Skocz do zawartości

Zdjęcie

Pszenica Ozima i jara

22585 odpowiedzi na ten temat

#7641 Share slawek2209

slawek2209

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2482 postów

Napisany 20 luty 2014 - 18:29

Pszenica Ozima i jara dokrzewianie pszenicy ccc wykonuje się gdy średnia temp. wynosi powyzej 7 stopni.dawki to 0.5-1 l

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Pszenica Ozima i jara Dzisiaj, 13:49
  •  

#7642 Share thug

thug

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3210 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo sport

Napisany 20 luty 2014 - 18:33

Pszenica Ozima i jara

witam. kiedy moge opryskac pszynice ccc na rozkrzewienie i w jakiej dawce? przenica po burakach cukrowych siana w polowie listopada

na dokrzewienie na początek podaj jak najszybciej azot póżniej myśl o ccc

Thug

#7643 Share slawek2209

slawek2209

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2482 postów

Napisany 20 luty 2014 - 18:36

Pszenica Ozima i jara najlepiej 250 kg saletry

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#7644 Share losktos

losktos

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2425 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, muzyka

Napisany 20 luty 2014 - 19:10

Pszenica Ozima i jara

Witam.
Mam takie pytanie związane z nawożeniem pszenicy
Na pierwszą dawkę chcę dać 200kg saletry
A na druga 100kg mocznika, ale tu mam pytanie czy mocznik nie przypali pszenicy? I kiedy od pierwszej dawki zastosować mocznik?
Na T1 chce dać 0.7 tiltu + 0.9 mirage albo duett star 1l + atak 0.8l
Na T2 Menara 0.5l + Acanto 0.5l albo Seguris 1l
Na T3 Tebu
Do tego jeszcze CCC na skrócenie W T1 a dalej nie wiem.
Ewentualnie coś na chwasty na poprawkę.
Pszenica jest po pszenicy i jęczmieniu na 3kl. Odczyt Ph w normie, Potasu w glebie pod dostatkiem a fosforu poniżej średniej. Odmiana Tonacja pszenicy
Coś zmienić? a może dodać? Pierwszy rok uprawiam zboże. Za pomoc bardzo dziękuję

No cóż ochrona dobra ale nawożenie N słabe. W drugiej dawce (tak 2-3 tygodnie) po pierwszej daj min. 170 kg mocznika. Jeżeli zaś ograniczają Cię finanse to zrób 2 zabiegi fungicydowe i zwiększ dawkę mocznika
Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

#7645 Share milanreal1

milanreal1

Nie zadzieraj z moderatorem :D

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8983 postów
  • Zainteresowania:Sport, muzyka i oczywiście rolnictwo.

Napisany 20 luty 2014 - 22:44

Pszenica Ozima i jara

Mam pytanie odnośnie głuchego owsa w pszenicy ozimej bo posiałem pszenicę z głuchym owsem bo nie szło do skupu takiej zawieźć a paszy nie używam więc myśl była taka że zasieję z głuchym i albo go wymrozi albo będę musiał opryskać i tu moje pytanie czy przy -15 i niewielkiej okrywie śnieżnej wymarzł czy muszę polecieć np. pumą?

Ale walnąłeś sobie strzał w kolano, teraz na kilkanaście lat zasiliłeś bank nasion w tak trudny chwast do zwalczania jak owies głuchy... Zabieg pumą czy axialem wydaje się wręcz obowiązkowy.

Witam.
Mam takie pytanie związane z nawożeniem pszenicy
Na pierwszą dawkę chcę dać 200kg saletry
A na druga 100kg mocznika, ale tu mam pytanie czy mocznik nie przypali pszenicy? I kiedy od pierwszej dawki zastosować mocznik?
Na T1 chce dać 0.7 tiltu + 0.9 mirage albo duett star 1l + atak 0.8l
Na T2 Menara 0.5l + Acanto 0.5l albo Seguris 1l
Na T3 Tebu
Do tego jeszcze CCC na skrócenie W T1 a dalej nie wiem.
Ewentualnie coś na chwasty na poprawkę.
Pszenica jest po pszenicy i jęczmieniu na 3kl. Odczyt Ph w normie, Potasu w glebie pod dostatkiem a fosforu poniżej średniej. Odmiana Tonacja pszenicy
Coś zmienić? a może dodać? Pierwszy rok uprawiam zboże. Za pomoc bardzo dziękuję

Ochrona jest wręcz super, na takie nawożenie to więcej jak 5t nie uzyskasz, i wg zastosowanie takiej dobrej i dość kosztownej ochrony nie ma do końca racji bytu. Ale biorąc pod uwagę że jest po pszenicy i po jęczmieniu to w t2 daj ten seguris, t3 już nie dawaj, ale za to w II dawce azotu daj 200kg saletry lub 150kg mocznika. Seguris to najwyższa półka w fungicydach zbożowych i przy takiej agrotechnice sądzę że T3 możesz odpuścić.
Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

#7646 Share ChiquitaB

ChiquitaB

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1893 postów

Napisany 21 luty 2014 - 09:07

Pszenica Ozima i jara Dzięki koledzy wielkie. Chciałem dodać że zasobność gleby w azot jest przyzwoite ale w takim razie może poda ktoś jak powinno wyglądać nawożenie w azot pszenicy na te powiedzmy 6-7 ton?

#7647 Share APT

APT

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 92 postów

Napisany 21 luty 2014 - 09:58

Pszenica Ozima i jara na 8 ton potrzebne:
azot-184 kg
fosfor-80 kg
potas 160 kg
wapń 40 kg
magnez 32 kg
siarka 32 kg

najlepiej azot stosować w dawkach dzielonych:

Dawka I 50-70 kg N/ha: pierwszą dawkę azotu należy zastosować jak najwcześniej tj. w okresie ruszania wegetacji wiosennej. Jeżeli jednak pszenicę wysiano w optymalnym terminie i po dobrym przedplonie to pierwszą dawkę można opóźnić do fazy pierwszego kolanka - pierwsza dawka wpływa na uzyskanie odpowiedniej liczby źdźbeł i optymalnej liczbie kłosków.

Dawka II 40-50 kg N/ha: powinna być zastosowana w okresie strzelania w źdźbło tj. w okresie gdy pszenica osiągnie fazę 2-4 kolanka. W tym okresie wysiewa się zwykle 30-40 % dawki całkowitej - dawka druga wpływa na liczbę ziaren w kłosie i długość kłosa

Dawka III 40-60 kg N/ha: stosuje się zwykle w okresie kłoszenia pszenicy - na gluten, biało i jakość zboża oraz masę tysiąca ziaren.

Dawka IV 40-15 kg N/ha: stosować można dolistnie w okresie dojrzałości mlecznej ziarna. Jest to zwykle ok. 10% dawki całkowitej.

8 ton musi być, 9 jest dobry rok, 10 jest przyjemnie, 14 był rekord po warzywach full ochrona, nawożenie i pogoda :)

#7648 Share Mareg

Mareg

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 66 postów
  • Zainteresowania:motoryzacja

Napisany 21 luty 2014 - 14:33

Pszenica Ozima i jara kiedy planujecie sypac azot ?

#7649 Share Meer

Meer

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 76 postów
  • Zainteresowania:Interesuje sie wszystkim .. dosłownie .

Napisany 21 luty 2014 - 15:49

Pszenica Ozima i jara Zapomniałeś dodać żę opady nie mogą być niższe niż srednia wieloletnia .. od samego nawozu plonu nie bedzie woda to podstawa

#7650 Share ppwolf38

ppwolf38

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 150 postów
  • Zainteresowania:Wędkarstwo

Napisany 21 luty 2014 - 16:23

Pszenica Ozima i jara Witam...bylem przed chwila na polu...zauwazylem ze pszenica jest jakas fioletowa{listki od spodu nabieraja takiego koloru}
co sie dzieje? co to oznacza?
dodam ze pszenica zaczela juz rosnac.
"To czy człowiek jest inteligentny poznaje się po jego odpowiedziach. To czy jest mądry, po pytaniach. Naguib Mahfouz "

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#7651 Share Farmkeen

Farmkeen

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 104 postów

Napisany 21 luty 2014 - 22:10

Pszenica Ozima i jara Mam takie pytanie. Czy można dokrzewiać rzadką pszenicę, któręj obsada to max. 200 szt./m2, ale ma średnio po 3 rozkrzewienia, ale zdarza się nawet więcej? Chodzi mi o zabieg CCC w fazie krzewienia po I dawce N, 250 kg saletry. Dodam, że do zaprawiania dodawany był Plontar.

#7652 Share milanreal1

milanreal1

Nie zadzieraj z moderatorem :D

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8983 postów
  • Zainteresowania:Sport, muzyka i oczywiście rolnictwo.

Napisany 21 luty 2014 - 22:37

Pszenica Ozima i jara

Dzięki koledzy wielkie. Chciałem dodać że zasobność gleby w azot jest przyzwoite ale w takim razie może poda ktoś jak powinno wyglądać nawożenie w azot pszenicy na te powiedzmy 6-7 ton?

Badania wykazały że w każdej tonie ziarna z odpowiednią ilością słomy jest średnio 27,5kg N, czyli idąc analogicznie na 6-7 ton pszenica musi pobrać 165-192,5 kg N. I można powiedzieć że to ogromna ilość N, której rośliny mogą nawet nie wykorzystać a pszenica ma potencjał zdecydowanie wyższy. Ale na szczęście tyle azotu sypać nie powinieneś, w wielu badaniach bywało że pszenice nawożone 120kg N dawały nawet 8t, wiele zależny nie tylko od nawożenia, ale i od gleby, pogody i wielu innych czynników.

Mam takie pytanie. Czy można dokrzewiać rzadką pszenicę, któręj obsada to max. 200 szt./m2, ale ma średnio po 3 rozkrzewienia, ale zdarza się nawet więcej? Chodzi mi o zabieg CCC w fazie krzewienia po I dawce N, 250 kg saletry. Dodam, że do zaprawiania dodawany był Plontar.

Utrzymaj te 3 rozkrzewienia a będzie super, będziesz miał obsadę 600 kłosów na metrze, czego chcieć więcej? To obsada na nawet 9t. Daj na start 200-250kg saletry i w żadne dokrzewianie się nie baw.
Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

#7653 Share Wojtas26

Wojtas26

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 11 postów

Napisany 22 luty 2014 - 20:05

Pszenica Ozima i jara Witam potrzebuje pomocy czym mógł bym popryskac pszenice i pszenżyto na Wyczyniec polny i wiechline roczną? Co byscie mi doradzili?

#7654 Share majes

majes

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 829 postów

Napisany 23 luty 2014 - 08:06

Pszenica Ozima i jara pszenica Bamberka siana 21 października, ma teraz 3-4 liście. Trochę ją mróz sponiewierał, końcówki liści niektórych roślin pousychały, niektóre są fioletowe. Co zrobić żeby ją pobudzić do krzewienia? Teraz pojechać z saletrą i jak będzie się krzewiła to dać z 0,5 CCC żeby przytrzymać główny pęd?

Zamienię pług 3 x 30,35,40 na 3 x 50. Kontakt na PW

#7655 Share slawek2209

slawek2209

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2482 postów

Napisany 23 luty 2014 - 09:37

Pszenica Ozima i jara na początek daj saletre.jak ruszy pszenica podaj ccc i mikro

#7656 Share slonju77

slonju77

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 219 postów

Napisany 23 luty 2014 - 10:24

Pszenica Ozima i jara pytanie trocze z innej beczki ,czy można siać juz pszenice jarą przewódke?Czy ktos juz zasiał?

#7657 Share slawek2209

slawek2209

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2482 postów

Napisany 23 luty 2014 - 10:32

Pszenica Ozima i jara jeśli da rade wjechać w pole to można siać.ja za jakies 10 dni bede siał o ile pogoda sie nie zmieni

#7658 Share farmervip

farmervip

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1041 postów

Napisany 23 luty 2014 - 11:49

Pszenica Ozima i jara Ja dziś byłem na polu i pszenica dużo gorzej wygląda np od pszenżyta bardzo dużo liści jest całych uschnietych, od czego tak sie mogło stać?

:) :)

#7659 Share KULAWA_KOZA

KULAWA_KOZA

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2121 postów
  • Zainteresowania:Wędkarstwo

Napisany 23 luty 2014 - 11:54

Pszenica Ozima i jara u mnie na części są liście fioletowe w KWS OZON.
Agil przepiękny :rolleyes: chyba najpiękniejszy na swiecie :wub:

Edytowany przez KULAWA_KOZA, 23 luty 2014 - 11:56.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#7660 Share slawek2209

slawek2209

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2482 postów

Napisany 23 luty 2014 - 12:05

Pszenica Ozima i jara ładniejszy od kobiet :) ?moje pszenice też ładnie przezimowały.chyba jednak dostaną aviatora z taliusem.chwastów tez nie widac