Skocz do zawartości

Zdjęcie

Pszenica Ozima i jara

23494 odpowiedzi na ten temat

#7401 Share Kondziu1832

Kondziu1832

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 475 postów

Napisany 19 styczeń 2014 - 10:53

Pszenica Ozima i jara Panowie macie już jakieś plany co do nawożenia pszenicy ozimej na wiosnę?

Co byście proponowali dać na pszenicę i w jakich ilościach skoro na jesień poszło 300kg/ha saletrzaku?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Pszenica Ozima i jara Dzisiaj, 17:08
  •  

#7402 Share lukaszm

lukaszm

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 442 postów

Napisany 19 styczeń 2014 - 13:44

Pszenica Ozima i jara Kondziu1832 - na jesień dałeś pod pszenicę ozimą 300 kg/ha saletrzaku????? No tak, narazie zimy w niektórych regionach nie ma. I chyba lepiej, jeśli tak nawozi się pszenicę jesienią. Przedsiewnie pod pszenicę ozimą można maksymalnie zastosować na słabych stanowiskach 30kgN/ha i to w formie amonowej, bo ta forma jest wolno pobierana przez rośliny (w przeciwieństwie do formy azotanowej). Stosowanie formy szybko działającej pogarsza zimotrwałość zbóż, a im dawka takiego nawozu jest większa, tym większe ryzyko wymarznięcia. Wracając do Twego pytania odnośnie nawożenia pogłównego wiosną - wszystko zależy od tego, jaki chcesz plon uzyskać, jaką zamierzasz stosować ochronę i jakie masz stanowiska, na których ta pszenica rośnie. Ja u siebie stosuję saletrę amonowo-wapniową z magnezem YaraBela Extran 27 lub saletrę puławską. Na ten sezon mam trochę tego i tego. Dodam jeszcze, że nie powinno się przekraczać jednorazowo 60kgN/ha, gdyż może to powodować - w przypadku pierwszej dawki - powstawanie kłosów płonnych.

Edytowany przez lukaszm, 19 styczeń 2014 - 14:16.

#7403 Share Nikita_Bennet

Nikita_Bennet

staruszek

• V.I.P.
  • rank
  • 6430 postów
  • Zainteresowania:KPK Kumurun Team

Napisany 19 styczeń 2014 - 14:43

Pszenica Ozima i jara

...No tak, narazie zimy w niektórych regionach nie ma....

a w niektórych leży śnieg i jest -10. Przed chwilą u mnie było na termometrze przy oknie -7. Sąsiednia wioska -10 (termometr między budynkami więc temp. wiarygodna, tym bardziej że dwa różne leżą obok siebie). W tejże wiosce w nocy było -14. Dobrze że leży śnieg bo 10 dni temu rzepaki i niektóre zboża się zieleniły jakby wiosna była.
pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#7404 Share losktos

losktos

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2513 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, muzyka

Napisany 19 styczeń 2014 - 18:55

Pszenica Ozima i jara

Kondziu1832 - na jesień dałeś pod pszenicę ozimą 300 kg/ha saletrzaku????? No tak, narazie zimy w niektórych regionach nie ma. I chyba lepiej, jeśli tak nawozi się pszenicę jesienią. Przedsiewnie pod pszenicę ozimą można maksymalnie zastosować na słabych stanowiskach 30kgN/ha i to w formie amonowej, bo ta forma jest wolno pobierana przez rośliny (w przeciwieństwie do formy azotanowej). Stosowanie formy szybko działającej pogarsza zimotrwałość zbóż, a im dawka takiego nawozu jest większa, tym większe ryzyko wymarznięcia. Wracając do Twego pytania odnośnie nawożenia pogłównego wiosną - wszystko zależy od tego, jaki chcesz plon uzyskać, jaką zamierzasz stosować ochronę i jakie masz stanowiska, na których ta pszenica rośnie. Ja u siebie stosuję saletrę amonowo-wapniową z magnezem YaraBela Extran 27 lub saletrę puławską. Na ten sezon mam trochę tego i tego. Dodam jeszcze, że nie powinno się przekraczać jednorazowo 60kgN/ha, gdyż może to powodować - w przypadku pierwszej dawki - powstawanie kłosów płonnych.

forma amonowa jest wolno pobierana przez rośliny to raz, ale bardziej chodzi o to ze jest zatrzymywana przez kompleks sorpcyjny gleby. Z formy azotanowej rośliny w niewielkim stopniu skorzystają bo zanim wytworzą system korzeniowy to wiele tego azotu już nie zostanie (w zależności od pogody). Na plantacjach rozkrzewionych dobrze na jesieni dawka 60 kg N jest wystarczająca ale już na plantacjach późniejszych które właśnie potrzebują pobudzenia krzewienia wiosną 60 kg N to za mało
Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

#7405 Share maniek20

maniek20

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1126 postów

Napisany 19 styczeń 2014 - 19:46

Pszenica Ozima i jara a ktoś stosował pume na pszenice

#7406 Share milanreal1

milanreal1

Nie zadzieraj z moderatorem :D

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 9045 postów
  • Zainteresowania:Sport, muzyka i oczywiście rolnictwo.

Napisany 19 styczeń 2014 - 19:56

Pszenica Ozima i jara

Panowie macie już jakieś plany co do nawożenia pszenicy ozimej na wiosnę?

Co byście proponowali dać na pszenicę i w jakich ilościach skoro na jesień poszło 300kg/ha saletrzaku?

Najpierw czekaj do wiosny bo ryzyko wymarzniecia wzrosło znacznie.

forma amonowa jest wolno pobierana przez rośliny to raz, ale bardziej chodzi o to ze jest zatrzymywana przez kompleks sorpcyjny gleby. Z formy azotanowej rośliny w niewielkim stopniu skorzystają bo zanim wytworzą system korzeniowy to wiele tego azotu już nie zostanie (w zależności od pogody). Na plantacjach rozkrzewionych dobrze na jesieni dawka 60 kg N jest wystarczająca ale już na plantacjach późniejszych które właśnie potrzebują pobudzenia krzewienia wiosną 60 kg N to za mało

Tu chodzi trochę o coś innego. Forma azotanowa powoduje nadmierne uwodnienie tkanek, a forma amonowa nie. I chodzi o to żeby rośliny pobierały głównie formę amonową. jesienią aktywność mikrobiologiczna gleby jest słaba więc mało formy amonowej przejdzie w azotanową, dlatego azot przedsiewnie powinien być wymieszany z glebą (podobnie jak potas), aby rośliny pobierały głównie tą formę. A dawka 20-40kg N jesienią to tyle ile w potrzebne jest roślinom więc wiele tego w glebie nie zostanie. Tym bardziej że w kompleksie sorpcyjnym konkurencja jest duża w postaci Ca, Mg, K, czyli dla azotu zbytnio nie ma miejsca.
Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

#7407 Share Kondziu1832

Kondziu1832

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 475 postów

Napisany 19 styczeń 2014 - 19:57

Pszenica Ozima i jara no to przeholowałem jednym słowem...

#7408 Share maniek20

maniek20

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1126 postów

Napisany 19 styczeń 2014 - 20:24

Pszenica Ozima i jara panowie to pszenica zasiana 15 listopada liczy sie jako ozima czy jara bo puma jest tylko na ozimą

#7409 Share farmervip

farmervip

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1041 postów

Napisany 19 styczeń 2014 - 20:31

Pszenica Ozima i jara A po co ty pume chcesz zastosować w pszenicy sianej w listopadzie?? logiczne jest że to ozima chyba że zasiałeś jarą :o :) :)

:) :)

#7410 Share maniek20

maniek20

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1126 postów

Napisany 19 styczeń 2014 - 20:39

Pszenica Ozima i jara np na miotłe no zasiałem monsun to niby jara

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#7411 Share farmervip

farmervip

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1041 postów

Napisany 19 styczeń 2014 - 20:45

Pszenica Ozima i jara Słyszałem już że jare zboża sieją w styczniu ale w listopadzie :o wątpie żeby coś z tego było jak bedzie z -20 :unsure:

:) :)

#7412 Share maniek20

maniek20

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1126 postów

Napisany 19 styczeń 2014 - 20:52

Pszenica Ozima i jara monsun to przywódka jak narazie to z dnia na dzieni robi sie zieleniej na polu przedstawiciel sam stwierdzil że w listopadzie moge ją juz siac

#7413 Share slawek2209

slawek2209

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2517 postów

Napisany 19 styczeń 2014 - 20:53

Pszenica Ozima i jara Pszenica monsun to przewódka i mozna ją siać w listopadzie a także wiosną.Dla jarych pszenic puma nie ma rejestracji.Bezpieczniejszy będzie Axial na miotłe

#7414 Share gen

gen

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 395 postów

Napisany 19 styczeń 2014 - 20:54

Pszenica Ozima i jara Czy ktoś zna grubość pokrywy śnieżnej u naszych wschodnich sąsiadów ?

#7415 Share maniek20

maniek20

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1126 postów

Napisany 19 styczeń 2014 - 21:12

Pszenica Ozima i jara no dobra czyli na te nie moge mam też zyte zasianą jeszcze też w listopadzie czy na nią moge stosować pume

#7416 Share slawek2209

slawek2209

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2517 postów

Napisany 19 styczeń 2014 - 21:19

Pszenica Ozima i jara zyta ozima czyli można.

#7417 Share maniek20

maniek20

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1126 postów

Napisany 19 styczeń 2014 - 21:36

Pszenica Ozima i jara ale putanie takie czy ktoś juz stosował pume w pszenicy i kiedy jest najlepszy moment na jej zastosowanie

#7418 Share Kamilmkm

Kamilmkm

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 259 postów

Napisany 19 styczeń 2014 - 22:47

Pszenica Ozima i jara najlepiej to wiosną w pełni krzewienia stosować, ale u mnie to zawsze pryska się tak na koniec krzewienia lub na początku strzelania w źdźbło aby owsik wszystek powschodził.

#7419 Share maniek20

maniek20

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1126 postów

Napisany 19 styczeń 2014 - 22:57

Pszenica Ozima i jara czyli nie tak jak zalecają że na początku wegetacji pryska sie i jak oceniasz działanie pumy w pszenicy

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#7420 Share Kamilmkm

Kamilmkm

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 259 postów

Napisany 20 styczeń 2014 - 08:00

Pszenica Ozima i jara Na etykiecie pisze by pryskać wiosną po ruszeniu wegetacji, zaraz na początku wegetacji jest chyba troszkę za zimno, najlepiej by kilka dni po oprysku nocami było parę stopni na plusie. Ja pumę stosuje później bo owsik lubi się u mnie w pszenicy ozimej wiosną pokazać. Co do skuteczności to w zalecanych dawkach mam pełną skuteczność zwalczania miotły i owsa głuchego. Puma jest chyba najdroższym środkiem na jednoliścienne i dlatego ostatnio więcej Attributa stosowałem, który mimo średniej wrażliwości na owsik, też w pełni go likwidował.