Skocz do zawartości

Zdjęcie

Pszenica Ozima i jara

26418 odpowiedzi na ten temat

#11121 Share aro1975

aro1975

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2233 postów

Napisany 21 grudzień 2014 - 21:46

Pszenica Ozima i jara

klasa ziemi to troszkę mozaika ,klasa 2 i 3 a 20%  to 4 ,jeśli miałbym dać  polidap to dopiero na wiosnę? tego polidapu na ha to wystarczy 70 kg w czystym składniku czy dać więcej?

a jak ten fosfor z polidapu przemieści się w obręb strefy korzeniowej? na chyba, że chcesz już nawozić następną roślinę?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Pszenica Ozima i jara Dzisiaj, 13:50
  •  

#11122 Share Camry

Camry

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 412 postów

Napisany 21 grudzień 2014 - 23:22

Pszenica Ozima i jara

to w takim razie co byś zaproponował?

#11123 Share thug

thug

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3215 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo sport

Napisany 22 grudzień 2014 - 00:20

Pszenica Ozima i jara

tak jak wyżej co zaproponowałbyś z fosforu bo ja raczej innego rozwiazania oprócz dolistnego nie widzę polidap z ga, i tak ma formę najbardziej dostępną dla rośliny no jakbyś napisał dostępności gdybym zaproponował np superfosat to tak

Thug

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#11124 Share e2visionamd

e2visionamd

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 306 postów

Napisany 22 grudzień 2014 - 00:40

Pszenica Ozima i jara

1. Metrafenon ( benzofenony ) w capalo działa zapobiegawczo czy interwencyjnie ? chodzi konkretnie o mączniaka [ capalo ]

2. biksafen z protiokonazolem ( to triazol wiec wiem ze intrwencyjnie ) inaczej azole zapobiegawczo czy interwencyjnie i dlaczego sam protiokonazol działa dobrze na mączniaka a z biksafenem już nieciekawie ? może by dodać samego protiokonazolu ?[ aviator ]

3. Są w internecie materiały z podziałem substancji aktywnych na działające zapobiegawczo i interwencyjnie ? triazole interwencja strobiluryny zapobieganie ale reszta ?

Edytowany przez e2visionamd, 22 grudzień 2014 - 01:12.

#11125 Share jaco25

jaco25

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 808 postów
  • Zainteresowania:Sport,Rolnictwo,Muzyka

Napisany 22 grudzień 2014 - 09:08

Pszenica Ozima i jara

Też gwarancji na tilt z moddusem bym nie dał. Dwa lata temu poszedł w pszenicy na t1 tilt solo z moduswm i popalił mi kocówki.

Jacku ile dawałeś tego Tiltu z moddusem? jaki gatunek pszenicy?

Sprzedam kombajn zbożowy EPPLE MOBIL 940 cena do negocjacji. POLECAM :)

#11126 Share losktos

losktos

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2543 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, muzyka

Napisany 22 grudzień 2014 - 12:11

Pszenica Ozima i jara

1. Metrafenon ( benzofenony ) w capalo działa zapobiegawczo czy interwencyjnie ? chodzi konkretnie o mączniaka [ capalo ]

2. biksafen z protiokonazolem ( to triazol wiec wiem ze intrwencyjnie ) inaczej azole zapobiegawczo czy interwencyjnie i dlaczego sam protiokonazol działa dobrze na mączniaka a z biksafenem już nieciekawie ? może by dodać samego protiokonazolu ?[ aviator ]

3. Są w internecie materiały z podziałem substancji aktywnych na działające zapobiegawczo i interwencyjnie ? triazole interwencja strobiluryny zapobieganie ale reszta ?

1. metrafenon działa bardziej zapobiegawczo na maczniaka

2. triazole działają różnie w zależności od choroby - na jeden bardziej interwencyjnie na drugie zapobiegawczo. Co do tej mieszanki, jest coś takiego jak reakcje antagonistyczne - 2 substancje razem działają gorzej niż stosowane osobno i być może tutaj coś takiego zachodzi

3. działanie niektórych substancji na podstawowe choroby

Zdjęcie0363.jpg

Też gwarancji na tilt z moddusem bym nie dał. Dwa lata temu poszedł w pszenicy na t1 tilt solo z moduswm i popalił mi kocówki.

przypalenie końcówek nie musi być skutkiem zastosowanego srodka? Może parę dni po zabiegu była wysoka temperatura? Powoduje to szybszy transport substancji w roślinie, substancja kumuluje sie w końcach liści w takim stezeniu że jest to toksyczne dla roslin. Nie mamy na to wpływu

Edytowany przez losktos, 22 grudzień 2014 - 12:13.

Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

#11127 Share Piters182

Piters182

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 753 postów

Napisany 22 grudzień 2014 - 13:47

Pszenica Ozima i jara

Witam, jak radzicie sprzedawać pszenice czy jeszcze się wstrzymać?

#11128 Share jacek472

jacek472

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 528 postów

Napisany 22 grudzień 2014 - 16:22

Pszenica Ozima i jara

Jacku ile dawałeś tego Tiltu z moddusem? jaki gatunek pszenicy?

2 lata temu standard czyli chyba 1L +0,2 moddus +1L CCC, ale to raczej przez temp. po zabiegu. W tym roku po duecie star z prochlorazem, moddusem i CCC żyto mi przypaliło, ale nie końcówki tylko liście od źdźbła, po zabiegu było zimno.

#11129 Share koczas

koczas

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 863 postów

Napisany 22 grudzień 2014 - 18:36

Pszenica Ozima i jara

A co powiecie na taki hipotetyczny plan na wiosnę na pszenicę ozimą- odmiany sailor oraz arkadia, ładnie rozkrzewione obecnie, przedplony pszenica i rzepak.

1. Rozsiew Saletry Włocławek 180 kg/ha

2. Część pół pryskana jesienią boxer/expert z odrobiną dff, poprawka galaper strong, reszta po boxer/dff/glean zostawiamy.

3. Pierwsze kolankoT1 Tilt turbo 0,8 l+ Atak 0,8 l+Medax Top 0,8+ 1l CCC+12 kg mocznik+ 7,5 kg mikrokomplex(siarczan magnezu z mikroelementami)

4. Wczesne drugie kolanko rozsiew mocznika 150 kg/ha

5. Okolice liścia flagowego Cerone 0,5l+ Soligor 1l+mocznik 12 kg+mikrokomplex 5 kg.

6. Początek kłoszenia 120 kg/ha saletry Włocławek

7.Początek kłoszenia oprysk Orius(tebukonazol) 0,8 l na hektar+ jak będzie potrzeba coś najtańszego na skrzypionki czy mszyce typu cyperkill.

Chciałbym uzyskać plon ok 8 ton oraz białko co najmniej 12,5. W tym roku plony były od 7 do nawet ponad 9 ton/ha ale odbiło się to na parametrach ziarna, białko w większości pszenic w przedziale 11-12. Czy te terminy w miarę się zgadzają ze sztuką rolniczą czy coś opóźnić coś przyspieszyć? Skracanie musi być podwójne, bo na 100% część mi położy znając życie, tak jak w tym roku.

#11130 Share adam85235

adam85235

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 108 postów

Napisany 22 grudzień 2014 - 18:41

Pszenica Ozima i jara

Panowie co mogło być przyczyną tego, że moja pszenica kompletnie gęstości nie miała, odmiany to Julius, zeppelin, skagen, białko w granicach 15, gluten powyżej 30 a gęstość 60-70, dodam iż agrotechnika raczej była poprawna ponieważ zależnie od stanowiska nawet 10ton z ha wychodziło :wacko:

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#11131 Share losktos

losktos

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2543 postów

Napisany 22 grudzień 2014 - 19:05

Pszenica Ozima i jara

A co powiecie na taki hipotetyczny plan na wiosnę na pszenicę ozimą- odmiany sailor oraz arkadia, ładnie rozkrzewione obecnie, przedplony pszenica i rzepak.

1. Rozsiew Saletry Włocławek 180 kg/ha

2. Część pół pryskana jesienią boxer/expert z odrobiną dff, poprawka galaper strong, reszta po boxer/dff/glean zostawiamy.

3. Pierwsze kolankoT1 Tilt turbo 0,8 l+ Atak 0,8 l+Medax Top 0,8+ 1l CCC+12 kg mocznik+ 7,5 kg mikrokomplex(siarczan magnezu z mikroelementami)

4. Wczesne drugie kolanko rozsiew mocznika 150 kg/ha

5. Okolice liścia flagowego Cerone 0,5l+ Soligor 1l+mocznik 12 kg+mikrokomplex 5 kg.

6. Początek kłoszenia 120 kg/ha saletry Włocławek

7.Początek kłoszenia oprysk Orius(tebukonazol) 0,8 l na hektar+ jak będzie potrzeba coś najtańszego na skrzypionki czy mszyce typu cyperkill.

Chciałbym uzyskać plon ok 8 ton oraz białko co najmniej 12,5. W tym roku plony były od 7 do nawet ponad 9 ton/ha ale odbiło się to na parametrach ziarna, białko w większości pszenic w przedziale 11-12. Czy te terminy w miarę się zgadzają ze sztuką rolniczą czy coś opóźnić coś przyspieszyć? Skracanie musi być podwójne, bo na 100% część mi położy znając życie, tak jak w tym roku.

mocznik za późno. Musisz go rozsiać na samym początku strzelania w źdźbło i mikrokomplexu nie dawałbym razem z t1. Powinno się unikać podawania mikroelementów na końcu krzewienia i w początkowych fazach strzelania w źdźbło

Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

#11132 Share tomek0808

tomek0808

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 245 postów

Napisany 22 grudzień 2014 - 19:34

Pszenica Ozima i jara

W takim razie kiedy dac najlepiej mikro?

Co do miksa modusa z tiltem i mondatakiem to też w tym roku mi przyjarało liście pszenicy.Modusa było 0,4,do tego mocznik,siarczan i mikro i makro(fosfor)może dlatego..

#11133 Share losktos

losktos

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2543 postów

Napisany 22 grudzień 2014 - 19:39

Pszenica Ozima i jara

jak już to może być wina mocznika lub innych odżywek, moddus z tiltem nie powinni nic zrobić złego chyba że tak jak pisałem wcześniej po zabiegu było gorąco.

Co do mikroelementów to albo w pełni krzewienia albo od fazy drugiego kolanka w górę, na liść flagowy jest ok

Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

#11134 Share milanreal1

milanreal1

Nie zadzieraj z moderatorem :D

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 9154 postów
  • Zainteresowania:Sport, muzyka i oczywiście rolnictwo.

Napisany 22 grudzień 2014 - 19:43

Pszenica Ozima i jara

Jak było ciepło, do tego pryskałeś przy mocnym słońcu to możliwe.

Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

#11135 Share globus512

globus512

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 797 postów
  • Zainteresowania:Motoryzacja, piłka nożna, siatkówka, F1.

Napisany 22 grudzień 2014 - 21:28

Pszenica Ozima i jara

mocznik za późno. Musisz go rozsiać na samym początku strzelania w źdźbło i mikrokomplexu nie dawałbym razem z t1. Powinno się unikać podawania mikroelementów na końcu krzewienia i w początkowych fazach strzelania w źdźbło

Dlaczego należy unikać podawania mikroelementów na końcu krzewienia? Ja planuje na pierwszą dawkę 250 saletry, druga dawka 180 mocznika i po jakiś 3 tygodniach jeszcze 80-90 mocznika, może być czy nie bardzo ?

#11136 Share Tomazi3p

Tomazi3p

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 847 postów

Napisany 22 grudzień 2014 - 22:16

Pszenica Ozima i jara

Przełom fazy krzewienia/strzelania w źdźbło jest swoistą burzą hormonalną u roślin, i zbyt duża ingerencja mikroelementami może spowodować nieporządane skutki, najlepiej taki zabieg przesunąć w czasie, albo wgl zrezygnować jeżeli nie ma potrzeby uzupełniania składników

#11137 Share tomek0808

tomek0808

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 245 postów

Napisany 22 grudzień 2014 - 22:48

Pszenica Ozima i jara

Amistar nie jest tani, w mieszaninie z triazolami wychodzi podobnie jak np adexar czy seguris które lepiej powinny chronić przed septoriozami a efekt zielonego liścia tez występuje.

Na T2 lepszym rozwiazaniem(skuteczniejszym,dłuższym+efekt długo zielono) będzie Seguris,Adexar czy mieszanina Menara+amistar??

#11138 Share klauss

klauss

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 92 postów

Napisany 23 grudzień 2014 - 08:48

Pszenica Ozima i jara

Koledzy mam pytanie w tym roku mam zasiany tylko jeden rodzaj pszenicy jest to "bogatka". Siałem około 20 września, rozkrzewiła się bardzo ładnie, ale jest mały problem bo zauważyłem że jest porażona septoriozą i rdzą, w specyfikacji tej odmiany pisze że jest na te 2 właśnie choroby bardziej narażona niż na mączniaka , Ch. podstawy źdźbła, i br. plamistość liści. Jakie środki byście poradzili na t1, i czy  czekać z tym zabiegiem do pierwszego kolanka czy wykonać go wcześniej.

#11139 Share losktos

losktos

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2543 postów

Napisany 23 grudzień 2014 - 09:11

Pszenica Ozima i jara

spetorioza pasozyt względny, wyrządzonych szkód już nie usuniesz, rdze można zlikwidować. Triazole w niskich temperaturach na początku wegetacji nie wiele zdziałają. Na septorioze można by podać chloroalonil ale nie wiem jak z jego działaniem w niskich temperaturach.

Moim zdaniem zrób dbry zabieg tak w BBCH 29/30. Co środków - jaki masz budżet na t1?

Dlaczego należy unikać podawania mikroelementów na końcu krzewienia? Ja planuje na pierwszą dawkę 250 saletry, druga dawka 180 mocznika i po jakiś 3 tygodniach jeszcze 80-90 mocznika, może być czy nie bardzo ?

pszenica słabo rozkrzeiwona że chcesz podawać 250 saletry na I dawke? na 3 dawke radziłbym podać saletre

Edytowany przez losktos, 23 grudzień 2014 - 09:13.

Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#11140 Share marley313

marley313

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 51 postów

Napisany 23 grudzień 2014 - 18:08

Pszenica Ozima i jara

Przełom fazy krzewienia/strzelania w źdźbło jest swoistą burzą hormonalną u roślin, i zbyt duża ingerencja mikroelementami może spowodować nieporządane skutki, najlepiej taki zabieg przesunąć w czasie, albo wgl zrezygnować jeżeli nie ma potrzeby uzupełniania składników

Koniec fazy krzewienia lub początek strzelania w źdźbło to najważniejszy termin stosowania większości mikroskładników, które mają duży wpływ na przemiany azotu w roślinie i jakość ziarna.