Skocz do zawartości

Zdjęcie

Pszenica Ozima i jara

22563 odpowiedzi na ten temat

#10901 Share jaco25

jaco25

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 735 postów
  • Zainteresowania:Sport,Rolnictwo,Muzyka

Napisany 07 grudzień 2014 - 17:25

Pszenica Ozima i jara

Dlatego posiałem, Choć Ozon miał większe MTZ i grubsze ziarno miał. 

to ile miał ten ozon :blink: ??? bo ja w tamtym roku kupując kwalifikat agila to miał MTZ 63g dla porównania Bamberka 54g.

klasy gleby od 3a do 4b noi bezobornikowe tylko sloma cieta jest i na niam ewentualnie jakis mocznik idzie

To masz podobne gleby do moich moim zdaniem 400-450 powinno wystarczyć a w 2 czy 3 dawkach to już zależy od Ciebie.

Sprzedam kombajn zbożowy EPPLE MOBIL 940 cena do negocjacji. POLECAM :)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Pszenica Ozima i jara Dzisiaj, 12:01
  •  

#10902 Share losktos

losktos

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2421 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, muzyka

Napisany 07 grudzień 2014 - 17:29

Pszenica Ozima i jara

KAMIL może czas zmienić odmiany??? mi w tym roku Ozon najlepiej wyszedł , a reszta to 7,5-8t/ha i już tych odmian nie sieję. W tym roku na Artist mnie namawiali i Agila i je posiałem.

odmian nie mam złych, materiał siewny dość regularnie wymieniany. Problem tkwi gdzie indziej - na większości pól zasobność w P i K niska i b. niska (w tym roku robiłem próby), pH w granicach 5,5, więc jeżeli w takich warunkach bez dotychczasowego nawozenia przedsiewnego pod zboża uzyskuje plony 7-8 t to NIE moge narzekać. Pozostaje uregulować odczyn i uzupełnić zasobność w P i K a to praca na lata.

Poza tym jeżeli pszenica sypie w granicach 7,5-8 t to nie można mówić ze to zły plon

Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

#10903 Share elciamloda

elciamloda

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 14 postów

Napisany 07 grudzień 2014 - 18:54

Pszenica Ozima i jara

Ja to bym chcial 6t/h uzyskac przy naworzeniu 400kg saletry amonowej a tu co niektorzy dyche wyciagaja nie wiem czy ja cos nie tak robie czy to tylko bajki.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#10904 Share ansu

ansu

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 944 postów

Napisany 07 grudzień 2014 - 19:43

Pszenica Ozima i jara

Znajomy zasiał w połowie listopada pszenicę ozimą (nie przewódka) i od siewu utrzymuje się  temperatura około zera do -10C w nocy. Jeśli powschodzi dopiero na wiosnę to co z jarowizacją??

#10905 Share losktos

losktos

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2421 postów

Napisany 07 grudzień 2014 - 19:51

Pszenica Ozima i jara

jednego roku miałem pszenice sianą w ostatnich dniach listopada po buraczysku. Powschodziła dopiero na wiosnę, 6 t/ha było

Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

#10906 Share Camry

Camry

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 397 postów

Napisany 07 grudzień 2014 - 20:15

Pszenica Ozima i jara

Jestem z południa Polski w zeszłym roku siałem pszenicę ozimą po 20 listopada po burakach cukrowych ,plon był w granicach 8-10 ton/ha klasa ziemi 1 i 2 ,natomiast pszenica siana około 10 pażdziernik po trawie i ugorach plonowała 7-8 ton,raz zasiałem pszenicę 5 grudnia tylko 1 ha było akurat ciepło i zdążyła  się ukorzenić wychodziła na wiosnę a inne pszenice w tym czasie już dawno się zieleniły, stanowisko było po burakach i dała plon 6 ton

#10907 Share ansu

ansu

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 944 postów

Napisany 07 grudzień 2014 - 20:22

Pszenica Ozima i jara

Tak, ale w ubiegłym roku, nawet posiana w grudniu powschodziła i w styczniu rosła. teraz jest zero lub na minusie i sucho, może jeszcze tradycyjnie się ociepli na święta.

#10908 Share JD1188

JD1188

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 181 postów

Napisany 07 grudzień 2014 - 22:09

Pszenica Ozima i jara

Koledzy poradźcie bo mam kilka hektarów pszenicy po kukurydzy sianej 3 listopada w ilości 150 kg/ha i niestety na polu były niezłe bryły i słabo powschodziła. Na dzień dzisiejszy to jak się przyjże to jako tako rządki widać. Plan jest taki żeby na wiosnę szybko podać 200 kg saletry na hektar i dokrzewić CCC lub Moddusem, myślicie że to wystarczy czy  podać jeszcze jakieś mikroelemnty typu mangam, miedź, siarczan magnezu lub odżywke typu Basfoliar. Jeśli tak to w jakim terminie wykonać taki zabieg?

PS. na polu sianym 30 października gdzie po siewie było wykonane wałowanie pszenica wygląda pięknie, człowiek jdnak uczy się na błędach w przyszłym roku wszystko będzie wałowane :) 

#10909 Share misiek30m2

misiek30m2

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 71 postów

Napisany 07 grudzień 2014 - 22:35

Pszenica Ozima i jara

Witam.Mam problem z kretami w pszenicy zimowej.Na każdym metrze kwadratowym kopiec i tak z hektar.Pszenica siana w połowie września przedplon rzepak.

U sąsiada za miedzą też pszenica tylko że po pszenicy, a kretów brak Doradzcie jak pozbyć się tych kretów i co może być przyczyną inwazji. 

Może coroczne przyorywanie słomy?

#10910 Share loquito

loquito

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 324 postów

Napisany 07 grudzień 2014 - 22:49

Pszenica Ozima i jara

Czy o tym że pszenica złapie parametry jakościowe  decyduje ostatnia trzecia dawka azotu (ok 10kg N na tone)  w połączeniu z pełną ochroną od grzybów , czy pszenica musi być mocno nawożona azotem od samego ruszenia wegetacji na wiosnę? I czy część trzeciej dawki dać dolistnie a resztę rozsiać czy całość rozsiać ?  Ziemia klasy 3-4, siana po rzepaku. Bo chodzi mi o plon ok 5-6t ale pszenicy jakościowej. 

Edytowany przez loquito, 07 grudzień 2014 - 22:55.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#10911 Share ahten

ahten

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 251 postów

Napisany 07 grudzień 2014 - 23:37

Pszenica Ozima i jara

Jak się sprawdzi 5% stężenie siarczanu magnezu, popryskane po ruszenie wegetacji i po sypnięciu 150-200 kg saletry? Siarka podana dolistnie zwiększy pobieranie azotu? Czy tutaj najlepszym rozwiązaniem będzie podanie jej razem z nawozem?

#10912 Share mathewc385

mathewc385

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 248 postów

Napisany 08 grudzień 2014 - 09:04

Pszenica Ozima i jara Wedlug mnie duze znaczenie czy pszenica bedzie łapać parametry czy nie- ma odmiana. Kolega dawal po 500kg saletry ale mial odmiany paszowe i pszenica nie przeszla parametrow, ja dawalem 400 kg lecz Turnia poszla na konsumpcje. Czy moglby mi ktos powiedziec jak jest z lapaniem parametrow przez Bogatke ??

#10913 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 08 grudzień 2014 - 09:28

Pszenica Ozima i jara

AHTEN daj po ruszeniu wegetacji znaczy się jak zejdą śniegi na dobre daj 25 kg mocznika + 20 kg siarczanu magnezu + jakaś porządna odżywka mikro składnikowa w maksymalnej dawce plonovit czy coś.

mam takie pytanko czy do tego nawożenia można coś jeszcze dodać i zmienić opryski

przed siewem lubofos 12    500 kg/ ha

siew

oprysk powschodowo legato 600 w pełnej dawce

oprysk odżywką

Wiosna

ruszenie wegetacji 200 kg saletry

25 kg mocznik + 20 kg siarczan magnezu + odżywka

strzelanie w źdźbło wirtuoz w pełnej dawce

200 kg saletry

15 kg mocznika 12 kg siarczanu magnezu odżywka 

liść flagowy duet ultra 497 sc max dawka

100 kg mocznika

10 kg mocznika + 6 kg siarczanu magnezu

po wykłoszeniu amistar + artea 

no i coś na robactwo oczywiście.

można tu coś dodać ale nie chodzi mi o większe dawki azotu tylko o jakieś inne opryski ponieważ rok w rok te same opryski a tak być nie powinno więc co innego proponujecie jakieś inne substancje aktywne ? ale równie skuteczne jak te.

Edytowany przez forumkowicz, 08 grudzień 2014 - 09:14.

#10914 Share losktos

losktos

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2421 postów

Napisany 08 grudzień 2014 - 09:45

Pszenica Ozima i jara

od fazy strzelania w źdźbło wyrzuciłbym opryski mocznikiem (po nich łatwiej o inwfekcje grzybowe) poza tym planujesz daj tyle N doglebowo że opryski dolistne są praktycznie zbędne

Co do ochrony: nie ta kolejność. Jeżeli chcesz pozostać przy tych środkach to w ten sposób:

T1 Wirtuoza

T2 Amistar + Areta

T3 Duet Ultra - po wykłoszeniu to pojęcie szeroko rozumiane, zabieg rób w pierwszych dniach kwitnienia

Koledzy poradźcie bo mam kilka hektarów pszenicy po kukurydzy sianej 3 listopada w ilości 150 kg/ha i niestety na polu były niezłe bryły i słabo powschodziła. Na dzień dzisiejszy to jak się przyjże to jako tako rządki widać. Plan jest taki żeby na wiosnę szybko podać 200 kg saletry na hektar i dokrzewić CCC lub Moddusem, myślicie że to wystarczy czy  podać jeszcze jakieś mikroelemnty typu mangam, miedź, siarczan magnezu lub odżywke typu Basfoliar. Jeśli tak to w jakim terminie wykonać taki zabieg?

PS. na polu sianym 30 października gdzie po siewie było wykonane wałowanie pszenica wygląda pięknie, człowiek jdnak uczy się na błędach w przyszłym roku wszystko będzie wałowane :)

Na przyszłość zwiększ norme wysiewu w tym terminie. A na wiosne

Jak najszybciej nie mniej jak 200 kg saletry, później dokrzewienie CCC + możesz dodać 1-2 kg siarczan magnezu. I można by jeszcze dodać jeden zabieg jakimś biostymulatorem i odżywką z mikroelementami.

Czy o tym że pszenica złapie parametry jakościowe  decyduje ostatnia trzecia dawka azotu (ok 10kg N na tone)  w połączeniu z pełną ochroną od grzybów , czy pszenica musi być mocno nawożona azotem od samego ruszenia wegetacji na wiosnę? I czy część trzeciej dawki dać dolistnie a resztę rozsiać czy całość rozsiać ?  Ziemia klasy 3-4, siana po rzepaku. Bo chodzi mi o plon ok 5-6t ale pszenicy jakościowej. 

Nawożenie azotem napewno ma wpływ ale nie jak to określiłeś "mocne" a odpowiednie. Bo wystarczy że podasz dużą I dawkę azotu a zbyt małą II w okresie redukcji i już z jakością będzie problem

Jak się sprawdzi 5% stężenie siarczanu magnezu, popryskane po ruszenie wegetacji i po sypnięciu 150-200 kg saletry? Siarka podana dolistnie zwiększy pobieranie azotu? Czy tutaj najlepszym rozwiązaniem będzie podanie jej razem z nawozem?

Na pewno nie zaszkodzi a jak zadziała to tego nawet najstarsi górale nie wiedzą. Doglebowo podasz więcej składnika

Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

#10915 Share loquito

loquito

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 324 postów

Napisany 08 grudzień 2014 - 10:03

Pszenica Ozima i jara

Mam pytanie o stosowanie regulatorów wzrostu typu Moddus, Medax top... Czy jeżeli pszenica w planie ma dostać ok 110-130 kg N mądrze rozłożonego w 3 dawkach  oraz pełną ochronę podstawy źdźbła to konieczne będzie stosowanie któregoś z wymienionych regulatorów, czy jeżeli będzie konieczne to  wystarczające będzie zastosowanie czegoś typu zwykły Antywylegacz. 

#10916 Share ogar118

ogar118

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1300 postów

Napisany 08 grudzień 2014 - 10:45

Pszenica Ozima i jara

No to możemy sobie rozmawiać o plonach i parametrach na I klasie jak takiej na oczy nie widziałem...

#10917 Share Tomek90

Tomek90

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3194 postów

Napisany 08 grudzień 2014 - 10:51

Pszenica Ozima i jara Zależy od odmiany, krotkoslome wystoja i wieksze dawki N bez regulatora, wazna tez obsada bo jak szczota to i bez nawozenia lezy.

AHTEN daj po ruszeniu wegetacji znaczy się jak zejdą śniegi na dobre daj 25 kg mocznika + 20 kg siarczanu magnezu + jakaś porządna odżywka mikro składnikowa w maksymalnej dawce plonovit czy coś.

mam takie pytanko czy do tego nawożenia można coś jeszcze dodać i zmienić opryski

przed siewem lubofos 12 500 kg/ ha
siew
oprysk powschodowo legato 600 w pełnej dawce
oprysk odżywką
Wiosna
ruszenie wegetacji 200 kg saletry
25 kg mocznik + 20 kg siarczan magnezu + odżywka

strzelanie w źdźbło wirtuoz w pełnej dawce
200 kg saletry
15 kg mocznika 12 kg siarczanu magnezu odżywka

liść flagowy duet ultra 497 sc max dawka
100 kg mocznika
10 kg mocznika + 6 kg siarczanu magnezu

po wykłoszeniu amistar + artea
no i coś na robactwo oczywiście.

można tu coś dodać ale nie chodzi mi o większe dawki azotu tylko o jakieś inne opryski ponieważ rok w rok te same opryski a tak być nie powinno więc co innego proponujecie jakieś inne substancje aktywne ? ale równie skuteczne jak te.

Masz za darmo odżywki ze jesienia stosujesz??

#10918 Share jaco25

jaco25

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 735 postów
  • Zainteresowania:Sport,Rolnictwo,Muzyka

Napisany 08 grudzień 2014 - 10:58

Pszenica Ozima i jara

forumkowicz to co losktos napisał wszystko się zgadza ale jeśli chcesz mieć skuteczniejszy zabieg na t2 zamiast artea daj menare cena kilka złotych droższa menara ale cyprokonazolu zamiast 80g w l środka jest 160g/l, wybór należy do Ciebie.

Sprzedam kombajn zbożowy EPPLE MOBIL 940 cena do negocjacji. POLECAM :)

#10919 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 08 grudzień 2014 - 11:31

Pszenica Ozima i jara

no niech wam będzie że amistar + artea dam wcześniej, ale przecierż duet ultra jest za słaby na kłos jak by chciał nim pryskać bo nie chroni od czerń kłosów septoriozy plew itp a u mnie to co roku występuje więc poda ktoś może jakiś inny środek.

Dodam ze tak jak wcześniej podałem nawożenie opryski itp, to zawsze mi się sprawdzało i nigdy pszenicy chorej nie miałem zawsze wszystko stosuje w max dawkach, a i jeszcze zapomniałem dodać że modusa 0,4 l na 1 kolanko stosuje.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#10920 Share Tomek90

Tomek90

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3194 postów

Napisany 08 grudzień 2014 - 11:35

Pszenica Ozima i jara Nie bd sensu ochrony kłosa jesli zawalisz dwa wczesniejsze zabiegi. Na kłos tebukonazol +epoksykonazol po 0.5l badz osiris+tebukonazol.