Skocz do zawartości

Zdjęcie

Pszenica Ozima i jara

26290 odpowiedzi na ten temat

#10901 Share JD1188

JD1188

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 223 postów

Napisany 07 grudzień 2014 - 22:09

Pszenica Ozima i jara

Koledzy poradźcie bo mam kilka hektarów pszenicy po kukurydzy sianej 3 listopada w ilości 150 kg/ha i niestety na polu były niezłe bryły i słabo powschodziła. Na dzień dzisiejszy to jak się przyjże to jako tako rządki widać. Plan jest taki żeby na wiosnę szybko podać 200 kg saletry na hektar i dokrzewić CCC lub Moddusem, myślicie że to wystarczy czy  podać jeszcze jakieś mikroelemnty typu mangam, miedź, siarczan magnezu lub odżywke typu Basfoliar. Jeśli tak to w jakim terminie wykonać taki zabieg?

PS. na polu sianym 30 października gdzie po siewie było wykonane wałowanie pszenica wygląda pięknie, człowiek jdnak uczy się na błędach w przyszłym roku wszystko będzie wałowane :) 

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Pszenica Ozima i jara Dzisiaj, 07:35
  •  

#10902 Share misiek30m2

misiek30m2

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 74 postów

Napisany 07 grudzień 2014 - 22:35

Pszenica Ozima i jara

Witam.Mam problem z kretami w pszenicy zimowej.Na każdym metrze kwadratowym kopiec i tak z hektar.Pszenica siana w połowie września przedplon rzepak.

U sąsiada za miedzą też pszenica tylko że po pszenicy, a kretów brak Doradzcie jak pozbyć się tych kretów i co może być przyczyną inwazji. 

Może coroczne przyorywanie słomy?

#10903 Share loquito

loquito

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 538 postów

Napisany 07 grudzień 2014 - 22:49

Pszenica Ozima i jara

Czy o tym że pszenica złapie parametry jakościowe  decyduje ostatnia trzecia dawka azotu (ok 10kg N na tone)  w połączeniu z pełną ochroną od grzybów , czy pszenica musi być mocno nawożona azotem od samego ruszenia wegetacji na wiosnę? I czy część trzeciej dawki dać dolistnie a resztę rozsiać czy całość rozsiać ?  Ziemia klasy 3-4, siana po rzepaku. Bo chodzi mi o plon ok 5-6t ale pszenicy jakościowej. 

Edytowany przez loquito, 07 grudzień 2014 - 22:55.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#10904 Share ahten

ahten

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 270 postów

Napisany 07 grudzień 2014 - 23:37

Pszenica Ozima i jara

Jak się sprawdzi 5% stężenie siarczanu magnezu, popryskane po ruszenie wegetacji i po sypnięciu 150-200 kg saletry? Siarka podana dolistnie zwiększy pobieranie azotu? Czy tutaj najlepszym rozwiązaniem będzie podanie jej razem z nawozem?

#10905 Share mathewc385

mathewc385

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 249 postów

Napisany 08 grudzień 2014 - 09:04

Pszenica Ozima i jara Wedlug mnie duze znaczenie czy pszenica bedzie łapać parametry czy nie- ma odmiana. Kolega dawal po 500kg saletry ale mial odmiany paszowe i pszenica nie przeszla parametrow, ja dawalem 400 kg lecz Turnia poszla na konsumpcje. Czy moglby mi ktos powiedziec jak jest z lapaniem parametrow przez Bogatke ??

#10906 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 08 grudzień 2014 - 09:28

Pszenica Ozima i jara

AHTEN daj po ruszeniu wegetacji znaczy się jak zejdą śniegi na dobre daj 25 kg mocznika + 20 kg siarczanu magnezu + jakaś porządna odżywka mikro składnikowa w maksymalnej dawce plonovit czy coś.

mam takie pytanko czy do tego nawożenia można coś jeszcze dodać i zmienić opryski

przed siewem lubofos 12    500 kg/ ha

siew

oprysk powschodowo legato 600 w pełnej dawce

oprysk odżywką

Wiosna

ruszenie wegetacji 200 kg saletry

25 kg mocznik + 20 kg siarczan magnezu + odżywka

strzelanie w źdźbło wirtuoz w pełnej dawce

200 kg saletry

15 kg mocznika 12 kg siarczanu magnezu odżywka 

liść flagowy duet ultra 497 sc max dawka

100 kg mocznika

10 kg mocznika + 6 kg siarczanu magnezu

po wykłoszeniu amistar + artea 

no i coś na robactwo oczywiście.

można tu coś dodać ale nie chodzi mi o większe dawki azotu tylko o jakieś inne opryski ponieważ rok w rok te same opryski a tak być nie powinno więc co innego proponujecie jakieś inne substancje aktywne ? ale równie skuteczne jak te.

Edytowany przez forumkowicz, 08 grudzień 2014 - 09:14.

#10907 Share losktos

losktos

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2543 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, muzyka

Napisany 08 grudzień 2014 - 09:45

Pszenica Ozima i jara

od fazy strzelania w źdźbło wyrzuciłbym opryski mocznikiem (po nich łatwiej o inwfekcje grzybowe) poza tym planujesz daj tyle N doglebowo że opryski dolistne są praktycznie zbędne

Co do ochrony: nie ta kolejność. Jeżeli chcesz pozostać przy tych środkach to w ten sposób:

T1 Wirtuoza

T2 Amistar + Areta

T3 Duet Ultra - po wykłoszeniu to pojęcie szeroko rozumiane, zabieg rób w pierwszych dniach kwitnienia

Koledzy poradźcie bo mam kilka hektarów pszenicy po kukurydzy sianej 3 listopada w ilości 150 kg/ha i niestety na polu były niezłe bryły i słabo powschodziła. Na dzień dzisiejszy to jak się przyjże to jako tako rządki widać. Plan jest taki żeby na wiosnę szybko podać 200 kg saletry na hektar i dokrzewić CCC lub Moddusem, myślicie że to wystarczy czy  podać jeszcze jakieś mikroelemnty typu mangam, miedź, siarczan magnezu lub odżywke typu Basfoliar. Jeśli tak to w jakim terminie wykonać taki zabieg?

PS. na polu sianym 30 października gdzie po siewie było wykonane wałowanie pszenica wygląda pięknie, człowiek jdnak uczy się na błędach w przyszłym roku wszystko będzie wałowane :)

Na przyszłość zwiększ norme wysiewu w tym terminie. A na wiosne

Jak najszybciej nie mniej jak 200 kg saletry, później dokrzewienie CCC + możesz dodać 1-2 kg siarczan magnezu. I można by jeszcze dodać jeden zabieg jakimś biostymulatorem i odżywką z mikroelementami.

Czy o tym że pszenica złapie parametry jakościowe  decyduje ostatnia trzecia dawka azotu (ok 10kg N na tone)  w połączeniu z pełną ochroną od grzybów , czy pszenica musi być mocno nawożona azotem od samego ruszenia wegetacji na wiosnę? I czy część trzeciej dawki dać dolistnie a resztę rozsiać czy całość rozsiać ?  Ziemia klasy 3-4, siana po rzepaku. Bo chodzi mi o plon ok 5-6t ale pszenicy jakościowej. 

Nawożenie azotem napewno ma wpływ ale nie jak to określiłeś "mocne" a odpowiednie. Bo wystarczy że podasz dużą I dawkę azotu a zbyt małą II w okresie redukcji i już z jakością będzie problem

Jak się sprawdzi 5% stężenie siarczanu magnezu, popryskane po ruszenie wegetacji i po sypnięciu 150-200 kg saletry? Siarka podana dolistnie zwiększy pobieranie azotu? Czy tutaj najlepszym rozwiązaniem będzie podanie jej razem z nawozem?

Na pewno nie zaszkodzi a jak zadziała to tego nawet najstarsi górale nie wiedzą. Doglebowo podasz więcej składnika

Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

#10908 Share loquito

loquito

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 538 postów

Napisany 08 grudzień 2014 - 10:03

Pszenica Ozima i jara

Mam pytanie o stosowanie regulatorów wzrostu typu Moddus, Medax top... Czy jeżeli pszenica w planie ma dostać ok 110-130 kg N mądrze rozłożonego w 3 dawkach  oraz pełną ochronę podstawy źdźbła to konieczne będzie stosowanie któregoś z wymienionych regulatorów, czy jeżeli będzie konieczne to  wystarczające będzie zastosowanie czegoś typu zwykły Antywylegacz. 

#10909 Share ogar118

ogar118

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1627 postów

Napisany 08 grudzień 2014 - 10:45

Pszenica Ozima i jara

No to możemy sobie rozmawiać o plonach i parametrach na I klasie jak takiej na oczy nie widziałem...

#10910 Share Tomek90

Tomek90

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3893 postów

Napisany 08 grudzień 2014 - 10:51

Pszenica Ozima i jara Zależy od odmiany, krotkoslome wystoja i wieksze dawki N bez regulatora, wazna tez obsada bo jak szczota to i bez nawozenia lezy.

AHTEN daj po ruszeniu wegetacji znaczy się jak zejdą śniegi na dobre daj 25 kg mocznika + 20 kg siarczanu magnezu + jakaś porządna odżywka mikro składnikowa w maksymalnej dawce plonovit czy coś.

mam takie pytanko czy do tego nawożenia można coś jeszcze dodać i zmienić opryski

przed siewem lubofos 12 500 kg/ ha
siew
oprysk powschodowo legato 600 w pełnej dawce
oprysk odżywką
Wiosna
ruszenie wegetacji 200 kg saletry
25 kg mocznik + 20 kg siarczan magnezu + odżywka

strzelanie w źdźbło wirtuoz w pełnej dawce
200 kg saletry
15 kg mocznika 12 kg siarczanu magnezu odżywka

liść flagowy duet ultra 497 sc max dawka
100 kg mocznika
10 kg mocznika + 6 kg siarczanu magnezu

po wykłoszeniu amistar + artea
no i coś na robactwo oczywiście.

można tu coś dodać ale nie chodzi mi o większe dawki azotu tylko o jakieś inne opryski ponieważ rok w rok te same opryski a tak być nie powinno więc co innego proponujecie jakieś inne substancje aktywne ? ale równie skuteczne jak te.

Masz za darmo odżywki ze jesienia stosujesz??

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#10911 Share jaco25

jaco25

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 805 postów
  • Zainteresowania:Sport,Rolnictwo,Muzyka

Napisany 08 grudzień 2014 - 10:58

Pszenica Ozima i jara

forumkowicz to co losktos napisał wszystko się zgadza ale jeśli chcesz mieć skuteczniejszy zabieg na t2 zamiast artea daj menare cena kilka złotych droższa menara ale cyprokonazolu zamiast 80g w l środka jest 160g/l, wybór należy do Ciebie.

Sprzedam kombajn zbożowy EPPLE MOBIL 940 cena do negocjacji. POLECAM :)

#10912 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 08 grudzień 2014 - 11:31

Pszenica Ozima i jara

no niech wam będzie że amistar + artea dam wcześniej, ale przecierż duet ultra jest za słaby na kłos jak by chciał nim pryskać bo nie chroni od czerń kłosów septoriozy plew itp a u mnie to co roku występuje więc poda ktoś może jakiś inny środek.

Dodam ze tak jak wcześniej podałem nawożenie opryski itp, to zawsze mi się sprawdzało i nigdy pszenicy chorej nie miałem zawsze wszystko stosuje w max dawkach, a i jeszcze zapomniałem dodać że modusa 0,4 l na 1 kolanko stosuje.

#10913 Share Tomek90

Tomek90

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3893 postów

Napisany 08 grudzień 2014 - 11:35

Pszenica Ozima i jara Nie bd sensu ochrony kłosa jesli zawalisz dwa wczesniejsze zabiegi. Na kłos tebukonazol +epoksykonazol po 0.5l badz osiris+tebukonazol.

#10914 Share losktos

losktos

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2543 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, muzyka

Napisany 08 grudzień 2014 - 11:53

Pszenica Ozima i jara

Mam pytanie o stosowanie regulatorów wzrostu typu Moddus, Medax top... Czy jeżeli pszenica w planie ma dostać ok 110-130 kg N mądrze rozłożonego w 3 dawkach  oraz pełną ochronę podstawy źdźbła to konieczne będzie stosowanie któregoś z wymienionych regulatorów, czy jeżeli będzie konieczne to  wystarczające będzie zastosowanie czegoś typu zwykły Antywylegacz. 

jaka odmiana pszenicy?

no niech wam będzie że amistar + artea dam wcześniej, ale przecierż duet ultra jest za słaby na kłos jak by chciał nim pryskać bo nie chroni od czerń kłosów septoriozy plew itp a u mnie to co roku występuje więc poda ktoś może jakiś inny środek.

Dodam ze tak jak wcześniej podałem nawożenie opryski itp, to zawsze mi się sprawdzało i nigdy pszenicy chorej nie miałem zawsze wszystko stosuje w max dawkach, a i jeszcze zapomniałem dodać że modusa 0,4 l na 1 kolanko stosuje.

kombinujesz jak koń pod górę :) Jeżeli dasz amistar z arteą po wykłoszeniu to będziesz kosił zieloną słomę. Podałem Ci najwłaściwszą kolejność dla środków które zaproponowałeś. Duet fakt nie jest najlepszym srodkiem do ochrony kłosa ale w T2 też zbytnio d**y nie urywa. Skoro sam widzisz że Duet nie ma sensu to go poprostu zastap innym środkiem. Jeżeli już go masz w magazynie to możesz dodać do niego tebukonazol

Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

#10915 Share Tomek90

Tomek90

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3893 postów

Napisany 08 grudzień 2014 - 12:06

Pszenica Ozima i jara

no niech wam będzie że amistar + artea dam wcześniej, ale przecierż duet ultra jest za słaby na kłos jak by chciał nim pryskać bo nie chroni od czerń kłosów septoriozy plew itp a u mnie to co roku występuje więc poda ktoś może jakiś inny środek.Dodam ze tak jak wcześniej podałem nawożenie opryski itp, to zawsze mi się sprawdzało i nigdy pszenicy chorej nie miałem zawsze wszystko stosuje w max dawkach, a i jeszcze zapomniałem dodać że modusa 0,4 l na 1 kolanko stosuje.

W sumie czemu twierdzisz że duet ultra nie chroni od czerni i septoriozy plew jesli ma epoksykonazol?

#10916 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 08 grudzień 2014 - 12:19

Pszenica Ozima i jara powiem wam tak chłopaki ja pierwszy raz tak samo jak wy nie uprawiam pszenicy i każdy mieszka gdzie indziej ma inny klimat i u was zadziała elegancko jakiś środek a u mnie wogóle, testowałem już wiele środków i epoksykanazol u mnie na kłos nie działa nawet z tebukonazolem sam tebukonazol lepiej działa niż ich mieszanina. artea + amistar najlepiej się u mnie sprawdza a epoksykanazol stosuje na t2 ponieważ dalej chroni przed łamliwością. sam wirtuoz na t1 sobie nie radzi, a dlaczego mówisz żeby zrezygnować z odżywek dolistnych jak czasami są one niezbędne i dlaczego twierdzisz, że po nich zwiększa się ryzyko chorób grzybowych ?? ja u siebie takiego czegoś nie zaobserwowałem.

#10917 Share grego

grego

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2058 postów

Napisany 08 grudzień 2014 - 12:29

Pszenica Ozima i jara

Wedlug mnie duze znaczenie czy pszenica bedzie łapać parametry czy nie- ma odmiana. Kolega dawal po 500kg saletry ale mial odmiany paszowe i pszenica nie przeszla parametrow, ja dawalem 400 kg lecz Turnia poszla na konsumpcje. Czy moglby mi ktos powiedziec jak jest z lapaniem parametrow przez Bogatke ??

Odmiana na pewno ma duże znaczenie, ja w tym roku miałem odmiany Bamberkę, Ludwig i Julius czyli jedne z lepszych jeśli chodzi o parametry, 3 dawki saletry + mikro i tylko Ludwig złapał pozostałe dwie paszówka. Jednak chyba zrobiłem mały błąd bo saletrę sypałem w dawkach 200, 120, 100.  Według mnie jeśli obsada jest dobra, a przedplon rzepak to lepiej dać odwrotnie I 120, II 200 i III 100 dwa lata temu tak zrobiłem i było dobrze z parametrami, ewentualnie 150+150+100. Więcej jak 130 N nie planuje sypać. Z Bogatką jeśli chodzi o parametry to jest dość ciężko, koniecznie 3 dawka azotu ale u mnie i tak mało kiedy złapała. Jeśli chodzi o parametry to bliźniaczy Ludwig jest o wiele lepszy, bez wysiłku zawsze mi łapie.

Edytowany przez grego, 08 grudzień 2014 - 12:33.

#10918 Share loquito

loquito

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 538 postów

Napisany 08 grudzień 2014 - 12:52

Pszenica Ozima i jara

Do kolegi Losktos, bo pytał o odmiany pszenicy. Odmiany to Toras, Bamberka i Sailor.  Jeżeli chciałbym podać azot w formie mocznika na drugą dawkę to po jakim czasie nalezało by go wysiać po dawce pierwszej, bo on się trochę dłużej rozpuszcza. 

Edytowany przez loquito, 08 grudzień 2014 - 13:23.

#10919 Share tofil

tofil

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 117 postów

Napisany 08 grudzień 2014 - 19:30

Pszenica Ozima i jara

Ja miałem odmiany Toras i Agil miałem jedno pole podzielone na dwie odmiany . Toras  o wiele gorsze parametry niż Agil przy tym samym nawożeniu 

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#10920 Share przemaskrakow

przemaskrakow

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 74 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo, traktory ( szczególnie URSUS-y )

Napisany 08 grudzień 2014 - 20:21

Pszenica Ozima i jara

Koledzy, jaki nawóz i w jakiej dawce polecilibyście mi na pierwszą dawkę, na pszenice ozimą? Dodam, że pszenica jest bardzo dobrze rozkrzewiona przez ciepłą jesień.