Polecane posty

lukaszm    11

Zalezy jakie stanowisko. Bogatka lubi się położyć, jak siałem po łubinie to zawsze 2x regulator

W ubiegym sezonie na części tego pola był jęczmień jary, a na reszcie ziemniaki i warzywa.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dawidor111    14
Napisano (edytowany)

panowie czy do t3 na pszenicę zaczyna sie kłosić mogę dodać siarczan mmagnezu?

Edytowano przez dawidor111

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
animek    0

Mam zamiar w najbliższym czasię robić t2 grzyb, skracanie i do tego mącznik w jakim stężeniu będzie teraz bezpiecznie? Można taką mieszanke zastosować?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej1988    293

GOMEZ do cerone  mocznika ani żadnej odżywki nie dodawaj

 

a z jakiej racji do cerone nie dodawac ozdywek. do kazdego regulatora mozna dodac odzywke. wczoraj np dałem 0,5 cerone, artea i 15 kg mocznika na 250 l wody. jedynie herbicydow nie wolno mieszac z odzywkami

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
miwigos    3438

Cerone nie lubi mieszania zadzwoń do przedstawiciela bayer to ci potwierdzi ,na robala możesz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pawel2606    34

a można pomieszać cerone+ falcon + mikro albo cerone+menara+mikro? i czy jak bedzie sie już kłosić pszenica to moge dać jeszcze cerone bo ciągle pada i chyba nie zdarze, nie uszkodzi kłosa?prosze o odpowiedz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej1988    293

Cerone nie lubi mieszania zadzwoń do przedstawiciela bayer to ci potwierdzi ,na robala możesz

 

a co sie stanie jak zmieszałem fungi i mocznik z cerone. spali mi pszenice? czy nie zadziała cerone?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Toru    15

Pewnie osłabi działanie, tak jak mówią przy modusie.

 

Dawidor, siarczan magnezu możesz dodawać do każdego zabiegu, no oprócz herbicydu, ja bym dodał jeszcze z 5% mocznika.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
RAMZES9107    22

Panowie u was też już Skagen puszcza pierwsze kłosy?? U mnie wrecz z dnia na dzien rozjaśniał i zaczyna kłoszenie... Czy to może efekt antywylegacza? Pszenica i pszenżyto po 1,5 l CCC ma średnio 50 cm.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
magikw    6

panowie mam pytanie odnosnie jarej pszenicy myślałem żeby zrobic 2 zabiegi odnośnie grzybówki 1 zabieg halny 0,15l + skracanie 0,2moduss + o,5l stabilan i na drugi zabieg Soprano czy myslicie ze to dobra kombinacjia ??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
warchest    253

Panowie u was też już Skagen puszcza pierwsze kłosy?? U mnie wrecz z dnia na dzien rozjaśniał i zaczyna kłoszenie... Czy to może efekt antywylegacza? Pszenica i pszenżyto po 1,5 l CCC ma średnio 50 cm.

 

to teraz dopiero dawales antywylegacz ccc ? to mi sie wydaje ze za pozno u nas to bardzo dawno dawalismy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
alex170491    0

co bedzie lepszym rozwiązaniem zastosowanie duet ultra na T2 (liść flagowy) a na T3 (kłosa ) brasifun (tebukanazol)0,5l plus propiko (propikanazol) 0,5l czy na odwrut najpierw brasifun +propiko a na T3 duet?

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ogar118    65

Ja też dawałem wapno i NPK przedsiewnie i mocznik i to chyba on jest sprawca nierówności na polu.

 

Odnośnie T2 do jakiej fazy moge stosować moddus? Do pojawienia sie pierwszych ości max?

Ja obstawiam trzy opcje. 

Lepszy podsiąk za kołami tak jak koledzy piszą.

Z tym manganem też może być racja tylko jeśli pH jest kwaśne to niedobory manganu nie powinien wystąpić.

Lub ewentualnie zastosowane wapno zareagowało z hydrolizującym mocznikiem... 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej1988    293

Pewnie osłabi działanie, tak jak mówią przy modusie.

 

Dawidor, siarczan magnezu możesz dodawać do każdego zabiegu, no oprócz herbicydu, ja bym dodał jeszcze z 5% mocznika.

 

jesli chodzi o moddus to producent zaleca mieszanie z odzywkami i grzybowka. Nie dopytałem sie . najwyzej bedzie słabsze działenie cerone a dałem go tylko dla bezpieczenstwa bo nie byłem pewny czy w niektorych miejscach ustoi bo pszenica jest po łubinie i jest dosc gesta. Wczesniej dostała 1 l CCC  + 0,43 optimus.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
knoro93    215
Napisano (edytowany)

Ja obstawiam trzy opcje. 

Lepszy podsiąk za kołami tak jak koledzy piszą.

Z tym manganem też może być racja tylko jeśli pH jest kwaśne to niedobory manganu nie powinien wystąpić.

Lub ewentualnie zastosowane wapno zareagowało z hydrolizującym mocznikiem... 

Nie może być tak wielka różnica jak jest przez lepszy podsiąk tym bardziej że sucho czy morkro wiosna jest to samo. Z manganem tez nie bo kwas czy nie kwas tak samo. W poprzednich latach nie wapnowałem było to samo w tym roku 2 tony kredy i to samo. Wapno z mocznikiem nie reaguje co najwyżej to saletra. Dalej przy swojej teori obstaje i jestem na 99 procent pewny że mam racje, Mam jescze kawałek pola gdzie recznie dosiewałem nawozy jakies 2 ary bo mi zabrakło mocznika i tam saletra pogłówni dosiałem w piątek sprawdze jak to tam wyglada.

 

Alex po co chcesz dawac na liść flagowy dwa razy triazol? Daj zamiast tego propico np amistaru pół litra i pół litra tebukonazolu  a na t3 duet zostaw

Edytowano przez knoro93

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KarolaKarotka    547

Witam,

 

Ktoś tu pisał że juz kilka razy miał te pasy ciemniejsze...

Niech na pisze czy się wyrównało, i ew w jakiej fazie.

 

Ja u siebie stawiam na podsiąkanie po kołach, ew niedobory manganu.

Już po głowie chodzi zakup wału na przedni tuz.

 

Po kolei było robione na 3b-IVa: orka z packomatem, siew PK i siew mocznika, uprawa i siew zestawem aktywnym z siewnikiem.

Nie wierze w to ze agregat jest wstanie przesunąć granulki nawozu poniewaz gdy kiedyś były robione sieżki na 12m to przez nieuwagę zasialiśmy 2 przejazdy od granicy połówką siewnika, po zauważeniu tego jechaliśmy jeszcze raz po tym samym co było zasiane ale z druga połówka a po wschodach i tak były równe rządki wszędzie, wiec ziarna nie przesunęło...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
panczo1922    631

Ja też dawałem wapno i NPK przedsiewnie i mocznik i to chyba on jest sprawca nierówności na polu.

 

 

 

mam to samo u siebie na polu....

na jęczmieniu i owsie widać to bardzo wyraźnie...

dawałem mocznik przedsiewnie w ilości ok 180kg/ha i w koleinach po ciągniku (tam gdzie było jeżdzone z rozsiewaczem a nie siewnikiem) jest wyraźnie ciemniejsze....

mam na to proste wytłumaczenie - siejąc azot przed siewem zboża na pole zaorane bez żadnych wałów itd robią się głębsze koleiny w które siłą rzeczy wpada więcej nawozu, układającego się w ścieżki... ten efekt występuje u mnie tylko na odmianach jarych.

na ozimych za pługiem idzie wał campbella to ciągnik nie robi takich kolein podczas siewu nawozów... poza tym na oziminy nie sypię tyle azotu na jesień bo 30kgN to już jest max..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ogar118    65

Nie może być tak wielka różnica jak jest przez lepszy podsiąk tym bardziej że sucho czy morkro wiosna jest to samo. Z manganem tez nie bo kwas czy nie kwas tak samo. W poprzednich latach nie wapnowałem było to samo w tym roku 2 tony kredy i to samo. Wapno z mocznikiem nie reaguje co najwyżej to saletra. Dalej przy swojej teori obstaje i jestem na 99 procent pewny że mam racje, Mam jescze kawałek pola gdzie recznie dosiewałem nawozy jakies 2 ary bo mi zabrakło mocznika i tam saletra pogłówni dosiałem w piątek sprawdze jak to tam wyglada.

 

Alex po co chcesz dawac na liść flagowy dwa razy triazol? Daj zamiast tego propico np amistaru pół litra i pół litra tebukonazolu  a na t3 duet zostaw

Z mocznikiem nie ale mocznik przekształca się tak czy siak w NH4 i wtedy może reagować. 

Ja również na jęczmień jary i owies przedsiewnie stosuję mocznik i następnie siew zestawem uprawowo siewnym i żadnych pasów nie ma rośliny ładnie wyrównane. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Odnośnie ciemniejszych i jaśniejszych pasów w zbożach jarych to jak będzie jeszcze widać efekt zrobię dziś zdjęcie u gościa który bronował w poprzek pole. Po kołach ciągnika ciemne pasy.

Drugi przypadek to u mnie na polu. Zamiast orki jesienią przeprowadziłem spulchnianie gleby na 20 cm głęboko gruberem KOS. 3 m, 7 łap, od łapy do łapy +/- 30 cm. I w pszenicy jarej mam także ciemniejsze pasy tylko co 60 cm. Więc pasy są albo po przejściu przednich łap (gdzie gleba w te rowki wpada z drugiego rzędu łap i jeszcze jest dogniatana włóką i wałem, lub w rowkach z tylnego rzędu łap gdzie gleba jest nagarnięta tylko włóką i dognieciona wałem.

 

- po pierwszych łapach rowki są bardziej zagęszczone

- po drugim rzędzie łap rowki są mniej zagęszczone

 

Inne pole z tą samą pszenicą gdzie było przeprowadzone spulchnianie wiosną i zaraz siew, tego efektu nie ma.

 

Moje teoria na ten temat to któraś z tych:

1. Zagęszczona gleba / za luźna gleba

- przez co wypłukane składniki bo nie było zimy i gleba była nie zamarźnięta

- mangan

- gleba przesuszona w pasach luźnej nie zagęszczonej gleby

2. Wyciągnięta martwica z głębi i rzucona na wierzch

 

Tu mam foto swojej pszenicy. Słabo widać na zdjęciu na żywo bardziej rzuca się to w oczy. Pasy zaznaczyłem zielonymi, aby nie psuły kontrastu mało widocznymi kreskami w edytorze grafiki. Pasy są na ukos pola bo tak też wtedy gruberem robiłem. Poprostu zacząłem robić gruberem od jednej miedzy, a siałem na wiosnę od drugiej miedzy, a miedze te nie są równoległe.

 

http://static.pokazywarka.pl/bigImages/5882434/15259553.jpg?1432197355

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356

co bedzie lepszym rozwiązaniem zastosowanie duet ultra na T2 (liść flagowy) a na T3 (kłosa ) brasifun (tebukanazol)0,5l plus propiko (propikanazol) 0,5l czy na odwrut najpierw brasifun +propiko a na T3 duet?

duet na T2

tebukonazol na T3


Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
knoro93    215

Z mocznikiem nie ale mocznik przekształca się tak czy siak w NH4 i wtedy może reagować. 

Ja również na jęczmień jary i owies przedsiewnie stosuję mocznik i następnie siew zestawem uprawowo siewnym i żadnych pasów nie ma rośliny ładnie wyrównane. 

Przekształca się to fakt ale nie reaguje. Reakcja juz po prostu nie zachodzi. 

Odnośnie kolein myslę że jest tutaj tez kwestia klasy gleby i zasobności w składniki no i oczywiście czy obornik był dawany. Jeśli ktos ma glebe dość zasobną i był obornik to składników tak czy siak nie brakuje a jeśli jest tak jak u mnie obornika nie ma przedplony rzadko gleba V klasa to tam każde pare kg robi wielka różnice a na dodatek zasobność wszystkiego na niskim poziomie z czym powoli podejmuje walke.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez danielhaker
      Jakie będą ceny pszenicy w sezonie 2019? W jakich cenach jest zboże ozime w różnych regionach Polski? Z tego co pisaliście w poprzednim temacie o notowaniach pszenicy ceny rosną. Jak myście do kiedy będzie ten wzrost? Kiedy najlepiej sprzedać? Czy ubiegłoroczna susza tak mocno wpływa na ceny zbóż? Jakie są opinie rolników? Zapraszamy do dyskusji!
      Kontynuacja tematu: 
       
    • Przez DamianChuchro
      Czego to może być objawa. Zboże zaczyna żółknąć na końcach liści ? Za duża dawka oprysku dolistnego? Czy susza?

    • Gość
      Przez Gość
      Witaj, dziś planuje zrobić zabieg T1 w pszenicy bez skracania. Planuje dać Mirage 450EC do tego siarczan magnezu, plonvit z zboża, Tytan i PLONVIT OPTY i powiedz mi czy nie za dużo odżywek ost padało z niedzieli na poniedziałek i czy dodać do tego jeszcze Duett Star 334 SE BASF ?
    • Przez Romek3249
      Witam, z uwagi na panującą suszę nie było możliwe wykonanie u mnie skracania w fazie BBCH 30-31 w pszenicy i pszenżycie, teraz przez weekend spadło 8mm, rośliny odżyły i powraca temat skracania, obecnie rośliny są w fazie 3 kolanka więc zaczął się wielki okres w którym nie powinno się stosować regulatorów wzrostu, pozostaje więc skracanie w fazie liścia flagowego, tylko jakimi środkami najlepiej to zrobić ? Myślałem o samym cerone w dawce 0,6-0,8, mieszance moddusa 0,2 i cerone 0,4, oraz o medaxie (max czy top ? nigdy nie stosowałem medaxu, jeżeli już to jakie dawki ?) Dodam że odmiany to Arkadia i Rotondo, w obu przypadkach nawożenie 160kg N. Ktoś z większym doświadczeniem coś poradzi ?
    • Przez sports2011
      Witam , mam pytanie pszenica od kolanka w górę idzie w bok zamiast wptost oraz kłosy są poskręcane . Nigdy nie miałem takiego przypadku i nie wiem czy to objaw choroby czy oprysk jakiś zaszkodził ?



×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj