Skocz do zawartości

Zdjęcie

Pszenica Ozima i jara

22551 odpowiedzi na ten temat

#8161 Share mp255

mp255

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 197 postów

Napisany 23 marzec 2014 - 21:51

Pszenica Ozima i jara Wczoraj dałem druga a zarazem ostatnią dawkę azotu w formie mocznika 220kg/ha.Posiałem i po 2 godzinach spadł deszcz co mnie bardzo cieszyło do czasu aż zaczeło lać.Tak duża ilość wody nie wymyje mi tego azotu z ziemi na górce.Od razu dodam od siebie bo widzę że toczy się dyskusja o herbicydach i miotle.Ja na jesień dałem Tolurex (chlorotoluron) i Stakato (diflufenikan) tylko nie pamiętam w jakich dawkach i na polu czyściutko żadnej miotły ani chabra polecam tą mieszankę w opryskach jesiennych. :)
Jeśli pomogłem daj zieloną strzałkę ;) Z góry dzięki

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Pszenica Ozima i jara Dzisiaj, 03:39
  •  

#8162 Share Yngel

Yngel

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 219 postów
  • Zainteresowania:Elektryka/Elektronika/Mechanika

Napisany 23 marzec 2014 - 22:12

Pszenica Ozima i jara Ja pryskałem snajperem diflufenikan i chlorotoluron tylko przez ciepłą zimę środki w glebie na wiosnę kiepsko już działają co niektóre chwasty bieleją a reszta zieloniutkie jest tzn (tasznik i przytulia) zrobię poprawkę linturem i będzie dobrze, co ważne po miotle ani śladu :)

#8163 Share masa24

masa24

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 915 postów

Napisany 23 marzec 2014 - 22:31

Pszenica Ozima i jara czym jest spowodowane ze miejscami jest zboze ladne, juz bujne i moze juz po krzewieniu nawet , a miejscami dopiero w fazie 2-3 lisci
czy te slabsze przymarzlo? czy moze gorsza ziemia, mniej wilgotna? czy te zboze nadgoni??
co sie stanie jak dam ccc w fazie 2-3 lisci? podziala na krzewienei? czy czekac az bedzie wieksze?

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#8164 Share Mateusz1q

Mateusz1q

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 500 postów

Napisany 24 marzec 2014 - 00:22

Pszenica Ozima i jara

Wczoraj dałem druga a zarazem ostatnią dawkę azotu w formie mocznika 220kg/ha.Posiałem i po 2 godzinach spadł deszcz co mnie bardzo cieszyło do czasu aż zaczeło lać.Tak duża ilość wody nie wymyje mi tego azotu z ziemi na górce.Od razu dodam od siebie bo widzę że toczy się dyskusja o herbicydach i miotle.Ja na jesień dałem Tolurex (chlorotoluron) i Stakato (diflufenikan) tylko nie pamiętam w jakich dawkach i na polu czyściutko żadnej miotły ani chabra polecam tą mieszankę w opryskach jesiennych. :)

100 kg N jako druga i ostatnia dawka azotu 23 marca. Wg mnie to błąd. Nie dość, że część azotu zostanie utracona, to rośliny w tej fazie, mając na uwadze to, że zastosowałeś już pierwszą dawke i jest ona nadal dostępna dla roślin, poprostu nie wykorzystają optymalnie tego azotu z mocznika.

czym jest spowodowane ze miejscami jest zboze ladne, juz bujne i moze juz po krzewieniu nawet , a miejscami dopiero w fazie 2-3 lisci
czy te slabsze przymarzlo? czy moze gorsza ziemia, mniej wilgotna? czy te zboze nadgoni??
co sie stanie jak dam ccc w fazie 2-3 lisci? podziala na krzewienei? czy czekac az bedzie wieksze?

Sądze, że niskie PH.

#8165 Share masa24

masa24

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 915 postów

Napisany 24 marzec 2014 - 03:00

Pszenica Ozima i jara czy te zboze jeszcze nadgoni? czy ta czesc zboza ktora jest we wczesniejszej fazie wytworzy jeszcze dobry polos?
co bedzie jak na dokrzewienie dam ccc w fazie 2-3 lisci, za wczesnie?

#8166 Share KULAWA_KOZA

KULAWA_KOZA

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2116 postów
  • Zainteresowania:Wędkarstwo

Napisany 24 marzec 2014 - 04:35

Pszenica Ozima i jara

Wczoraj dałem druga a zarazem ostatnią dawkę azotu w formie mocznika 220kg/ha.Posiałem i po 2 godzinach spadł deszcz co mnie bardzo cieszyło do czasu aż zaczeło lać.Tak duża ilość wody nie wymyje mi tego azotu z ziemi na górce.Od razu dodam od siebie bo widzę że toczy się dyskusja o herbicydach i miotle.Ja na jesień dałem Tolurex (chlorotoluron) i Stakato (diflufenikan) tylko nie pamiętam w jakich dawkach i na polu czyściutko żadnej miotły ani chabra polecam tą mieszankę w opryskach jesiennych. :)

Ja druga dawke dam jak pszenica bedzie wypuszczać liść flagowy , chociaż w tamtym roku dałem tuz przed wykłoszeniem i było OK.
No ale po co dawać w tak krótkim odstepie azot :blink: ?Nie dawno sypałes zaraz na przedwiosniu a wczoraj druga dawkę, Co ci to da?
ja mysle że pszenica potrzebuje najwięcej azotu na przedwiosniu , zaraz jak rusza wegetacja a potem jak ma się kłosić by ten kłos i ziarno było jak najdorodniejsze --takie me zdanie.

czym jest spowodowane ze miejscami jest zboze ladne, juz bujne i moze juz po krzewieniu nawet , a miejscami dopiero w fazie 2-3 lisci

Inne Ph albo gorsza ziemia, albo mniej zasobna w składniki pokarmowe.
U mnie na jednym kawałku pszenica a są miejsca co jest gęsta a 30 ar rzadka jest.
Inne przedplony itp.A siana jednakowo.

#8167 Share seba87

seba87

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 38 postów
  • Zainteresowania:motoryzacja rolnicto nowinki tchniczne

Napisany 24 marzec 2014 - 08:24

Pszenica Ozima i jara kiedy optymalnie ruszyc z opryskiem na dwuliscienne?? czy mozna cos przy okazji oprysku na chwasta dozucic cos na wzrost? (

#8168 Share tomek73

tomek73

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 7786 postów

Napisany 24 marzec 2014 - 09:00

Pszenica Ozima i jara

Raczej źle nie zrobiłeś, choć pojawiły się posty że źle. Mocznik działa inaczej, jak zacznie działać to będzie miał akurat termin, , mamy inna wiosnę, u mnie podejrzewam że do tygodnia zaczną kwitnąć niektóre rzepaki.
Nie wiem czy znacie mocznik z inhibitorem, monolit, są robione badania z wysiewem wszystkiego w jednej dawce, wczesną wiosną, i polony wyszły lepsze, niż po saletrze wysianej w dwóch, lub trzech dawkach. Ja jak przestanie padać to też RSM rozleje i koniec.

#8169 Share Michalmeer

Michalmeer

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2728 postów
  • Zainteresowania:Wszystko związane z ziemią i jej uprawą

Napisany 24 marzec 2014 - 10:34

Pszenica Ozima i jara Nie nie należy łączyc oprysków na chwasty i antywylegacz czy odżywki ..
Ziemia to skarb , który trzeba pielęgnować i chronić .!!!

#8170 Share mp255

mp255

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 197 postów

Napisany 24 marzec 2014 - 13:55

Pszenica Ozima i jara Ja jednak uważam że dobrze zrobiłem.Czytając forum wszyscy radzili żeby drugą dawkę dać 2 tygodnie później po pierwszej jeżeli to ma byc mocznik.Dodam że mocznik potrzebuje więcej czasu by przejść z formy amidowej na amonową i saletrzaną.Czasami trwa to nawet 2-3 tygodnie przy dzisejszej temperaturze.
KulawaKoza jesteś w błędzie mysląc że kłos się dopiero tworzy w fazie liścia flagowego.Zawiązki kłosa zaczynąja sie już teraz wykształcać a w fazie liscia flagowego dając azot to już możesz tylko podwyższyć MTZ i jakość parametry ziarna.

Edytowany przez mp255, 24 marzec 2014 - 14:00.

Jeśli pomogłem daj zieloną strzałkę ;) Z góry dzięki

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#8171 Share knoro93

knoro93

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1457 postów

Napisany 24 marzec 2014 - 15:15

Pszenica Ozima i jara Zalezy w jakiej fazie masz zboże któryś z kolegów pisał że już nie długo bedzie miał 1 kolanko. U mnie pełna krzewienia kto sieje mocznik mysle ze za tydzien by mógł siac. Ja planuje za 2 tygodnie 2 dawke. W lekturze pisze by 2 dawke dać miedzy pierwszym a drugim kolankiem. Należy miec jednak na uwadze ze jeżeli pszenica jest rzadka (lub wystepuje niedobór azotu) 2 dawke nalezy przyśpieszyc a jeżeli za gesta opóźnić jeżeli obsada jest ok dać tak jak napisałem. Tej reguły sie trzymam i myśle ze to nie jest bład.

#8172 Share gwozd

gwozd

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1785 postów
  • Zainteresowania:kynologia, botanika itp

Napisany 24 marzec 2014 - 15:31

Pszenica Ozima i jara Sąsiedzi dziś wjechali w pszenice z pierwszą dawką azotu w formie saletry. Zanosi się na deszcz. Moja pszenica dostała saletrę 2tyg temu, przed ostatnim oziębieniem i widać że azot działa, nawet samosiewy jęczmienia z daleka już tak nie rażą w oczy
Druga i ostatnia dawka to będzie mocznik i pewnie gdzieś za tydzień lub dwa

#8173 Share Michalmeer

Michalmeer

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2728 postów
  • Zainteresowania:Wszystko związane z ziemią i jej uprawą

Napisany 24 marzec 2014 - 15:53

Pszenica Ozima i jara kłos jest już w fazie po krzewieniu sie , znaczy zalążek kłosa
Ziemia to skarb , który trzeba pielęgnować i chronić .!!!

#8174 Share milanreal1

milanreal1

Nie zadzieraj z moderatorem :D

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8983 postów
  • Zainteresowania:Sport, muzyka i oczywiście rolnictwo.

Napisany 24 marzec 2014 - 16:26

Pszenica Ozima i jara

Witam ,co polecicie na pszenice ,jeżeli jesienią pryskałem tylko gleanem w dawce 24g /ha, a wiosną i tak wyszedł rzepak po ostatnim użytkowaniu, czym najlepiej go zwalczyć :? :o

Dziwne że glean go nie załatwił. Ale tak jak z fiołkiem, większość środków na dwuliścienne jak m.in lintur nie będzie miała problemu z samosiewami.

Ja druga dawke dam jak pszenica bedzie wypuszczać liść flagowy , chociaż w tamtym roku dałem tuz przed wykłoszeniem i było OK.
No ale po co dawać w tak krótkim odstepie azot :blink: ?Nie dawno sypałes zaraz na przedwiosniu a wczoraj druga dawkę, Co ci to da?
ja mysle że pszenica potrzebuje najwięcej azotu na przedwiosniu , zaraz jak rusza wegetacja a potem jak ma się kłosić by ten kłos i ziarno było jak najdorodniejsze --takie me zdanie.

2 dawka w fazie liścia flagowego to wpływa na parametry ziarna a nie plon. Na plon to wpływa azot do 3 kolanka, do tego czasu powinna być wysiana 2 dawka. A mocznik, im wcześniej tym lepiej. Zanim on zacznie działać to dobry miesiąc minie w tych warunkach jak teraz, a za miesiąc 2 kolanka może łapać.
Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

#8175 Share masa24

masa24

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 915 postów

Napisany 24 marzec 2014 - 18:06

Pszenica Ozima i jara warto na druga dawke pszenicy dac wieksza dawka niz na pierwszy rzut
?
1 dawka 200 kg
druga 250 planuje
cel jak najwiekszy plon, ochrona grzybowa t1 wirtuoz, t2/t3 soligor lub fandango
pod korzen 300 kg npk 8-20-30

#8176 Share slawek2209

slawek2209

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2482 postów

Napisany 24 marzec 2014 - 18:28

Pszenica Ozima i jara podziel to 250kg na dawki 150kg i 100kg.150 kg zaraz po skracaniu a 100 kg między 2 a 3 kolankiem

#8177 Share masa24

masa24

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 915 postów

Napisany 24 marzec 2014 - 19:22

Pszenica Ozima i jara czemu akurat tak?
jestem zielony w temacie, ale nie widze sensu dawania jednej dawki w okolicach 1 kolanka po skracaniu zeby dawac zaraz druga dawke miedzy 2 a 3 kolankiem. nie widzielem zeby ktos dzielil az tak szczegolowo
prosze o wyjasnienie

#8178 Share slawek2209

slawek2209

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2482 postów

Napisany 24 marzec 2014 - 19:38

Pszenica Ozima i jara Wystarczy Ci azotu do końca wegetacji?Druga dawke kiedy planowałes?We wczesnych fazach pszenica nie zdąży pobrac tyle azotu na raz

#8179 Share rycho30

rycho30

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 50 postów

Napisany 24 marzec 2014 - 19:54

Pszenica Ozima i jara doradźcie mi co mogę dodać do duetu star jeśli nie mogę dostać attac

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#8180 Share slawek2209

slawek2209

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2482 postów

Napisany 24 marzec 2014 - 19:57