Skocz do zawartości

Zdjęcie

Pszenica Ozima i jara

22580 odpowiedzi na ten temat

#9401 Share mf25

mf25

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 327 postów

Napisany 19 maj 2014 - 13:40

Pszenica Ozima i jara panowie moja pszenica pozno siana ok 1 listopada est juz prawie w fazie liscia flagowego moge zrobic poprawke na chwast mustangiem jeszcze w tej fazie wyskoczyl mi chwast ugorski nawloc kanadyjska jakas zasrana takie to g***** ze ciezko sie pozbyc z tego pola tego 1 abieg robilem w idealnych warunkach mustangiem forte ale to wychodzi ciagle z gleby i sporo juz sie tego narobilo??

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Pszenica Ozima i jara Dzisiaj, 09:21
  •  

#9402 Share mds212

mds212

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 629 postów

Napisany 19 maj 2014 - 13:41

Pszenica Ozima i jara Witam.
Zasialem w tym roku pszenice jara Werbena(kwalifikat) i strasznie ja grzyb bierze maczniak i jescze cos ale nie wiem cos zolte liscie dolne sie robia.mam pytanie czy ta odmiana jest tak podatna na choroby grzybowe czy to taki rok? Mam wrazenie ze u sasiadow tak nie bierzea niczym nie pryskali?

#9403 Share Tomaszeek

Tomaszeek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 107 postów

Napisany 19 maj 2014 - 13:43

Pszenica Ozima i jara

adiuwantów do antywylegaczy raczej się nie daje, mało tego antywylegaczy nie łączy się z herbicydami .
panowie do duetu ultra na t2 dawać siarczan magnezu czy nie ma sensu ???? czy lepiej jakiś adiuwant sylikonowy na przyczepność

no to u mnie za pozno dalem na 60ar owsa granstar 20g + 1L antywylegacza ccc zobaczymy co z tego wyniknie ;p

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#9404 Share gucik131

gucik131

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 834 postów
  • Zainteresowania:Mechanizacja, elektronika

Napisany 19 maj 2014 - 13:55

Pszenica Ozima i jara pewno nic sie nie stanie, ale ogólnie nie miesza się tego razem

#9405 Share Yngel

Yngel

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 219 postów
  • Zainteresowania:Elektryka/Elektronika/Mechanika

Napisany 19 maj 2014 - 14:10

Pszenica Ozima i jara

Witam.
Zasialem w tym roku pszenice jara Werbena(kwalifikat) i strasznie ja grzyb bierze maczniak i jescze cos ale nie wiem cos zolte liscie dolne sie robia.mam pytanie czy ta odmiana jest tak podatna na choroby grzybowe czy to taki rok? Mam wrazenie ze u sasiadow tak nie bierzea niczym nie pryskali?

Mam taką samą odmianę i także bierze mączniak dzisiaj pryskałem nie ma na co czekać ale mączniak w tym roku siedzi nisko na dolnych liściach i łodydze, także mam w pszenicy ozimą rywalka to samo i pszenżyto ozime też. Mączniak lubi niskie temperatury ale teraz mają być upały zobaczymy.

#9406 Share MrZgredy

MrZgredy

Nowicjusz

• V.I.P.
  • rank
  • 32 postów

Napisany 19 maj 2014 - 16:34

Pszenica Ozima i jara Panowie czym tu teraz popryskać pszenicę na bratka i miotłę ? :unsure:

#9407 Share Tomazi3p

Tomazi3p

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 837 postów

Napisany 19 maj 2014 - 17:23

Pszenica Ozima i jara Chodzi Ci o oziminę czy jarą?

#9408 Share MrZgredy

MrZgredy

Nowicjusz

• V.I.P.
  • rank
  • 32 postów

Napisany 19 maj 2014 - 17:53

Pszenica Ozima i jara Chodzi mi o ozimą pszenicę już nie długo będzie się kłosić :unsure:

#9409 Share Tomazi3p

Tomazi3p

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 837 postów

Napisany 19 maj 2014 - 18:29

Pszenica Ozima i jara Ciężko będzie cokolwiek teraz Ci doradzić- fiołek po okresie kwitnienia słabo reaguje na herbicydy, do tego słabsza aplikacja herbicydu z powodu łanu. Fluroksypyr tutaj raczej nie pomoże, ewentualnie na miotłe można cos znaleźć.

#9410 Share milanreal1

milanreal1

Nie zadzieraj z moderatorem :D

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8983 postów
  • Zainteresowania:Sport, muzyka i oczywiście rolnictwo.

Napisany 19 maj 2014 - 18:42

Pszenica Ozima i jara Fiołka już nie ma co zwalczać, wszystko co szkodliwe to już zrobił. A na miotłę axial ale to się musisz śpieszyć.

@milanreal1: Zastanawiam się czy tego Moddusa nie dać razem z jakimś fungicydem. Zarówno w pszenicy jak i pszenżycie pojawia sie mączniak przy czym w pszenicy mam go więcej. Obserwuje co się dzieje na polu i póki co występowanie choroby ogranicza się jedynie do dolnej części źdźbła. Liście (tylko dolne) są w niewielkim stopniu porażone. Ciągle się zastanawiam czy to już moment na fungicyd odwlekając zabieg by (przynajmniej w pszenżycie) wyczekać kłoszenia i zakończyć zabiegiem w fazie początku kłoszenia ochronę fungicydową. Wówczas korekta regulatorem już nie będzie możliwa. Może podrzucisz jakies najbardziej racjonalne i ekonomiczne rozwiązanie? Pszenżyto jak i pszenice na ziemiach klasy IV i zakładam plon ok 5-6t więc ochronę muszę dostosować do wydajności.

Jak chcesz dać moddus z fungicydem to lepiej daj go tak szybko jak się tylko da. Moddusa lepiej nie dawać w późniejszych fazach. Poza tym mieszanie moddus w tej fazie z szybkimi triazolami np tebukonazolem, epoksykonazolem czy protiokonazolem może być fitotoksyczne dla roślin. W pszenżycie możesz dać fungi razem z moddusem. W pszenicy bym rozdzielił zabiegi. Najpierw moddus, potem fungi jeżeli choroby nie atakują. Do moddusa byłaby dobra menara.

pszenicę jarą Arabella przypaliłem herbicydem w fazie 3 liści, po 5 dniach dałem Asahi + saletra, widzę że ładnie się zazieleniła. Na Asahi jest napisane że to regulator wzrostu. Pytanie czy dać teraz jeszcze Moddus, jest w fazie 2 kolanka?

Asahi to stymulator a to róznica ;) Łanu nie reguluje wiec moddus wskazany.
Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#9411 Share sznajdik

sznajdik

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 945 postów
  • Zainteresowania:mechanika konstruowanie rolnictwo

Napisany 19 maj 2014 - 19:07

Pszenica Ozima i jara Potrzebuję szybkiej i fachowej odpowiedzi na temat stosowania Pumy na głuchy owies i miotłę w fazie liścia flagowego w pszenicy da się to bez szkód prysnąć?

#9412 Share strzechu

strzechu

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 579 postów

Napisany 19 maj 2014 - 20:50

Pszenica Ozima i jara Ja bym prysnął Axialem , ale to dlatego że już się kiedyś ratowałem nim i strat nie było widać.

#9413 Share PROXIMAMICHAL

PROXIMAMICHAL

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 368 postów
  • Zainteresowania:KPK Komurun Team

Napisany 19 maj 2014 - 20:59

Pszenica Ozima i jara w koncu pod lublinem zaświeciło i nawet deszcz od dwóch dni nie pada hehe troche mokro ale proximka po sciezkach ładnie sobie radziła
do meritum
w koncu poszedł na jara pszenice lintur z axialem- plan jest taki zeby poczekać kilka dni np do piatku czy soboty i dopakowac "multiwitamine" a mianowicie 4kg mocznika 4,8 kg folicare (3x18) 1 litr multiple (mikro
) 2kg siarczanu pytanie jest takie czy nie za bogato nic nie poprzypalam??

chce zastosować również resztki stabilanu i antywylegacz tylko kiedy?? razem z "multiwitaminą" czy poczekac do przyszłego tygodnia i zastosowac go razem z soligorem????

czy połaczyc fungicyd z tymi odrzywkami i załatwic temat

#9414 Share gucik131

gucik131

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 834 postów

Napisany 19 maj 2014 - 21:08

Pszenica Ozima i jara obojetnie czy z odżywka czy fungi zalezy bardziej od fazy rozwojowej pszenicy jak jest juz pierwsze kolanko to nie ma na co czekac

#9415 Share email9

email9

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 95 postów

Napisany 19 maj 2014 - 21:13

Pszenica Ozima i jara Panowie czym byście mi poradzili opryskać przenicę jarą w której jest sporo żółtlicy drobnokwiatowej? Po długich opadach dopiero dzisiaj udało się wjechać z opryskiem, jak zajechałem na pole to ujrzałem mieszanke pszenicy z żółtlicą. Poleciałem mustangiem a on chyba tego niebierze, bynajmniej nic niema o tym na etykiecie więc czymś musze poprawić tylko doradzcie czym...

#9416 Share KOSTEK12

KOSTEK12

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 257 postów

Napisany 19 maj 2014 - 21:13

Pszenica Ozima i jara posłuchałem dobrych rad mądrych ludzi i dziś prysnąłem pszenicę jarą samym Linturem ale zboże jest już w większości w fazie 2 kolanka i nawet zaczyna się kłaść w niektórych miejscach i na sam Antywylegacz 675 jest trochę późno jaką mieszaninę z moddusem proponujecie i ile mam odczekać na kolejny zabieg?

#9417 Share gucik131

gucik131

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 834 postów

Napisany 19 maj 2014 - 21:17

Pszenica Ozima i jara daj sam modus antywylegacz zostaw na drógi rok

#9418 Share Tomazi3p

Tomazi3p

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 837 postów

Napisany 19 maj 2014 - 21:32

Pszenica Ozima i jara

Panowie czym byście mi poradzili opryskać przenicę jarą w której jest sporo żółtlicy drobnokwiatowej? Po długich opadach dopiero dzisiaj udało się wjechać z opryskiem, jak zajechałem na pole to ujrzałem mieszanke pszenicy z żółtlicą. Poleciałem mustangiem a on chyba tego niebierze, bynajmniej nic niema o tym na etykiecie więc czymś musze poprawić tylko doradzcie czym...

Zarówno Mustang 195 jak i 306 zwalczają żółtlicę, jakby chciało się wpisać wszystkie wrażliwe gatunki na etykietę to litr przynajmniej 100zł kosztował.

#9419 Share tobago

tobago

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 736 postów
  • Zainteresowania:fotografa, muzyka

Napisany 19 maj 2014 - 22:15

Pszenica Ozima i jara Jakie mogą być efekty zbyt późnego stosowania regulatorów wzrostu?

Jeśli na etykiecie jest "do liścia flagowego" to rozumiem ze do fazy ukazywania się pierwszych ości kłosa. Dobrze rozumuje?

@milanreal1 jutro ide na pole dokładnie sprawdzić w jakiej fazie jest pszenżyto i pszenica i jade z samym moddusem. Boje ze się porwali, zwłaszcza ze jedno jak i drugie na razie dostało ok 150kg/N/ha i planowalem jeszcze dac pod 180.
Ciągle zastanawiam się dlaczego moddus ma w etykiecie pszenżyto do drugiego kolanka i czy nie narobie gnoju jak prysnę na liść flagowy.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#9420 Share Tomazi3p

Tomazi3p

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 837 postów

Napisany 19 maj 2014 - 23:10

Pszenica Ozima i jara Efekty zbyt późnego zastosowania są różne, począwszy od zatrzymania kłosa w źdźble po częściową sterylizację kłosków. Faza liścia flagowego- czyli na język BBCH- 39, to faza w której widać języczek liścia flagowego. A co do pszenżyta to u naszych zachodnich sąsiadów etykietę Moddusa