Skocz do zawartości

Zdjęcie

Pszenica Ozima i jara

22563 odpowiedzi na ten temat

#8601 Share tomek0808

tomek0808

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 243 postów

Napisany 11 kwiecień 2014 - 22:43

Pszenica Ozima i jara Dzisiaj opryskałem pszenice Mirage 0.7l+Tilt turbo 0,7L+Moddus 0,4l+odżywka 2kg+mocznik 5kg+siarczan mg 5kg.Troche sie obawiam że dawka Modusa była za duża z taką mieszaniną.Było pochmurno,temperatura 10 stopni.Jak myslicie czy czy mam sie bać..?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Pszenica Ozima i jara Dzisiaj, 12:02
  •  

#8602 Share milanreal1

milanreal1

Nie zadzieraj z moderatorem :D

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8983 postów
  • Zainteresowania:Sport, muzyka i oczywiście rolnictwo.

Napisany 11 kwiecień 2014 - 23:43

Pszenica Ozima i jara Nie masz czego się bać. Tym bardziej że było stosunkowo chłodno i pochmurno. Oczywiście działanie modusa może być ciut słabsze, najlepiej redukuje wzrost podczas dużego nasłonecznienia, z kolei to może powodować szybkie wnikanie innych śor czy odżywek i wtedy mogą się pojawić przypalenia.

Witam
Jaka dawke Modusa zastosować w pszenicy Bamberka?Wysiew ok 210kg/ha,nawozenie ok 150N.Nie wiem czy mi sie wydaje ale chyba miejscami jest juz 2 kolanko,wysokość 20-30cm.Miała byc mieszanina razem z CCC ale deszczyk spartolił moje plany.Dać 0,3 czy 0,4l Modusa?

Wysiew nic mi nie mówi, obsada już tak. Sądzę że 0,3l moddusa powinno skuteczne zatrzymać. 0,4l jak ryzyko wylegania jest wysokie.

Witam, panowie dzisiaj (piątek) mam zamiar zaatakować pszenice CCC + moddus + coś na grzybka i tu zachodzi moje pytanie. Czy jutro mogę wjechać z drugą dawką saletry?

Spokojnie, nic nie szkodzi.

na drugą dawke może byc saletszak? bo mi został

Może ale tylko wtedy gdy są przewidywalne opady deszczu i to nie małe.

Panowie mam pytanko..czy zbyt wczesne zatsosowanie CCC na skracanie mija się z celem? Opryskałem ponad tydzien temu..i nie jestem pewien czy było juz to nieszczęsne kolanko... Jeśli nie było to co sie stanie...? Podlałem tylko pszeniczkę wodą?

Wczesne zastosowanie CCC do BBCH29 włącznie może powodować dokrzewianie łanu. Jeżeli przy węźle krzewienia pojawi się kolanko to CCC skutecznie skróci.

Witam mam pytanie czy można zastosować Antywylegacz płynny + Gold 450 EC na przytulię w pszenicy ozimej? Można je mieszać? Ewentualnie kiedy kolejna dawka azotu? Pierwsza była na początku marca 100 kg ha saletra. Jaką dać drugą dawkę? Jestem początkujący i się dopiero uczę. Z góry dzięki za odpowiedź.

Herbicydów lepiej nie mieszac chyba że etykieta na to pozwala.

Jasne że możesz, ja w poniedziałek jechałem rano azot a popołudniu fungi :)
Moje pytanie- jakie macie doświadczenia z działaniem fungicydów, w poniedziałek pryskałem pszenżyto 1l tilt turbo+ 0,8 mirage+ siarczan Mg, pszenice duet star+ mirage + siarczan, już nie wspomne że pół godz po zabiegu przeleciał lekki deszcz( 0,05mm?) ale raczej tego sie nie obawiam, tylko jak z działąniem w niskich temperaturach, prochloraz i morfoliny niby działają w niskich, a epoksykonazol? w poniedziałek było ciepło, we wtorek + 22.

Epoksykonazol to zwykły triazol, czyli dobrze działa od temp 12 stopni, 15-20 to temp optymalna.

http://www.fotosik.p...66308b7878.html
http://www.fotosik.p...870045a48a.html

takie liście pojawiają się na ok 20% roślin, na wszystkich działkach.
teraz pytanie, czy jechać z duetem star i atakiem +mg, gdy temperatura nie jest większa niż 13 stopni, a w nocy 1-2, czy jednak się wstrzymać i czekać na większe tempertatury.
ja bym nie czekał i jutro pryskał, choć pszenica nic a nic nie rośnie z powodu braku opadów, ale nie chciałbym tego robić pochopnie.

Jest taka 1 ważna zasada, która nalezy przestrzegac bezwględnie. Nawet jeżeli warunki zastosowania są lekko niekorzystne a choroby silnie atakują to trzeba jechać, skuteczność może być słabsza, ale jak poczekasz to choroby moga już byc nie do zwalczenia.

CCC można mieszać praltycznie chyba ze wszystkimi fungicydami, Moddus natomiast nie lubi mieszania z niczym. Oczywiście herbicyd zawsze solo

Tu nie do końca się zgodzę. Moddus nie powinien powodować przypaleń ze wszystkim (no może poza niektórymi herbicydami i RSM). Przypalenia mogą powodować warunki atmosferyczne podczas zabiegu, a pośrednio temu winny jest moddus. Moddus nie należy do najtańszych środków, i tak jest nie tylko ze względu na bardzo dobrą substancje aktywną ale też ze względu na zawartość wielu "wypełniaczy" które maja polepszyć jego skuteczność. Moddus bardzo szybko rozpuszcza warstwę woskową liścia, wtedy liście otrzymują ogromną ilość substancji aktywnych oraz składników pokarmowych, równocześnie transpiracja zdecydowanie wzrasta. A światło i wysoka temp przyspieszają wszystkie te procesy. Aby wyrównać stężenie w komórkach roślina musi szybko pobrać dużo wody. Jeżeli wody w glebie brakuje to roślina odrzuca komórki a nawet całe liście. Wszystko tez jest uzależnione od ilości składników wniesionych z odżywkami, oraz od zachowania substancji aktywnych z innych fungicydów w roślinie.
Sądzę że chyba nikt nie jest w stanie przewidzieć kiedy przypalenia będą, mimo że teoria ich powstawania została dawno rozpracowana. Bardzo dużo zależy od zwykłego szczęścia.
Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

#8603 Share Tomaszeek

Tomaszeek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 107 postów

Napisany 12 kwiecień 2014 - 05:26

Pszenica Ozima i jara witam huzarem sie juz pryska czy jeszcze zaczekac? bo z tego co wiem to on chyba wschodzacych chwastow nie bieze tylko te co sa juz wyrosniete? po jakim czasie potem z fugnicydem jechac? chodzi o pszenice ozimą

Edytowany przez Tomaszeek, 12 kwiecień 2014 - 05:30.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#8604 Share tomek0808

tomek0808

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 243 postów

Napisany 12 kwiecień 2014 - 08:25

Pszenica Ozima i jara Dzięki milanreal1 za zainteresowanie.
Tak z ciekawości zapytam czy Moddus może zwiększyć działanie Tilta i Mirage lub odwrotnie,czy te fungicydy mogą zwiększyć działanie Moddusa?
U mnie choroby juz zaatakowały także nawet było by mi na ręke gdyby tak było.

#8605 Share marluk

marluk

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 868 postów

Napisany 12 kwiecień 2014 - 15:59

Pszenica Ozima i jara mam pytanie. Jak dam dolistnie mocznik 12 kg + siarczan magnezu 8 kg to po jakim czasie moge dac saletre posypowo? Czy moze odwrotnie? Jaki odstep?

#8606 Share Przemek2203

Przemek2203

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 375 postów
  • Zainteresowania:Motoryzacja, F1,Rolnictwo i wiele innych...

Napisany 12 kwiecień 2014 - 16:19

Pszenica Ozima i jara Co sądzicie o takiej mieszance na pszenice w T1 Wirtuoz 1l/h + Rosasol 29-10-10 z mikroskładnikami 7kg/h

#8607 Share jankes123

jankes123

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 510 postów

Napisany 12 kwiecień 2014 - 17:10

Pszenica Ozima i jara pszenice pozno zasialismy bo po kukurydzy i teraz slabo sie rozkrzewila na jednym pola na 1 dawke poszlo 170 kg saletry i teraz co zrobic zeby sie lepiej rozkrzewila moze ze 200 kg saletry dac na 2 dawke bo teraz byla pryskana od grzyba

#8608 Share Huberto89

Huberto89

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 513 postów

Napisany 12 kwiecień 2014 - 21:08

Pszenica Ozima i jara Żeby się dobrze krzewiła to na pierwszą dawkę było dać nawet 250kg saletry. Teraz to już raczej będzie strzelać w źdźbło więc jej nie do krzewisz już.
Tylko spokój może nas uratować....

#8609 Share knoro93

knoro93

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1457 postów

Napisany 12 kwiecień 2014 - 22:11

Pszenica Ozima i jara

witam huzarem sie juz pryska czy jeszcze zaczekac? bo z tego co wiem to on chyba wschodzacych chwastow nie bieze tylko te co sa juz wyrosniete? po jakim czasie potem z fugnicydem jechac? chodzi o pszenice ozimą

Ja huzarem pryskalem 2 tygodnie temu teraz sie zastanawiam czy to nie był błąd ale podziele się swoimi spostrzeżeniami ku przestrodze tym którzy preferuja odchwaszczanie wiosenne. A więc jesienia nie było za bardzo warunków do oprysków ciagle deszcz potem przymrozki i udało się popryskać tylko część pola. Wiosna postanowilismy postawic na górna półka czyli huzar. Prysklaismy 2 tygodnie temu zalecana dawka w pełni krzewienia. Niestety od tego momentu było zimno czesto w nocy przymrozki pszenica słabła. Obecnie pszenica za równo i ta pryskana jak i ta odchwaszczana jesienia ma sporo żółtych lisci po spodzie i nie mam pojecia czym to jest spowodowane ogólnie słabo wyglada. Teraz jekie uwagi odnośnie huzara mam działke gdzie czesc było opryskana teraz a czesc na jesien. Przez te 2 tygodnie pszenica popryskana huzarem stoi i nie rosnie straciła również na kolorze jest wyraźnie przyhamowana. Na innym kawałku mam posiana muszelke i arkadie obok siebie, Już przed opryskiem arkadia lepiej troche sie zbierała ale wielkiej różnicy nie było widać że muszelka jest bardziej wymagajaca po prostu. Obecnie muszelka zrobiła się jasno zielona i ma pełno żółtych lisci po spodzie. Nie wiem czy to normalne po zabiegu na chwasty ale huzar z pewnoscia ostatni rok na moim polu. Moze macie jakies doświadczenia z tym środkiem albo pomysły dlaczego tak poszkodził pszenicy? Dodam ze w nocy po oprysku byc moze był lekki przymrozek. A z opadami wiadomo nie za bogato w tym roku moze od tego te żółte liscie w pszenicy?

#8610 Share KrzysiekFM

KrzysiekFM

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 198 postów

Napisany 12 kwiecień 2014 - 22:31

Pszenica Ozima i jara Ja miałem tylko raz huzara
I tak się złożyło że miałem muszelkę i jakąś jeszcze na tym samym polu.
Muszelka stała przez 2 tygodnie. a ta druga ( chyba jenga) śmigała Zadnego przymrozka nie było
Muszelka nie toleruje huzara i już nie wiem czemu to nie jest napisane na ulotce
Wiosenne zabiegi mają jeden - temperatura. ta wiosna nie sprzyjała zabiegom.
Więcej po ten środek nie sięgnę

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#8611 Share milanreal1

milanreal1

Nie zadzieraj z moderatorem :D

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8983 postów
  • Zainteresowania:Sport, muzyka i oczywiście rolnictwo.

Napisany 12 kwiecień 2014 - 22:57

Pszenica Ozima i jara

Dzięki milanreal1 za zainteresowanie.
Tak z ciekawości zapytam czy Moddus może zwiększyć działanie Tilta i Mirage lub odwrotnie,czy te fungicydy mogą zwiększyć działanie Moddusa?
U mnie choroby juz zaatakowały także nawet było by mi na ręke gdyby tak było.

W tym przypadku akurat nie. Istnieje antagonizm między CCC i moddusem, a także miedzy moddusem i mustangiem. W przypadku fungicydów może taki antagonizm występuje ale nie znam takich.
Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

#8612 Share kronolus

kronolus

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 41 postów

Napisany 13 kwiecień 2014 - 06:26

Pszenica Ozima i jara

panowie, moge razem z fungicydem zmieszac kristalon zielony 4kg+ mocznik 12kg + siarczan magnezu 8kg ? nie przypali?

Potasu nie mieszamy z Magnezem

#8613 Share mathewc385

mathewc385

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 248 postów

Napisany 13 kwiecień 2014 - 07:52

Pszenica Ozima i jara A co sie stanie po zmieszaniu magnezu z potasem??

#8614 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 13 kwiecień 2014 - 07:56

Pszenica Ozima i jara Zasiałem pszenicę jarą po łakach na glebie klasy 4 gdzie niegdzie 3 no i teraz mam problem ponieważ zaczyna zółknąć i jest bardzo blada co zrobić czym opryskać lub czym posiać pomużcie prosze.Pozdrawiam!

#8615 Share Strazak76

Strazak76

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 110 postów

Napisany 13 kwiecień 2014 - 08:05

Pszenica Ozima i jara

Ja huzarem pryskalem 2 tygodnie temu teraz sie zastanawiam czy to nie był błąd ale podziele się swoimi spostrzeżeniami ku przestrodze tym którzy preferuja odchwaszczanie wiosenne. A więc jesienia nie było za bardzo warunków do oprysków ciagle deszcz potem przymrozki i udało się popryskać tylko część pola. Wiosna postanowilismy postawic na górna półka czyli huzar. Prysklaismy 2 tygodnie temu zalecana dawka w pełni krzewienia. Niestety od tego momentu było zimno czesto w nocy przymrozki pszenica słabła. Obecnie pszenica za równo i ta pryskana jak i ta odchwaszczana jesienia ma sporo żółtych lisci po spodzie i nie mam pojecia czym to jest spowodowane ogólnie słabo wyglada. Teraz jekie uwagi odnośnie huzara mam działke gdzie czesc było opryskana teraz a czesc na jesien. Przez te 2 tygodnie pszenica popryskana huzarem stoi i nie rosnie straciła również na kolorze jest wyraźnie przyhamowana. Na innym kawałku mam posiana muszelke i arkadie obok siebie, Już przed opryskiem arkadia lepiej troche sie zbierała ale wielkiej różnicy nie było widać że muszelka jest bardziej wymagajaca po prostu. Obecnie muszelka zrobiła się jasno zielona i ma pełno żółtych lisci po spodzie. Nie wiem czy to normalne po zabiegu na chwasty ale huzar z pewnoscia ostatni rok na moim polu. Moze macie jakies doświadczenia z tym środkiem albo pomysły dlaczego tak poszkodził pszenicy? Dodam ze w nocy po oprysku byc moze był lekki przymrozek. A z opadami wiadomo nie za bogato w tym roku moze od tego te żółte liscie w pszenicy?

Co do twoich pytań to nie pomogę , ale to żółknięcie w tym roku obserwuje się na pszenice jeżdżę trochę po woj. lubelskim i jak patrzę to tak niektóre pszemice się zachowują , ale do rzeczy mam pytanie zastosowałeś huzara w niskich temp. i jak z działaniem bo kiedyś jak był huzar w granulacie to jak najbardziej go uważałem za najlepszy środek a teraz w tej formulacji płynnej to jak dla mnie się popsuł , a może inaczej potrzebuje wysokiej temp. do dobrego działania , więc jak możesz to napisz jak zadziałał u ciebie po tych przymrozkach

Mam pytanko nie stosowałem nigdy modusa z ccc , w tym roku mam zamiar zastosować , z tego co rozmawiałem to najlepiej w fazie pierwszego kolanka , ale niestety u mnie zimno i przekropnie a pszenica idzie do góry , lepszą aurę i cieplejszą nadają dopiero pod koniec tygodnia więc ucieknie , ale na modusie pisze że można stosować do 3 kolanka taką mieszaninę i z tąd moje pytanie czy ktoś stosował w późniejszej fazie taki zabieg i jaki efekt końcowy był z góry dzięki za odp. pozdrawiam

#8616 Share milinkovic

milinkovic

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 265 postów

Napisany 13 kwiecień 2014 - 08:51

Pszenica Ozima i jara witam! mianowicie mam podobny problem w pszenicy baberka są place na polu gdzie pszenica wyglada mizernie i całkowicie robi sie zółta nie wygląda mi to na chorobę grzybowa ,a raczej brak jakiś składników jakich? dałem jej dwa razy już nawozu po 200kg teraz mam pryskać na chwasty atlatnis plus mustang i teraz jest pytanie czy nie zaszkodzi na tą chorą pszenice herbicyd ? czy nie lepiej dać teraz tilt turbo plus odzywki np mocznik insol 3 siarczan magnezu moze ktoś się wypowie na ten temat ? dzięki pozdrawiam

#8617 Share knoro93

knoro93

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1457 postów

Napisany 13 kwiecień 2014 - 08:57

Pszenica Ozima i jara Mi sie powoli zaczyna wydawać ze te zółte liście sa oznaka zimna i braku wody bynajmniej u mnie w Podlaskim. Było na poczatku ciepło ciepło pszenica ostro ruszyła miała wilgoć a teraz jest jakby przyhamowana jest zimno noce zimno brak wody i tak reaguje. Inaczej tego nie umiem wytłumaczyc.
Odnośnie huzara to zadziałał elegancko wszystko żółtknie łacznie z pszenica hee a tak na poważnie to ziele żółknie widać ze działa. Oprysk robiłem w temp ok 15 stopni na słońcu około 15 takze środek został pobrany przez ziele. Na huzarze nie ma chyba na etykiecie że nie stosować podczas przymrozków ale moge sie mylić.

#8618 Share a-zA-Z0-9

a-zA-Z0-9

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 175 postów

Napisany 13 kwiecień 2014 - 09:00

Pszenica Ozima i jara przenica legenda dawki nawożenia 2 razy po 140 l RSM czy na pierszy kolanku 200ml samego modusa zmieszanego z mirage 0.8l i tiltem turbo 0.8l wystarcze a za 2 tygodnie 300ml modusa

#8619 Share jerzy

jerzy

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 531 postów

Napisany 13 kwiecień 2014 - 09:36

Pszenica Ozima i jara Zasiałem pszenicę jarą po łakach na glebie klasy 4 gdzie niegdzie 3 no i teraz mam problem ponieważ zaczyna zółknąć i jest bardzo blada co zrobić czym opryskać lub czym posiać pomużcie prosze.Pozdrawiam! - pytanie kolegi Pronara 123 Odpowiadam :)
Postanowiłem pomóc koledze chociaż ostatnio się nie udzielałem na forum. Drogo kolego sądze że u ciebie na polu wystąpiły objawy choroby tzw "nowin" czyli gleb na których dopiero rozpoczęto uprawę roślin uprawnych. Z opisu pola wynika że występuje rażący brak miedzi, cynku, magnezu, boru czyli tzw mikroelementów,, należy szybko podać dolistnie jakiś dobry preparat mikroelementowy, ale w najniższej zalecane j dawce przez producenta, to chwilowo powinno pomóc, za jakieś 2 tyg jak pszenica odżyje i będzie miała ze 3 liście ponownie niską dawkę mikroelementów plus siarczan magnezu i tak ze 100 gram boru , następne w fazie 3 kolanka ponownie plus siarczan magnezu, powinno pomóc ale nie spodziewaj się w rekordów plonowych, po zbiorach zaleiciłbym wapnowanie wapnem magnezowym w wersji "na bogato". Działaj i daj znać jak wychodzi, pozdrawiam :)

W przypływie dobrego humoru odpowiem koledze Knoro 93.
Termin odchwaszczania wiosennego jest zawsze ryzykowny, bo wiosna lubi być kapryśna i tak jak w tym roku cały czas jest chłodno i nie ma kiedy huzarem popryskać a on wymaga ciepłych dni, prysnołeś Huzarem i teraz pszenica "siedzi", preparat ten jest regulatorem wzrostu i działa na chwast jak i na pszenice, to tak jak byś walnoł kolege młotkiem kilowym w głowę i dziwił się że nie wstaje :), musi swoje odchorować - do tego chwasty te najbardziej uciążliwe nadal będą rosły i czeka cię zabieg korekcyjny, co do żółknięcia dolnych liści - typowy objaw braku magnezu , żółkną liście dolne bo roślina przemieszcza magnez do górnych młodych partii rośliny aby zapewnić sobie rozwój a redukuje liście najmniej produktywne, także kolego do każdego zabiegu siarczan magnezu trzeba dodać, tak jak u kolegi wyże wapnowanie wapnem magnezowym w wersji "na bogato". Wrócę do pryskania pszenicy od wielu lat pryskam pszenicę na jesieni albo tuz po siewie albo w fazie 2-3 liści, efekt murowany i do tego mam luz terminowy no i wychodzi taki zabieg tanio, mam prawie całą jesień na wykonanie zabiegu a nie niepewną wiosnę gdy terminy na wszystko gonią, stosowałem Maraton a teraz o d 2 lat Komplet, pozdrawiam :)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#8620 Share 1490

1490

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 249 postów

Napisany 13 kwiecień 2014 - 09:37

Pszenica Ozima i jara Witam ja prysnołem pszenice 1h chisel i mija 2 tygodnie efektów brak a 4 h pszenżyta toto + galaper +izofarm mija 1 tydzień iefekt jest bardzo dobry huzar 1 h pszenżyto efekt b dobry chociaż temperatura nie rozpieszcza pozdrawiam wszystkich