Polecane posty

andrzej1988    293
Napisano (edytowany)

U mnie dopiero dzisiaj poszło t1 na pszenicę. Nie było objaw chorób jeszcze tydzień temu jak byłem na polu a dzisiaj już były. Poszło 0.7 sarfun 1litr mondotak 2 litry ccc 0,4 modus. 20kg mocznik 20kg siarczan mg i 7kg odżywki. Pszenica malutka coś nie rośnie chyba dla tego bo zimno. Rano idzie jeszcze 2 dawka saletry na pierwszą był mocznik.

 

jak ma rosnąć jak dałes az 2 l CCC i 0,4 Moduusa. za bogato!!! 1l ccc+0,3 moddusa to sie zgodzę

 

javorskyp Mi przy 135-137 kg N wydała 7100 kg z ha. Gleba IVa Edytowano przez andrzej1988

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomi1349    8

Jakim środkiem wykonać poprawkę na chwasty w pszenicy która jest w 3 kolanku?

Na jesień poszedł expert met i trochę przepuścił. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomi1349    8

Przepuściło chwasty dwuliścienne: bylicę pospolitą, ostrożeń polny, rdest.

I jakim opryskiem wykonać żeby było w miarę tanio i skutecznie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelski    20

Też pryskałem na jesieni expertem i na poprawkę poszedł aminopielik i czysto

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość
Napisano (edytowany)

Panowie na T1 dałem wirtuoz moge na T 2 dać tebu bo już mam kupione ? Pryskał już ktoś na T 2 ? Jaki odstęp trzeba zachować mam też amistar i dawkowanie to 0,5 l/ha to moge dać 0,5 l/50 arów bo niechce żeby środek został ?

Edytowano przez Gość

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomekZ058    135

panowie co na T2 mam falkon ale tu czytałem ze on nie jest dobry T1 było tilt+ mirage

 

jak masz juz Falcon to trzeba wykorzystac,sam nim bede robił u siebie na T2 pszenzyto i czesc pszenicy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kapec22    37

Jaki polecicie mi panowie środek na t1 jakiś tani i dobrze żeby był sprzedawany w dawce na 0.5HA, bo chwyciła mi się na jednym kawałku septorioza i tam zboże jest mniej rozwinięte coś koło pierwszego kolanka będzie, można o tej porze pryskać?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bolid20    98

Macie skuteczny sposób na przetaczniki?? opryskałem cholerstwo sekatorem ale trochę przypaliło i rosną sobie dalej. Teraz pszenica już dość duża za kilka dni flagowy się pokaże i zostaje tylko Biathlon 4D a ma w średnio-wrażliwych. Może ma ktoś Asa w rękawie ?? :)


-----

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
the1mati1    64

Prysnołem 0.7CCC + 0.4 Medax pszenicę ozimą jakieś 1,5 tygodnia temu. Niektóre rośliny nie miały jeszcze kolanka. Mogą być jakieś negatywne skutki tego oprysku, bo widzę że rosliny się zachamowały i wogóle nie rosną.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Eagle    0

Chcę skrócić pszenicę w fazie liścia flagowego, co będzie lepsze Cerone 0,5 l/ha czy Moddus 0,3 l/ha?

Nawożenie w trzech dawkach 195 N/ha

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wojtek554    11

Chcę skrócić pszenicę w fazie liścia flagowego, co będzie lepsze Cerone 0,5 l/ha czy Moddus 0,3 l/ha?

Nawożenie w trzech dawkach 195 N/ha

 

Modus

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrews1987    3

Koledzy jak dałem 0.3l moddusa i 1 litr CCC to na drugi oprysk mogę dać cerone?? Jak tak to w jakiej dawce i w jakim terminie najlepiej zboże z dużym prawdopodobieństwem wylegania.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tobago    348

Układam jakąś mieszaninę pod zboża i główkuję. Za bazę chciałbym przyjąć azoksystrobinę 250g w dawce 0,6l/ha (koszt ok. 96zł). Zastanawiam się co do niej domieszać. Na pewno jakiś/jakieś triazole. O ile strobi załatwi mi DTR, rdze i w pewnym stopniu fuzariozy o tyle sama nie da rady sobie z septoriozą i ewentualnym mączniakiem. Do tych ostatnich najlepszy triazol. Myślałem nad zastosowaniem Artei (propikonazol ma dobre działanie na septoriozę a cyprokonazol na mączniaka). W mieszance nieco obniżę dawkę z 0,5l na 0,4l/ha co bedzie mnie kosztować ok. 60zł. Łącznie zabieg (kosa na wszelkie patogeny) wyniesie mnie ok 160zł/ha.

W podobnych cenach na ha znajdzie się Adexar, Reveller czy Seguris i zastanawiam się które rozwiązanie wybrać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
denzi123    2
Napisano (edytowany)

 W podobnych cenach to chyba tylko Reveller będzie. Adexar i Seguris wychodzą mi ok.200zł/ha. Twoja mieszanka-azoksystrobina z Arteą jest moim zdaniem wystarczająca i nie warto stosować tamtych gotowych mieszanek ponieważ można ułożyć własną, która będzie tańsza i nie mniej skuteczna. Ew. zamiast Artei  dać epoksykonazol.

Edytowano przez denzi123

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Agro-Nom    6

możesz dodać do azoksystrobiny duet ultra w dawce 0,6 l / ha duet i amistar 0,5 l / ha

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tobago    348
Napisano (edytowany)

A własnie odnosnie duettów. Producent zaleca na T1 stosować Star a na T2 Ultra jednak patrząc na substancję to własnie na drugi zabieg bardziej pasuje Star w składzie z epoksykonazolem i fenpropimorfem. Natomiast duża dawka tiofanatu metylu w Ultra chyba bardziej odpowiada za łamliwość niź choroby liści i kłosów.


W mojej mieszance zastanawiam sie czy nie zejśc ze strobi na 0,5 a nawet 0,4l jak niektórzy tu zalecają Acanto w takiej dawce + tebu.

Edytowano przez tobago

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
metrax12    113

Macie skuteczny sposób na przetaczniki?? opryskałem cholerstwo sekatorem ale trochę przypaliło i rosną sobie dalej. Teraz pszenica już dość duża za kilka dni flagowy się pokaże i zostaje tylko Biathlon 4D a ma w średnio-wrażliwych. Może ma ktoś Asa w rękawie ?? :)

Na przetaczniki do zwalczania wiosną najlepsze jest Starane, ktoś na forum polecał Aurorę ale stanowczo nie w tej fazie pszenicy (do końca fazy krzewienia), Biathlon 4D będzie stanowczo za słaby. Jak mało jest tych chwastów to bym zostawił w spokoju. Z herbicydów jesiennych które sobie z tym radzą polecam Expert Met + DFF.

 

Prysnołem 0.7CCC + 0.4 Medax pszenicę ozimą jakieś 1,5 tygodnia temu. Niektóre rośliny nie miały jeszcze kolanka. Mogą być jakieś negatywne skutki tego oprysku, bo widzę że rosliny się zachamowały i wogóle nie rosną.

Taka niska dawka raczej nie przyhamowała roślin.

 

Układam jakąś mieszaninę pod zboża i główkuję. Za bazę chciałbym przyjąć azoksystrobinę 250g w dawce 0,6l/ha (koszt ok. 96zł). Zastanawiam się co do niej domieszać. Na pewno jakiś/jakieś triazole. O ile strobi załatwi mi DTR, rdze i w pewnym stopniu fuzariozy o tyle sama nie da rady sobie z septoriozą i ewentualnym mączniakiem. Do tych ostatnich najlepszy triazol. Myślałem nad zastosowaniem Artei (propikonazol ma dobre działanie na septoriozę a cyprokonazol na mączniaka). W mieszance nieco obniżę dawkę z 0,5l na 0,4l/ha co bedzie mnie kosztować ok. 60zł. Łącznie zabieg (kosa na wszelkie patogeny) wyniesie mnie ok 160zł/ha.

 

W podobnych cenach na ha znajdzie się Adexar, Reveller czy Seguris i zastanawiam się które rozwiązanie wybrać.

Kosa z całą pewnością na wszystkie choroby to nie będzie. Ta mieszanka jest słaba na septoriozę liści, zarówno interwencyjnie jak i zapobiegawczo.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Wojtek1609    5

Witam,

Czy ktoś jest w stanie podpowiedzieć co mogą oznaczać "wytłoczenia/wgłębienia"  na lisciach pszenicy ozimej ?. Dodam że nie wystąpiła zmiana barwy w takich miejscach. Liście są intensywnie zielone, ale pofałdowane.

Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356

Układam jakąś mieszaninę pod zboża i główkuję. Za bazę chciałbym przyjąć azoksystrobinę 250g w dawce 0,6l/ha (koszt ok. 96zł). Zastanawiam się co do niej domieszać. Na pewno jakiś/jakieś triazole. O ile strobi załatwi mi DTR, rdze i w pewnym stopniu fuzariozy o tyle sama nie da rady sobie z septoriozą i ewentualnym mączniakiem. Do tych ostatnich najlepszy triazol. Myślałem nad zastosowaniem Artei (propikonazol ma dobre działanie na septoriozę a cyprokonazol na mączniaka). W mieszance nieco obniżę dawkę z 0,5l na 0,4l/ha co bedzie mnie kosztować ok. 60zł. Łącznie zabieg (kosa na wszelkie patogeny) wyniesie mnie ok 160zł/ha.

 

W podobnych cenach na ha znajdzie się Adexar, Reveller czy Seguris i zastanawiam się które rozwiązanie wybrać.

 

artea to nie najlepszy wybór. Stosowałem w ubiegłym roku Menare (ciut mocniejsza) i szału nie było - aczkolwiek tragedii też nie. Wydaje mi się że lepiej dołożyć epoksykonazol.

 

A własnie odnosnie duettów. Producent zaleca na T1 stosować Star a na T2 Ultra jednak patrząc na substancję to własnie na drugi zabieg bardziej pasuje Star w składzie z epoksykonazolem i fenpropimorfem. Natomiast duża dawka tiofanatu metylu w Ultra chyba bardziej odpowiada za łamliwość niź choroby liści i kłosów.

 

 

W mojej mieszance zastanawiam sie czy nie zejśc ze strobi na 0,5 a nawet 0,4l jak niektórzy tu zalecają Acanto w takiej dawce + tebu.

Zalecają Duet Star na 1 zabieg ze względu na mączniaka - fenpropimorf. Duet Ultra na 2 ze względu na ochronę przed fuzariozą (tiofanat - znikoma ochrona ale jakaś tam jest)

Podsumowując -  jest dużo mankamentów w tym programie.


Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek73    576

Witam,

Czy ktoś jest w stanie podpowiedzieć co mogą oznaczać "wytłoczenia/wgłębienia"  na lisciach pszenicy ozimej ?. Dodam że nie wystąpiła zmiana barwy w takich miejscach. Liście są intensywnie zielone, ale pofałdowane.

Pozdrawiam

 

Ja też to mam i nie mam pojęcia od czego, przedstawiciel Chemirolu też nie wiedział. Pszenica bardzo ładna a te wytłoczenia to wyglądają jakby liść wpadł w tryby.

Myślałem że może za dużo odżywek zastosowałem.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tobago    348

te "wytłoczenia" jak mi kiedyś powiedział pewien agronom to reakcja na duże wahania temperatury. Prześledź w pamięci co się działo u Ciebie w regionie w ostatnim czasie i pewnie będzie sie zgadzać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ppwolf38    7
Napisano (edytowany)

Sprawdzcie czy w srodku zdzbla nie siedzi larwa ploniarki zbozowki.U mnie zdazala sie w zdzble ktore mialo takie liscie.

Edytowano przez ppwolf38

"To czy człowiek jest inteligentny poznaje się po jego odpowiedziach. To czy jest mądry, po pytaniach. Naguib Mahfouz "

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez danielhaker
      Jakie będą ceny pszenicy w sezonie 2019? W jakich cenach jest zboże ozime w różnych regionach Polski? Z tego co pisaliście w poprzednim temacie o notowaniach pszenicy ceny rosną. Jak myście do kiedy będzie ten wzrost? Kiedy najlepiej sprzedać? Czy ubiegłoroczna susza tak mocno wpływa na ceny zbóż? Jakie są opinie rolników? Zapraszamy do dyskusji!
      Kontynuacja tematu: 
       
    • Przez DamianChuchro
      Czego to może być objawa. Zboże zaczyna żółknąć na końcach liści ? Za duża dawka oprysku dolistnego? Czy susza?

    • Gość
      Przez Gość
      Witaj, dziś planuje zrobić zabieg T1 w pszenicy bez skracania. Planuje dać Mirage 450EC do tego siarczan magnezu, plonvit z zboża, Tytan i PLONVIT OPTY i powiedz mi czy nie za dużo odżywek ost padało z niedzieli na poniedziałek i czy dodać do tego jeszcze Duett Star 334 SE BASF ?
    • Przez Romek3249
      Witam, z uwagi na panującą suszę nie było możliwe wykonanie u mnie skracania w fazie BBCH 30-31 w pszenicy i pszenżycie, teraz przez weekend spadło 8mm, rośliny odżyły i powraca temat skracania, obecnie rośliny są w fazie 3 kolanka więc zaczął się wielki okres w którym nie powinno się stosować regulatorów wzrostu, pozostaje więc skracanie w fazie liścia flagowego, tylko jakimi środkami najlepiej to zrobić ? Myślałem o samym cerone w dawce 0,6-0,8, mieszance moddusa 0,2 i cerone 0,4, oraz o medaxie (max czy top ? nigdy nie stosowałem medaxu, jeżeli już to jakie dawki ?) Dodam że odmiany to Arkadia i Rotondo, w obu przypadkach nawożenie 160kg N. Ktoś z większym doświadczeniem coś poradzi ?
    • Przez sports2011
      Witam , mam pytanie pszenica od kolanka w górę idzie w bok zamiast wptost oraz kłosy są poskręcane . Nigdy nie miałem takiego przypadku i nie wiem czy to objaw choroby czy oprysk jakiś zaszkodził ?



×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj