Skocz do zawartości

Zdjęcie

Pszenica Ozima i jara

27928 odpowiedzi na ten temat

#8901 Share losktos

losktos

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2543 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, muzyka

Napisany 27 kwiecień 2014 - 12:56

Pszenica Ozima i jara

Witam,
Na załączonych zdjęciach widać prawdopodobnie jakieś grzyby lub chrobę na pszenicy ozimiej. Proszę o pomoc co to może być i czym ewentualnie to zwalczyć.

Obecne zabiegi do tej pory to: dwie dawki nawozu (1 - 300 kg/h saletrzaku, 2 - 200 kg/h saletry amonowej) oraz oprysk herbicydami (axial + lintur).
W zeszłym roku również była zasiana pszenica na tym polu.

Ziamia klasy I i II.

Edit:
Wydaje mi się, że jest to palmistość brunatna (DTR). Prosiłbym jednak o potwierdzenie. Czy jeśli zastosuje Tilt Turbo + Mirage to pomoże i jakie dawki proponujecie.

Pozdrawiam,
Załączone miniaturki

• Dodany obrazek
  • Dodany obrazek
  • Dodany obrazek

jeżeli na tych plamach są czarne punkciki to jest to septorioza, jeżeli nie - DTR

Moja pszenica miała w tamtym roku problem z kłoszeniem ale po Moddusie. Liść flagowy wyszedł ładnie ale problem był z kłosem. Początek kłosa trzymał się cały czas pochwy i nie mógł z niej wyjść. Cała masa kłosów była tak "pozawijanych".

Taki problem z kłoszeniem nie jest winą Moddusa a ogólnie za późno zastosowanego środka. Każdy spóźniony antywylegacz daje takie objawy
Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Pszenica Ozima i jara Dzisiaj, 21:03
  •  

#8902 Share mateuszR1493

mateuszR1493

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 38 postów

Napisany 27 kwiecień 2014 - 13:20

Pszenica Ozima i jara Witam zastanawiam.się czy skracać pszenicę bamberka na 2,3 kolanko nawozenie 200 N na 1 kolanko dostała 1.4 l antywylegacz i 0.3 modus. Część niej dostała 2 l anty. Wiem że jest to odmiana skłonna do wylegania a chciałbym temu zapobiec.

Edytowany przez mateuszR1493, 27 kwiecień 2014 - 13:20.

#8903 Share piotrek12413

piotrek12413

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 132 postów

Napisany 27 kwiecień 2014 - 13:20

Pszenica Ozima i jara

Obecnie o 18 nadal świeci słońce. Dodatkowo teraz jest ciepło co też może sprzyjać przypaleniom.
Ja pryskałem CCC z moddusem 10% mocznika 5% siarczanu magnezu (28kg mocznika i 14kg siarczanu/250l wody/1ha) o godz 14 na słońcu, temp 17 stopni i nie było żadnych przypaleń.

W jakiej fazie masz pszenice? Kiedy robiłeś skracanie ccc z moddusem?

Nie wiem czy jest sens. Postacie dorosłe prowadzą żer uzupełniający i składają jaja. Przylecą, złożą jaja i odlecą. Żadnej szkodliwości dla roślin nie ma, a insektycyd nie zniszczy jaj.

pszenica ma 2 kolanko trzy cm nad 1 kolankiem, pierwszy zabieg skracania wykonywalem 2,5 tyg temu

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#8904 Share Michalmeer

Michalmeer

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2761 postów
  • Zainteresowania:Wszystko związane z ziemią i jej uprawą

Napisany 27 kwiecień 2014 - 16:00

Pszenica Ozima i jara 200 kg N w pszenicy ?dużo
Ziemia to skarb , który trzeba pielęgnować i chronić .!!!

#8905 Share warchest

warchest

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1972 postów

Napisany 27 kwiecień 2014 - 17:35

Pszenica Ozima i jara a pszenice jara to jakim srodkiem opryskac a i jara to trzeba pryskac od jednolisciennych i 2 lisciennych ? a i ile razy zabieg od grzyba i jakimi srodkami i czy jara pszenice skracac np moddusem czy czym innym ?

#8906 Share karol210

karol210

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 332 postów

Napisany 27 kwiecień 2014 - 17:38

Pszenica Ozima i jara Witam:) zastosowalem 2litry Asahi + (5-20-35) ekoplon + 6kg mocznika +3kg siarczanu amonu+ Bumper(nie zdazylbym objechac w wiekszym rozcienczaniu-dobrze ze duzo padalo).w zbiornik 400l przed samym wieczorem w piatek dzien przd deszczem na 2,5ha. juz dzis efekt jest niesamowity,z jasnej barwy na ciemna zmienia sie.(a wygladalo strasznie,zakwaszona ziemia ~4.0 pH 2 dawki fosforanu amonu i nic nie pomagalo) pole wymaga wapnowania a kupno saletry wapniowej mija sie z celem,1600zl za tone 15% N i wapno :wacko:
jak dalej postepowac na tej zakwaszonej ziemii, nawozy sa posiane z fosforem a nie widac zadnego efektu,... zastosowanie Kelpak 35 na wiekszy plon(pisze 20%) i dalsze nawozenie dolistne czy saletra doglebowo na klos? jezdzenie po polu sporo ugniata az szkoda patrzec.(polecam ten asahi jak czytalem na forum duzo :huh: to w plonowaniu nie pomaga ale podnosi szybko zolte kregi,u mnie od zakwaszenia)... ktos zapytal wczesniej o żółte łaty łanów po wapnowaniu zaraz przed siewem- u mnie to samo tam gdzie polecialo wiecej wapna zolte kregi,i znowu poleci asahi ostatni litr na druga polowke, ciekawe czy Kelpak 35 tak samo podnioslby pszeniczke na zakwaszonej ziemii?

Ps:http://www.agrofoto.pl/forum/topic/356-wapnowanie-pola/page__st__2780__hl__+wapnowanie#entry1357718

prosze o pomoc w tym linku (jesten nowicjuszem nawet linki mi nie wychodza...temat ,,Wapnowanie pola " ostatnia odpowiedz,zglaszam sie tu zeby nie spamowac w zakladaniu podobnego tematu do linku do Forum glownego wapnowanie pola... czekam na porade:)

Edytowany przez karol210, 27 kwiecień 2014 - 17:40.

#8907 Share mateuszR1493

mateuszR1493

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 38 postów

Napisany 27 kwiecień 2014 - 18:01

Pszenica Ozima i jara

a pszenice jara to jakim srodkiem opryskac a i jara to trzeba pryskac od jednolisciennych i 2 lisciennych ? a i ile razy zabieg od grzyba i jakimi srodkami i czy jara pszenice skracac np moddusem czy czym innym ?

Na chwasty polecam Mocarz jesli chodzi o jednoliścienne to axial bd dobry. Zabieg fugnicydem zalezy od tego jakie jestes w stanie poniesc koszty jesli bd chciał wykonać go raz to ja zdecydowałbym sie na tilt + amistar. Jara pszenice mozesz skracac antywylegaczem i modusem. wszystko zalezy od tego jaki zamierzasz osiagnąć plon;)

#8908 Share Strazak76

Strazak76

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 127 postów

Napisany 27 kwiecień 2014 - 19:37

Pszenica Ozima i jara

a co sądzicie o reveller 280sc na drugi zabieg czy coś jnnego dobrego polecacie na 2 zabieg na pszenicę 1 szedł wirtuoz

reweler uważam za jeden z lepszych , jak dla mnie ok

#8909 Share qba333

qba333

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 373 postów

Napisany 27 kwiecień 2014 - 21:05

Pszenica Ozima i jara no wlaśnie czy pszenzyto które celuje na 6t i na t1 dostalo tilt+mondatak jest sens pryskac revellerem czy wystarczy tanszy falcon??

#8910 Share matyziak

matyziak

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 274 postów
  • Zainteresowania:Maszyny leśne i rolnicze, wędkarstwo... etc.

Napisany 27 kwiecień 2014 - 21:06

Pszenica Ozima i jara Jeżeli 3 tyg od zabiegu mustangiem forte jasnota purpurowa zakwitla, to chyba nie ma zamiaru ustapic? Co prawda kwitnie a ma góra 5 może 8 cm. Chyba temperatury były jednak zbyt niskie... Warto to poprawiać?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#8911 Share koczas

koczas

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 946 postów

Napisany 28 kwiecień 2014 - 18:33

Pszenica Ozima i jara Czy doradzi ktoś(nie ukrywam, że liczę głównie na poradę od sami wiecie kogo) czy i kiedy opryskać pszenicę arkadia cerone? Pryśnięta była medaxem jak 1 kolanko z 4-5 cm nad ziemią już było, pszenica bardzo ładna.

#8912 Share jarecki82

jarecki82

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 156 postów
  • Zainteresowania:Siatkówka,boks,muzyka,film

Napisany 28 kwiecień 2014 - 18:43

Pszenica Ozima i jara

Jeżeli 3 tyg od zabiegu mustangiem forte jasnota purpurowa zakwitla, to chyba nie ma zamiaru ustapic? Co prawda kwitnie a ma góra 5 może 8 cm. Chyba temperatury były jednak zbyt niskie... Warto to poprawiać?

Jest tani środek Aurora, kosa na jasnoty i przytulię za 4 dni po zabiegu będą czarne. Ale te jasnoty to małe szkraby są jak nie masz ścieżek to bym sobie odpuścił.

#8913 Share matyziak

matyziak

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 274 postów
  • Zainteresowania:Maszyny leśne i rolnicze, wędkarstwo... etc.

Napisany 28 kwiecień 2014 - 19:24

Pszenica Ozima i jara Z tego co pamiętam to aurora jest do końca krzewienia... Ścieżki mam, znaczy nie zakładane, śle po 5 przejazdach i tak już nic na nich nie ma.

#8914 Share andrzejg120

andrzejg120

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 38 postów

Napisany 28 kwiecień 2014 - 19:33

Pszenica Ozima i jara Witam. Proszę o pomoc w zlikwidowaniu przypalenia lub grzyba. 19,04 Opryskałem pszenicę modusem 0,4+tytanit 0,3+tilt turbo 0,7+mirage 0,7+mikroelementy+odżywki 2 z azotem i mikroelementami. Po 3-4 dniach zaczęły żółknąć końcówki liści a dzisiaj wygląda jak na zdjęciach. I już sam nie wiem czy to przypalenie czy grzyb.Do tej pory dostała około 190kg N w czystym składniku. Pryskać tytanitem+odżywka czy czekać, a może coś innego polecacie, bo na T2 to trochę za wcześnie.

Załączone miniaturki

• zdjęcia andrzej 042.jpg
  • zdjęcia andrzej 041.jpg

#8915 Share jacek37

jacek37

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 226 postów

Napisany 28 kwiecień 2014 - 19:44

Pszenica Ozima i jara jakoś niewygląda by dostała tyle N mało wapna mi sie wydaje

#8916 Share a8185

a8185

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 727 postów
  • Zainteresowania:Motoryzacja
    Hodowla bydła

Napisany 28 kwiecień 2014 - 19:49

Pszenica Ozima i jara Z jakich kwasomierzy glebowych korzystacie?? Tradycyjnie płynem heliga czy pH metrem np. http://allegro.pl/bg...4179883747.html

#8917 Share grego

grego

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2062 postów

Napisany 28 kwiecień 2014 - 19:50

Pszenica Ozima i jara Cóż w tym roku to norma i raczej pewnej diagnozy jak dotąd nie ma i zdania są podzielone. Tak swoją drogą bardzo słabo i blado wygląda jak na tak ogromną dawkę N. Moja dostała 105 N, a jest duużo ciemniejsza i gęstsza. Coś nie tak masz z tym polem i szkoda było walić tyle azotu.

Edytowany przez grego, 28 kwiecień 2014 - 19:55.

#8918 Share ppwolf38

ppwolf38

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 150 postów
  • Zainteresowania:Wędkarstwo

Napisany 28 kwiecień 2014 - 19:51

Pszenica Ozima i jara Mnie sie wydaje ze to jednak od oprysku....duzo "chemii"skumulowalo sie w koncowkach lisci ...moze byly jakies spadki temperatur..
u nas w okolicy podobne objawy jedne mniej inne wiecej ale widze ze juz im przechodzi takze raczej to nie grzyb bo na nie pryskanych tego nie ma..

a8185 ja korzystalem z tego najprostszego z plynem Heliga...wg;mnie bardzo miarodajny...wynik potwierdzil sie z wynikiem ze stacji...ph 7,4..

Edytowany przez ppwolf38, 28 kwiecień 2014 - 19:59.

"To czy człowiek jest inteligentny poznaje się po jego odpowiedziach. To czy jest mądry, po pytaniach. Naguib Mahfouz "

#8919 Share lukaszm

lukaszm

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 470 postów

Napisany 28 kwiecień 2014 - 19:54

Pszenica Ozima i jara a8185 - Ja właśnie korzystam z takiego pH-metra, do którego podałeś link. Ciekawe jaki jest błąd pomiaru w przypadku tego urządzenia? Według niego pszenica u mnie rośnie na glebie o pH 6,8.

Edytowany przez lukaszm, 28 kwiecień 2014 - 19:55.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#8920 Share andrzejg120

andrzejg120

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 38 postów

Napisany 28 kwiecień 2014 - 19:59

Pszenica Ozima i jara Ale te żółknięcie zaczęło się po opryskaniu, wapna napewno też nie jest za dużo bo to na dzierżawie ale pszenżyto w tamtym roku na tym polu dało 7t. W rzeczywistości to pszenica jest ciemnozielona tylko może pod słońce było robione zdjęcie i tak wyszło. W okolicy takiej ciemnej nie ma bo nikt tyle azotu nie sypie. Przerazają mnie tylko te końcówki żółte, może coś byście doradzili.