Skocz do zawartości

Zdjęcie

Pszenica Ozima i jara

22589 odpowiedzi na ten temat

#11121 Share tomekZ058

tomekZ058

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 788 postów

Napisany 21 grudzień 2014 - 19:56

Pszenica Ozima i jara

MedaxTop na pszenice 0,8-1,25l/ha

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Pszenica Ozima i jara Dzisiaj, 07:05
  •  

#11122 Share milanreal1

milanreal1

Nie zadzieraj z moderatorem :D

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8984 postów
  • Zainteresowania:Sport, muzyka i oczywiście rolnictwo.

Napisany 21 grudzień 2014 - 20:15

Pszenica Ozima i jara

pszenica legenda II , IIIa klasa po pszenicy , burakach i cebuli ; azot celuje 190N/ha plon zwykle 8-9 ton ale chciałbym tonę więcej ;) t1 capalo t3 soligor teraz rozkmina t2: zalecacie azoksystrobine + triazole.. na szybkie działanie rozumie triazole ale na dłuższe zabezpieczenie po kija amistar itp. ? według tabeli HGCA  działa dość dobrze na rdze i tyle a co z septoriozą , mączniakiem i trzeba chyba już w t2 myśleć pomału o fuzariozach ?  a może chodzi o "efekt zieloności "  po amistarze i generetykach ? tylko na chłopski rozum lepszy efekt zieloności na koniec aby max przedłużyć wegetacje ?

P.S. na poziom białka wpływa najbardziej nawożenie azotem ? to teoria osoby sprzedającej nawozy ;D i nawet z odmiany paszowej można azotem zrobić konsumpcje hehe

Amistar nie jest tani, w mieszaninie z triazolami wychodzi podobnie jak np adexar czy seguris które lepiej powinny chronić przed septoriozami a efekt zielonego liścia tez występuje.

Ja od kilku lat daję na T1 wirtuoz 1 l + 0,3 l modusa + 1 l CCC i nie zauważyłwm przypaleń, może zależy od odmiany ;)

A to z pewnością. Tak jak powiedziałem nie ma na to reguły, w zeszłym roku wiele zabiegów powodowało fitotoksyczności gdzie nigdy wcześniej coś takiego nie występowało.

Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

#11123 Share jacek472

jacek472

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 506 postów

Napisany 21 grudzień 2014 - 20:54

Pszenica Ozima i jara

Moddus z fungicydami zawierającymi "szybkie" triazole czyli np. z tebukonazolem, epoksykonazolem może powodować przypalenia. Choć na to nie ma reguły czasem będą, czasem nie. Moddus z tiltem nie powinien nic negatywnego powodować.

Też gwarancji na tilt z moddusem bym nie dał. Dwa lata temu poszedł w pszenicy na t1 tilt solo z moduswm i popalił mi kocówki.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#11124 Share Camry

Camry

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 399 postów

Napisany 21 grudzień 2014 - 21:04

Pszenica Ozima i jara

jaka to gleba?bo to ważne do ph jak ciężka to ph dobre ale mogłoby być ciut wyższe a jak lekka  to ph bardzo dobre nawet ciut za wysokie lekka gleba nie wymaga aż tak wysokiego ph

dałbym  jeszcze jakiś polidap w odpowiedniej dawce i  dalej leciał z azotem

klasa ziemi to troszkę mozaika ,klasa 2 i 3 a 20%  to 4 ,jeśli miałbym dać  polidap to dopiero na wiosnę? tego polidapu na ha to wystarczy 70 kg w czystym składniku czy dać więcej?

#11125 Share slawek2209

slawek2209

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2482 postów

Napisany 21 grudzień 2014 - 21:11

Pszenica Ozima i jara

Mustang na poprawki w stanowisku po rzepaku po kukurydzy idzie Huzar Activ.

Co do zamiany Cerone na Medax Top to ile trzeba dać litrów Medaxu na hektar?

jesli Medax chcesz dac na drugi zabieg skracajacy 0.6 l wystarczy na liść podflagowy

#11126 Share JD1188

JD1188

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 181 postów

Napisany 21 grudzień 2014 - 21:26

Pszenica Ozima i jara

Tak myślałem że można dać mniej Medax'u na drugi zabieg niż pisze w zaleceniach :)

Znacie może jeszcze jakieś alternatywy dla Medxu i Cerone??

#11127 Share slawek2209

slawek2209

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2482 postów

Napisany 21 grudzień 2014 - 21:41

Pszenica Ozima i jara

moddus 0.2 l na drugi zabieg

#11128 Share aro1975

aro1975

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2010 postów

Napisany 21 grudzień 2014 - 21:46

Pszenica Ozima i jara

klasa ziemi to troszkę mozaika ,klasa 2 i 3 a 20%  to 4 ,jeśli miałbym dać  polidap to dopiero na wiosnę? tego polidapu na ha to wystarczy 70 kg w czystym składniku czy dać więcej?

a jak ten fosfor z polidapu przemieści się w obręb strefy korzeniowej? na chyba, że chcesz już nawozić następną roślinę?

#11129 Share Camry

Camry

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 399 postów

Napisany 21 grudzień 2014 - 23:22

Pszenica Ozima i jara

to w takim razie co byś zaproponował?

#11130 Share thug

thug

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3210 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo sport

Napisany 22 grudzień 2014 - 00:20

Pszenica Ozima i jara

tak jak wyżej co zaproponowałbyś z fosforu bo ja raczej innego rozwiazania oprócz dolistnego nie widzę polidap z ga, i tak ma formę najbardziej dostępną dla rośliny no jakbyś napisał dostępności gdybym zaproponował np superfosat to tak

Thug

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#11131 Share e2visionamd

e2visionamd

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 273 postów

Napisany 22 grudzień 2014 - 00:40

Pszenica Ozima i jara

1. Metrafenon ( benzofenony ) w capalo działa zapobiegawczo czy interwencyjnie ? chodzi konkretnie o mączniaka [ capalo ]

2. biksafen z protiokonazolem ( to triazol wiec wiem ze intrwencyjnie ) inaczej azole zapobiegawczo czy interwencyjnie i dlaczego sam protiokonazol działa dobrze na mączniaka a z biksafenem już nieciekawie ? może by dodać samego protiokonazolu ?[ aviator ]

3. Są w internecie materiały z podziałem substancji aktywnych na działające zapobiegawczo i interwencyjnie ? triazole interwencja strobiluryny zapobieganie ale reszta ?

Edytowany przez e2visionamd, 22 grudzień 2014 - 01:12.

#11132 Share jaco25

jaco25

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 736 postów
  • Zainteresowania:Sport,Rolnictwo,Muzyka

Napisany 22 grudzień 2014 - 09:08

Pszenica Ozima i jara

Też gwarancji na tilt z moddusem bym nie dał. Dwa lata temu poszedł w pszenicy na t1 tilt solo z moduswm i popalił mi kocówki.

Jacku ile dawałeś tego Tiltu z moddusem? jaki gatunek pszenicy?

Sprzedam kombajn zbożowy EPPLE MOBIL 940 cena do negocjacji. POLECAM :)

#11133 Share losktos

losktos

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2425 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, muzyka

Napisany 22 grudzień 2014 - 12:11

Pszenica Ozima i jara

1. Metrafenon ( benzofenony ) w capalo działa zapobiegawczo czy interwencyjnie ? chodzi konkretnie o mączniaka [ capalo ]

2. biksafen z protiokonazolem ( to triazol wiec wiem ze intrwencyjnie ) inaczej azole zapobiegawczo czy interwencyjnie i dlaczego sam protiokonazol działa dobrze na mączniaka a z biksafenem już nieciekawie ? może by dodać samego protiokonazolu ?[ aviator ]

3. Są w internecie materiały z podziałem substancji aktywnych na działające zapobiegawczo i interwencyjnie ? triazole interwencja strobiluryny zapobieganie ale reszta ?

1. metrafenon działa bardziej zapobiegawczo na maczniaka

2. triazole działają różnie w zależności od choroby - na jeden bardziej interwencyjnie na drugie zapobiegawczo. Co do tej mieszanki, jest coś takiego jak reakcje antagonistyczne - 2 substancje razem działają gorzej niż stosowane osobno i być może tutaj coś takiego zachodzi

3. działanie niektórych substancji na podstawowe choroby

Zdjęcie0363.jpg

przypalenie końcówek nie musi być skutkiem zastosowanego srodka? Może parę dni po zabiegu była wysoka temperatura? Powoduje to szybszy transport substancji w roślinie, substancja kumuluje sie w końcach liści w takim stezeniu że jest to toksyczne dla roslin. Nie mamy na to wpływu

Edytowany przez losktos, 22 grudzień 2014 - 12:13.

Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

#11134 Share Piters182

Piters182

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 723 postów

Napisany 22 grudzień 2014 - 13:47

Pszenica Ozima i jara

Witam, jak radzicie sprzedawać pszenice czy jeszcze się wstrzymać?

#11135 Share jacek472

jacek472

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 506 postów

Napisany 22 grudzień 2014 - 16:22

Pszenica Ozima i jara

Jacku ile dawałeś tego Tiltu z moddusem? jaki gatunek pszenicy?

2 lata temu standard czyli chyba 1L +0,2 moddus +1L CCC, ale to raczej przez temp. po zabiegu. W tym roku po duecie star z prochlorazem, moddusem i CCC żyto mi przypaliło, ale nie końcówki tylko liście od źdźbła, po zabiegu było zimno.

#11136 Share koczas

koczas

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 783 postów

Napisany 22 grudzień 2014 - 18:36

Pszenica Ozima i jara

A co powiecie na taki hipotetyczny plan na wiosnę na pszenicę ozimą- odmiany sailor oraz arkadia, ładnie rozkrzewione obecnie, przedplony pszenica i rzepak.

1. Rozsiew Saletry Włocławek 180 kg/ha

2. Część pół pryskana jesienią boxer/expert z odrobiną dff, poprawka galaper strong, reszta po boxer/dff/glean zostawiamy.

3. Pierwsze kolankoT1 Tilt turbo 0,8 l+ Atak 0,8 l+Medax Top 0,8+ 1l CCC+12 kg mocznik+ 7,5 kg mikrokomplex(siarczan magnezu z mikroelementami)

4. Wczesne drugie kolanko rozsiew mocznika 150 kg/ha

5. Okolice liścia flagowego Cerone 0,5l+ Soligor 1l+mocznik 12 kg+mikrokomplex 5 kg.

6. Początek kłoszenia 120 kg/ha saletry Włocławek

7.Początek kłoszenia oprysk Orius(tebukonazol) 0,8 l na hektar+ jak będzie potrzeba coś najtańszego na skrzypionki czy mszyce typu cyperkill.

Chciałbym uzyskać plon ok 8 ton oraz białko co najmniej 12,5. W tym roku plony były od 7 do nawet ponad 9 ton/ha ale odbiło się to na parametrach ziarna, białko w większości pszenic w przedziale 11-12. Czy te terminy w miarę się zgadzają ze sztuką rolniczą czy coś opóźnić coś przyspieszyć? Skracanie musi być podwójne, bo na 100% część mi położy znając życie, tak jak w tym roku.

#11137 Share adam85235

adam85235

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 108 postów

Napisany 22 grudzień 2014 - 18:41

Pszenica Ozima i jara

Panowie co mogło być przyczyną tego, że moja pszenica kompletnie gęstości nie miała, odmiany to Julius, zeppelin, skagen, białko w granicach 15, gluten powyżej 30 a gęstość 60-70, dodam iż agrotechnika raczej była poprawna ponieważ zależnie od stanowiska nawet 10ton z ha wychodziło :wacko:

#11138 Share losktos

losktos

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2425 postów

Napisany 22 grudzień 2014 - 19:05

Pszenica Ozima i jara

A co powiecie na taki hipotetyczny plan na wiosnę na pszenicę ozimą- odmiany sailor oraz arkadia, ładnie rozkrzewione obecnie, przedplony pszenica i rzepak.

1. Rozsiew Saletry Włocławek 180 kg/ha

2. Część pół pryskana jesienią boxer/expert z odrobiną dff, poprawka galaper strong, reszta po boxer/dff/glean zostawiamy.

3. Pierwsze kolankoT1 Tilt turbo 0,8 l+ Atak 0,8 l+Medax Top 0,8+ 1l CCC+12 kg mocznik+ 7,5 kg mikrokomplex(siarczan magnezu z mikroelementami)

4. Wczesne drugie kolanko rozsiew mocznika 150 kg/ha

5. Okolice liścia flagowego Cerone 0,5l+ Soligor 1l+mocznik 12 kg+mikrokomplex 5 kg.

6. Początek kłoszenia 120 kg/ha saletry Włocławek

7.Początek kłoszenia oprysk Orius(tebukonazol) 0,8 l na hektar+ jak będzie potrzeba coś najtańszego na skrzypionki czy mszyce typu cyperkill.

Chciałbym uzyskać plon ok 8 ton oraz białko co najmniej 12,5. W tym roku plony były od 7 do nawet ponad 9 ton/ha ale odbiło się to na parametrach ziarna, białko w większości pszenic w przedziale 11-12. Czy te terminy w miarę się zgadzają ze sztuką rolniczą czy coś opóźnić coś przyspieszyć? Skracanie musi być podwójne, bo na 100% część mi położy znając życie, tak jak w tym roku.

mocznik za późno. Musisz go rozsiać na samym początku strzelania w źdźbło i mikrokomplexu nie dawałbym razem z t1. Powinno się unikać podawania mikroelementów na końcu krzewienia i w początkowych fazach strzelania w źdźbło

Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

#11139 Share tomek0808

tomek0808

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 243 postów

Napisany 22 grudzień 2014 - 19:34

Pszenica Ozima i jara

W takim razie kiedy dac najlepiej mikro?

Co do miksa modusa z tiltem i mondatakiem to też w tym roku mi przyjarało liście pszenicy.Modusa było 0,4,do tego mocznik,siarczan i mikro i makro(fosfor)może dlatego..

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#11140 Share losktos

losktos

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2425 postów

Napisany 22 grudzień 2014 - 19:39

Pszenica Ozima i jara

jak już to może być wina mocznika lub innych odżywek, moddus z tiltem nie powinni nic zrobić złego chyba że tak jak pisałem wcześniej po zabiegu było gorąco.

Co do mikroelementów to albo w pełni krzewienia albo od fazy drugiego kolanka w górę, na liść flagowy jest ok

Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)