Polecane posty

@renovoltage Trochę późno pryskałes jak na Moddus ten środek na prawdę lubi słonko nie tylko temperature. Ze wzgledu na rosę środek nie wchłaniał się dobrze w roślinę. Twoj zabieg nie będzie skuteczny w 100%. Moddusem jadę w samo poludnie.


KPK KUMURUN TEAM

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
grego    385

U mnie żółte przebarwienia oczywiście nie znikają ale i też ich nie przybywa więc poczekam na T2, ehh miałem na T1 dawać Duet Star + prochloraz pewno lepiej by to wyglądało ale przedstawiciel przekonał mnie do innej mieszanki Tern, Tebu, Prochloraz i to był chyba błąd choć nie wiem jak poradzil by sobie duet star ale pewno lepiej jeśli chodzi o septorioze . Co ciekawe z mączniakiem nie ma najmniejszego problemu choć poszło tylko 0,6tilta ale górne liście niezbyt dobrze wyglądają. Chciałem 2 zabieg na T2/T3 ale w takiej sytuacji trzeba będzie zrobić normalne T2 myśle Duetem Ultra

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawlu    1

U mnie na T1 poszło Bumper S 0,85+Lotus 0,55 i chyba trochę słabo działa na sptorioze, co byście polecili na T2 w miarę sensownego dodam że chodzi mi na 9 ha.Z góry dziękuję za informację

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Michalmeer    483

Po długim weekendzie , juz u nie pojade T2 i pewnie bedzie to soligor


Ziemia to skarb , który trzeba pielęgnować i chronić .!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kristofer85    1

panowie doradzcie,przez wiatry nie mogę zrobiż drzybówki a chciałbym jeszcze jaskrócić,dodam ze 1 kolanko jest gdzieś 4cm nad ziemią,czy jest wogóle sens teraz stosować 1l ccc+o,2l modusa jak pszenica jest już tak duża,wiem ze modus lubi słonce a u mnie niego brakuje, czy wieczorem jakby sie udało zrobić samą grzybówkę,bo od jutra mówia coś o przelotnych deszczach czy może też od razu dać to skracanie?dodam ze mam koncówki antyznoszeniowe ale niestety i to nie pomaga,doradzcie coś jakby te zabiegi wykonać bo już nie mam głowy

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
grego    385

A co myślicie aby zamiast Duetu Ultra dać sam epoksykonazol np. Rubrik 125 1l, głównie septorioze ma zwalczyć? Będzie więcej epoksy., które coś zwalcza bo z tego co patrzyłem to ten tiofanat metylowy to prawie nic nie bierze poza Fuzariozą, a na t3 dałbym same tebu?

Edytowano przez grego

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Agro-Nom    6

grego jak najbardziej sam epoksykonazol  i najlepiej jak do tego dorzucisz prochloraz i masz septorioze załatwioną i choroby podstawy źdźbła. Rubic 125 sc  dawka 1 l / ha + mirage lub atak 250  dawka 0,6 l / ha jeśli przedplonem była pszenica a jeśli rzepak o,4 i pamiętaj do oprysków dodawaj zawsze adiuwant. przynajmniej do grzybówek i odżywek z antywylegaczami.  Pozdrawiam !!

 

Agro - Nom

Edytowano przez Agro-Nom

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej1988    293

panowie doradzcie,przez wiatry nie mogę zrobiż drzybówki a chciałbym jeszcze jaskrócić,dodam ze 1 kolanko jest gdzieś 4cm nad ziemią,czy jest wogóle sens teraz stosować 1l ccc+o,2l modusa jak pszenica jest już tak duża,wiem ze modus lubi słonce a u mnie niego brakuje, czy wieczorem jakby sie udało zrobić samą grzybówkę,bo od jutra mówia coś o przelotnych deszczach czy może też od razu dać to skracanie?dodam ze mam koncówki antyznoszeniowe ale niestety i to nie pomaga,doradzcie coś jakby te zabiegi wykonać bo już nie mam głowy

 

pszenice możesz skaracać do drugiego kolanka w dawce 1l CCC + 0,3 Moddus (tak pisze na etykiecie) 0,2 l Moddusa to troche za mało. w tamtym sezonie zastosowałem 0,22 l modussa i przenica ledwo ustała ale ustała tylko gdzie niegdzie ja troche powaliło. Zastosuj 0,3 l. Ja grzybowke mieszam z modusem i CCC. Na jednym kawałku też dopadł mnie wiatr ale ciecz była tak gesta że nawet niebardzo znosiło, lance opuszczone zaraz nad roślinami.

Edytowano przez andrzej1988

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
grego    385

Dzięki za radę z podstawą raczej problemu nie mam, a i na t1 poszedł prochloraz, przedplon rzepak.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marluk    353

koledzy ile moge dac kg siarczanu magnezu siedmiowodnego teraz? Chce zmieszac z mocznikiem i mikro

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Agro-Nom    6

grego trza było mówić ze na t2 ja myślałem że na t1 chcesz, jak na t2 to proponuje to co wcześniej tylko że zamiast prochlorazu daj jakąś strobulinkę. np; acanto 250 

 

marluk możesz dać 10 kg siarczanu magnezu 

Pozdrawiam

 

Agro - Nom

Edytowano przez Agro-Nom

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kristofer85    1

pszenice możesz skaracać do drugiego kolanka w dawce 1l CCC + 0,3 Moddus (tak pisze na etykiecie) 0,2 l Moddusa to troche za mało. w tamtym sezonie zastosowałem 0,22 l modussa i przenica ledwo ustała ale ustała tylko gdzie niegdzie ja troche powaliło. Zastosuj 0,3 l. Ja grzybowke mieszam z modusem i CCC. Na jednym kawałku też dopadł mnie wiatr ale ciecz była tak gesta że nawet niebardzo znosiło, lance opuszczone zaraz nad roślinami.

a po jakim czasie jest 2 kolanko? bo 1 u mnie jest ok 4cm nad ziemią,tak sadze ze jest to 1 kolanko bo jest jakby to powiedzieć takie zgrubienie,jestem młodym na roli i dletego się nie znam zbytnio. kolego nadrzeju a czy ta grzybówke z modusem i ccc mogę wykonać przed wieczorem a może nawet wieczorem jakby trochę ucichł wiatr?u mnie wtej chwili jest 16 st ciepła a słonca raczej nie ma

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej1988    293

jesli nie ma na łodydze drugiego zgrubienia to jeszcze nie ma drugiego kolanka. Możesz wieczorem tylko patrz na temepratury żeby w nocy nie było minusowej. Ogolnie podają np w nocy +3 ale przy gruncie moze być minus. Nieraz tak było

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kristofer85    1

jesli nie ma na łodydze drugiego zgrubienia to jeszcze nie ma drugiego kolanka. Możesz wieczorem tylko patrz na temepratury żeby w nocy nie było minusowej. Ogolnie podają np w nocy +3 ale przy gruncie moze być minus. Nieraz tak było

a saletre mogłbym podać taraz czy lepiej poczekac i rozsiać ja po skróceniu,bo tak myśle że jakbym ja rozsiał teraz to pszenica będzie pędzić w góre i predzej wyskoczy 2 kolanko,chyba że się myle

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
grego    385

Agro-Nom, tak to na T2 już plan robię, wiem że strobi było by dobrą opcją jednak nie chciałbym przekroczyć 100zł na T2 bo plony gdzieś 6-7ton uzyskuje no chyba żeby to był ostatni zabieg ale uprawiam na konsumpcje więc ten tebukonazol raczej trzeba by dać na kłos, pozatym jak pisałem wcześniej T1 zbyt udany nie był, żółte przebarwienia, początki septoriozy więc nie wiem czy takie Acanto sobie poradzi z istniejącą już infekcją. Więc myśle o samym epoks. za 90zł bo Taki Duet Ultra kosztuje ponad 100zł, a ma go niezawiele  ten tiofanat to coś tam tylko łamliwość i fuzarioze bierze więc w tej fazie raczej zbędne według mnie. Przeważnie robiłem zabieg T2/T3 (i tu acanto bym dał) ale w tym roku wątpie czy tak długo pszenica wytrzyma jak już widac na niej infekcje, nie dużo ale są.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
koczas    80

pszenice możesz skaracać do drugiego kolanka w dawce 1l CCC + 0,3 Moddus (tak pisze na etykiecie) 0,2 l Moddusa to troche za mało. w tamtym sezonie zastosowałem 0,22 l modussa i przenica ledwo ustała ale ustała tylko gdzie niegdzie ja troche powaliło. Zastosuj 0,3 l. Ja grzybowke mieszam z modusem i CCC. Na jednym kawałku też dopadł mnie wiatr ale ciecz była tak gesta że nawet niebardzo znosiło, lance opuszczone zaraz nad roślinami.

 

Heh widzisz kolego jak to bywa z tym wiatrem. Niedawno mnie skrytykowałeś, jak napisałem że opryskałem podczas wiatru(bez żadnej urazy czy złośliwości to piszę, tak bardziej jako ciekawostkę)

A pisałeś, że stosowałeś optimus w tym roku, czy zauważyłeś może, czy to tylko moje złudzenie, że dużo lepiej rozpuszczał się niż moddus?? W sumie nie wiem, może to przez sugestie sprzedawcy, że ma lepszą formulację niż moddus.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej1988    293

ja starałem sie  nie pryskac podczas wiatru ale ze podczas oprysku na jednym kawałku zaczał mi wiac to nic nie zrobie. jak zaczynałem pryskac nie było wiatru no ale na szczescie nie znosiło za bardzo. Czy ja wiem czy lepiej sie rozpuszcza?? Trudno mi powiedziec bo w tamtym roku moddus wlałem bezposrednio do opryskiwacza a wtym roku wymieszałem optimus z woda w wiadrze i pozniej wlewałem do beczki opryskiwacza i trudno mi powiedziec jak jest z rozpuszczalnoscia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
miwigos    3395

A co tu ma się rozpuszczać  to nie siarczan 

Jak mogła  być ciecz gęsta 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sybiuszek24    21

Witam.Pryskałem atlantisem na owsik i wiało troszkę ale tragedii nie było.I  pytanko czy atlantis wstrzymuje owies czy go niszczy?Bo w niektórych miejscach dusi mi pszenicę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej1988    293

a saletre mogłbym podać taraz czy lepiej poczekac i rozsiać ja po skróceniu,bo tak myśle że jakbym ja rozsiał teraz to pszenica będzie pędzić w góre i predzej wyskoczy 2 kolanko,chyba że się myle

 

ja saletre zawsze sieje przed skracaniem a za kilka dni skracanie plus grzybówka

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Eagle    0

Co polecicie na T2 żeby zwalczyć i zabezpieczyć pszenicę przed brunatną plamistością liści? Dzisiaj zauważyłem że jest na niektórych liściach. 

Soligor wdawce 1 l/ha będzie dobrym rozwiązaniem?

Pszenica w fazie drugiego kolanka.

Edytowano przez Eagle

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
metrax12    111

W kwestii formalnej odnośnie tych nowych wyrastających.

Tego czego nie ma na wierzchu nawet karboksamid nie ochroni.

musi się wyłonić przed opryskiem i nie ma znaczenia prochloraz, chloro, triazol, czy SDHI.

Jak nie będzie nie chroni.

Niestety nie mogę się z tym zgodzić. Jeżeli rzeczywiście by było to prawdą, to pierwszy liść który wyrośnie po T1 za 3-4 tygodnie od zabiegu powinien być zainfekowany septoriozą. Poczytaj sobie jak działa biksafen, fluxapyroxad czy fluopyram.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bratpit    29

MAsz prawo się nie zgadzać  :)

Pierwszy liść po T1 wyrasta średnio w zależności od temperatury  po 7-10 dniach.

I jest niczym nie chroniony nie ma znaczenia czy triazol czy SDHI , chyba ,że przesuniesz oprysk T1 na ten liść.. 

To po drugie.To jest podstawowa wiedza jak działają i rozchodzą sie fungi systemowe w roślinie , SDHI niczego nowego nie robią.

Poczytaj, popytaj nie musisz mnie słuchać. 

 

Dlatego walka z grzybami jest tak trudna  zwłaszcza z septeriozą i dlatego niektórzy narzekają ,że zrobili T2 z najwyższej półki a tu zonk. T1 ma za zadanie ochronić widoczne liście i utrudnić przenoszenie się patogenów od dołu poprzez nie wyżej w czasie niekorzystnych warunków czyli jak niektórzy podają w ciągu 48 godzin w których utrzymuje się wilgoć na liściach, i w żadnym ,ale to żadnym przypadku nie chroni tego czego jeszcze nie ma na wierzchu jak i korzeni ponieważ  od zabiegu zaczyna się wydalanie /przemieszczanie/  substancji w kierunku czubków liści tych widocznycjh dla zabiegu , a nie wgłąb rośliny.Fungicyd się nigdy nie cofa.

Jedyne co karboxymidy robią to to ,że proces ten jest wolniejszy niż w przypadku triazoli więc okres ochrony porównywalny jest z morfolinami, tfu miało być strobilurynami.

 

Right. 

MAły rysunek poglądowy , na dole porównanie wydalania fungicydu z rośliny po 3 dniach . Zauważ ,że 

tebu to szybki triazol dlatego pomimo ,że dla septorii jest porównywalny z propiko to jednak krócej działa . SDHI mają tę samą drogę ewakuacji z rośliny.

post-128809-0-88065400-1430422392_thumb.png

Edytowano przez bratpit
  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Agro-Nom    6

 

daj ten epoksykonazol 125 g / ha + piraklostrobina 160 g / ha i septorioza zniknie szybciej niż ci się wydaje dorzuć do tego adiuwant w pełnej dawce i git.  Pozdrawiam

Agro - Nom

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
metrax12    111

bratpit

3-4 tygodnie to liczę dlatego że okres utajenia dla septoriozy wynosi do 2 tygodni + czas na wyrośnięcie liścia i wychodzi właśnie te 3-4 tyg.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez danielhaker
      Jakie będą ceny pszenicy w sezonie 2019? W jakich cenach jest zboże ozime w różnych regionach Polski? Z tego co pisaliście w poprzednim temacie o notowaniach pszenicy ceny rosną. Jak myście do kiedy będzie ten wzrost? Kiedy najlepiej sprzedać? Czy ubiegłoroczna susza tak mocno wpływa na ceny zbóż? Jakie są opinie rolników? Zapraszamy do dyskusji!
      Kontynuacja tematu: 
       
    • Przez DamianChuchro
      Czego to może być objawa. Zboże zaczyna żółknąć na końcach liści ? Za duża dawka oprysku dolistnego? Czy susza?

    • Gość
      Przez Gość
      Witaj, dziś planuje zrobić zabieg T1 w pszenicy bez skracania. Planuje dać Mirage 450EC do tego siarczan magnezu, plonvit z zboża, Tytan i PLONVIT OPTY i powiedz mi czy nie za dużo odżywek ost padało z niedzieli na poniedziałek i czy dodać do tego jeszcze Duett Star 334 SE BASF ?
    • Przez Romek3249
      Witam, z uwagi na panującą suszę nie było możliwe wykonanie u mnie skracania w fazie BBCH 30-31 w pszenicy i pszenżycie, teraz przez weekend spadło 8mm, rośliny odżyły i powraca temat skracania, obecnie rośliny są w fazie 3 kolanka więc zaczął się wielki okres w którym nie powinno się stosować regulatorów wzrostu, pozostaje więc skracanie w fazie liścia flagowego, tylko jakimi środkami najlepiej to zrobić ? Myślałem o samym cerone w dawce 0,6-0,8, mieszance moddusa 0,2 i cerone 0,4, oraz o medaxie (max czy top ? nigdy nie stosowałem medaxu, jeżeli już to jakie dawki ?) Dodam że odmiany to Arkadia i Rotondo, w obu przypadkach nawożenie 160kg N. Ktoś z większym doświadczeniem coś poradzi ?
    • Przez sports2011
      Witam , mam pytanie pszenica od kolanka w górę idzie w bok zamiast wptost oraz kłosy są poskręcane . Nigdy nie miałem takiego przypadku i nie wiem czy to objaw choroby czy oprysk jakiś zaszkodził ?



×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj