Skocz do zawartości

Zdjęcie

Pszenica Ozima i jara

22589 odpowiedzi na ten temat

#10161 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 26 sierpień 2014 - 13:44

Pszenica Ozima i jara a ile tego gnoju na hektar było dawane, jakie masz, ziemie i jakiego plonu oczekujesz ??

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Pszenica Ozima i jara Dzisiaj, 09:54
  •  

#10162 Share KOSTEK12

KOSTEK12

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 257 postów

Napisany 26 sierpień 2014 - 14:05

Pszenica Ozima i jara około 15 rozrzutników/ha rozwożone małym dwuosiowym rozrzutnikiem takim jak były 20lat temu,ziemia 3-4kl a plon nigdy nie miałem wyższego niż 5t więc dobrze by było przekroczyc ten próg

#10163 Share Cypiz5

Cypiz5

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 62 postów

Napisany 26 sierpień 2014 - 14:19

Pszenica Ozima i jara wydaje mi sie kolego że zbędne będzie u Ciebie nawożenie azotem na jesień po pierwsze dałeś obornik po drugie z resztek pożniwnych coś tam zostało a pszenica na jesień nie potrzebuje zbytnio azotu. Więc posiej z 250 lub 300 kg/ha polifoski 6 jakiś oprysk na chwasty szczególnie miotłe i czekaj do wiosny.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#10164 Share KOSTEK12

KOSTEK12

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 257 postów

Napisany 26 sierpień 2014 - 14:34

Pszenica Ozima i jara dzięki,nastawiłem się na ten NPK 8 20 30 bo jest tańszy tzn. przy naj mniej na wiosnę był od polifoski

#10165 Share Tomazi3p

Tomazi3p

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 837 postów

Napisany 26 sierpień 2014 - 17:16

Pszenica Ozima i jara

Nie wybieram go na poprawkę tylko na główny zabieg podzielony na 2. Na jesieni expert bo w tym roku nie było po nim wogóle miotły, ale trochę chwastów było na wiosnę. Na wiosnę Gold bo podobno fluroksypyr daje rade skrzypowi polnemu a mam z nim lekki problem mimo wapnowania.

To ogólnie można powiedzieć że jest to zabieg poprawkowy, jeżeli zostają chwasty przynajmniej sredniowrażliwe na Experta, a co do skrzypu to dobry pomysł z Goldem, 2,4D też działa na skrzyp, więc wzmacnia działanie fluroksypyru. Co do Experta to szkoda że w ciągu roku cena poszła do góry o 20zł, widocznie jest na nim biznes

#10166 Share Tomek90

Tomek90

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3233 postów

Napisany 26 sierpień 2014 - 18:52

Pszenica Ozima i jara Jaką przyjąć zdolność kiełkowania przy C2?? Czytałem kiedyś że 85%.

#10167 Share Raptus902

Raptus902

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 715 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo,sport

Napisany 26 sierpień 2014 - 19:14

Pszenica Ozima i jara Podpinam sie wyżej !

#10168 Share milanreal1

milanreal1

Nie zadzieraj z moderatorem :D

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8984 postów
  • Zainteresowania:Sport, muzyka i oczywiście rolnictwo.

Napisany 26 sierpień 2014 - 21:36

Pszenica Ozima i jara

Jaką przyjąć zdolność kiełkowania przy C2?? Czytałem kiedyś że 85%.

Ziarno zebrane w tym roku? Można tyle przyjąć, choć warto sprawdzić zdolność kiełkowania.

Co do Experta to szkoda że w ciągu roku cena poszła do góry o 20zł, widocznie jest na nim biznes

W sumie to był herbicyd tani i skuteczny. A w tym roku to wystarczy pokombinować z lentipurem lub innymi tańszym herbicydami i wyjdzie na jedno. W sumie ja może ponownie dam boxera tylko zamiast dff dorzucę kilka g gleanu i też koszt nie będzie porażający.
Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

#10169 Share Przemek2203

Przemek2203

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 375 postów
  • Zainteresowania:Motoryzacja, F1,Rolnictwo i wiele innych...

Napisany 27 sierpień 2014 - 00:31

Pszenica Ozima i jara Co powiecie o Komplet 560 SC ? Miał ktoś z tym styczność w pszenicy?

#10170 Share Tomek90

Tomek90

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3233 postów

Napisany 27 sierpień 2014 - 08:35

Pszenica Ozima i jara @milanreal1 oczywiście że w tym roku. Wiem że warto sprawdzić ale sporo roboty dla każdej odmiany.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#10171 Share panczo1922

panczo1922

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 956 postów
  • Zainteresowania:sport, muzyka, wszystko związane z rolnictwem

Napisany 27 sierpień 2014 - 12:05

Pszenica Ozima i jara koledzy mam pytanie odnośnie pszenicy jarej...
Wiem że to nie ta pora ale chciałem się zapytać po krótce czy w ogóle mi urośnie, jak nie to planuje tam pszenżyto. Dodam że nigdy w życiu nie siałem jarej pszenicy więc w tym temacie jestem zielony.
A więc tak: przedplon pszenżyto, pole PH poniżej 5,0...
pod agregat planuje 200kg/ha wapna granulowanego, NPK 30 40 60... i docelowo ok 140-150kg N....
będzie przyzwoity plon?
czy lepszym rozwiązaniem będzie posiać jęczmień a może znowu pszenżyto?
Jak pszenica jara wygląda z parametrami? nie ma problemów ze sprzedażą do młyna?

#10172 Share Tomazi3p

Tomazi3p

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 837 postów

Napisany 27 sierpień 2014 - 14:49

Pszenica Ozima i jara

Ziarno zebrane w tym roku? Można tyle przyjąć, choć warto sprawdzić zdolność kiełkowania.

W sumie to był herbicyd tani i skuteczny. A w tym roku to wystarczy pokombinować z lentipurem lub innymi tańszym herbicydami i wyjdzie na jedno. W sumie ja może ponownie dam boxera tylko zamiast dff dorzucę kilka g gleanu i też koszt nie będzie porażający.

Na jedno nie wyjdzie, Expert to najtańszy sposób na ograniczenie stokłosy i miotły. W pszenżycie i pszenicy, dam solo CTU a w jęczmieniu IPU, które minimalnie działa na stokłosy,lecz nie tak jak FFA. Na wiosnę ewentualnie Apyros, oczywiście nie w jęczmieniu :)

koledzy mam pytanie odnośnie pszenicy jarej...
Wiem że to nie ta pora ale chciałem się zapytać po krótce czy w ogóle mi urośnie, jak nie to planuje tam pszenżyto. Dodam że nigdy w życiu nie siałem jarej pszenicy więc w tym temacie jestem zielony.
A więc tak: przedplon pszenżyto, pole PH poniżej 5,0...
pod agregat planuje 200kg/ha wapna granulowanego, NPK 30 40 60... i docelowo ok 140-150kg N....
będzie przyzwoity plon?
czy lepszym rozwiązaniem będzie posiać jęczmień a może znowu pszenżyto?
Jak pszenica jara wygląda z parametrami? nie ma problemów ze sprzedażą do młyna?

Najgorsza sprawa to pH, przy którym pobieranie NPK,Mg,Ca jest silnie utrudnione. Jęczmień-jeszcze gorszy wybór. Moim zdaniem to najkorzystniejsze było by przesunięcie kosztów-tzn zmniejszyć nawożenie N(które aktualnie wynosi ok 3,6zł/kg) na korzyść nawozu wapniowego, najlepiej magnezowego(wiem że dla jednego pola całej łódki wapna nie będziesz kupował) lub ewentualnie granulat. Moje zdanie co do kwaśnych gleb-Najpierw kasa na wapno później na nawozy. Jeżeli byś uregulował pH do ok 5,8-6(zależy jakie gleby) to wtedy śmiało możesz siać pszenicę czy jęczmień. Zapewne będzie odzew że pichtole głupoty ale w tak niskim pH korzenie mają ograniczony rozwój, i pobór NPK i innych, wody jest znacznie utrudniony, a jak się trafi w okres posuchy to w kłosie bida.

#10173 Share lukaszm

lukaszm

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 431 postów

Napisany 27 sierpień 2014 - 16:38

Pszenica Ozima i jara Zastanawiam się nad tym, jaką mieszaninę herbicydów zastosować w pszenicy ozimej jesienią, aby prawdopodobieństwo wiosennej poprawki było jak najmniejsze. Największy problem stanowią na moim polu: fiołek polny, przytulia czepna, miotła zbożowa, jasnoty, rdesty a czasem chwastnica jednostronna (zwłaszcza, gdy rok mokry i ciepły).Mam w swojej szafce z pestycydami Stomp 330 EC. Co do niego dodać, aby wyeliminować chwasty, które wcześniej wymieniłem? Boxer 800 EC, a może dodać jakiś herbicyd z izoproturonem i stworzyć Maraton 375 SC? Wiem, że pendimetalina jest szczególnie wymagająca, jeśli chodzi o wilgotność gleby podczas zabiegu.
We wcześniejszych dwóch sezonach stosowałem w pszenicy Legato Plus 600 SC - najpierw powschodowo, a ostatnio przedwschodowo i efekt był taki, że przepuścił przytulię oraz miotłę.

#10174 Share koczas

koczas

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 783 postów

Napisany 27 sierpień 2014 - 17:15

Pszenica Ozima i jara Co do Kompletu 560 SC, mam doświadczenie bo stosowałem w zeszłym roku. Tam gdzie pszenica ładnie przezimowała to było czysto(kilka maków się pokazało). Na odmianie barryton której sporo przemarzło trochę więcej miotły(ale bez tragedii), kilanaście maków i niestety trochę przytulii- ale głównie tam gdzie była rzadka pszenica. Dodatkowe spostrzeżenie takie, że lepiej podziałał na gorszej ziemi.

#10175 Share tomek0808

tomek0808

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 243 postów

Napisany 27 sierpień 2014 - 18:01

Pszenica Ozima i jara Jaki środek zastosowac na chwasty po siewie pszenicy?Mam problem ostatnio z miotłą i przytulią,pewnie przez stosowanie samego glinu w ostatnich latach.Czy Maraton bedzie dobrym rozwiazaniem a może jakies pewne mieszaniny>Nie chciałbym znów powtórek wiosną.

#10176 Share Tomazi3p

Tomazi3p

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 837 postów

Napisany 27 sierpień 2014 - 19:47

Pszenica Ozima i jara

Jaki środek zastosowac na chwasty po siewie pszenicy?Mam problem ostatnio z miotłą i przytulią,pewnie przez stosowanie samego glinu w ostatnich latach.Czy Maraton bedzie dobrym rozwiazaniem a może jakies pewne mieszaniny>Nie chciałbym znów powtórek wiosną.

Jak będą sprzyjające warunki to Maraton będzie jak najbardziej OK. Spotykałem się z opiniami że przepuszczał przytulię, ale to z powodu niesprzyjających warunków wilgotnościowych.

Zastanawiam się nad tym, jaką mieszaninę herbicydów zastosować w pszenicy ozimej jesienią, aby prawdopodobieństwo wiosennej poprawki było jak najmniejsze. Największy problem stanowią na moim polu: fiołek polny, przytulia czepna, miotła zbożowa, jasnoty, rdesty a czasem chwastnica jednostronna (zwłaszcza, gdy rok mokry i ciepły).Mam w swojej szafce z pestycydami Stomp 330 EC. Co do niego dodać, aby wyeliminować chwasty, które wcześniej wymieniłem? Boxer 800 EC, a może dodać jakiś herbicyd z izoproturonem i stworzyć Maraton 375 SC? Wiem, że pendimetalina jest szczególnie wymagająca, jeśli chodzi o wilgotność gleby podczas zabiegu.
We wcześniejszych dwóch sezonach stosowałem w pszenicy Legato Plus 600 SC - najpierw powschodowo, a ostatnio przedwschodowo i efekt był taki, że przepuścił przytulię oraz miotłę.

Jeżeli jest "wysyp" fiołka to najtańsze i najskuteczniejsze rozwiązanie to DFF. Pomysł ze stworzeniem Maratonu popieram, sama pendimetalina dobrze zwalcza rdesty, fiołki i miotłę-zwłaszcza w mieszankach. Chwastnica- Stomp ma we wrażliwych. IPU z resztą to dobry komponent na jednoliścienne chwasty. Tylko jak sam wspomniałeś wilgotność mus, najlepiej po większych opadach.

#10177 Share BartekSzulc

BartekSzulc

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 92 postów

Napisany 27 sierpień 2014 - 21:18

Pszenica Ozima i jara Witam.
Chciałbym się zapytać o odmianę bamberka czy polecacie czy może jakąś inną?
I chciałbym się zapytać o nawożenie. Pole po ziemniakach.
I jakie opryski na chwast, grzyby i odżywki ?

#10178 Share milanreal1

milanreal1

Nie zadzieraj z moderatorem :D

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8984 postów
  • Zainteresowania:Sport, muzyka i oczywiście rolnictwo.

Napisany 27 sierpień 2014 - 21:48

Pszenica Ozima i jara

Zastanawiam się nad tym, jaką mieszaninę herbicydów zastosować w pszenicy ozimej jesienią, aby prawdopodobieństwo wiosennej poprawki było jak najmniejsze. Największy problem stanowią na moim polu: fiołek polny, przytulia czepna, miotła zbożowa, jasnoty, rdesty a czasem chwastnica jednostronna (zwłaszcza, gdy rok mokry i ciepły).Mam w swojej szafce z pestycydami Stomp 330 EC. Co do niego dodać, aby wyeliminować chwasty, które wcześniej wymieniłem? Boxer 800 EC, a może dodać jakiś herbicyd z izoproturonem i stworzyć Maraton 375 SC? Wiem, że pendimetalina jest szczególnie wymagająca, jeśli chodzi o wilgotność gleby podczas zabiegu.

Jak chcesz dać boxera to żeby dał rade z fiołkiem to obowiązkowo dff. i boxer i dff zwalczają to sobie z nią poradzą. Mieszanina w stylu maratonu także byłaby dobra choć nie ręczę za bdb zwalczanie fiołka. Choć mimo wszystko najgorszy problem będzie z chwastnicą. Wystarczy w niektórych miejscach na polu trochę słabsza obsada pszenicy i już wiosną będziesz musiał lecieć czymś w stylu axiala.
Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

#10179 Share MarcinMadry

MarcinMadry

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 56 postów

Napisany 27 sierpień 2014 - 22:51

Pszenica Ozima i jara P, K - kiedy wysiewac, pod pług czy przed siewem.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#10180 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 28 sierpień 2014 - 11:02

Pszenica Ozima i jara DO BARTEK SZULC

Siałem bamberkę i nie mogę nażekać. Jeśli chodzi o nawożenie to napisze ci jak ja robię a tak na marginesie to po ziemniakach powina pyć pszenica jak talala. Oczywiście polifoska pod zboża przed siewnie 300 kg / ha najlepiej na podorywke lub na z talerzowane ściernisko przed orką. Siew nie za gęsto, jesienne zwalczanie chwastów glean 75wg plus legato 600 sc najlepiej gdy pszenica wyjdzie i ma 3 liście. Jesienny oprysk jakąś odżywką z mikroskładnikami i tyle.
A propo jesiennego zwalczania chwastów to zamiast glana i legato możesz np maratonem 375 sc prysnąć jeśli z jakiegoś tam powodu nie będziesz mógł nabyć tamtych środków.

Wiosna !!!

1 dawka azotu saletra 200 kg / ha
w fazie krzewienia oprysk mocznik 20kg / ha + siarczan magnezu 12 kg /ha + odżywka z mikroskładnikami np plonowit
faza strzelania w źdźbło oprysk wirtuozem od grzyba
jeśli jest taka potrzeba i są chwasty na polu to można prysnąć mustangiem najlepiej w wersji forte.
na 1 kolanko znowu saletra 200 kg / ha
ponownie odżywka mocznik 15kg / ha + siarczan magnezu 7 kg / ha + mikroskładniki np plonowit
liść flagowy oprysk od grzyba np duet ultra 497 sc równierz odżywka mocznik 10 kg / ha + siarczan magnezu 5 kg / ha
gdy pszenica się wykłosi w pełni to oprysk od grzyba na kłos tebu 250 ew 1,2 l / ha na ochrone kłosa a do tego tebu dodaj coś od robali jakiś inektycyd i to wszystko.

Powiem ci tak ja u siebie tak robie i u mnie to się się sprawdza ale to wszystko zalerzy od ziem jakie masz i w ogóle więc to są takie głowne wyjściowe informacje na których mozesz sie opierać.

Pozdrawiam.

Edytowany przez forumkowicz, 28 sierpień 2014 - 11:03.