Skocz do zawartości

Zdjęcie

Pszenica Ozima i jara

24039 odpowiedzi na ten temat

#8421 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 03 kwiecień 2014 - 21:12

Pszenica Ozima i jara

a srednio pszenica gdy ma 1 kolanko jaka ma wysokosc ? ok 15 cm ? a pszenzyto jak ma ?

kolego to zależy od genotypu danej odmiany, dlatego określenie fazy 1 kolanka nie jest proste.

celuje w 6-6.5 tony zobaczymy co wyjdzie. wiem że powinno się dać po pierwszym kolanku, ale teraz mówią deszcze, więc może by się fajnie N rozłożył, tym bardziej, że wydaje mi się iż pszeniczką trochę azotu brakuje. Jutro skończę zabiegi herbicydowe, to w sobotę azot rozsieję. :)

Kolego jak masz trochę czasu i chęci zrób nawożenie w sobotę i 1 jeden przejazd w następny piątek, zobaczysz jaka będzie wieka różnica
pozdrawiam

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Pszenica Ozima i jara Dzisiaj, 14:30
  •  

#8422 Share mathewc385

mathewc385

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 249 postów

Napisany 03 kwiecień 2014 - 21:21

Pszenica Ozima i jara

Rozsial juz ktos 2 dawke nawozu w lubelskim?

Ja mam zamiar jutro albo w sobote zalezy czy mocno popada.

#8423 Share dawcio2218

dawcio2218

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 15 postów

Napisany 03 kwiecień 2014 - 21:37

Pszenica Ozima i jara Panowie co polecicie mi na zbyt gęste żyto dostało ok 100 kg N . Myślałem nad modusem jednak nie zależy mi na słomie więc myślę nad medaxem dobry wybór? Poleciał bym zwykłym ccc jednak w moim rejonie panują zazwyczaj susze i boję sie trochę że za bardzo skróci mi też i korzeń.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#8424 Share Mcfarmeros

Mcfarmeros

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 83 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo i wszystko z tym związane , wędkarstwo,motoryzacja .'' KOBITKI''!!!

Napisany 03 kwiecień 2014 - 21:55

Pszenica Ozima i jara

zacznijmy od tego w jakiej fazie masz zboża że chcesz już dawać 2 dawke?

losktos@ drugą dawkę chcę dać bo mam końcówkę krzewienia

#8425 Share milanreal1

milanreal1

Nie zadzieraj z moderatorem :D

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 9077 postów
  • Zainteresowania:Sport, muzyka i oczywiście rolnictwo.

Napisany 03 kwiecień 2014 - 22:47

Pszenica Ozima i jara

a lancet plus to mozna jzu stosowac na zboza bo temperatura dobowa musi byc 5 stopni to a jak w nocy sa przymrozki to nie mozna juz ? i 2 pytanie jak opryska sie herbicydem to kiedy mozna dac moddus i fungicyd po jakim czasie ile czasu musi byc przerwy od zastosowania herbicydu lancet plus by mozna bylo zastosowac fungicyd duet star a i moddus kiedy ?

Polecam zastosować około tygodniową przerwę między zabiegami, chociaż jak Ci się spieszy to po około 3 dniach nie powinno zaszkodzić. Fungicyd z moddusem możesz połączyć.

Panowie co polecicie mi na zbyt gęste żyto dostało ok 100 kg N . Myślałem nad modusem jednak nie zależy mi na słomie więc myślę nad medaxem dobry wybór? Poleciał bym zwykłym ccc jednak w moim rejonie panują zazwyczaj susze i boję sie trochę że za bardzo skróci mi też i korzeń.

Jak moddusa dasz pełną dawkę to skróci nie gorzej od samego CCC, tylko że koszt wysoki. A medax powinien mieć działanie podobne do moddusa. Najsilniej skracający jest CCC. Możesz np zmieszać CCC z moddusem i wtedy działanie CCC nie jest aż tak agresywne.
Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

#8426 Share MarcinC360

MarcinC360

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 338 postów

Napisany 04 kwiecień 2014 - 07:09

Pszenica Ozima i jara

Kolego jak masz trochę czasu i chęci zrób nawożenie w sobotę i 1 jeden przejazd w następny piątek, zobaczysz jaka będzie wieka różnica
pozdrawiam

Co masz na mysli? Większą korzyść z zastosowania dawki na koniec krzewienia czy raczej odwrotnie- zbyt wczesny to termin? Wydaje mi się, że np podanie dawki na koniec krzewienia a nie np 1 kolanko 1cm nad ziemią nie zrobi wielkiej różnicy.

Co do stosowanie herbicydów, to jak odnosicie się do minimalnej temp. w nocy? Jesli np po oprysku przez kilka nocy będzie tylko 1-2*C a wymagane jest 5*? Niby ma być cieplej w nocy ale i poniżej 5 ma też być. troche się boje jechać, żeby kasy nie wtopić jak oprysk nie zadziała... a czas już najwyższy bo potem strach żeby kolanko nie odjechało.

#8427 Share matyziak

matyziak

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 273 postów
  • Zainteresowania:Maszyny leśne i rolnicze, wędkarstwo... etc.

Napisany 04 kwiecień 2014 - 08:56

Pszenica Ozima i jara Jeżeli już to najlepsze działanie jest gdy temperatura średniodobowa jest powyżej 5 stopni, a nie minimalna.

#8428 Share BASF

BASF

Zaawansowany

• FIRMA
  • PipPipPip
  • 172 postów

Napisany 04 kwiecień 2014 - 10:59

Pszenica Ozima i jara

Temat jest o pszenicy, ale może ktoś mi odpowie kiedy i jak skracać pszenżyto? Chcę użyć preparatu Medax. W etykiecie jest podana faza liścia flagowego, ale czy to nie za późno? Odmiana to Fredro - odmiana wysoka, gleba IIIA do IVB, pod korzeń 250 kg polifoski 6, 100kg siarczanu magnezu pogłównie, 170l rsm 32 (~70kgN). Ile mogę dać rsm na drugą dawkę?

Mniej intensywne odmiany mogą wymagać skracania tylko raz. W zależności od odmiany, poziomu nawożenia (nie zbyt wysoki do 100-110kg) azotowego oraz przedplonu może wystarczyć jeden zabieg wtedy rekomendujemy Medax Top w fazie liścia flagowego BBCH 37-39 w dawce 0,8 - 1,0l/ha. Dla odmian wysokich z wyższym potencjałem plonowania a co za tym idzie wyższym nawożeniem azotowym (powyżej 110kg) raczej należy zastanowić się nad dwoma zabiegami skracającymi. W takiej sytuacji rekomendacja mogłaby wyglądać następująco: Pierwszy zabieg regulatorem BCCH 30/31 0,6l Medax Top+1l CCC 750SL, drugi BBCH 37-39 0,3 - 0,5 l/ha Medax Top zwłaszcza jeśli np. odmiana posiada więcej genów żytnich.
BASF Polska Crop Protection

Aleje Jerozolimskie 154
02-326 Warszawa
tel. +48 22 570 99 90

www.agro.basf.pl

#8429 Share Agrest

Agrest

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 860 postów

Napisany 04 kwiecień 2014 - 12:14

Pszenica Ozima i jara Serdecznie dziękuję za wyczerpującą odpowiedź. Fredro jest właśnie odmianą wysoką z przewagą genów żyta. W zeszły roku nie skracałem i pięknie poległa (choć burz też była nieziemska) - tyle dobrego że przed zbiorami, co już nie wpłynęło znacząco na plon.

#8430 Share Michalmeer

Michalmeer

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2744 postów
  • Zainteresowania:Wszystko związane z ziemią i jej uprawą

Napisany 04 kwiecień 2014 - 18:26

Pszenica Ozima i jara Jutro musze juz opryskać pszenice na grzyba bo sie pojawia troche .. na dolnych lisciach przy brzegu jest juz sporo .. moje pytanie ktoś juz wykonywał ten zabieg ?
Ziemia to skarb , który trzeba pielęgnować i chronić .!!!

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#8431 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 04 kwiecień 2014 - 18:41

Pszenica Ozima i jara

Co masz na mysli? Większą korzyść z zastosowania dawki na koniec krzewienia czy raczej odwrotnie- zbyt wczesny to termin? Wydaje mi się, że np podanie dawki na koniec krzewienia a nie np 1 kolanko 1cm nad ziemią nie zrobi wielkiej różnicy.

Co do stosowanie herbicydów, to jak odnosicie się do minimalnej temp. w nocy? Jesli np po oprysku przez kilka nocy będzie tylko 1-2*C a wymagane jest 5*? Niby ma być cieplej w nocy ale i poniżej 5 ma też być. troche się boje jechać, żeby kasy nie wtopić jak oprysk nie zadziała... a czas już najwyższy bo potem strach żeby kolanko nie odjechało.

nie bój się eksperymentować i robić doświadczeń, jak stosujesz 3x N na wiosnę to według mnie koniec krzewienia jest najlepszym terminem na 2 azot, ale to jest moje zdanie i nie musisz się nim sugerować
pozdrawiam

#8432 Share MarcinC360

MarcinC360

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 338 postów

Napisany 04 kwiecień 2014 - 19:01

Pszenica Ozima i jara Azot daję 2x po 68kg. Właśnie korci mnie spróbować czy będzie jakaś różnica jak dam troche wcześniej. Na pszenicy jak na razie nie widać niedoborów ale na jęczmieniu ozimym i owszem -tym się też troche kieruje.

#8433 Share Matix78

Matix78

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 1 postów

Napisany 04 kwiecień 2014 - 19:02

Pszenica Ozima i jara Witam. Mam do was pytanie. Pryskałem wczoraj pszenicę ozimą środkiem Chisel 75 WG i dzisiaj w nocy był przymrozek. Czy ten środek jest wrażliwy na przymrozki czy dobrze zadziała i przymrozek mu nie przeszkadza?

#8434 Share Piotrek1975

Piotrek1975

ROLNIK.PL

• Members
  • PipPipPip
  • 1393 postów
  • Zainteresowania:Boks, uprawa ziemi, tenis ziemny i stołowy.

Napisany 04 kwiecień 2014 - 19:27

Pszenica Ozima i jara Dziś kupiłem Huzar Aktive i do tego jakąś odżywkę za 12 zł L chyba nazwa insol.
Co sądzicie o tym oprysku ktoś stosuję go w ozimej pszenicy?

Edytowany przez Piotrek1975, 04 kwiecień 2014 - 21:31.

#8435 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 04 kwiecień 2014 - 19:50

Pszenica Ozima i jara W zeszłym roku stasowałem Huzar Aktiv tylko nie pamiętam czy wtedy był solo czy z czymś wymiesznany ale u mnie ładnie sobie poradził.

#8436 Share losktos

losktos

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2524 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, muzyka

Napisany 04 kwiecień 2014 - 20:13

Pszenica Ozima i jara

losktos@ drugą dawkę chcę dać bo mam końcówkę krzewienia

Termin na drugą dawke to BBCH 30 - początek strzelania w źdźbło. Jeżeli chcesz dawać mocznik to możesz juz sypać jeżeli saletre możesz poczekać jeszcze parę dni
Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

#8437 Share Renault9514

Renault9514

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 524 postów
  • Zainteresowania:Sport, muzyka,KOBIETY no i POLE!!! ;D

Napisany 04 kwiecień 2014 - 21:29

Pszenica Ozima i jara ja również zastanawiam się czy pryskać jutro herbicydem Lancet Plus pisze że minimum 5 stopni przez 5 dni a w nocy ok. 2 stopni nadają... a jakby był przymrozek??? pszenica wysoka jeszcze trochę z tydzień i 1 kolanko będzie... a wy jak mówicie poczekac czy pryskać??
ZETOR Team !!!

#8438 Share jaco25

jaco25

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 781 postów
  • Zainteresowania:Sport,Rolnictwo,Muzyka

Napisany 04 kwiecień 2014 - 22:04

Pszenica Ozima i jara Dzisiaj i jutro stosuje mustang forte w dawce 1l/ha, nie wiecie Panowie ile czasu potrzeba by zastosować antywylegacz??? dwa dni wystarczą??? Na bardziej podatne na wyleganie pszenice pójdzie 1l ccc i 0,3l modusa, na mniej podatne dam 1,8l ccc.

Sprzedam kombajn zbożowy EPPLE MOBIL 940 cena do negocjacji. POLECAM :)

#8439 Share milanreal1

milanreal1

Nie zadzieraj z moderatorem :D

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 9077 postów
  • Zainteresowania:Sport, muzyka i oczywiście rolnictwo.

Napisany 04 kwiecień 2014 - 22:49

Pszenica Ozima i jara To tak trochę "po bandzie" ale nic nie powinno się stać.
Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#8440 Share slawek2209

slawek2209

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2537 postów

Napisany 05 kwiecień 2014 - 07:36

Pszenica Ozima i jara

Dzisiaj i jutro stosuje mustang forte w dawce 1l/ha, nie wiecie Panowie ile czasu potrzeba by zastosować antywylegacz??? dwa dni wystarczą??? Na bardziej podatne na wyleganie pszenice pójdzie 1l ccc i 0,3l modusa, na mniej podatne dam 1,8l ccc.

Producent mustanga dopusza nawet mieszanie ccc i moddusa z z mustangiem ale profilaktyczne lepiej oddzielic zabiegi .Dwa ,trzy dni powinny wystarczyc pomiedzy zabiegami