Polecane posty

ahten    177

Potwierdzam problem z mączniakiem. Sialem pszenice jantarka (380 z na m2, 215 kg) z centrali 20 września. Mimo ze od 22 września nie padal deszcz, zaczynaja sie pojawiac biale naloty na liściach. Szkoda kasy na zabiegu fungiydowe jesienia, zwłaszcza przy niepewnosci przezimowania oraz marnych cenach.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
buzerek    5

Z tym siewem pod koniec października to nie we wszystkich regionach Polski, ale pierwsza dekada października to optymalny termin dla terenów gdzie zasiewy trzeba wykonywać najwcześniej. Rzepak siany 27 września, podwójnie skracany rośnie jak szalony. W przyszłym sezonie zamierzam zasiać tydzień później. Wracając do pszenicy to w środę posiałem ostatni kawałek pola i patrząc na długoterminowe pogody wiem, że lepiej na tym wyjdę niż Ci, którzy zasiali pszenicę w połowie września bo i tacy się zdarzają na Dolnym Śląsku mimo, że to region gdzie opóźnione zasiewy są najbardziej tolerowane przez rośliny.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356

kolego dzięki za rozjaśnienie tematu   stosuje 3 dawki N jak dotąd saletra, 3 zabiegi fungicydami (średnia pólka) przy okazji nawozenie dolistne, mikro elementy i zadnego efektu oprócz wydajności jak była pasza tak jest paszowa  zaczyna mnie to troche irytowac  w tym roku cos trzeba zmienic

 

a co myslisz o takiej mieszaninie 150kg saletrosanu i 100kg saletry na 1 dawke  zalezy mi na bombie azotowej w pierwszych dniach wegetacji  juz teraz wiem ze ok 1 hektar bede musiał ostro rozkrzewic a do tego zima przed nami

 

74kg czystego N na 1 dawke chyba wystarczy

 

a kolejne dawki t o sie zobaczy

 

póki co nie oceniaj czy będzie potrzebne konieczne rozkrzewienie, u mnie np teraz piękna pogoda, dzień w dzień po 15 stopni i nie wiadomo jaki będzie listopad. Jeśli faktycznie będzie potrzebne rozkrzewienie to nie baw się w saletrosan tylko 200 kg saletry na start (a nawet 220-230), druga dawka nie mniejsza niż 200 kg i w trzeciej te 100 kg. W drugiej dawce możesz też podać mocznik tylko trzeba go troszke wcześniej wysiać.

Można by jeszcze zrobić w ten sposób że całą pierwszą dawkę podasz w saletrosanie a dokrzewisz CCC, ale to nie zawsze się udaje. W tym terminie na ogół są niskie temperatury, może być problem z działaniem CCC więc wariant z saletrą wydaje mi się sensowniejszy.

A może problem z jakością leży gdzieś indziej. Może odmiana, gęstość siewu, może w złych terminach podajesz azot i fungicydy?

Choroby grzybowe zaczynają atakować bo pszenicy nie sieje się w połowie września. Ostatnie lata pokazują, że jesień jest bardzo łaskawa jeżeli chodzi o pogodę i siew można opóźnić, nie przyniesie to żadnych strat, a niewątpliwie będą same korzyści. 

Nigdy nie wiesz że zawsze bedą takie zimy jak teraz. Sianie wcześniej wcale nie jest złe, pod warunkiem obniżenia normy wysiewu


Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Koledzy mam pytanie odnośnie dokrzewiania pszenicy wiosna. Wiem że należy użyć ccc wczesna wiosna, ale czy najpierw azot a później ccc czy na odwrót i w jakiej dawce ccc na dokrzewienie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356

najpierw azot, później CCC, dawka 0,5-0,7 l/ha (mowa o środku o koncentracji 725 g/l)


Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
thor1984    685

Czy można jeszcze dokarmić pszenicę dolistnie nawozem typu kristalon czy maximus zawierających zarówno makro jak i mikroelementy? A może lepiej same mikro? Pytam bo byłem dziś w miejscowym odr i pani powiedziała mi, że nawożenie dolistne stosujemy tylko w razie zaobserwowania jakichś niedoborów i najlepiej wiosną. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356

to jaką spełni rolę zależy od terminu stosowania. Jeżeli przed BBCH 30 to dokrzewi rosliny, jeżeli po to skróci.

I jeszcze jedno, nie później niż 15 kwietnia. Potem stosunkowo zmienia się długość dnia w stosunku do długości nocy i co byśmy nie robili to pszenica i tak będzie strzelać w źdźbło więc zabiegi dokrzewiające nie mają wtedy sensu


Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jedno pytanie. Czy po zastosowaniu ccc w ww dawce na dokrzewienie jaka dawke ccc zastosować na srócenie pełno tzn np 2 l czy minimalna 1,2.dzieki za odp.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Powiedzcie Panowie co może dolegać pszenicy bo sam już nie wiem.

 

Reakcja na oprysk komplet + glean, brak magnezu, grzyb ??

 

Do końca nic mi nie pasuje. Przebarwienia występują na całym polu w różnym nasileniu. Pszenica siana 30 IX

post-111248-0-37419000-1415450568_thumb.jpg

post-111248-0-05880400-1415450589_thumb.jpg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jahooo    9228

A jakie PH gleby ? Może masz odmianę wrażliwą na któryś z tych środków (wątpliwe) ? Przed opryskiem nie było przebarwień ?

Stosowałeś już wcześniej taką mieszaninę ?

Pytam, bo w tym roku miałem pryskac pszenicę jesienią, u mnie PH nie za bardzo i chyba Glean odpada, bo z doświadczenia wiem, że na zbyt kwasnych glebach działa słabo i czesto nie na to, co powinien. Nie stosowałem go już z 10 lat, odkąd nie siejemy lnu.

Edytowano przez jahooo

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marasp    7

ja mam podobne objawy w linusie z tym że tylko na małym kawałku pola w kształcie prostokąta, 4 listopada pryskana glean+dicurex, przedplonem była gorczyca i w tym miejscu ledwo rosła. teraz przed zimą ma być wysiana kreda granulowana.

post-39823-0-01893100-1415458268_thumb.jpg

Edytowano przez marasp

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

czy to przebarwienie po herbicydzie Snajper 600sc dwa tygodnie temu pryskane w dawce 1,4 litra na ha ?

pszenica_142898_88_943622.jpg

po lewo pszenica bez żadnej ochrony hebicydowej inna odmiana i tydzień później siana


pszenica_142898_88_1101659.jpg
Edytowano przez rolnik1992-1992

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomazi3p    44

Powiedzcie Panowie co może dolegać pszenicy bo sam już nie wiem.

 

Reakcja na oprysk komplet + glean, brak magnezu, grzyb ??

 

Do końca nic mi nie pasuje. Przebarwienia występują na całym polu w różnym nasileniu. Pszenica siana 30 IX

 

Po takim okresie wegetacji może to być brak azotu lub pH niskie. Bardzo możliwa 1 opcja

ja mam podobne objawy w linusie z tym że tylko na małym kawałku pola w kształcie prostokąta, 4 listopada pryskana glean+dicurex, przedplonem była gorczyca i w tym miejscu ledwo rosła. teraz przed zimą ma być wysiana kreda granulowana.

Jak dla mnie brak magnezu

 

czy to przebarwienie po herbicydzie Snajper 600sc dwa tygodnie temu pryskane w dawce 1,4 litra na ha ?

pszenica_142898_88_943622.jpg

po lewo pszenica bez żadnej ochrony hebicydowej inna odmiana i tydzień później siana

pszenica_142898_88_1101659.jpg

 

Ogólnie Snajper to bezpieczny środek, być może odmiana jest bardziej wrażliwa na CTU, albo przebarwienie jest spowodowane czymś innym. W każdym razie nie ma powodów do obaw

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kamils    6

Jak to jest z tym glenem w przyszłym tygodniu mam pryskać pszenice w dawce 24g/h ziemia dobra klasa 2 i 3 glina dużo przytuli czepnej , ale mam kawałek pszenżyta klasa 5, ph bardzo  kiepskie przed siewem poszło 800kg/h kredy 225kg soli potasowej i 125kg fosforanu , moje pytanie pryskać glenem czy nie a może prysnąć mniejszą dawką . Nie jestem zbyt zorientowany w opryskach jesiennych !

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Kiedy można zasiać przewódke w listopadzie czy w grudniu. Nigdy jej nie siałem dlatego pytam, ponoć jest lepszym rozwiązaniem niż jara na wiosne?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek73    579

Te przebarwienia są po herbicydach, mi wystąpiły  też, zwłaszcza na linusie, ale nie aż takie, ale jeszcze zobaczymy co dlalej pokaże, na jednym polu Linus i Arkadia, to linus dużo jaśniejszy

. Pryskane Expertem + Alister + glean w mocno zaniżonych dawkach.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomazi3p    44

Przewódki mają szeroki zakres jeżeli chodzi o siew, najczęściej się sieje w okolicach 2dekady listopada i później, docelowo pszenica musi się rozwinać do fazy która zapewnia najlepsze warunki do przezimowania tj. BBCH 12-13 czyli 2-3 liście. Wg badań jesienny siew jest bardziej pewny

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomazi3p    44

Jak to jest z tym glenem w przyszłym tygodniu mam pryskać pszenice w dawce 24g/h ziemia dobra klasa 2 i 3 glina dużo przytuli czepnej , ale mam kawałek pszenżyta klasa 5, ph bardzo  kiepskie przed siewem poszło 800kg/h kredy 225kg soli potasowej i 125kg fosforanu , moje pytanie pryskać glenem czy nie a może prysnąć mniejszą dawką . Nie jestem zbyt zorientowany w opryskach jesiennych !

Jeżeli będą przymrozki to skuteczność będzie mniejsza, 25g na przytulię będzie OK.  Co do pH to przy bardzo niskim pH środek będzie szybciej się rozkładał, czyli będzie działał krócej.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Strazak76    3

Kiedy można zasiać przewódke w listopadzie czy w grudniu. Nigdy jej nie siałem dlatego pytam, ponoć jest lepszym rozwiązaniem niż jara na wiosne?

 

2-3 tygodnie przed nadejściem zimy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bratpit    29

ja mam podobne objawy w linusie z tym że tylko na małym kawałku pola w kształcie prostokąta, 4 listopada pryskana glean+dicurex, przedplonem była gorczyca i w tym miejscu ledwo rosła. teraz przed zimą ma być wysiana kreda granulowana.

 

Te korzenie to ziemia , czy takie brązowe są.

JAk brązowe to jakaś infekcja grzybowa pewnie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
szarik16    0

Czym może być spowodowane takie żółknięcie pszenicypost-138076-0-09686100-1415615592_thumb.jpgpost-138076-0-19315000-1415615607_thumb.jpg ? Dodam iż to nie jest na całym polu, tylko na kawałku.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez danielhaker
      Jakie będą ceny pszenicy w sezonie 2019? W jakich cenach jest zboże ozime w różnych regionach Polski? Z tego co pisaliście w poprzednim temacie o notowaniach pszenicy ceny rosną. Jak myście do kiedy będzie ten wzrost? Kiedy najlepiej sprzedać? Czy ubiegłoroczna susza tak mocno wpływa na ceny zbóż? Jakie są opinie rolników? Zapraszamy do dyskusji!
      Kontynuacja tematu: 
       
    • Przez DamianChuchro
      Czego to może być objawa. Zboże zaczyna żółknąć na końcach liści ? Za duża dawka oprysku dolistnego? Czy susza?

    • Gość
      Przez Gość
      Witaj, dziś planuje zrobić zabieg T1 w pszenicy bez skracania. Planuje dać Mirage 450EC do tego siarczan magnezu, plonvit z zboża, Tytan i PLONVIT OPTY i powiedz mi czy nie za dużo odżywek ost padało z niedzieli na poniedziałek i czy dodać do tego jeszcze Duett Star 334 SE BASF ?
    • Przez Romek3249
      Witam, z uwagi na panującą suszę nie było możliwe wykonanie u mnie skracania w fazie BBCH 30-31 w pszenicy i pszenżycie, teraz przez weekend spadło 8mm, rośliny odżyły i powraca temat skracania, obecnie rośliny są w fazie 3 kolanka więc zaczął się wielki okres w którym nie powinno się stosować regulatorów wzrostu, pozostaje więc skracanie w fazie liścia flagowego, tylko jakimi środkami najlepiej to zrobić ? Myślałem o samym cerone w dawce 0,6-0,8, mieszance moddusa 0,2 i cerone 0,4, oraz o medaxie (max czy top ? nigdy nie stosowałem medaxu, jeżeli już to jakie dawki ?) Dodam że odmiany to Arkadia i Rotondo, w obu przypadkach nawożenie 160kg N. Ktoś z większym doświadczeniem coś poradzi ?
    • Przez sports2011
      Witam , mam pytanie pszenica od kolanka w górę idzie w bok zamiast wptost oraz kłosy są poskręcane . Nigdy nie miałem takiego przypadku i nie wiem czy to objaw choroby czy oprysk jakiś zaszkodził ?



×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj