Polecane posty

Tomek90    2258

Ano rozwoziłem , a co w tym złego?

Widzisz jaka dobra dusza ze mnie :rolleyes:

Arkadie miałem swego czasu.

Do dobry plon ale musisz spełnić kilka warunków.

Jest wysoka a więc 2 x pasuje ją skrócić , a i wszystko zależy od ziemi.

 

Źle robisz chwaląc się tym, uwierz mi :/

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomekZ058    135

tez mam kwalfikat pszenice natula i mam zamiar siac tak od 170 do 190 kg na hektar nie wiecej na pewno,ona sie mocno krzewi i nic dobrego z gestego siewu nie bedzie z reszta jak przy kazdej odmianie

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Na samym wstępie witam wszystkich... :-) ... Jeżeli ktoś może mi pomoc... to chciałbym się poradzić... jestem z okolic Deszczna zachodnia Polska okolice Gorzowa Wlkp...  kończę studia w tym roku... miałem trochę pieniędzy i kupiłem 20 h ziemi... klasa 4a/b... kupiłem i zainwestowałem w sumie wszystko bo ziemie lubię w sensie uprawiać... ziemie nabyłem jakoś w styczniu... ziemia ta nie była uprawiana jakieś 15 lat... leżała odłogiem... wiosna opryskałem ja roundapem... stalerzowalem i posiałem Grykę... Gryka była nawet ładna sypnęła tak tonę około tony z hektara... teraz chce zasiać pszenice Arkadie... będę chciał sypnąć 200 kg wapna granulowanego na hektar i 200 kg suprofoski... potem zaoram i tak około 10 października znajomy zasieje mi pszenice tak myślę 220-230 kg na hektar ( pszenice Arkadię mam kwalifikowana z centrali kupiona po 170 zl za metr) ... sial będzie siewnikiem punktowym... ph nie badałem... na polu występuje skrzyp.. teraz niestety nie mogę prze wapnować i sprawdzić ph.... po żniwach 2015 planuje analizę i wapnowanie...  mam pytanie do kogoś kto się zna czy dobrze robię... czy nawóz już teraz sypać orka będzie tak za 10 dni... wg co potem robić... czy pryskać od chwastów teraz czy wiosna ... wolałbym wiosna... jak jest ktoś chętny proszę o odpowiedz z góry dziękuje i życzę sukcesów wszystkim... pozdrawiam .... :-) P.S. Oczywiście bym chciał 7 ton z hektara ... wtedy bym mógł zainwestować pieniądze w sprzęt... ale czy to możliwe... nw... się postaram ... jak wyjdzie również nw... :-)


i czy siew nie jest za późno tak około 10 października... ?

Edytowano przez nowyagrofoto

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomaszeek    3

na nieuzytkach dobrze rosnie ale 220kg na hekatar siac kwalifikatu to przesada zastosuj górną dawke jaką podaje centrala chyba okolo 170kg/h

Edytowano przez Tomaszeek
  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marluk    355

7 ton bedzie ciezko wyciagnac. Nawozy i wapno daj po orce a przed siewem, wtedy zwiekszasz szanse na plon w przyszlym roku. I pszenice siej rzadziej, okolo 180-190kg/ha. I jesli masz srodki to daj tego wapna nie 200kg a np. 500. Roznica bedzie zauwazalna.

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sznajdik    573

Nie kupuj wapna w workach jakiegoś granulowanego tylko tir-a zamów np kredy szybko działa i na taki areał akurat 1t z kawałkiem wysiać a tu cena jest inna bo ok 100zł tona przynajmniej w moich stronach i to się lepiej kalkuluje

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zenonim    223

Ja bym nie mówił ile ma siać na ha. każda odmiana ma inne Mtz i siłę kiełkowania. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356

Na samym wstępie witam wszystkich... :-) ... Jeżeli ktoś może mi pomoc... to chciałbym się poradzić... jestem z okolic Deszczna zachodnia Polska okolice Gorzowa Wlkp...  kończę studia w tym roku... miałem trochę pieniędzy i kupiłem 20 h ziemi... klasa 4a/b... kupiłem i zainwestowałem w sumie wszystko bo ziemie lubię w sensie uprawiać... ziemie nabyłem jakoś w styczniu... ziemia ta nie była uprawiana jakieś 15 lat... leżała odłogiem... wiosna opryskałem ja roundapem... stalerzowalem i posiałem Grykę... Gryka była nawet ładna sypnęła tak tonę około tony z hektara... teraz chce zasiać pszenice Arkadie... będę chciał sypnąć 200 kg wapna granulowanego na hektar i 200 kg suprofoski... potem zaoram i tak około 10 października znajomy zasieje mi pszenice tak myślę 220-230 kg na hektar ( pszenice Arkadię mam kwalifikowana z centrali kupiona po 170 zl za metr) ... sial będzie siewnikiem punktowym... ph nie badałem... na polu występuje skrzyp.. teraz niestety nie mogę prze wapnować i sprawdzić ph.... po żniwach 2015 planuje analizę i wapnowanie...  mam pytanie do kogoś kto się zna czy dobrze robię... czy nawóz już teraz sypać orka będzie tak za 10 dni... wg co potem robić... czy pryskać od chwastów teraz czy wiosna ... wolałbym wiosna... jak jest ktoś chętny proszę o odpowiedz z góry dziękuje i życzę sukcesów wszystkim... pozdrawiam .... :-) P.S. Oczywiście bym chciał 7 ton z hektara ... wtedy bym mógł zainwestować pieniądze w sprzęt... ale czy to możliwe... nw... się postaram ... jak wyjdzie również nw... :-)

i czy siew nie jest za późno tak około 10 października... ?

10 październik to jeszcze nie tak późno. koniecznie zrób analize gleby. Co do wapna to tak jak kolega wcześniej mówił, zamów tira i daj te 2-3 tony, będzie znacznie taniej i z perspektywy kilku lat na pewno efektywniej. Na 7 ton na razie się nie nastawiaj, uzyskaj 5 a będzie dobrze. Chcesz pryskać na wiosne to pryskaj na wiosne. Co do nawozu... Jeżeli jest to lekka piaszczysta gleba to nawóz daj przed siewem pod agregat.

Jeżeli pole nie było długo uprawiane to "pobaw" się troche w jakieś międzyplony i koniecznie zostawiaj słome

  • Like 1

Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
farmervip    78

Panowie poszukuje  dobrej odmiany pszenicy wąsiatej, ma ktoś jakieś doświadczenia i może coś polecić?


:) :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sznajdik    573

Ja kiedyś miałem Mewę fajna była ale i potrafiła się kłaść przy zbyt gęstym siewie bo liść flagowy szeroki ma nieraz był też problem z koszeniem bo nie chciała w heder się wciągać jak były nastroszone wąsy, dopiero jak kłos się pochylił ku dołowi szło normalnie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
XTRO    1535

ja dzisiaj posiałem Agil, trochę dużo wyszło kg ale mam nadzieję że nie będzie tragedii, zacząłem też siać Premio, ale deszcz mnie wygnał

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje wszystkim za podpowiedzi... mam jeszcze małe pytanie... czy tej kredy mógłbym rozsiać teraz po siewie lub wiosną nie wiem kiedy lepiej , tak z 400 kg na hektar, takiej granulowanej kredy czy ona tez by mogła być? czy jest zła... bo do takiej sypkiej nie mam za bardzo sprzętu... a wynajmować to drogo wyjdzie... z góry dziękuje i pozdrawiam ... :-)

Edytowano przez nowyagrofoto

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zenonim    223

zamów sobie całego tira wapna i rozsiej teraz. to jest to samo wapno co w workach i kosztuje około 70-80zł tona. a w workach 500zł więc jest różnica

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
patfilmax    7

Panowie poszukuje  dobrej odmiany pszenicy wąsiatej, ma ktoś jakieś doświadczenia i może coś polecić?

Ja w tym roku miałem PREMIO, bardzo fajna pszenica, na piachu dawała po 8t, przy nawożeniu 140kg N i 250kg polifoski 6, i dobrej ochronie, dodam że w tym roku u nas wilgoci nie brakowało i cały okresie miała dostęp do wody Pszenica bardzo mi się podobała i w dodatku niska jest.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
akmaly    709

Wg. mnie to większość z was opowiada bajki. 8T na piachu przy średnim nawożeniu, 10T z ha przy wylęgniętej pszenicy itd. Po co te przechwałki:) Kolega na ugorze może mieć lepszą pszenicę niż nie jeden na uprawianej ziemi ale może być tak że 4T nie da. Ludzie nie piszcie bzdur - średnia wydajność pszenicy przy agrotechnice mniej intensywnej na glebach I I II klasy to ok 8-9 T/ha a wam na IVa wychodzi po tyle. Wiem że zaraz mnie tu będą atakować - śmiało:) Wg. mnie takie przechwałki to zaśmiecanie forum - szczególnie tego tematu który jest niezwykle ciekawy i nie jeden z nas może dużo dowiedzieć się nowego. Są tu osoby które jak mało kto znają się na fachu ale przez to zaśmiecanie jest już 520 str. i ciekawe kto zdecyduje się przeczytać ten temat od początku:) Swoją drogą niezła encyklopedia o uprawie pszenicy.

  • Like 4

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

nieprawda. Reaktywnosc tego wapna jest inna a to robi roznice.

Rozwiń swą jakże kontrowersyjną myśl.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
renovoltage    480

Tego roku nie brałbym pod uwagę jeśli chodzi o plony bo każdy widział nawet u tych co nie dbają to w całej swojej  karierze tyle nie zbierali co w tym roku.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PK007    28

Kolega akmaly ma raję na 1000 % żeby osiagnąć 8 t pszenicy trzeba mieć na perawdę dobrą glebę i agrotechnikę a teksty, że na piachu osiaga się 8 t to między bajki można włożyć bo na paichu to żeby dała plon 3 t to było by dobrze. Ale od zawsze byli ludzie którzy będą mówić, że zebrali 10 t z ha a obok sąsiad 3 t z ha a stosowalai podobną agrotechnikę.

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Piotrek1975    1396

Zgadzam się z kolegą renovoltage@, pierwszy raz w tym roku miałem pszenicę i jestem mile zaskoczony plonem ale zobaczymy jak będzie za rok bo jak mówią starsi pszenica oszukanica.

Edytowano przez Piotrek1975

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KULAWA_KOZA    156

ja dzisiaj posiałem Agil, trochę dużo wyszło kg ale mam nadzieję że nie będzie tragedii, zacząłem też siać Premio, ale deszcz mnie wygnał

 

ile wysiałeś?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zenonim    223

Ile materiał siewny Agila w tym roku ma Mtz. bo Ozon ma w tym roku 55g a na Agila czekam jeszcze.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez danielhaker
      Jakie będą ceny pszenicy w sezonie 2019? W jakich cenach jest zboże ozime w różnych regionach Polski? Z tego co pisaliście w poprzednim temacie o notowaniach pszenicy ceny rosną. Jak myście do kiedy będzie ten wzrost? Kiedy najlepiej sprzedać? Czy ubiegłoroczna susza tak mocno wpływa na ceny zbóż? Jakie są opinie rolników? Zapraszamy do dyskusji!
      Kontynuacja tematu: 
       
    • Przez DamianChuchro
      Czego to może być objawa. Zboże zaczyna żółknąć na końcach liści ? Za duża dawka oprysku dolistnego? Czy susza?

    • Gość
      Przez Gość
      Witaj, dziś planuje zrobić zabieg T1 w pszenicy bez skracania. Planuje dać Mirage 450EC do tego siarczan magnezu, plonvit z zboża, Tytan i PLONVIT OPTY i powiedz mi czy nie za dużo odżywek ost padało z niedzieli na poniedziałek i czy dodać do tego jeszcze Duett Star 334 SE BASF ?
    • Przez Romek3249
      Witam, z uwagi na panującą suszę nie było możliwe wykonanie u mnie skracania w fazie BBCH 30-31 w pszenicy i pszenżycie, teraz przez weekend spadło 8mm, rośliny odżyły i powraca temat skracania, obecnie rośliny są w fazie 3 kolanka więc zaczął się wielki okres w którym nie powinno się stosować regulatorów wzrostu, pozostaje więc skracanie w fazie liścia flagowego, tylko jakimi środkami najlepiej to zrobić ? Myślałem o samym cerone w dawce 0,6-0,8, mieszance moddusa 0,2 i cerone 0,4, oraz o medaxie (max czy top ? nigdy nie stosowałem medaxu, jeżeli już to jakie dawki ?) Dodam że odmiany to Arkadia i Rotondo, w obu przypadkach nawożenie 160kg N. Ktoś z większym doświadczeniem coś poradzi ?
    • Przez sports2011
      Witam , mam pytanie pszenica od kolanka w górę idzie w bok zamiast wptost oraz kłosy są poskręcane . Nigdy nie miałem takiego przypadku i nie wiem czy to objaw choroby czy oprysk jakiś zaszkodził ?



×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj