Skocz do zawartości

Zdjęcie

Pszenica Ozima i jara

22586 odpowiedzi na ten temat

#10021 Share szopen

szopen

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 515 postów

Napisany 21 lipiec 2014 - 13:47

Pszenica Ozima i jara Ale do rozkładu słomy z kukurydzy trzeba dać więcej azotu i jesienią jest mniejsza aktywność bakterii bo jest zimniej. Moim zdaniem lepiej zasiać po pszenżycie. Ziarno dobrze zaprawić np. Baytan i wiosną pełna ochrona. Przy zimnej jesieni opóźnienia w terminie siewu już się nie odrobi.
Poza tym po pszenżycie ozimym, które zaraz zejdzie można szybko uprawić i zasiać poplon. Przy sprawnej organizacji i dobrej pogodzie urośnie spory i tez ograniczy presję chorób.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Pszenica Ozima i jara Dzisiaj, 15:26
  •  

#10022 Share milanreal1

milanreal1

Nie zadzieraj z moderatorem :D

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8983 postów
  • Zainteresowania:Sport, muzyka i oczywiście rolnictwo.

Napisany 21 lipiec 2014 - 16:25

Pszenica Ozima i jara

tak QQ jest lepszym przedplonem. Nawet zbierana na kiszonkę zostawi więcej próchnicy od pszenżyta. Presja chorób podsuszkowych będzie mniejsza po QQ niż po pszenżycie.

No niestety ale kukurydza na kiszonkę doprowadza do podobnej degradacji próchnicy jak przy uprawie okopowych, przyczyną tego jest uprawa w szerokich rzędach. Są tacy co nawet twierdzą że pozostawiona słoma kukurydziana pozwala na zminimalizowanie strat próchnicy, a nie pozwala na zwiększenie zawartości próchnicy. Po kukurydzy jest większe porażenie przez choroby fuzaryjne. Ale mimo wszystko uważam że kukurydza jest lepsza niż pszenżyto i nie chodzi tu o choroby a o chwasty.
Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

#10023 Share karolr2

karolr2

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1536 postów

Napisany 21 lipiec 2014 - 17:30

Pszenica Ozima i jara Dzięki za podpowiedzi.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#10024 Share tobago

tobago

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 736 postów
  • Zainteresowania:fotografa, muzyka

Napisany 21 lipiec 2014 - 19:32

Pszenica Ozima i jara Panowie a pryska ktoś azotem 'na białko'? Jakie wtedy stosuje sie stężenia? Nigdy tego nie robiłem a że obecnie cena kiepska szkoda jeśli pszenica nie trzymałaby parametrów jakościowej.

#10025 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 22 lipiec 2014 - 15:42

Pszenica Ozima i jara Witam

Mam takie pytanie odnośnie randapu, jeśli po wymłuceniu przenicy i zebraniu słomy stalerzóje ściernisko poczekam ok 1 tydzień opryskam randapem i dopiero przed siewem zbóż ozimych stalerzóje je drógi raz i bez orania w talerzowane zasieje agregatem aktywnym przenice ozimą to randap jej nie zaszkodzi?? czy jeśli stosuje się randap trzeba wykonać orke przed siewem ??

co myślicie jeszcze o zwalczaniu po siewie chwastów w zbożach ozimych glean-em 75 wg ??
ale tak żebym nie musiał poprawiać na wiosnę może glean 75 wg + legato plus tyle rze to drogo wychodzi !!! i chciał bym mieć pewność, że niebędę musiał robić poprawek na wiosnę ?? stosował już ktoś taką mieszaninę ??

#10026 Share skywalker89

skywalker89

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 733 postów

Napisany 22 lipiec 2014 - 22:02

Pszenica Ozima i jara randap działa tylko nalistnie, więc ja tutaj nie widzę żadnego problemu...

#10027 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 23 lipiec 2014 - 15:45

Pszenica Ozima i jara bardzo ci dziękuje za odpowiedź ;) a stosował ktoś glean-a 75wg + legatao 600 sc ?? trzeba poprawiać na wiosnę?? :o

#10028 Share skywalker89

skywalker89

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 733 postów

Napisany 23 lipiec 2014 - 18:01

Pszenica Ozima i jara na temat glena się nie wypowiem, ale jeśli chcesz pryskać po talerzowaniu randapem to ja bym na Twoim miejscu poczekał po talerzówce conajmniej 2-3 tygodnie żeby wyszło co miało wyjść z tej ziemi i dopiero to spalić..

#10029 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 23 lipiec 2014 - 19:01

Pszenica Ozima i jara ja myślałem o góra 2 tyg to chyba starczy co nie B)

na temat glana się nie wypowierz bo nie stosowałeś czy że zły oprysk??

#10030 Share skywalker89

skywalker89

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 733 postów

Napisany 23 lipiec 2014 - 23:12

Pszenica Ozima i jara nie stosowałem.. ;) 2 tyg może być, bo w sumie i randap trochę potrzebuje żeby popalić..

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#10031 Share antoni1

antoni1

Zaawansowany

• userphoto
  • Members
  • PipPipPip
  • 226 postów

Napisany 24 lipiec 2014 - 06:30

Pszenica Ozima i jara jak sypie pszenica odmiany Arkadia
bo koledzy mówili że rewelacyjnie

Edytowany przez antoni1, 24 lipiec 2014 - 06:31.

#10032 Share stasiek_1

stasiek_1

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 73 postów

Napisany 24 lipiec 2014 - 08:59

Pszenica Ozima i jara Ponoć plony ma niezłe. Nie potrzebuje jakiegoś rewelacyjnego stanowiska i dużego nawożenia. Przy optymalnym nawożeniu powinna 6-7 ton wydać. Planuje ją posiać w tym roku. W poniedziałek skosiłem mały kawałek 35 arów pszenicy FORKIDA, z którego wyciągnąłem 2 tony bez pryskania na choroby grzybowe przy znikomym nawożeniu. Ona również nadaje się na gleby średnio-kwaśne.

#10033 Share gwozd

gwozd

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1789 postów
  • Zainteresowania:kynologia, botanika itp

Napisany 24 lipiec 2014 - 11:06

Pszenica Ozima i jara

bardzo ci dziękuje za odpowiedź ;) a stosował ktoś glean-a 75wg + legatao 600 sc ?? trzeba poprawiać na wiosnę?? :o

ostatniej jesieni stosowałem glean w pełnej dawce bez żadnych mieszanin. Efekt marny ale zima była dosyć nietypowa, na wiosnę poprawiałem i od przytuli i miotły. W tym roku na pewno nie zastosuje gleanu.
Chyba było dużo miotły z wiosennych wschodów bo na polach sporo jej widać w jarych

#10034 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 24 lipiec 2014 - 19:20

Pszenica Ozima i jara wymłuciłem dzisiaj przenżyto. Hura !!!!

#10035 Share metiu20

metiu20

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 103 postów

Napisany 25 lipiec 2014 - 11:36

Pszenica Ozima i jara Witam, mam pszenicę askalon siana po rzepaku i powiem wam ma bardzo chude ziarno! nigdy takiej nie mieliśmy, normalnie jak połowa ziarna z zeszłego roku(ta sama odmiana) czy mogło być to spowodowane tym że tata na przełomie 2013/14 rozsiał na nią wapno z cukrowni 4t/ha? Normalnie byśmy tak nie zrobili ale że leżało i przeszkadzało to nie było wyjścia. Dodam, że pszenica z wiosny wyglądała bardzo ładnie, zielona, że aż prawie czarna;)

#10036 Share RAMZES9107

RAMZES9107

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 142 postów

Napisany 25 lipiec 2014 - 16:33

Pszenica Ozima i jara Panowiem mam taki dylemat. Mam na jednym polu bardzo wyległą pszenicę. Tak z 20 arów, korzystając ztego ze nie ma jeszcze żniw myslałem skosić to kosą na pokosy. Bo jak mi wjedzie tam kombajjn to pewnie bedzie stawał co chwile a i tak nie zbierze wszystkiego. Pszenica jest mocno czarna przez to. Jest sens tak robić?

#10037 Share slawek2209

slawek2209

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2482 postów

Napisany 25 lipiec 2014 - 19:59

Pszenica Ozima i jara jakie ziarna sa w klosach?Jesli masz tego tylko 20 arów to skos na pokosy

#10038 Share RAMZES9107

RAMZES9107

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 142 postów

Napisany 25 lipiec 2014 - 21:59

Pszenica Ozima i jara No właśnie kolego poległa po przekwitnięciu i ziarna są ładne. Po prostu tak lezy tylko te 20 arów i pomyslałem że tak zrobię i bedzie dobrze zebrać kombajnem wtedy. Dzięki za konkretną odpowiedź!

#10039 Share tomek73

tomek73

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 7797 postów

Napisany 25 lipiec 2014 - 22:20

Pszenica Ozima i jara Normalny kombajnista bez problemu wykosi, nie wiele wolniej, chyba że było źle uprawione i są górki, pagórki.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#10040 Share PK007

PK007

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 333 postów

Napisany 26 lipiec 2014 - 06:01

Pszenica Ozima i jara RAMZES9107 Nie ma sensu kosić na pokosy bo będzie więcej strat niż zebranego ziarna kombajn spokojnie sobie kłosy podbierze słomy pewnie trochę zostawi ale to już mała strata.

metiu20 - takie ziarn to na pewno nie efekt wapna jeżeli już to agrotechniki i małej ilości wody

Edytowany przez PK007, 26 lipiec 2014 - 06:07.