Skocz do zawartości

Zdjęcie

Pszenica Ozima i jara

22584 odpowiedzi na ten temat

#10781 Share magik0578

magik0578

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 247 postów

Napisany 06 listopad 2014 - 17:21

Pszenica Ozima i jara

Mączniak szaleje Panowie ..

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Pszenica Ozima i jara Dzisiaj, 15:53
  •  

#10782 Share AgroGeekBlog

AgroGeekBlog

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 4 postów

Napisany 06 listopad 2014 - 18:54

Pszenica Ozima i jara

O aktualnej sytuacji rolnictwa oraz mozliowściach wsparcia  rozwoju gospodarstwa piszę na swoim blogu www.agrogeek.pl . Ostatni wpis odnosi sie do niedawno opublikowanego projektu ustawy dotyczącej dopłat bezpośrednich od 2015 roku. Zapraszam na strone www.agrogeek.pl 

#10783 Share losktos

losktos

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2425 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, muzyka

Napisany 06 listopad 2014 - 19:01

Pszenica Ozima i jara

saletrosan na 2 dawke N w dawce 150 do 200kg/ha bedzie miało lepszy wpływ na parametry ziarna niz zwykła saletra ??  nie chdzi mi tu o zawartosc N tylko o tą siarke

saletrosan tylko na pierwszą dawkę dla pszenic dobrze rozwinietych jesienią. Jeśli pociagnie susza w terminie tej dawki to roslina praktycznie nie skorzysta z azotu amonowego którego jest w tym nawozie wiekszość. Na 2 dawkę N mocznik lub saletra, a raczej jeśli chodzi Ci o parametry ziarna to tą rolę spełnia trzecia dawka. Siarka jedynie poprawia wykorzystanie azotu

Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#10784 Share Renault9514

Renault9514

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 512 postów
  • Zainteresowania:Sport, muzyka,KOBIETY no i POLE!!! ;D

Napisany 06 listopad 2014 - 19:46

Pszenica Ozima i jara

to warto dawać na pszenice I dawkę saletrosan ?? dużo zdziała ta siarka oprócz lepszego pobierania azotu ? ja osobiście już kilka lat daje 2 dawki saletry po 200kg/ha może ktoś stosował saletrę i saletrosan i może powiedzieć gdzie był lepszy skutek ? ;)

ZETOR Team !!!

#10785 Share losktos

losktos

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2425 postów

Napisany 06 listopad 2014 - 20:07

Pszenica Ozima i jara

z saletrosanem nie chodzi tylko o siarke.

Otóż saletrosan to nawóz jak najbardziej na I dawke w pszenicy ale na plantacje dobrze rozkrzewione jesienią. Takie rośliny nie potrzebują szczególnego uderzenia azotem na start i tu przydaje się właśnie amonowa forma azotu której w saletrosanie jest wiecej proporcjonalnie niż w saletrze. Forma azotanowa może zbytnio rozkrzewiać rośliny - a jak wiadomo, co nie duzo to nie zdrowo, bo roślina nie jest w stanie wyżywić nieskończonej ilości pędów więc tak czy siak albo później je zredukuje albo odbije się to na jakości. Po drugie forma amonowa nie jest wymywana przez co mamy mniejsze straty a straty z racji ulatnianie nie powinny być kolosalne bo w tym terminie raczej nie brakuje wody.

W ubiegłym roku próbowałem saletrosan na I dawke i efekt był całkiem całkiem. Zabrakło jedynie trzeciej dawki przez co z jakością ziarna było różnie.

Czy będę stosował saletrosan w przyszłym roku? Stan roslin po zimie zadecyduje

Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

#10786 Share PROXIMAMICHAL

PROXIMAMICHAL

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 368 postów
  • Zainteresowania:KPK Komurun Team

Napisany 06 listopad 2014 - 20:53

Pszenica Ozima i jara

kolego dzięki za rozjaśnienie tematu   stosuje 3 dawki N jak dotąd saletra, 3 zabiegi fungicydami (średnia pólka) przy okazji nawozenie dolistne, mikro elementy i zadnego efektu oprócz wydajności jak była pasza tak jest paszowa  zaczyna mnie to troche irytowac  w tym roku cos trzeba zmienic

a co myslisz o takiej mieszaninie 150kg saletrosanu i 100kg saletry na 1 dawke  zalezy mi na bombie azotowej w pierwszych dniach wegetacji  juz teraz wiem ze ok 1 hektar bede musiał ostro rozkrzewic a do tego zima przed nami

74kg czystego N na 1 dawke chyba wystarczy

a kolejne dawki t o sie zobaczy

Edytowany przez PROXIMAMICHAL, 06 listopad 2014 - 21:00.

#10787 Share buzerek

buzerek

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 38 postów

Napisany 06 listopad 2014 - 23:17

Pszenica Ozima i jara

Choroby grzybowe zaczynają atakować bo pszenicy nie sieje się w połowie września. Ostatnie lata pokazują, że jesień jest bardzo łaskawa jeżeli chodzi o pogodę i siew można opóźnić, nie przyniesie to żadnych strat, a niewątpliwie będą same korzyści. 

#10788 Share wyrebski1

wyrebski1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1332 postów

Napisany 07 listopad 2014 - 07:52

Pszenica Ozima i jara

...albo nie sieje się po 250 kg/ha z obsadą np 500 szt/m2 we wrześniu.

#10789 Share jaco25

jaco25

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 736 postów
  • Zainteresowania:Sport,Rolnictwo,Muzyka

Napisany 07 listopad 2014 - 09:22

Pszenica Ozima i jara

Wyrebski1 wszystko zależy od ziemi, posiałem 25.09 4ha na glinie z normą 220-230kg/ha stanowisko po owsie i powiem, że jeszcze te 20-30kg spokojnie by się zmieściło, zastanawiam się czy wiosną nie trzeba będzie dokrzewiać.... a z drugiej strony posiałem 5.10 na lepszej ziemi też 220-230kg to powiem że wystarczyło by 200kg, wszystko zależy od gleby.

Sprzedam kombajn zbożowy EPPLE MOBIL 940 cena do negocjacji. POLECAM :)

#10790 Share marian2011

marian2011

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1474 postów

Napisany 07 listopad 2014 - 09:29

Pszenica Ozima i jara

Dokladnie ostatnie posty sama racja sieję ok 15-20 września tak jak sąsiedzi tylko dzisiaj przeszłem pola i w pszenicy widać grzyba ciepło jest i narazie zimy nie widać stosować opryski jesienne i potem sprzedawać po 600 tona jakoś słabo to widzę faktycznie opóżnić siew koniec września pażdziernik

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#10791 Share wyrebski1

wyrebski1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1332 postów

Napisany 07 listopad 2014 - 10:31

Pszenica Ozima i jara

no fakt, klasa ziemi lub czy to glina czy piasek itp też ma znaczenie.

#10792 Share ahten

ahten

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 252 postów

Napisany 07 listopad 2014 - 11:22

Pszenica Ozima i jara

Potwierdzam problem z mączniakiem. Sialem pszenice jantarka (380 z na m2, 215 kg) z centrali 20 września. Mimo ze od 22 września nie padal deszcz, zaczynaja sie pojawiac biale naloty na liściach. Szkoda kasy na zabiegu fungiydowe jesienia, zwłaszcza przy niepewnosci przezimowania oraz marnych cenach.

#10793 Share buzerek

buzerek

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 38 postów

Napisany 07 listopad 2014 - 13:21

Pszenica Ozima i jara

Z tym siewem pod koniec października to nie we wszystkich regionach Polski, ale pierwsza dekada października to optymalny termin dla terenów gdzie zasiewy trzeba wykonywać najwcześniej. Rzepak siany 27 września, podwójnie skracany rośnie jak szalony. W przyszłym sezonie zamierzam zasiać tydzień później. Wracając do pszenicy to w środę posiałem ostatni kawałek pola i patrząc na długoterminowe pogody wiem, że lepiej na tym wyjdę niż Ci, którzy zasiali pszenicę w połowie września bo i tacy się zdarzają na Dolnym Śląsku mimo, że to region gdzie opóźnione zasiewy są najbardziej tolerowane przez rośliny.

#10794 Share losktos

losktos

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2425 postów

Napisany 07 listopad 2014 - 17:43

Pszenica Ozima i jara

kolego dzięki za rozjaśnienie tematu   stosuje 3 dawki N jak dotąd saletra, 3 zabiegi fungicydami (średnia pólka) przy okazji nawozenie dolistne, mikro elementy i zadnego efektu oprócz wydajności jak była pasza tak jest paszowa  zaczyna mnie to troche irytowac  w tym roku cos trzeba zmienic

a co myslisz o takiej mieszaninie 150kg saletrosanu i 100kg saletry na 1 dawke  zalezy mi na bombie azotowej w pierwszych dniach wegetacji  juz teraz wiem ze ok 1 hektar bede musiał ostro rozkrzewic a do tego zima przed nami

74kg czystego N na 1 dawke chyba wystarczy

a kolejne dawki t o sie zobaczy

póki co nie oceniaj czy będzie potrzebne konieczne rozkrzewienie, u mnie np teraz piękna pogoda, dzień w dzień po 15 stopni i nie wiadomo jaki będzie listopad. Jeśli faktycznie będzie potrzebne rozkrzewienie to nie baw się w saletrosan tylko 200 kg saletry na start (a nawet 220-230), druga dawka nie mniejsza niż 200 kg i w trzeciej te 100 kg. W drugiej dawce możesz też podać mocznik tylko trzeba go troszke wcześniej wysiać.

Można by jeszcze zrobić w ten sposób że całą pierwszą dawkę podasz w saletrosanie a dokrzewisz CCC, ale to nie zawsze się udaje. W tym terminie na ogół są niskie temperatury, może być problem z działaniem CCC więc wariant z saletrą wydaje mi się sensowniejszy.

A może problem z jakością leży gdzieś indziej. Może odmiana, gęstość siewu, może w złych terminach podajesz azot i fungicydy?

Choroby grzybowe zaczynają atakować bo pszenicy nie sieje się w połowie września. Ostatnie lata pokazują, że jesień jest bardzo łaskawa jeżeli chodzi o pogodę i siew można opóźnić, nie przyniesie to żadnych strat, a niewątpliwie będą same korzyści. 

Nigdy nie wiesz że zawsze bedą takie zimy jak teraz. Sianie wcześniej wcale nie jest złe, pod warunkiem obniżenia normy wysiewu

Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

#10795 Share Chlopmalorolny3

Chlopmalorolny3

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 25 postów

Napisany 07 listopad 2014 - 19:32

Pszenica Ozima i jara

Koledzy mam pytanie odnośnie dokrzewiania pszenicy wiosna. Wiem że należy użyć ccc wczesna wiosna, ale czy najpierw azot a później ccc czy na odwrót i w jakiej dawce ccc na dokrzewienie?

#10796 Share losktos

losktos

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2425 postów

Napisany 07 listopad 2014 - 19:47

Pszenica Ozima i jara

najpierw azot, później CCC, dawka 0,5-0,7 l/ha (mowa o środku o koncentracji 725 g/l)

Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

#10797 Share thor1984

thor1984

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 560 postów

Napisany 07 listopad 2014 - 19:48

Pszenica Ozima i jara

Czy można jeszcze dokarmić pszenicę dolistnie nawozem typu kristalon czy maximus zawierających zarówno makro jak i mikroelementy? A może lepiej same mikro? Pytam bo byłem dziś w miejscowym odr i pani powiedziała mi, że nawożenie dolistne stosujemy tylko w razie zaobserwowania jakichś niedoborów i najlepiej wiosną. 

#10798 Share Renault9514

Renault9514

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 512 postów
  • Zainteresowania:Sport, muzyka,KOBIETY no i POLE!!! ;D

Napisany 07 listopad 2014 - 19:50

Pszenica Ozima i jara

i na prawdę to CCC dokrzewia rośliny ?? niby antywylegacz a tu nie tylko :)

ZETOR Team !!!

#10799 Share losktos

losktos

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2425 postów

Napisany 07 listopad 2014 - 19:54

Pszenica Ozima i jara

to jaką spełni rolę zależy od terminu stosowania. Jeżeli przed BBCH 30 to dokrzewi rosliny, jeżeli po to skróci.

I jeszcze jedno, nie później niż 15 kwietnia. Potem stosunkowo zmienia się długość dnia w stosunku do długości nocy i co byśmy nie robili to pszenica i tak będzie strzelać w źdźbło więc zabiegi dokrzewiające nie mają wtedy sensu

Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#10800 Share Chlopmalorolny3

Chlopmalorolny3

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 25 postów

Napisany 07 listopad 2014 - 20:02

Pszenica Ozima i jara

Jeszcze jedno pytanie. Czy po zastosowaniu ccc w ww dawce na dokrzewienie jaka dawke ccc zastosować na srócenie pełno tzn np 2 l czy minimalna 1,2.dzieki za odp.