Skocz do zawartości

Zdjęcie

Pszenica Ozima i jara

28662 odpowiedzi na ten temat

#7801 Share lukaszm

lukaszm

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 470 postów

Napisany 02 marzec 2014 - 19:11

Pszenica Ozima i jara W ostatnim sezonie dałem na jednym kawałku tylko 100kg N i stała do żniw bez żadnego regulatora, a pogoda była bardzo gwałtowna. I połowa z tej pszenicy była na stanowisku po ziemniakach.

Edytowany przez lukaszm, 02 marzec 2014 - 20:14.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Pszenica Ozima i jara Dzisiaj, 15:32
  •  

#7802 Share Mareg

Mareg

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 89 postów
  • Zainteresowania:motoryzacja

Napisany 02 marzec 2014 - 20:42

Pszenica Ozima i jara możecie mi coś poradzić jak pomóc tej pszenicy ?
odmiana Bamberka wydaje mi sie ze to brak fosforu .
na jesien dałem 300 kg. polifoski 6 , 400 kg wapna mag. + mikro i z miesiąc przed nawozami obornik .
myśle żeby dać odżywkę fosforową , wczoraj dostała saletre i saletrosan w dawce po 100 kg. każdego .
proszę o rady i pomoc ;)

Załączone miniaturki

• 01032014544.jpg

Edytowany przez Mareg, 02 marzec 2014 - 20:52.

#7803 Share kat181

kat181

Zaawansowany

• userphoto
  • Members
  • PipPipPip
  • 172 postów

Napisany 02 marzec 2014 - 21:02

Pszenica Ozima i jara Mam pytanie do bardziej doświadczonych w intensywnej uprawie pszenicy. Mam do wykonania następujące zabiegi 3x nawożenie saletra co w sumie da ok 200N. Zabieg herbicydem Lancet, zabieg skracania CCC+moddus, zabieg ochrony T1, w razie potrzeby kolejne skracanie Cerone, zabieg ochrony T2. Pytanie jakie dawki regulatorów zastosować, jakie zastosować środki fungicydowe, kiedy stosować te środki i jak można by łączyć zabiegi żeby nie latać 10 razy opryskiwaczem po polu. Żadnych cudów typu odrzywki nie planuje bo wszystko co trzeba w glebie jest, jeśli spadnie woda z nieba chciałbym uzyskać 8 ton na 3 klasie odmiana Skagen. pierwsza dawka saletry juz poleciała. Proszę o sugestie.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#7804 Share slawek2209

slawek2209

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2678 postów

Napisany 02 marzec 2014 - 21:07

Pszenica Ozima i jara @Mareg te objawy wskazują na brak azotu.Zacznie działać azot i sytuacja się poprawi

#7805 Share tomek73

tomek73

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 8416 postów

Napisany 02 marzec 2014 - 21:11

Pszenica Ozima i jara kat 181 Zejdź z azotem do 170 kg bo robisz podstawowy błąd dajesz makro bez mikro plon nie uzyskasz. i daj z 3-4 razy odżywki lepiej na tym wyjdziesz, bo plon ci ucieknie mikro z nie makro, jak braknie ci miedzi, manganu siarki, magnezu i cynku , a na pewno braknie to plon ucieknie.
Chcesz pieniądze wywalić nie uzyskasz efektu.

Edytowany przez tomek73, 02 marzec 2014 - 21:25.

#7806 Share Mareg

Mareg

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 89 postów
  • Zainteresowania:motoryzacja

Napisany 02 marzec 2014 - 21:13

Pszenica Ozima i jara @slawek2209 bardzo bym był uradowany gdyby się okazało , że brak azotu ;) jeżeli to bedzie to, to za jakis tydzien powinna byc poprawa bo saletra powinna działac nie wiem jak z saletrosanem czy działa od razu czy troche trzeba mu czasu ;)

Edytowany przez Mareg, 02 marzec 2014 - 21:20.

#7807 Share knoro93

knoro93

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1729 postów

Napisany 03 marzec 2014 - 11:17

Pszenica Ozima i jara Też mam podobne objawy w niektórych miejscach. Zrobi się cieplej roślina pociągnie azot i będzie ok. Saletrosan ma więcej formy amonowej niż azotanowej a więc nie będzie działał tak gwałtownie jak saletra

#7808 Share MatiRol92

MatiRol92

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 581 postów
  • Zainteresowania:Tworzenie muzyki

Napisany 03 marzec 2014 - 12:37

Pszenica Ozima i jara Panowie mam opryskiwacz 400l pryskam nim około 1,6ha ,to w takim razie ile dać do opryskiwacza ccc na rozkrzewienie? Pszeniczka Toras nie jest za gęsta i podjedzona troszke przez sarny itp.

#7809 Share knoro93

knoro93

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1729 postów

Napisany 03 marzec 2014 - 13:49

Pszenica Ozima i jara 0,5-0,7 na ha

#7810 Share mds212

mds212

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 939 postów

Napisany 03 marzec 2014 - 14:02

Pszenica Ozima i jara A kiedy mozna wykonac oprysk CCC na dokrzewianie? Planuje dac z 0,7 CCC 10kg mocznika i 5kg siarczanu + mikro. Co o tym myslicie i kiedo wykonac ten zabieg?

Edytowany przez mds212, 03 marzec 2014 - 14:04.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#7811 Share knoro93

knoro93

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1729 postów

Napisany 03 marzec 2014 - 14:06

Pszenica Ozima i jara Musisz patrzyc przy jakiej temp stosuje się ccc. Pozostałem rzeczy mozesz mieszać bez problemu możesz więcej mocznika i siarczanu dać

#7812 Share lukaszm

lukaszm

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 470 postów

Napisany 03 marzec 2014 - 14:13

Pszenica Ozima i jara Chlorek chloromekwatu należy stosować, gdy temperatura wynosi minimum 8 stopni.

Bogatka to odmiana podatna na wyleganie. W ostatnim sezonie przekonałem się jaka jest wysoka, jeśli się jej nie skróci. Pierwszy raz mam zamiar zastosować w niej Antywylegacz Płynny 675 SL (wcześniej stosowałem Moddus, a teraz wszystko zależy od tego czy ten, który jeszcze mi został będzie skuteczny - bo jest po terminie). Wczoraj Forumowicze zalecili mi maksymalną dawkę (zresztą zgodnie z etykietą dla odmian podatnych na wyleganie) w wysokości 2l. A mogę dodać do ccc siarczan magnezu? I wtedy do ile zmniejszyć dawkę ccc?

Edytowany przez lukaszm, 03 marzec 2014 - 14:16.

#7813 Share milanreal1

milanreal1

Nie zadzieraj z moderatorem :D

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 9213 postów
  • Zainteresowania:Sport, muzyka i oczywiście rolnictwo.

Napisany 03 marzec 2014 - 14:43

Pszenica Ozima i jara

No tak w tamtym roku w maju ale wiosna byla zdecydowanie pozniej, w tym roku wrecz odwrotnie i dlatego sie pytam mniej wiecej o wysokosc, poniewaz pierwszy rok prowadze gospodarstwo i nie wglebialem sie wczesniej w stosowanie ŚOR. Pytam o kolanko poniewaz chce zastosowac ccc 1l oraz moddus 0,3, a to wymaga odpowiedniej fazy i nie chce sie spoznic

Mieszanica CCC z moddusem nie jest tak agresywna jak samo CCC i jak się trochę spóźnisz to nic złego się nie stanie. Jeżeli byś dawał samo CCC to musisz wstrzelić się idealnie w faze I kolanka. A moddus daje Ci tolerancję błędu. oczywiście zawsze najlepiej jest dac w odpowieniej fazie żeby już 2 międzywęźle było skrócone i usztywnione.

Nie wiem jak sam Falcon, ale Falcon+ mocznik przypala.

I będzie przypalać, mówiłem to już kilkanaście razy ale powtórze znowu. Mocznik powoduje szybkie przemieszczanie tebukonazolu na końcówki liści co powoduje nadmierna koncentrację tebukonazolu w jednym miejscu i występują przypalenia.

Mam pytanie do bardziej doświadczonych w intensywnej uprawie pszenicy. Mam do wykonania następujące zabiegi 3x nawożenie saletra co w sumie da ok 200N. Zabieg herbicydem Lancet, zabieg skracania CCC+moddus, zabieg ochrony T1, w razie potrzeby kolejne skracanie Cerone, zabieg ochrony T2. Pytanie jakie dawki regulatorów zastosować, jakie zastosować środki fungicydowe, kiedy stosować te środki i jak można by łączyć zabiegi żeby nie latać 10 razy opryskiwaczem po polu. Żadnych cudów typu odrzywki nie planuje bo wszystko co trzeba w glebie jest, jeśli spadnie woda z nieba chciałbym uzyskać 8 ton na 3 klasie odmiana Skagen. pierwsza dawka saletry juz poleciała. Proszę o sugestie.

Zejdź z tym azotem, chyba że w glebie masz wystarczające zapasy reszty składników. Jak wygląda pszenica, jaki przedplon, ile możesz wydać na śor to pytanie podstawowe. Na 1 skracanie w ciemno mogę zaproponować 1l CCC i 0,3l moddusa.
Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

#7814 Share 1490

1490

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 261 postów

Napisany 03 marzec 2014 - 14:53

Pszenica Ozima i jara Witam szukam podpowiedzi czy dosianie pszenżyta jarego do pszenicy ozimej ma sens, pszenica bardzo słabo powschodziła ,działka użytkowana u sąsiada

#7815 Share MatiRol92

MatiRol92

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 581 postów

Napisany 03 marzec 2014 - 16:05

Pszenica Ozima i jara to jak żeby stosować antywylegacz temp nie może spaść poniżej 8*C w nocy? czy w czasie stosowania powinna być min taka? :P

#7816 Share lukaszm

lukaszm

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 470 postów

Napisany 03 marzec 2014 - 16:32

Pszenica Ozima i jara Chodzi zapewne o średnią dobową temperaturę, która do optymalnego działania chlorku chloromekwatu, powinna się utrzymywać przez okres aktywności tej substancji w roślinie chronionej, a więc przez 10-14 dni. Oczywiście w czasie zabiegu i kilka godzin po nim powinna być taka minimalna temperatura. Ale im wyższa (podczas zabiegu jak i w kolejne dni po nim), tym lepsze działanie substancji aktywnej, dlatego też stosując regulatory należy dobierać ich dawkę uwzględniając m.in. temperaturę, a także inne czynniki jak: wilgotność gleby, nasłonecznienie, genetyczna podatność odmiany na wyleganie, stanowisko uprawy, wysokość nawożenia, gęstość siewu oraz to, czy są stosowane samodzielnie czy w mieszaninie z innymi środkami ochrony roślin (jeśli jest możliwe ich mieszanie).

Edytowany przez lukaszm, 03 marzec 2014 - 16:37.

#7817 Share MatiRol92

MatiRol92

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 581 postów

Napisany 03 marzec 2014 - 16:45

Pszenica Ozima i jara podziękował za wyjaśnienie :D

#7818 Share Adrenalina

Adrenalina

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 663 postów

Napisany 03 marzec 2014 - 17:23

Pszenica Ozima i jara Panowie Jechał ktoś może w Pomorskim Już z RSM czy jeszcze warto poczekać?? Pozdrawiam

#7819 Share sufi84

sufi84

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 31 postów

Napisany 03 marzec 2014 - 19:28

Pszenica Ozima i jara

Witam szukam podpowiedzi czy dosianie pszenżyta jarego do pszenicy ozimej ma sens, pszenica bardzo słabo powschodziła ,działka użytkowana u sąsiada

Powiem tak: znajomy wsial w slabe pszenzyto jeczmien jary, najpierw ciezka brona potem siewnik talezowy, mieszanke skarmil swiniom
Sam wsialem owies w slabe pszenzyto siewnikiem z agregatem biernym-efekt nie byl najlepszy gdyz pryskalem jesienia(legato?)i owies slabo powschodzil ale i tak byla ladna mieszanka dla bydla(okolo 4 t/h)
ps. sorry za brak polskich liter

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#7820 Share 1490

1490

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 261 postów

Napisany 03 marzec 2014 - 21:02

Pszenica Ozima i jara czyli nie będę pierwszy który taką mieszankę wyprodukuje ,pozdrawiam