Skocz do zawartości

Zdjęcie

Pszenica Ozima i jara

22585 odpowiedzi na ten temat

#10181 Share marian2011

marian2011

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1474 postów

Napisany 28 sierpień 2014 - 11:04

Pszenica Ozima i jara Ja daję PK przed siewem pod głęboką orkę myślę że roślinom byłoby trudniej ,u nas co wiem dwoje rolników nie sieje nic na jesień tylko NPK sieje wczesną wiosną koniec lutego marzec i plony ma bardzo dobre mówią że mokra jesień czy niekiedy zima woda wypłucze składniki a jak zdążą jare zboża pobrać nawóz siany w kwietniu to i ozminy też co o takiej praktyce sądzicie nawozy drogie a zimą i tak zboże nie rośnie

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Pszenica Ozima i jara Dzisiaj, 10:50
  •  

#10182 Share panczo1922

panczo1922

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 956 postów
  • Zainteresowania:sport, muzyka, wszystko związane z rolnictwem

Napisany 28 sierpień 2014 - 11:53

Pszenica Ozima i jara Fosfor powinien byc wymieszany z gleba...
potas można rzucić pogłównie.

DO BARTEK SZULC

Siałem bamberkę i nie mogę nażekać. Jeśli chodzi o nawożenie to napisze ci jak ja robię a tak na marginesie to po ziemniakach powina pyć pszenica jak talala. Oczywiście polifoska pod zboża przed siewnie 300 kg / ha najlepiej na podorywke lub na z talerzowane ściernisko przed orką. Siew nie za gęsto, jesienne zwalczanie chwastów glean 75wg plus legato 600 sc najlepiej gdy pszenica wyjdzie i ma 3 liście. Jesienny oprysk jakąś odżywką z mikroskładnikami i tyle.
A propo jesiennego zwalczania chwastów to zamiast glana i legato możesz np maratonem 375 sc prysnąć jeśli z jakiegoś tam powodu nie będziesz mógł nabyć tamtych środków.

Wiosna !!!

1 dawka azotu saletra 200 kg / ha
w fazie krzewienia oprysk mocznik 20kg / ha + siarczan magnezu 12 kg /ha + odżywka z mikroskładnikami np plonowit
faza strzelania w źdźbło oprysk wirtuozem od grzyba
jeśli jest taka potrzeba i są chwasty na polu to można prysnąć mustangiem najlepiej w wersji forte.
na 1 kolanko znowu saletra 200 kg / ha
ponownie odżywka mocznik 15kg / ha + siarczan magnezu 7 kg / ha + mikroskładniki np plonowit
liść flagowy oprysk od grzyba np duet ultra 497 sc równierz odżywka mocznik 10 kg / ha + siarczan magnezu 5 kg / ha
gdy pszenica się wykłosi w pełni to oprysk od grzyba na kłos tebu 250 ew 1,2 l / ha na ochrone kłosa a do tego tebu dodaj coś od robali jakiś inektycyd i to wszystko.

Powiem ci tak ja u siebie tak robie i u mnie to się się sprawdza ale to wszystko zalerzy od ziem jakie masz i w ogóle więc to są takie głowne wyjściowe informacje na których mozesz sie opierać.

Pozdrawiam.

jakie osiągasz plony tej pszenicy przy takim nawożeniu i ochronie oraz na jakiej klasie ziemi?

#10183 Share Tomaszeek

Tomaszeek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 107 postów

Napisany 28 sierpień 2014 - 12:50

Pszenica Ozima i jara czy dawka 400kg polifoski 8 pod korzen pszenicy ozimej jest dawka za duzą?

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#10184 Share panczo1922

panczo1922

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 956 postów
  • Zainteresowania:sport, muzyka, wszystko związane z rolnictwem

Napisany 28 sierpień 2014 - 13:22

Pszenica Ozima i jara tyle to pod rzepak się daje...
na pszenice 250-300kg to już chyba max...

#10185 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 28 sierpień 2014 - 15:45

Pszenica Ozima i jara osiągam plony dość spore, poniewarz mam ziemie od klasy 1 przez 2 do 3 z czego 1 i 3 jest tylko troche większość to 2
a plony, to zalerzy od roku ale pomiędzy 7,8 do czasami ponad 10 ton z chektara zalerzy od pola.

#10186 Share XTRO

XTRO

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1207 postów

Napisany 28 sierpień 2014 - 18:32

Pszenica Ozima i jara Ja w tym roku próbuję z fosforanem i solą pod korzeń w ilości 150kg

#10187 Share losktos

losktos

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2425 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, muzyka

Napisany 28 sierpień 2014 - 19:59

Pszenica Ozima i jara

P, K - kiedy wysiewac, pod pług czy przed siewem.

pod pług, potas tylko na lżejszych glebach można pogłównie
Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

#10188 Share milanreal1

milanreal1

Nie zadzieraj z moderatorem :D

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8983 postów
  • Zainteresowania:Sport, muzyka i oczywiście rolnictwo.

Napisany 28 sierpień 2014 - 20:02

Pszenica Ozima i jara

tyle to pod rzepak się daje...
na pszenice 250-300kg to już chyba max...

Ktoś kiedyś rzucał tonę, i czy coś się stało? Nic. Pszenica na plon rzędu 7t potrzebuje ok 140kg K2O, niech będzie słaba zasobność gleby w P i K to dawka rzędu tony polifoski nie zaszkodzi.
Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

#10189 Share aro1975

aro1975

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2010 postów

Napisany 28 sierpień 2014 - 20:44

Pszenica Ozima i jara

Ja w tym roku próbuję z fosforanem i solą pod korzeń w ilości 150kg

bez sensu na piachu, fosfor tak, ale tka dawka potasu mija się z celem, jaki nawóz chcesz zastosować?

#10190 Share XTRO

XTRO

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1207 postów

Napisany 28 sierpień 2014 - 21:13

Pszenica Ozima i jara na piachach będę miał pszenżyta i tam pójdzie dawka pewnie 100kg fosforanu i 100kg soli potasowej, na lepszych ziemiach będzie pszenica i tam pojdzie po 150 kg

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#10191 Share grego

grego

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1910 postów

Napisany 28 sierpień 2014 - 21:13

Pszenica Ozima i jara Zależy jeszcze jaki przedplon np. po rzepaku ze słomą wraca średnio 120kg potasu więc tez nie ma co szaleć z tą solą. Trzeba wziąć pod uwagę zasobność, przedplon i czy była zbierana słoma szczególnie jeśli chodzi o potas

#10192 Share XTRO

XTRO

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1207 postów

Napisany 28 sierpień 2014 - 21:24

Pszenica Ozima i jara jak dam 150 to nie zaszkodzi, zwłaszcza że w większości pól mam zasobność na poziomie średnim bądź niskim

to i tak na pszenice wychodzi PK- 78-90 to chyba dawka jest normalna nie ?

w pszenżyta też pójdzie albo taka albo 52-60

Edytowany przez XTRO, 28 sierpień 2014 - 21:28.

#10193 Share MarcinMadry

MarcinMadry

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 56 postów

Napisany 28 sierpień 2014 - 21:56

Pszenica Ozima i jara

pod pług, potas tylko na lżejszych glebach można pogłównie

To chyba pójdzie pod pług 150kg polifoski 8 plus 50kg soli potasowej. A czy jak dam jeszcze 200 kg wapna granulowanego magnezowego razem to nie będzie żadnego uwstecznienia P i K? Wapno dopiero teraz na czesci pól tam gdzie nie było agregatu , bo poszedł roundap.

#10194 Share tomek0808

tomek0808

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 243 postów

Napisany 28 sierpień 2014 - 21:57

Pszenica Ozima i jara Co do oprysku to co będzie skuteczniejsze:maraton,komplet czy mieszanina Boxer+legato+glean?Czy warto bawic sie w mieszanie? bo cena wyjdzie podobna

#10195 Share grego

grego

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1910 postów

Napisany 28 sierpień 2014 - 22:16

Pszenica Ozima i jara ja po rzepaku planuje dać 150 kg Polifoski 8. W tamtym roku jesienią pryskałem legato+glean i pola czyściutkie przy koszcie 90zł ha, a zawsze pełno przytuli. Maraton+glean też się w tym roku sprawdził ale pole musi byc wilgotne bo też lubi przytulie puścić no i koszt juz nie taki atrakcyjny jak legato+glean. Pryskałem też ExpertMet + Glean ale przytulii ta mieszanina rady nie daje i trzeba wiosna jeszcze raz pryskać natomiast wszystkie w 100% poradziły sobie z miotłą

#10196 Share karolr2

karolr2

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1531 postów

Napisany 28 sierpień 2014 - 22:20

Pszenica Ozima i jara W tamtym roku pryskałem pszenicę i pszenżyto Glean z Lentiputem. Pszenżyto było czyste pszenicy miotła została. W tym roku byłem w innym sklepie i ten mi doradził żeby dodać jeszcze do tej mieszanki Diflanil i że ma być ok. Teraz mam takie pytanie w jakich dawkach zastosować te środki żeby nie nakupić tego za dużo bo po co przepłacać. Do pryskania nie całe 6ha

#10197 Share Piotrek1975

Piotrek1975

ROLNIK.PL

• Members
  • PipPipPip
  • 1330 postów
  • Zainteresowania:Bydło rasa Simentalska,boks, uprawa ziemi.

Napisany 29 sierpień 2014 - 06:21

Pszenica Ozima i jara Chłopaki czy gorzej jest pryskać wiosną np. huzarem czy innym, pryskacie tylko jesienią czy coś jeszcze dajecie na wiosnę?

#10198 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 29 sierpień 2014 - 07:59

Pszenica Ozima i jara jak na jesieni zwalczysz wszystkie chwasty to na wiosne już nic.

#10199 Share lukaszm

lukaszm

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 431 postów

Napisany 29 sierpień 2014 - 10:56

Pszenica Ozima i jara Tomazi3p, milanreal1 - Dziękuję Panowie za odpowiedź!
Wprawdzie samego DFF nie stosowałem, a jego mieszaninę z IPU, niemniej żadnego fiołka, rdestów i jasnot na polu nie znalazłem. Może zastosować jeszcze taki wariant: kupić Legato Plus 600 SC i dodać do niego jakąś substancję aktywną, która skutecznie zwalczy miotłę i przytulię? Albo stworzyć Maraton i do niego dodać Glean? Jest jeszcze dużo czasu do siewu pszenicy, więc chcę spokojnie wybrać jakiś najbardziej skuteczny wariant. Wiadomo, że na wiosnę może pojawić się przytulia, ale wtedy łatwo ją załatwi fluroksypyr.

Edytowany przez lukaszm, 29 sierpień 2014 - 10:59.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#10200 Share Tomazi3p

Tomazi3p

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 837 postów

Napisany 29 sierpień 2014 - 15:17

Pszenica Ozima i jara

W tamtym roku pryskałem pszenicę i pszenżyto Glean z Lentiputem. Pszenżyto było czyste pszenicy miotła została. W tym roku byłem w innym sklepie i ten mi doradził żeby dodać jeszcze do tej mieszanki Diflanil i że ma być ok. Teraz mam takie pytanie w jakich dawkach zastosować te środki żeby nie nakupić tego za dużo bo po co przepłacać. Do pryskania nie całe 6ha

DFF wspomoże zwalczanie miotły, sam w sobie jest słabym środkiem miotłobójczym. Jeżeli chcesz mieszać to moje proporcje- 1,5-2l(+-) Lentipuru+10g Glean+0,2 Diflanil. Tylko teraz problem z opakowaniem, jeżeli by było 5ha to było by w sam raz. Koszt ok 120zł. W tej cenie będziesz miał Snajpera, CTU+DFF, Maraton, Legato Plus. Dawkę CTU dobierz do kategorii agronomicznej gleby. Na ciężkich glebach solo CTU powinien być aplikowany w dawce 3l w górę(niebezpiecznie dla niektórych odmian) w celu pewnego zwalczenia miotły. Z dodatkiem DFF pułap ten się zmniejsza. Jakie dawki dawałeś?