Skocz do zawartości

Zdjęcie

Pszenica Ozima i jara

22551 odpowiedzi na ten temat

#10501 Share magnum123

magnum123

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1039 postów

Napisany 24 wrzesień 2014 - 20:45

Pszenica Ozima i jara

kazdy praktycznie w tym roku kto jako tako zadbał o pszenicę  kosił te 8 ton czy to był agil czy inna odmiana. nie raz nie jeden mówił że ukosił 11 ton. czy ukosił czy nie tego nie wiem ale jest to calkiem możliwe i w tym roku było osiągalne. ale taki rok zdarza się raz na jakiś czas. zobaczymy w przyszłym roku czy będzie tak kolorowo

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Pszenica Ozima i jara Dzisiaj, 08:35
  •  

#10502 Share marian7k

marian7k

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 462 postów

Napisany 24 wrzesień 2014 - 21:16

Pszenica Ozima i jara

Jak oceniacie czy Turkus ma szanse podołać wynikom Ozona i Agila które tak wychwalacie?Mam na myśli plon o parametrach konsumpcyjnej.

#10503 Share KULAWA_KOZA

KULAWA_KOZA

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2116 postów
  • Zainteresowania:Wędkarstwo

Napisany 25 wrzesień 2014 - 07:21

Pszenica Ozima i jara

Nie słyszałem o takiej pszenicy..... -_-

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#10504 Share akmaly

akmaly

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2120 postów

Napisany 25 wrzesień 2014 - 13:20

Pszenica Ozima i jara

Turkus - co to za pszenica? Słyszałem tylko o Turkis pisane chyba przez u z dwoma kropkami ale mogę się mylić. 

#10505 Share Mikua

Mikua

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 241 postów

Napisany 25 wrzesień 2014 - 18:21

Pszenica Ozima i jara

Jutro jadę kupić pszenice, powiedzcie jaka będzie najlepsza, gleba IV klasa, w ziemie poszło 100 kg soli,200 kg suprofos 5-12-24 i 100kg fosdar 40,areał ok 1 ha albo i mniej.

#10506 Share andrzej1988

andrzej1988

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1676 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, produkcja roślinna, muzyka, motoryzacja

Napisany 25 wrzesień 2014 - 18:33

Pszenica Ozima i jara

Na IV klasy jest dobra Jantarka, podobno Julius. Arkadia tak samo.

#10507 Share lukaszm

lukaszm

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 431 postów

Napisany 25 wrzesień 2014 - 19:57

Pszenica Ozima i jara

Ja też chciałbym zasiać Bogatkę, ale niestety pogoda u mnie nie sprzyja jakimkolwiek pracom. Jest za mokro. Na jednym polu, na którym 4 sierpnia skosiłem jęczmień jary, do tej pory nie mogę opryskać ścierniska (perz właściwy), gdyż co chwilę spada kolejna porcja deszczu. Jeśli do soboty nie będzie padać, to wtedy powinienem wykonać zabieg Roundup'em TransEnergy.

#10508 Share daro189

daro189

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 292 postów

Napisany 25 wrzesień 2014 - 20:09

Pszenica Ozima i jara

szybkie pytanie - czy przechowywanie polifoski luzem na przyczepie ma ujemny wpływ na jej jakość? co najmniej tydzień musi poleżeć, na razie stoi w stodole, ale nie wiem jak długo można ją tak przechowywać

#10509 Share andrzej1988

andrzej1988

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1676 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, produkcja roślinna, muzyka, motoryzacja

Napisany 25 wrzesień 2014 - 20:25

Pszenica Ozima i jara

no nie wiem jak bedzie z jakoscią tej polifoski. Nawóz moim zdaniem moze sie utleniac i tracic własciwoasci. przykryj może jakąś folią

Edytowany przez andrzej1988, 25 wrzesień 2014 - 20:26.

#10510 Share losktos

losktos

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2421 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, muzyka

Napisany 25 wrzesień 2014 - 20:30

Pszenica Ozima i jara

poza stratą azotu nie powinno się stać nic więcej

Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#10511 Share marcin103122

marcin103122

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 132 postów
  • Zainteresowania:Siłownia , muzyka, sport

Napisany 25 wrzesień 2014 - 20:30

Pszenica Ozima i jara

ile wysiewacie pszenicy w kg na ha, bo mam pszenice Natula kwalifikat i nie wiem ile wysiać?

Jestem

#10512 Share losktos

losktos

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2421 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, muzyka

Napisany 25 wrzesień 2014 - 20:33

Pszenica Ozima i jara

Bamberki wysiewałem w ubiegłym roku 200-210 kg/ha a w tym roku zmniejszam do 170-180 kg/ha. le nie sugeruj się zbytnio tym bo liczy sie obsada. Jednej odmiany możesz wysiać 170kg a drugiej 200 a obsada wyjdzie ta sama, wszystko zależy od MTN

Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

#10513 Share grego

grego

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1909 postów

Napisany 26 wrzesień 2014 - 06:41

Pszenica Ozima i jara

ja jednak w tym roku wysiewam swoją pszenicę, kwalifikat kosztuje już ponad 3 razy tyle co pszenica w skupie, jak dla mnie różnica jest za duża.

#10514 Share jasiu12347

jasiu12347

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 41 postów

Napisany 26 wrzesień 2014 - 08:12

Pszenica Ozima i jara

chcę - zmuszony jestem zasiać arkadie na początku listopada myślicie że coś z tego będzie?

Dla mnie nr 1 na opóźniony termin siewu jest JENGA z SU, krzewi sie tak masakrycznie i nie jest wysoka. Ogólnie zalecana st na opóźnione siewy.

#10515 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 26 wrzesień 2014 - 08:34

Pszenica Ozima i jara

ile wysiewacie pszenicy w kg na ha, bo mam pszenice Natula kwalifikat i nie wiem ile wysiać?

Dzisiejsze zalecenia to 160-200 kg/ha . A wczorajsze wg IHiAR w Radzikowie  http://www.zdhar.pl/pszenicao.htm

"

Pszenicę ozimą sieje się na głębokość 3-4 cm. Szerokość międzyrzędzi powinna być zależna od liczby wysianych ziaren na jednostkę powierzchni. Przy wysiewie 5,5 mln. ziarn/ha odstęp między rzędami powinien wynosić od 12 do 15 cm, przy wysiewie 5,5 do 6,5 mln. ziarn/ha od 10 do 12 cm, a przy wysiewie powyżej 6,5 mln. ziarn/ha od 8 do 10 cm. Umożliwia to właściwe rozmieszczenie roślin w rzędzie i zmniejsza "wypadanie" roślin w okresie wegetacji.

Zalecane ilości wysiewu odmian pszenicy ozimej w kg/ha (ilość wysiewu zależy od kompleksu glebowo rolniczego i terminu siewu): Odmiana: Emika, Elena, Tercja Zorza, Izolda, Kaja, Korweta, Rysa, Mobela, Liryka, Tortija i Symfonia  - wysiew w ilości 223 do 297 kg/ha; Odmiana: Begra, Roma, Juma, Wilga, Sakwa, Wanda, Mewa, Aleta i Kris - wysiew w ilości 247 do 322 kg/ha; Odmiana: Jawa, Kamila, Almari, Kobra, Jubilatka, Maltanka, Mikon, Zyta, Soraja i Mikula  - wysiew w ilości 273 do 346 kg/ha. W/w - orientacyjne dawki w kg na ha podano przy MTZ 45,0 g i sile kiełkowania 95 %."

Ja siałem w swoim życiu i 180 kg/ha i 320 kg/ha. Obecnie by nie popadać w skrajnosci sieję ok 240 kg.i uwazam że taka ilośc jest optymalna.

Podobnie rzecz ma sie z rzepakiem. W moich stronach Ci co zasiali 2kg/ha , pytają mnie czy pszenica ozima zniesie oprysk Commandem , gdyż trzeba go przesiewac.. Ci co zasiali 4-5 kg  nie mają tego problemu. . Ja porcje 2,5 ha stosawalem na 2,3-2,5  ha , co w teori wydaje się normą zbyt wysoką. jednak zasiew w suchą ziemie gdzie trudno o zachowanie głębokoci wysiewu, oraz ulewne deszcze zrobiy swoje redukując wzeszle rośliny do ok 40 szt.  

Czyli teoria swoje , a praktyka swoje.

#10516 Share marluk

marluk

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 868 postów

Napisany 26 wrzesień 2014 - 09:05

Pszenica Ozima i jara

@xemit, duzo odmian wypisanych a znam moze z 10%, chyba jakis stary artykul cytujesz

#10517 Share akmaly

akmaly

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2120 postów

Napisany 26 wrzesień 2014 - 12:20

Pszenica Ozima i jara

To wszystko zależy jeszcze od warunków glebowych. Na rędzinach nie masz szans na dobre wschody więc wysianie 150kg/ha jest pomyłką. Co innego na ziemiach które ładnie da się uprawić i równo zasiać to znowu powyżej 200 kg/ha jest też źle i co tu robić aby ładnie było wszędzie:) U mnie jest w zależności od odmiany 180 - 200 kg /ha czyli górne granice zalecane przez producenta i na jesieni to w płowych ziemiach jest szczotka a w rędzinach ziemię widać - na wiosnę się za to rozkorzeni to i na rędzinie też jest ładnie za to na płowych brunatnych jest za gęsta. Oczywiście mowa o ziarnie kwalifikowanym bo jak z własnych zasobów to 20% więcej.

Edytowany przez akmaly, 26 wrzesień 2014 - 12:22.

#10518 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 26 wrzesień 2014 - 12:27

Pszenica Ozima i jara

To że ich nie znasz , nie świadczy że ich nie ma , albo nie byo pare lat temu .

http://www.agrofoto....-pszenica-kris/

http://www.agrofoto....ws-julius-mewa/

http://www.agrofoto....-pszenica-zyta/

http://www.agrofoto....zenica-tonacja/

http://www.agrofoto....ca-ozima-wydma/

http://www.agrofoto....sza-vs-akratos/

http://www.agrofoto....pszenica-mulan/

itd................itp 

Co najciekawsze kilka lat temu zalecaną obsadę stanowiło 5-6 mln ziarniakow na ha , dzisiaj mowa o 3 mln. Co się zmienio? Czyzby zakłady doświadcalne 8 lat wczesniej nie porównywly wyników pszenic sianych w różnej obsadzie i podajac 6 mln nie uważaly, tego wyniku za optimum?  

Co się dzieje że dzisiejsza technologia uprawy umozliwiajaca terminowość zabiegów agrotechnicznych , mnogośc odmian ,różnorodność nawozów sztucznych , wszelkiej maści ,odżywki , antywylegacze i fungicydy stosowane nawet w 3 zabiegach nie przekładają się na zauważalny wzrost wydajnosci.?

Co do obsady , warto również wiedziec że istnieje naturalna redukcja sowodowana rożnymi czynnikami i nie jest to tylko ryzyko ,a pewnik . Ilu procent siega ten ubytek , trudno powiedziec , w jednym sezonie inaczej w drugim inaczej, różny jest na roznej klasie ziemi , zależny od opadow, wiatrów, mrozu , zwierzyny itd.

Warto wiec go uwzględnić , co w moim przypadku potwierdził tegoroczny zasiew rzepaku.

Załączona tabela , w żaden sposób nie pokazuje jakiejkolwiek przewagi siewów w granicach 3,5 mln nad tymi 4,5 mln , wiobec czego czy warto ryzykowac oszczedzając 60-80 zl na materiale siewnym?

Załączone miniaturki

Edytowany przez xemit, 26 wrzesień 2014 - 12:56.

#10519 Share Mareg

Mareg

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 66 postów
  • Zainteresowania:motoryzacja

Napisany 26 wrzesień 2014 - 16:24

Pszenica Ozima i jara ile siejecie Bamberki na hektar 3 / 4 klasa ziemi ??
ile siejecie Bamberkina hektar ( rok po centarli) 3 / 4 klasa ziemi ??

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#10520 Share proxy8441

proxy8441

Włościanin

• Members
  • PipPipPip
  • 1243 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo

Napisany 26 wrzesień 2014 - 16:36

Pszenica Ozima i jara

wczoraj zasiałem Arkadię ok 176kg/ha MTN 41g zobaczymy, dziś miałem kończyć ale pogoda jak zawsze pokrzyżowała plany.

My siejemy, a Bóg daje plony.