Skocz do zawartości

Zdjęcie

Pszenica Ozima i jara

22585 odpowiedzi na ten temat

#10761 Share KrzysiekFM

KrzysiekFM

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 198 postów

Napisany 02 listopad 2014 - 19:28

Pszenica Ozima i jara

Siałeś już czy zamierzasz?

Jak się bardzo upierasz.

Jak masz jeszcze ściernisko to daj 1-2 litry rundupu i czekaj za 2 tygodnie zaorz i w grudniu siej ale jakąś przewódkę nie ozimą.

Powiem tak ja sieję poplony tj gorczycę. Po kombajnie idzie talerzówka  potem brona 1-2 razy wszystko rozwleczone w czasie koło 15 września orka głęboka i siew  gorczycy. i powiem ci że żyto wyłazi. Rośnie do wiosny. Wiosna idzie agregat uprawowo siewny i siew owsa i dalej zyto rośnie.

A co cię zmusza do siewu ??

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Pszenica Ozima i jara Dzisiaj, 07:13
  •  

#10762 Share marcin2057

marcin2057

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 893 postów

Napisany 02 listopad 2014 - 20:05

Pszenica Ozima i jara

a ja mam taki mały problem, od granic myszy zjadają mi pszenice co mogę z tym zrobić ?

#10763 Share tomek73

tomek73

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 7797 postów

Napisany 02 listopad 2014 - 20:29

Pszenica Ozima i jara

Kup na allegro trutkę i pochodź po polu. Ja kupiłem 10 kg i zacząłem od rzepaku.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#10764 Share maciekmaciek30

maciekmaciek30

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 264 postów

Napisany 02 listopad 2014 - 23:16

Pszenica Ozima i jara

Siałeś już czy zamierzasz?

Jak się bardzo upierasz.

Jak masz jeszcze ściernisko to daj 1-2 litry rundupu i czekaj za 2 tygodnie zaorz i w grudniu siej ale jakąś przewódkę nie ozimą.

Powiem tak ja sieję poplony tj gorczycę. Po kombajnie idzie talerzówka  potem brona 1-2 razy wszystko rozwleczone w czasie koło 15 września orka głęboka i siew  gorczycy. i powiem ci że żyto wyłazi. Rośnie do wiosny. Wiosna idzie agregat uprawowo siewny i siew owsa i dalej zyto rośnie.

A co cię zmusza do siewu ??

Robiłem po żniwach podorywke agregatem i tak 2 miesiace prawie leżało to raczej powschodziło wszystko... jakis tydzien temu zaorane i mam zamiar siać własnie przewódkę Monsun

mysle ze zyta byc nie powinno, a jestem "zwuszony" ponieważ roslina następcza ma byc ziemniak na nie ma tu najlepszego PH bo to nowe pole po ugorze, wogole to miałem siac groch ale jest bardziej wymagajacy jak jeczmien jesli chodzi o ph a po łubinie nie bardzo ziemniaki mozna... dlatego za bardzo nie mam w czym wybierc... do tego warunki ekonomiczne bo zostało mi jeszcze sporo pszenicy

#10765 Share Agrest

Agrest

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 681 postów

Napisany 03 listopad 2014 - 17:44

Pszenica Ozima i jara

Na 100% będziesz miał jeszcze wschody żyta. Jak słabe ph i opóźniony siew to po co ładować się w pszenicę? Wolałbym powtórnie posiać żyto.

#10766 Share Renault85-15TX

Renault85-15TX

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1215 postów

Napisany 03 listopad 2014 - 18:07

Pszenica Ozima i jara

Na żyto już jest za późno żeby siać, pszenica na pewno też będzie z żytem bo będą wschody żyta jedynie zostaje zasiać Ci coś na wiosnę. Ja siałem raz tak po życie jęczmień jary i wtedy już nie było żyta w zbożu. 

"Co się polepszy, to się popieprzy, co się zbuduje, to się zrujnuje, co się ustali to się obali" Polak musi mieć łeb i d*pę ze stali !!!

#10767 Share maciekmaciek30

maciekmaciek30

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 264 postów

Napisany 03 listopad 2014 - 18:08

Pszenica Ozima i jara

na żyto to juz o wiele wiele za późno i tak jak pisze sieję odmiane przewódkowa gdzie obecny termin jest optymalny

#10768 Share 20CBR12

20CBR12

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 605 postów

Napisany 03 listopad 2014 - 19:52

Pszenica Ozima i jara

u mnie  w  tym  roku  pszenica  jara była  po  życie pole  nie  pamiętam ile  razy  po żniwach  i jesienią talerzowane (chyba 3x) plus orka i wiosną jeszcze  trafiały się  samosiewy w pszenicy- choć pamiętam  że  na 10ha zajęło  mi  ze 6 godzin wyrwanie  całego dziadostwa- czyli aż tak  wiele  tego nie  było.. :D

Edytowany przez 20CBR12, 03 listopad 2014 - 19:52.

#10769 Share Agrest

Agrest

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 681 postów

Napisany 03 listopad 2014 - 20:08

Pszenica Ozima i jara

Na żyto Bojko nie jest za późno. Siew od października do kwietnia.

#10770 Share KrzysiekFM

KrzysiekFM

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 198 postów

Napisany 03 listopad 2014 - 20:46

Pszenica Ozima i jara

Monsun da mu 7t a bojko 4t. Piszesz  że na przewódkę jest teraz termin. Przewódkę możesz zasiać w grudniu i ten termin bym ci proponował wstrzymuj jak długo się da bo żyto moze wyleźć i wyjdzie. Teraz niech to żytko sobie odrasta bo na pewno wylezie. siew je troche poprzetrąca. A gdyby wylazło dużo to 1 litr rundapu nawet 0,8l i 150l wody 7 dni przed siewem.

A jesli nawet. Ja siałem materiał w którym mniej więcej było 1,5 ziarna żyta na 1tys. Czyli około jedna roslina na 2m2. Brzydko wyglądało. Sprzedałem ją jako eliterną miała wszystkie parametry

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#10771 Share mathewc385

mathewc385

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 248 postów

Napisany 03 listopad 2014 - 21:19

Pszenica Ozima i jara

Pare lat temu sielismy zyto 10 listopada i w zniwa nie roznilo sie od innych tylko musielismy kosic z tydzien pozniej bo sloma nie chciala sie łamac i zabijalo młocarnie w Bioznie. Wedlug mnie jezeli listopad bedzie jako tako cieply i zyto zdarzy wyjsc z ziemi to smialo mozna siac.

#10772 Share Mateusz1q

Mateusz1q

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 500 postów

Napisany 03 listopad 2014 - 21:24

Pszenica Ozima i jara

Czytales o czym tu sie pisze ? zyto Bojko to przewodka, pszenica Monsun również. Kolega zastanawia sie co posiac, poniwaz obawia sie oto, ze moze mu wyjsc zyto w pszenicy.

#10773 Share Agrest

Agrest

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 681 postów

Napisany 03 listopad 2014 - 21:55

Pszenica Ozima i jara

Monsun da mu 7t a bojko 4t.

Ja do kalkulacji staram się podchodzić ze znacznie większym pesymizmem. Nie wiem o jaką klasę ziemi chodzi, ale wiemy że pH jest niskie (choć po wieloletnim ugorze na np. ziemiach bielicowych może ono być b. niskie) Za pewne są też braki w P,K i Mg. Nawet przy obfitym nawożeniu wiele z tych składników w niskim pH nie zostanie pobrane. Ja byłbym skłonny założyć ewentualne plony odpowiednio Monsun 4t, Bojko 3t. Zyto jest na pewno bardzo dobrym przedplonem, zostawi więcej resztek pożniwnych na polu przy mniejszym nawożeniu i ochronie. Ma właściwości allelopatyczne i na pewno zostawi czyściejsze pole.

#10774 Share Mateusz1q

Mateusz1q

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 500 postów

Napisany 03 listopad 2014 - 22:34

Pszenica Ozima i jara

Tez bylbym bardziej sklonny na to żyto. Sialem Monsuna po kukurydzy na ziarno. 4 lata temu, cala zimowa mi wymarzla to chociaz mialem tą przewodke :P Siana jakos w listopadzie dala 5, moze 5,5 tony prz, 300 kg saletry na wiosne, bez ochrony grzybowej bo nie wydawala mi sie koniecznoscia( a moze to byl maly blad)

#10775 Share KrzysiekFM

KrzysiekFM

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 198 postów

Napisany 03 listopad 2014 - 23:07

Pszenica Ozima i jara

Ugór może być kwaśny albo i nie. Masze nawozy zakwaszają ziemię (nie wszystkie) Miałem okazję rok temu kasować ugór ( 15 lat) wiosną. Poszedł owies dał jakieś 4 t co uznałem na dobry plon normalnie sypie mi w granicach 6. Nawozenie normalne 300 poli6 + 70 kg czystego azotu.

Jesienia poszła pszenica 180kg N 500kg 200kg grande4 i  5-16-18 plon 7,5-8t Ale to tylko chwalenie się ..........

Zmierzam do tego ze robiłem analizę gleby po zbiorach owsa no i szczzeka mi opadła ph 6-7 PK  wysokie!

Pszenica w drugim roku po ugorze piekna sprawa.

Żyto.... hmm jak już to zasiałbym tam owies i się nie pierd... z żytem .

Ale wybór zależy od kolegi ja nie namawiam  niech robi jak chce byle dobrze.... 

#10776 Share grego

grego

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1910 postów

Napisany 04 listopad 2014 - 07:56

Pszenica Ozima i jara

coś w tym jest, tam gdzie w ostatnich latach zaorałem łąki to zboża i rzepak są lepsze niż na polach uprawianych od dawna

#10777 Share maskin

maskin

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 280 postów

Napisany 04 listopad 2014 - 20:58

Pszenica Ozima i jara

jak chcesz mieć poprawki na polu to możesz jechać  experta w zaniżonej dawce  do legato  wg mnie tylko pełna dawka experta

co do chabra granstar ok ale teraz bardziej skupiłbym sie na chlorotoluronie 

0,23 expert + legato 0,15

Suma: 70 zł i żadnych poprawek od kilku lat.

Ktoś ma jeszcze jakieś pytania?

Miałem na jednym polu porównanie z kompletem 0,5 l i żadnej róznicy, a jak ktoś lubi przepłacać to proszę bardzo. :)

#10778 Share PROXIMAMICHAL

PROXIMAMICHAL

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 368 postów
  • Zainteresowania:KPK Komurun Team

Napisany 06 listopad 2014 - 09:00

Pszenica Ozima i jara

saletrosan na 2 dawke N w dawce 150 do 200kg/ha bedzie miało lepszy wpływ na parametry ziarna niz zwykła saletra ??  nie chdzi mi tu o zawartosc N tylko o tą siarke

Edytowany przez PROXIMAMICHAL, 06 listopad 2014 - 09:11.

#10779 Share marluk

marluk

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 868 postów

Napisany 06 listopad 2014 - 09:14

Pszenica Ozima i jara

zalezy od wielu innych rzeczy np. pogoda. Na zakwaszenie gleby wplyw bedzie mialo na pewno :)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#10780 Share szarik16

szarik16

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 9 postów

Napisany 06 listopad 2014 - 16:38

Pszenica Ozima i jara

Witajcie.

Czym może być spowodowane to iż pszenica żółknie?