Skocz do zawartości

Zdjęcie

Pszenica Ozima i jara

27590 odpowiedzi na ten temat

#8421 Share MarcinC360

MarcinC360

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 344 postów

Napisany 04 kwiecień 2014 - 07:09

Pszenica Ozima i jara

Kolego jak masz trochę czasu i chęci zrób nawożenie w sobotę i 1 jeden przejazd w następny piątek, zobaczysz jaka będzie wieka różnica
pozdrawiam

Co masz na mysli? Większą korzyść z zastosowania dawki na koniec krzewienia czy raczej odwrotnie- zbyt wczesny to termin? Wydaje mi się, że np podanie dawki na koniec krzewienia a nie np 1 kolanko 1cm nad ziemią nie zrobi wielkiej różnicy.

Co do stosowanie herbicydów, to jak odnosicie się do minimalnej temp. w nocy? Jesli np po oprysku przez kilka nocy będzie tylko 1-2*C a wymagane jest 5*? Niby ma być cieplej w nocy ale i poniżej 5 ma też być. troche się boje jechać, żeby kasy nie wtopić jak oprysk nie zadziała... a czas już najwyższy bo potem strach żeby kolanko nie odjechało.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Pszenica Ozima i jara Dzisiaj, 19:57
  •  

#8422 Share matyziak

matyziak

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 274 postów
  • Zainteresowania:Maszyny leśne i rolnicze, wędkarstwo... etc.

Napisany 04 kwiecień 2014 - 08:56

Pszenica Ozima i jara Jeżeli już to najlepsze działanie jest gdy temperatura średniodobowa jest powyżej 5 stopni, a nie minimalna.

#8423 Share BASF

BASF

Zaawansowany

• FIRMA
  • PipPipPip
  • 172 postów

Napisany 04 kwiecień 2014 - 10:59

Pszenica Ozima i jara

Temat jest o pszenicy, ale może ktoś mi odpowie kiedy i jak skracać pszenżyto? Chcę użyć preparatu Medax. W etykiecie jest podana faza liścia flagowego, ale czy to nie za późno? Odmiana to Fredro - odmiana wysoka, gleba IIIA do IVB, pod korzeń 250 kg polifoski 6, 100kg siarczanu magnezu pogłównie, 170l rsm 32 (~70kgN). Ile mogę dać rsm na drugą dawkę?

Mniej intensywne odmiany mogą wymagać skracania tylko raz. W zależności od odmiany, poziomu nawożenia (nie zbyt wysoki do 100-110kg) azotowego oraz przedplonu może wystarczyć jeden zabieg wtedy rekomendujemy Medax Top w fazie liścia flagowego BBCH 37-39 w dawce 0,8 - 1,0l/ha. Dla odmian wysokich z wyższym potencjałem plonowania a co za tym idzie wyższym nawożeniem azotowym (powyżej 110kg) raczej należy zastanowić się nad dwoma zabiegami skracającymi. W takiej sytuacji rekomendacja mogłaby wyglądać następująco: Pierwszy zabieg regulatorem BCCH 30/31 0,6l Medax Top+1l CCC 750SL, drugi BBCH 37-39 0,3 - 0,5 l/ha Medax Top zwłaszcza jeśli np. odmiana posiada więcej genów żytnich.
BASF Polska Crop Protection

Aleje Jerozolimskie 154
02-326 Warszawa
tel. +48 22 570 99 90

www.agro.basf.pl

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#8424 Share Agrest

Agrest

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1005 postów

Napisany 04 kwiecień 2014 - 12:14

Pszenica Ozima i jara Serdecznie dziękuję za wyczerpującą odpowiedź. Fredro jest właśnie odmianą wysoką z przewagą genów żyta. W zeszły roku nie skracałem i pięknie poległa (choć burz też była nieziemska) - tyle dobrego że przed zbiorami, co już nie wpłynęło znacząco na plon.

#8425 Share Michalmeer

Michalmeer

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2761 postów
  • Zainteresowania:Wszystko związane z ziemią i jej uprawą

Napisany 04 kwiecień 2014 - 18:26

Pszenica Ozima i jara Jutro musze juz opryskać pszenice na grzyba bo sie pojawia troche .. na dolnych lisciach przy brzegu jest juz sporo .. moje pytanie ktoś juz wykonywał ten zabieg ?
Ziemia to skarb , który trzeba pielęgnować i chronić .!!!

#8426 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 04 kwiecień 2014 - 18:41

Pszenica Ozima i jara

Co masz na mysli? Większą korzyść z zastosowania dawki na koniec krzewienia czy raczej odwrotnie- zbyt wczesny to termin? Wydaje mi się, że np podanie dawki na koniec krzewienia a nie np 1 kolanko 1cm nad ziemią nie zrobi wielkiej różnicy.

Co do stosowanie herbicydów, to jak odnosicie się do minimalnej temp. w nocy? Jesli np po oprysku przez kilka nocy będzie tylko 1-2*C a wymagane jest 5*? Niby ma być cieplej w nocy ale i poniżej 5 ma też być. troche się boje jechać, żeby kasy nie wtopić jak oprysk nie zadziała... a czas już najwyższy bo potem strach żeby kolanko nie odjechało.

nie bój się eksperymentować i robić doświadczeń, jak stosujesz 3x N na wiosnę to według mnie koniec krzewienia jest najlepszym terminem na 2 azot, ale to jest moje zdanie i nie musisz się nim sugerować
pozdrawiam

#8427 Share MarcinC360

MarcinC360

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 344 postów

Napisany 04 kwiecień 2014 - 19:01

Pszenica Ozima i jara Azot daję 2x po 68kg. Właśnie korci mnie spróbować czy będzie jakaś różnica jak dam troche wcześniej. Na pszenicy jak na razie nie widać niedoborów ale na jęczmieniu ozimym i owszem -tym się też troche kieruje.

#8428 Share Matix78

Matix78

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 1 postów

Napisany 04 kwiecień 2014 - 19:02

Pszenica Ozima i jara Witam. Mam do was pytanie. Pryskałem wczoraj pszenicę ozimą środkiem Chisel 75 WG i dzisiaj w nocy był przymrozek. Czy ten środek jest wrażliwy na przymrozki czy dobrze zadziała i przymrozek mu nie przeszkadza?

#8429 Share Piotrek1975

Piotrek1975

ROLNIK.PL

• Members
  • PipPipPip
  • 1493 postów
  • Zainteresowania:Boks, uprawa ziemi, tenis ziemny i stołowy.

Napisany 04 kwiecień 2014 - 19:27

Pszenica Ozima i jara Dziś kupiłem Huzar Aktive i do tego jakąś odżywkę za 12 zł L chyba nazwa insol.
Co sądzicie o tym oprysku ktoś stosuję go w ozimej pszenicy?

Edytowany przez Piotrek1975, 04 kwiecień 2014 - 21:31.

#8430 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 04 kwiecień 2014 - 19:50

Pszenica Ozima i jara W zeszłym roku stasowałem Huzar Aktiv tylko nie pamiętam czy wtedy był solo czy z czymś wymiesznany ale u mnie ładnie sobie poradził.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#8431 Share losktos

losktos

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2543 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, muzyka

Napisany 04 kwiecień 2014 - 20:13

Pszenica Ozima i jara

losktos@ drugą dawkę chcę dać bo mam końcówkę krzewienia

Termin na drugą dawke to BBCH 30 - początek strzelania w źdźbło. Jeżeli chcesz dawać mocznik to możesz juz sypać jeżeli saletre możesz poczekać jeszcze parę dni
Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

#8432 Share Renault9514

Renault9514

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 569 postów
  • Zainteresowania:Sport, muzyka,KOBIETY no i POLE!!! ;D

Napisany 04 kwiecień 2014 - 21:29

Pszenica Ozima i jara ja również zastanawiam się czy pryskać jutro herbicydem Lancet Plus pisze że minimum 5 stopni przez 5 dni a w nocy ok. 2 stopni nadają... a jakby był przymrozek??? pszenica wysoka jeszcze trochę z tydzień i 1 kolanko będzie... a wy jak mówicie poczekac czy pryskać??
ZETOR Team !!!

#8433 Share jaco25

jaco25

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 823 postów
  • Zainteresowania:Sport,Rolnictwo,Muzyka

Napisany 04 kwiecień 2014 - 22:04

Pszenica Ozima i jara Dzisiaj i jutro stosuje mustang forte w dawce 1l/ha, nie wiecie Panowie ile czasu potrzeba by zastosować antywylegacz??? dwa dni wystarczą??? Na bardziej podatne na wyleganie pszenice pójdzie 1l ccc i 0,3l modusa, na mniej podatne dam 1,8l ccc.

Sprzedam kombajn zbożowy EPPLE MOBIL 940 cena do negocjacji. POLECAM :)

#8434 Share milanreal1

milanreal1

Nie zadzieraj z moderatorem :D

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 9195 postów
  • Zainteresowania:Sport, muzyka i oczywiście rolnictwo.

Napisany 04 kwiecień 2014 - 22:49

Pszenica Ozima i jara To tak trochę "po bandzie" ale nic nie powinno się stać.
Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

#8435 Share slawek2209

slawek2209

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2650 postów

Napisany 05 kwiecień 2014 - 07:36

Pszenica Ozima i jara

Dzisiaj i jutro stosuje mustang forte w dawce 1l/ha, nie wiecie Panowie ile czasu potrzeba by zastosować antywylegacz??? dwa dni wystarczą??? Na bardziej podatne na wyleganie pszenice pójdzie 1l ccc i 0,3l modusa, na mniej podatne dam 1,8l ccc.

Producent mustanga dopusza nawet mieszanie ccc i moddusa z z mustangiem ale profilaktyczne lepiej oddzielic zabiegi .Dwa ,trzy dni powinny wystarczyc pomiedzy zabiegami

#8436 Share jaco25

jaco25

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 823 postów
  • Zainteresowania:Sport,Rolnictwo,Muzyka

Napisany 05 kwiecień 2014 - 08:21

Pszenica Ozima i jara wiem Milan że trochę to mało pewnie trzy dni to takie minimum. Ale tak, wcześniej herbicydem nie dało się wjechać bo przymrozki teraz jest ok to pryskam, ale nie które pszenicę jak zauważyłem już kolanko przy samej ziemi jest, dzisiaj skończę pszenice niedziele zrobię pauzę, w poniedziałek zrobię słodyszka bo zaczyna się pojawiać w rzepaku a po południu chciałbym chociaż te większe pszenicę zrobić tylko pytanie czym??? czy bezpiecznie modusa dać z ccc czy lepiej samo ccc w wyższej dawce a modusa zostawić na te mniejsze pszeniczki. Z kolei jak zostawię w poniedziałek nie ruszone jak zacznie padać a opady zapowiadają to potem ccc trzeba będzie schować do następnego sezonu...

Sprzedam kombajn zbożowy EPPLE MOBIL 940 cena do negocjacji. POLECAM :)

#8437 Share grego

grego

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2061 postów

Napisany 05 kwiecień 2014 - 08:45

Pszenica Ozima i jara A jak u was wyglądają pszenice bo u nas mimo, iż poszła już druga dawka tydzień temu to pszenice wręcz zmarniały, straciły kolor i żółkną dolne liście. Jeszcze nic na nie nie dawałem bo chciałem poczekać na pierwsze kolanko ale od tygodnia pszenice ani drgną. Stabilan chyba sobie daruje, a może by dzisiaj pojechać dolistnie NPK i grzybowym nie za wcześnie to będzie?

#8438 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 05 kwiecień 2014 - 10:36

Pszenica Ozima i jara Panowie mozna opryskac pszenice ccc na dokrzewienie w nocy po 5st ma byc bo ostatni tydzien prawie caly czas na 0 bylo

#8439 Share slawek2209

slawek2209

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2650 postów

Napisany 05 kwiecień 2014 - 14:32

Pszenica Ozima i jara tydzien temu dawałem ccc i były przymrozki,ale działanie ccc juz widac.pszenica robi sie sztywna

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#8440 Share jankes123

jankes123

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 510 postów

Napisany 05 kwiecień 2014 - 19:22

Pszenica Ozima i jara a kiedy rozpoznac 1 kolanko w pszenicy i jak dzis bylo dawane herbicydem to kiedy nalezy dac 2 dawke azotu i kiedy modusem i duetem star a jak teraz pojdzie duet star to kiedy dac duet ultra czy cos innego od grzyba ?