnez. Na bazie saletry amonowej produkowany jest też saletrzak, czyli nawóz, w którego skład poza saletrą wchodzą węglan wapnia i węglan magnezu.

Poszukałem i tak jak wczesniej pisałem saletra zawiera również magnez i w zależności od producenta wapń, Także saletrzak jak najbardziej na minus jedynym i to jedynym plusem saletrzaku jest to że podobno mniej zakwasza niż pozostałem nawozy azotowe.

Edytowany przez knoro93, 06 styczeń 2015 - 20:54.

#11259 Share maciekmaciek30

maciekmaciek30

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 264 postów

Napisany 06 styczeń 2015 - 21:30

Pszenica Ozima i jara losktos  a co powiesz o Mondatak 450 EC na T1?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#11260 Share tomekZ058

tomekZ058

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 788 postów

Napisany 06 styczeń 2015 - 22:18

Pszenica Ozima i jara

losktos a inne pytanie jak juz wiem ze Osiris lepszy od Tebu i Topsinu to pewnie pojade tym Osirisem,a który jest lepszy srodek według ciebie na T2 Soligor czy Duet Ultra?