Skocz do zawartości

Zdjęcie

Pszenica Ozima i jara

22584 odpowiedzi na ten temat

#7401 Share gwozd

gwozd

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1789 postów
  • Zainteresowania:kynologia, botanika itp

Napisany 14 styczeń 2014 - 23:51

Pszenica Ozima i jara co najmniej 2 razy pryskalem lancetem. Za kazdym razem dodkonale sobie poradzil a mam bardzo duze natezenie miatly i przytuli. Znajomy zastosowal troszke mniejsza dawke bo tak posowalo na kawalku to gorzej poradzil sobie z jasnota i chyba przetacznikiem.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Pszenica Ozima i jara Dzisiaj, 01:41
  •  

#7402 Share master20002

master20002

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1108 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo,piłka nożna, budownictwo,motoryzacja, polityka, zmiany na ziemi

Napisany 15 styczeń 2014 - 17:33

Pszenica Ozima i jara

No ja byłem również zadowolony z działania środka. Jedyne spostrzeżenie to ze przepuścił u mnie ostrożnia, ale problem był taki że chyba później wyszedł i dlatego nie zwalczył go. Co do ceny to w ubiegłym roku ze wspomagaczem w pakiecie wyszedł po 130 zł więc nie jest zła cena

Chyba nie przez to, że później wyszedł. U mnie też przepuścił ostrożnia na jednej działce na której występował. Na szczęście był to mały kawałek obok domu i nie więcej niż 100 roślin. Przeleciałem opryskiwaczem ręcznym z końską dawką chwastoksu trio. Ogólnie pięknie sobie radzi ten środek. Godny polecenia, tylko ceny przynajmniej u mnie są dość znacznie rozrzucone.
Jesteśmy różni, pochodzimy z różnych stron Polski, mamy różne zainteresowania, ale łączy nas jeden cel. Cel ten to Ojczyzna, dla której chcemy żyć i pracować.

#7403 Share Kondziu1832

Kondziu1832

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 440 postów

Napisany 19 styczeń 2014 - 10:53

Pszenica Ozima i jara Panowie macie już jakieś plany co do nawożenia pszenicy ozimej na wiosnę?

Co byście proponowali dać na pszenicę i w jakich ilościach skoro na jesień poszło 300kg/ha saletrzaku?

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#7404 Share lukaszm

lukaszm

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 431 postów

Napisany 19 styczeń 2014 - 13:44

Pszenica Ozima i jara Kondziu1832 - na jesień dałeś pod pszenicę ozimą 300 kg/ha saletrzaku????? No tak, narazie zimy w niektórych regionach nie ma. I chyba lepiej, jeśli tak nawozi się pszenicę jesienią. Przedsiewnie pod pszenicę ozimą można maksymalnie zastosować na słabych stanowiskach 30kgN/ha i to w formie amonowej, bo ta forma jest wolno pobierana przez rośliny (w przeciwieństwie do formy azotanowej). Stosowanie formy szybko działającej pogarsza zimotrwałość zbóż, a im dawka takiego nawozu jest większa, tym większe ryzyko wymarznięcia. Wracając do Twego pytania odnośnie nawożenia pogłównego wiosną - wszystko zależy od tego, jaki chcesz plon uzyskać, jaką zamierzasz stosować ochronę i jakie masz stanowiska, na których ta pszenica rośnie. Ja u siebie stosuję saletrę amonowo-wapniową z magnezem YaraBela Extran 27 lub saletrę puławską. Na ten sezon mam trochę tego i tego. Dodam jeszcze, że nie powinno się przekraczać jednorazowo 60kgN/ha, gdyż może to powodować - w przypadku pierwszej dawki - powstawanie kłosów płonnych.

Edytowany przez lukaszm, 19 styczeń 2014 - 14:16.

#7405 Share Nikita_Bennet

Nikita_Bennet

staruszek

• V.I.P.
  • rank
  • 6292 postów
  • Zainteresowania:KPK Kumurun Team

Napisany 19 styczeń 2014 - 14:43

Pszenica Ozima i jara

...No tak, narazie zimy w niektórych regionach nie ma....

a w niektórych leży śnieg i jest -10. Przed chwilą u mnie było na termometrze przy oknie -7. Sąsiednia wioska -10 (termometr między budynkami więc temp. wiarygodna, tym bardziej że dwa różne leżą obok siebie). W tejże wiosce w nocy było -14. Dobrze że leży śnieg bo 10 dni temu rzepaki i niektóre zboża się zieleniły jakby wiosna była.
pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

#7406 Share losktos

losktos

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2425 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, muzyka

Napisany 19 styczeń 2014 - 18:55

Pszenica Ozima i jara

Kondziu1832 - na jesień dałeś pod pszenicę ozimą 300 kg/ha saletrzaku????? No tak, narazie zimy w niektórych regionach nie ma. I chyba lepiej, jeśli tak nawozi się pszenicę jesienią. Przedsiewnie pod pszenicę ozimą można maksymalnie zastosować na słabych stanowiskach 30kgN/ha i to w formie amonowej, bo ta forma jest wolno pobierana przez rośliny (w przeciwieństwie do formy azotanowej). Stosowanie formy szybko działającej pogarsza zimotrwałość zbóż, a im dawka takiego nawozu jest większa, tym większe ryzyko wymarznięcia. Wracając do Twego pytania odnośnie nawożenia pogłównego wiosną - wszystko zależy od tego, jaki chcesz plon uzyskać, jaką zamierzasz stosować ochronę i jakie masz stanowiska, na których ta pszenica rośnie. Ja u siebie stosuję saletrę amonowo-wapniową z magnezem YaraBela Extran 27 lub saletrę puławską. Na ten sezon mam trochę tego i tego. Dodam jeszcze, że nie powinno się przekraczać jednorazowo 60kgN/ha, gdyż może to powodować - w przypadku pierwszej dawki - powstawanie kłosów płonnych.

forma amonowa jest wolno pobierana przez rośliny to raz, ale bardziej chodzi o to ze jest zatrzymywana przez kompleks sorpcyjny gleby. Z formy azotanowej rośliny w niewielkim stopniu skorzystają bo zanim wytworzą system korzeniowy to wiele tego azotu już nie zostanie (w zależności od pogody). Na plantacjach rozkrzewionych dobrze na jesieni dawka 60 kg N jest wystarczająca ale już na plantacjach późniejszych które właśnie potrzebują pobudzenia krzewienia wiosną 60 kg N to za mało
Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

#7407 Share maniek20

maniek20

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 966 postów

Napisany 19 styczeń 2014 - 19:46

Pszenica Ozima i jara a ktoś stosował pume na pszenice

#7408 Share milanreal1

milanreal1

Nie zadzieraj z moderatorem :D

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8983 postów
  • Zainteresowania:Sport, muzyka i oczywiście rolnictwo.

Napisany 19 styczeń 2014 - 19:56

Pszenica Ozima i jara

Panowie macie już jakieś plany co do nawożenia pszenicy ozimej na wiosnę?

Co byście proponowali dać na pszenicę i w jakich ilościach skoro na jesień poszło 300kg/ha saletrzaku?

Najpierw czekaj do wiosny bo ryzyko wymarzniecia wzrosło znacznie.

forma amonowa jest wolno pobierana przez rośliny to raz, ale bardziej chodzi o to ze jest zatrzymywana przez kompleks sorpcyjny gleby. Z formy azotanowej rośliny w niewielkim stopniu skorzystają bo zanim wytworzą system korzeniowy to wiele tego azotu już nie zostanie (w zależności od pogody). Na plantacjach rozkrzewionych dobrze na jesieni dawka 60 kg N jest wystarczająca ale już na plantacjach późniejszych które właśnie potrzebują pobudzenia krzewienia wiosną 60 kg N to za mało

Tu chodzi trochę o coś innego. Forma azotanowa powoduje nadmierne uwodnienie tkanek, a forma amonowa nie. I chodzi o to żeby rośliny pobierały głównie formę amonową. jesienią aktywność mikrobiologiczna gleby jest słaba więc mało formy amonowej przejdzie w azotanową, dlatego azot przedsiewnie powinien być wymieszany z glebą (podobnie jak potas), aby rośliny pobierały głównie tą formę. A dawka 20-40kg N jesienią to tyle ile w potrzebne jest roślinom więc wiele tego w glebie nie zostanie. Tym bardziej że w kompleksie sorpcyjnym konkurencja jest duża w postaci Ca, Mg, K, czyli dla azotu zbytnio nie ma miejsca.
Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

#7409 Share Kondziu1832

Kondziu1832

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 440 postów

Napisany 19 styczeń 2014 - 19:57

Pszenica Ozima i jara no to przeholowałem jednym słowem...

#7410 Share maniek20

maniek20

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 966 postów

Napisany 19 styczeń 2014 - 20:24

Pszenica Ozima i jara panowie to pszenica zasiana 15 listopada liczy sie jako ozima czy jara bo puma jest tylko na ozimą

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#7411 Share farmervip

farmervip

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1041 postów

Napisany 19 styczeń 2014 - 20:31

Pszenica Ozima i jara A po co ty pume chcesz zastosować w pszenicy sianej w listopadzie?? logiczne jest że to ozima chyba że zasiałeś jarą :o :) :)

:) :)

#7412 Share maniek20

maniek20

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 966 postów

Napisany 19 styczeń 2014 - 20:39

Pszenica Ozima i jara np na miotłe no zasiałem monsun to niby jara

#7413 Share farmervip

farmervip

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1041 postów

Napisany 19 styczeń 2014 - 20:45

Pszenica Ozima i jara Słyszałem już że jare zboża sieją w styczniu ale w listopadzie :o wątpie żeby coś z tego było jak bedzie z -20 :unsure:

:) :)

#7414 Share maniek20

maniek20

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 966 postów

Napisany 19 styczeń 2014 - 20:52

Pszenica Ozima i jara monsun to przywódka jak narazie to z dnia na dzieni robi sie zieleniej na polu przedstawiciel sam stwierdzil że w listopadzie moge ją juz siac

#7415 Share slawek2209

slawek2209

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2482 postów

Napisany 19 styczeń 2014 - 20:53

Pszenica Ozima i jara Pszenica monsun to przewódka i mozna ją siać w listopadzie a także wiosną.Dla jarych pszenic puma nie ma rejestracji.Bezpieczniejszy będzie Axial na miotłe

#7416 Share gen

gen

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 332 postów

Napisany 19 styczeń 2014 - 20:54

Pszenica Ozima i jara Czy ktoś zna grubość pokrywy śnieżnej u naszych wschodnich sąsiadów ?

#7417 Share maniek20

maniek20

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 966 postów

Napisany 19 styczeń 2014 - 21:12

Pszenica Ozima i jara no dobra czyli na te nie moge mam też zyte zasianą jeszcze też w listopadzie czy na nią moge stosować pume

#7418 Share slawek2209

slawek2209

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2482 postów

Napisany 19 styczeń 2014 - 21:19

Pszenica Ozima i jara zyta ozima czyli można.

#7419 Share maniek20

maniek20

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 966 postów

Napisany 19 styczeń 2014 - 21:36

Pszenica Ozima i jara ale putanie takie czy ktoś juz stosował pume w pszenicy i kiedy jest najlepszy moment na jej zastosowanie

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#7420 Share Kamilmkm

Kamilmkm

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 255 postów

Napisany 19 styczeń 2014 - 22:47

Pszenica Ozima i jara najlepiej to wiosną w pełni krzewienia stosować, ale u mnie to zawsze pryska się tak na koniec krzewienia lub na początku strzelania w źdźbło aby owsik wszystek powschodził.