Skocz do zawartości

Zdjęcie

Pszenica Ozima i jara

14380 odpowiedzi na ten temat

#7261 Share patrykDF

patrykDF

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 95 postów

Napisany 03 grudzień 2013 - 18:34

Pszenica Ozima i jara Dlaczego forma amonowa ma się utleniać i ulatniać jak w czasie podawania 1 dawki mamy idealnie warunki wilgotnościowe?? Jesteś pewnie ze azot saletrzany jest wbudowywany do kompleksu sorpcyjnego?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Pszenica Ozima i jara Dzisiaj, 14:45
  •  

#7262 Share Tomek90

Tomek90

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2406 postów

Napisany 03 grudzień 2013 - 18:39

Pszenica Ozima i jara @loktos coś tobie się pomieszało z tym ulatnianiem.

Saletrosan lepszy o tyle od reszty nawozów z siarką, że nie potrzeba dodatkowego przejazdu bo posiada formę azotanową. Co do siarczanu to aby nie ten drobno ziarnisty bo okropnie sie rozsiewa.

Edytowany przez Tomek90, 03 grudzień 2013 - 18:41.

#7263 Share losktos

losktos

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1784 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, muzyka

Napisany 03 grudzień 2013 - 18:58

Pszenica Ozima i jara wszystko to wzięte jest z wykładów ze szkoły, poprawcie jeśli coś jest nie tak

@patrykDF mój błąd, NO3- nie wchodzi do kompleksu sorpcyjnego, ulega sorpcji biologicznej

Edytowany przez losktos, 03 grudzień 2013 - 19:09.

Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

#7264 Share milanreal1

milanreal1

Nie zadzieraj z moderatorem :D

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8547 postów
  • Zainteresowania:Sport, muzyka i oczywiście rolnictwo.

Napisany 03 grudzień 2013 - 19:10

Pszenica Ozima i jara Prawie się zgadzam. No może poza tym że forma azotanowa nie jest sorbowana przez KS i jest szybko wymywana. Gdyby nie było sensu stosowania formy amonowej w I dawce to saletry amonowej nie byłoby sensu dawać. A starty N z saletry są praktycznie żadne. To nawóz bardzo higroskopijny, zanim coś się ulotni to już się rozpuści.
Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

#7265 Share młody17

młody17

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 421 postów

Napisany 03 grudzień 2013 - 19:14

Pszenica Ozima i jara no właśnie kolega się chyba troche zagalopował, bo z tego co mi wiadomo, to właśnie forma amonowa jest sorbowana do kompleksu sorbcyjnego, jest to kation. Natomiast aniony czyli m.in. forma saletrzana, są sorbowane w bardzo małym stopniu. Forma saletrzana jest dostępna dla roślin "od razu" zależy od wilgotności gleby, jej minusem jest to, że zostaje bardzo szybko wypłukiwana w głębsze warstwy, dlatego stosuje się nawozy zawierające obydwie te formy, bo zapewniają dłuższe działanie. Stosowałem saletrosan przez ostatnie dwa sezony jako 1 dawka i moje spostrzeżenia wyglądają następująco: rok 2012, wczesna wiosna, rośliny powoli nabierały tempa i nawóz sprawdził się idealnie, odstęp między 1-2 dawką ponad miesiąc, w tym sezonie już tak fajnie nie było, wiadomo opóźniona wegetacja, rośliny potrzebowały szybkiego strzału i co prawda nie sprawdziłem tego na jednym polu, wtedy różnica była by najlepiej wyczuwalna, ale tam gdzie poszła saletra puławska rośliny lepiej się zebrały, to wynikało zapewne z wyższej zawartości azotu azotanowego, łan był znacznie gęściejszy, plon lepszy, odstęp między 1-2 dawką niecały miesiąc. Jak dla mnie saletrosan jest ok na 1 dawkę, gdy jest wczesna wiosna, zbyt gęsto rozkrzewione rośliny, albo właśnie w mieszance z saletrą, ale trzeba jechać 2 razy, bo inna granulacja.

#7266 Share losktos

losktos

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1784 postów

Napisany 03 grudzień 2013 - 19:21

Pszenica Ozima i jara nie napisałem że forma amonowa nie jest sorbowana. Strzeliłem gafę z tą saletrzaną, nie wchodzi w KS, ulega sorpcji biologicznej. Zgłaszam mocne postanowienie poprawy :P
Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

#7267 Share milanreal1

milanreal1

Nie zadzieraj z moderatorem :D

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8547 postów
  • Zainteresowania:Sport, muzyka i oczywiście rolnictwo.

Napisany 03 grudzień 2013 - 19:34

Pszenica Ozima i jara Saletrzana czy azotanowa ulega sorpcji biologicznej? Ona nie ulega żadnej sorpcji, ona szybko przelatuje przez glebę, jak korzenie jej nie zatrzyma to nic.
Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

#7268 Share patrykDF

patrykDF

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 95 postów

Napisany 03 grudzień 2013 - 19:41

Pszenica Ozima i jara

no właśnie kolega się chyba troche zagalopował, bo z tego co mi wiadomo, to właśnie forma amonowa jest sorbowana do kompleksu sorbcyjnego, jest to kation. Natomiast aniony czyli m.in. forma saletrzana, są sorbowane w bardzo małym stopniu. Forma saletrzana jest dostępna dla roślin "od razu" zależy od wilgotności gleby, jej minusem jest to, że zostaje bardzo szybko wypłukiwana w głębsze warstwy, dlatego stosuje się nawozy zawierające obydwie te formy, bo zapewniają dłuższe działanie. Stosowałem saletrosan przez ostatnie dwa sezony jako 1 dawka i moje spostrzeżenia wyglądają następująco: rok 2012, wczesna wiosna, rośliny powoli nabierały tempa i nawóz sprawdził się idealnie, odstęp między 1-2 dawką ponad miesiąc, w tym sezonie już tak fajnie nie było, wiadomo opóźniona wegetacja, rośliny potrzebowały szybkiego strzału i co prawda nie sprawdziłem tego na jednym polu, wtedy różnica była by najlepiej wyczuwalna, ale tam gdzie poszła saletra puławska rośliny lepiej się zebrały, to wynikało zapewne z wyższej zawartości azotu azotanowego, łan był znacznie gęściejszy, plon lepszy, odstęp między 1-2 dawką niecały miesiąc. Jak dla mnie saletrosan jest ok na 1 dawkę, gdy jest wczesna wiosna, zbyt gęsto rozkrzewione rośliny, albo właśnie w mieszance z saletrą, ale trzeba jechać 2 razy, bo inna granulacja.

Forma amonowa działa szybciej od azotanowej w szczególności na początku wegetacji niska temperatura.

#7269 Share slawek2209

slawek2209

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1920 postów

Napisany 03 grudzień 2013 - 19:54

Pszenica Ozima i jara Chyba odwrotnie.Najpierw azotanowa

#7270 Share Darekpol

Darekpol

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 431 postów

Napisany 03 grudzień 2013 - 19:54

Pszenica Ozima i jara Forma azotanowa - najszybciej działająca. Nastepnie amonowa. Najwolniej działa amidowa.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#7271 Share patrykDF

patrykDF

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 95 postów

Napisany 03 grudzień 2013 - 20:17

Pszenica Ozima i jara W glebie najszybciej i najłatwiej dostępna jest azotanowa to się zgodzę ale w roślinie nie.

Edytowany przez patrykDF, 03 grudzień 2013 - 21:33.

#7272 Share losktos

losktos

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1784 postów

Napisany 03 grudzień 2013 - 20:22

Pszenica Ozima i jara

Saletrzana czy azotanowa ulega sorpcji biologicznej? Ona nie ulega żadnej sorpcji, ona szybko przelatuje przez glebę, jak korzenie jej nie zatrzyma to nic.

Zapominasz o wiązaniu azotu przez mikroorganizmy glebowe co w pewnym stopniu ogranicza wymywanie azotanów.
Po za tym sorpcja biologiczna to właśnie zatrzymywanie składnika przez system korzeniowy i mikroorganizmy glebowe

Edytowany przez losktos, 03 grudzień 2013 - 20:36.

Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

#7273 Share Vladoo1

Vladoo1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 279 postów

Napisany 03 grudzień 2013 - 20:47

Pszenica Ozima i jara Moze sie komuś przyda ciekawy film w temacie :)

#7274 Share skywalker89

skywalker89

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 503 postów

Napisany 03 grudzień 2013 - 22:28

Pszenica Ozima i jara ja kurde jakoś nie lubię tych 'bajek', oni są cwani jak te poletka prowadzą u bardzo dużych gospodarzy co kasy na nawozy i inne sprawy nie żałują to jedna sprawa, a druga, że firma ta ma ludzi co doglądają tego i mają zaplecze, że co w danej chwili trzeba to się daje... Jakie to ma odzwierciedlenie w takim gospodarstwie jak np moje 45ha? Nie dość, że firmy łupią mnie na nawozach czy na środkach, bo co innego jak przyjdzie obszarowiec i bierze wszystko za setki tysięcy złotych to o ile taniej ma wszystko, a jeszcze jak ma takie poletka to nie wierze, że nie ma z tego dodatkowych korzyści.. Może i mądre rzeczy mówią, ale co z tego.. Poprawcie mnie jeśli źle myślę a przyjmę to z pokorą :)

#7275 Share rafto

rafto

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 692 postów

Napisany 03 grudzień 2013 - 23:05

Pszenica Ozima i jara Dodałem zdjęcie więc czekam na podpowiedzi ;)
http://www.agrofoto....pszenica-ozima/

#7276 Share Tomek90

Tomek90

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2406 postów

Napisany 03 grudzień 2013 - 23:32

Pszenica Ozima i jara @skywalker89 nie rozumiem cię.

#7277 Share slawek2209

slawek2209

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1920 postów

Napisany 04 grudzień 2013 - 06:05

Pszenica Ozima i jara

Dodałem zdjęcie więc czekam na podpowiedzi ;)
http://www.agrofoto....pszenica-ozima/

Wygląda to na miotłę

#7278 Share marcin2057

marcin2057

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 835 postów

Napisany 04 grudzień 2013 - 08:29

Pszenica Ozima i jara w tamtym roku miałem ten chwast w życie i z tego co się dowiedziałem jest to tomka wonna, podczas żniw w spodzie łanu miała ok 20cm i była bardzo gęsta

#7279 Share czakbar

czakbar

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 20 postów

Napisany 04 grudzień 2013 - 08:32

Pszenica Ozima i jara

Jeśli forma amonowa tak łatwo by się ulatniała to pogłównie nie był by sensu dawać saletrosanu czy saletry.Moim zdaniem staty azotu występują podczas dawkowania na suchą glebę

Zgadzam się , rok temu korespondowałem z specjalistą do spraw nawożenia/nawozów Grupa Azoty Tarnów. Zadałem kilka pytań m.in.

"...iż wiosna będzie krótka zależy mi na szybkim dokrzewieniu pszenicy z siewu spóźnionego. Wątpliwości w zastosowaniu saletrosanu budzi fakt, iż posiada on mało azotu w formie azotanowej 7%. Proszę również o odpowiedź po ilu dniach od zastosowania saletrosanu jego forma amonowa będzie dostępna dla roślin. "

" Odnośnie dostępności azotu z nawozów mineralnych – są one dostępne od czasu gdy rozpuszczą się w wodzie. Tak więc przy dobrym wiosennym uwilgotnieniu gleby jest to problem godzin, a nie dni. Trochę inaczej i dłużej udostępnia się azot z mocznika, ale w wielu przypadkach jest to najczęściej zaleta, a nie wada, bo rośliny i tak nie pobierają tak dużych ilości azotu w krótkim czasie, szczególnie w warunkach tak niskich wiosennych temperatur."

Pszenica ładnie się rozkrzewiła po saletrosanie dawka 280kg/ha więc formy saletrzanej było tylko 20kg/ha. Forma amonowa w nawożeniu pogłównym jest pożądana ponieważ jest zatrzymywana w glebie a nawozimy pogłównie czasami w odstępach miesięcznych.

Edytowany przez czakbar, 04 grudzień 2013 - 08:34.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#7280 Share losktos

losktos

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1784 postów

Napisany 04 grudzień 2013 - 10:11

Pszenica Ozima i jara Mówisz że jest pożądana w nawożeniu pogłównym bo jest zatrzymywana w glebie, ale jest mało mobilna i gorzej sie przemieszcza do głebszych warstw, więc czy napewno pożądana? . Nie mówię oczywiście ze wogóle nie jest ona pobierana bo tak nie jest.
Mam na myśli to że straty azotu będą większe w nawozie zawierającym tylko formę amonową niż w nawozie o 2 formach - amonowej i azotanowej. Bynajmniej takie jest moje zdanie
Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)