Skocz do zawartości

Zdjęcie

Pszenica Ozima i jara

19772 odpowiedzi na ten temat

#7261 Share milanreal1

milanreal1

Nie zadzieraj z moderatorem :D

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8807 postów
  • Zainteresowania:Sport, muzyka i oczywiście rolnictwo.

Napisany 03 grudzień 2013 - 19:34

Pszenica Ozima i jara Saletrzana czy azotanowa ulega sorpcji biologicznej? Ona nie ulega żadnej sorpcji, ona szybko przelatuje przez glebę, jak korzenie jej nie zatrzyma to nic.
Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Pszenica Ozima i jara Dzisiaj, 05:59
  •  

#7262 Share patrykDF

patrykDF

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 109 postów

Napisany 03 grudzień 2013 - 19:41

Pszenica Ozima i jara

no właśnie kolega się chyba troche zagalopował, bo z tego co mi wiadomo, to właśnie forma amonowa jest sorbowana do kompleksu sorbcyjnego, jest to kation. Natomiast aniony czyli m.in. forma saletrzana, są sorbowane w bardzo małym stopniu. Forma saletrzana jest dostępna dla roślin "od razu" zależy od wilgotności gleby, jej minusem jest to, że zostaje bardzo szybko wypłukiwana w głębsze warstwy, dlatego stosuje się nawozy zawierające obydwie te formy, bo zapewniają dłuższe działanie. Stosowałem saletrosan przez ostatnie dwa sezony jako 1 dawka i moje spostrzeżenia wyglądają następująco: rok 2012, wczesna wiosna, rośliny powoli nabierały tempa i nawóz sprawdził się idealnie, odstęp między 1-2 dawką ponad miesiąc, w tym sezonie już tak fajnie nie było, wiadomo opóźniona wegetacja, rośliny potrzebowały szybkiego strzału i co prawda nie sprawdziłem tego na jednym polu, wtedy różnica była by najlepiej wyczuwalna, ale tam gdzie poszła saletra puławska rośliny lepiej się zebrały, to wynikało zapewne z wyższej zawartości azotu azotanowego, łan był znacznie gęściejszy, plon lepszy, odstęp między 1-2 dawką niecały miesiąc. Jak dla mnie saletrosan jest ok na 1 dawkę, gdy jest wczesna wiosna, zbyt gęsto rozkrzewione rośliny, albo właśnie w mieszance z saletrą, ale trzeba jechać 2 razy, bo inna granulacja.

Forma amonowa działa szybciej od azotanowej w szczególności na początku wegetacji niska temperatura.

#7263 Share slawek2209

slawek2209

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2336 postów

Napisany 03 grudzień 2013 - 19:54

Pszenica Ozima i jara Chyba odwrotnie.Najpierw azotanowa

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#7264 Share Darekpol

Darekpol

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 432 postów

Napisany 03 grudzień 2013 - 19:54

Pszenica Ozima i jara Forma azotanowa - najszybciej działająca. Nastepnie amonowa. Najwolniej działa amidowa.

#7265 Share patrykDF

patrykDF

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 109 postów

Napisany 03 grudzień 2013 - 20:17

Pszenica Ozima i jara W glebie najszybciej i najłatwiej dostępna jest azotanowa to się zgodzę ale w roślinie nie.

Edytowany przez patrykDF, 03 grudzień 2013 - 21:33.

#7266 Share losktos

losktos

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 2318 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, muzyka

Napisany 03 grudzień 2013 - 20:22

Pszenica Ozima i jara

Saletrzana czy azotanowa ulega sorpcji biologicznej? Ona nie ulega żadnej sorpcji, ona szybko przelatuje przez glebę, jak korzenie jej nie zatrzyma to nic.

Zapominasz o wiązaniu azotu przez mikroorganizmy glebowe co w pewnym stopniu ogranicza wymywanie azotanów.
Po za tym sorpcja biologiczna to właśnie zatrzymywanie składnika przez system korzeniowy i mikroorganizmy glebowe

Edytowany przez losktos, 03 grudzień 2013 - 20:36.

Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

#7267 Share Vladoo1

Vladoo1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 302 postów

Napisany 03 grudzień 2013 - 20:47

Pszenica Ozima i jara Moze sie komuś przyda ciekawy film w temacie :)

#7268 Share skywalker89

skywalker89

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 672 postów

Napisany 03 grudzień 2013 - 22:28

Pszenica Ozima i jara ja kurde jakoś nie lubię tych 'bajek', oni są cwani jak te poletka prowadzą u bardzo dużych gospodarzy co kasy na nawozy i inne sprawy nie żałują to jedna sprawa, a druga, że firma ta ma ludzi co doglądają tego i mają zaplecze, że co w danej chwili trzeba to się daje... Jakie to ma odzwierciedlenie w takim gospodarstwie jak np moje 45ha? Nie dość, że firmy łupią mnie na nawozach czy na środkach, bo co innego jak przyjdzie obszarowiec i bierze wszystko za setki tysięcy złotych to o ile taniej ma wszystko, a jeszcze jak ma takie poletka to nie wierze, że nie ma z tego dodatkowych korzyści.. Może i mądre rzeczy mówią, ale co z tego.. Poprawcie mnie jeśli źle myślę a przyjmę to z pokorą :)

#7269 Share rafto

rafto

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 710 postów

Napisany 03 grudzień 2013 - 23:05

Pszenica Ozima i jara Dodałem zdjęcie więc czekam na podpowiedzi ;)
http://www.agrofoto....pszenica-ozima/

#7270 Share Tomek90

Tomek90

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2820 postów

Napisany 03 grudzień 2013 - 23:32

Pszenica Ozima i jara @skywalker89 nie rozumiem cię.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#7271 Share slawek2209

slawek2209

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2336 postów

Napisany 04 grudzień 2013 - 06:05

Pszenica Ozima i jara

Dodałem zdjęcie więc czekam na podpowiedzi ;)

Wygląda to na miotłę

#7272 Share marcin2057

marcin2057

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 871 postów

Napisany 04 grudzień 2013 - 08:29

Pszenica Ozima i jara w tamtym roku miałem ten chwast w życie i z tego co się dowiedziałem jest to tomka wonna, podczas żniw w spodzie łanu miała ok 20cm i była bardzo gęsta

#7273 Share czakbar

czakbar

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 21 postów

Napisany 04 grudzień 2013 - 08:32

Pszenica Ozima i jara

Jeśli forma amonowa tak łatwo by się ulatniała to pogłównie nie był by sensu dawać saletrosanu czy saletry.Moim zdaniem staty azotu występują podczas dawkowania na suchą glebę

Zgadzam się , rok temu korespondowałem z specjalistą do spraw nawożenia/nawozów Grupa Azoty Tarnów. Zadałem kilka pytań m.in.

"...iż wiosna będzie krótka zależy mi na szybkim dokrzewieniu pszenicy z siewu spóźnionego. Wątpliwości w zastosowaniu saletrosanu budzi fakt, iż posiada on mało azotu w formie azotanowej 7%. Proszę również o odpowiedź po ilu dniach od zastosowania saletrosanu jego forma amonowa będzie dostępna dla roślin. "

" Odnośnie dostępności azotu z nawozów mineralnych – są one dostępne od czasu gdy rozpuszczą się w wodzie. Tak więc przy dobrym wiosennym uwilgotnieniu gleby jest to problem godzin, a nie dni. Trochę inaczej i dłużej udostępnia się azot z mocznika, ale w wielu przypadkach jest to najczęściej zaleta, a nie wada, bo rośliny i tak nie pobierają tak dużych ilości azotu w krótkim czasie, szczególnie w warunkach tak niskich wiosennych temperatur."

Pszenica ładnie się rozkrzewiła po saletrosanie dawka 280kg/ha więc formy saletrzanej było tylko 20kg/ha. Forma amonowa w nawożeniu pogłównym jest pożądana ponieważ jest zatrzymywana w glebie a nawozimy pogłównie czasami w odstępach miesięcznych.

Edytowany przez czakbar, 04 grudzień 2013 - 08:34.

#7274 Share losktos

losktos

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 2318 postów

Napisany 04 grudzień 2013 - 10:11

Pszenica Ozima i jara Mówisz że jest pożądana w nawożeniu pogłównym bo jest zatrzymywana w glebie, ale jest mało mobilna i gorzej sie przemieszcza do głebszych warstw, więc czy napewno pożądana? . Nie mówię oczywiście ze wogóle nie jest ona pobierana bo tak nie jest.
Mam na myśli to że straty azotu będą większe w nawozie zawierającym tylko formę amonową niż w nawozie o 2 formach - amonowej i azotanowej. Bynajmniej takie jest moje zdanie
Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

#7275 Share OKEY

OKEY

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 778 postów

Napisany 04 grudzień 2013 - 10:30

Pszenica Ozima i jara

Ja pryskalem Glean 0,2+ Legato 0.3 i też mam takie place gdzie jest czegos takiego miotło podobnego mnóstwo.Chociaż teraz widze ze tak jak by niektóre roślinki zaczynaly mieć takie białe przebarwienia i moze padnie to "coś". Przeciez miotłe taka dawka Gleanu i Legato powinna załatwić , pryskane było w fazie 3 lisci .

#7276 Share milanreal1

milanreal1

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8807 postów

Napisany 04 grudzień 2013 - 20:06

Pszenica Ozima i jara

Zapominasz o wiązaniu azotu przez mikroorganizmy glebowe co w pewnym stopniu ogranicza wymywanie azotanów.
Po za tym sorpcja biologiczna to właśnie zatrzymywanie składnika przez system korzeniowy i mikroorganizmy glebowe

W takiej temperaturze rozwój mikroorganizmów jest zerowy, tego azotu nie zatrzymają. Poza tym mikroorganizmy maja krótki czas życia, ta sorpcja jest bardzo krótkotrwała.

Na 95% miotła. Mówiłem niedawno że mimo ze tolurex i glean maja inny mechanizm działania to ich mieszanie nie jest najlepsze. Sulfonylomocznik i pochodny mocznika nie bardzo.
Zapraszam na swój profil

#7277 Share losktos

losktos

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 2318 postów

Napisany 04 grudzień 2013 - 20:23

Pszenica Ozima i jara zgadza się, ale po obumarciu mikroorganizmów część azotu jest wbudowywana w związki próchniczne, a część po mineralizacji jest pobierana przez rośliny
Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

#7278 Share marcin2057

marcin2057

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 871 postów

Napisany 04 grudzień 2013 - 20:58

Pszenica Ozima i jara

Ja pryskalem Glean 0,2+ Legato 0.3 i też mam takie place gdzie jest czegos takiego miotło podobnego mnóstwo.Chociaż teraz widze ze tak jak by niektóre roślinki zaczynaly mieć takie białe przebarwienia i moze padnie to "coś". Przeciez miotłe taka dawka Gleanu i Legato powinna załatwić , pryskane było w fazie 3 lisci .

Ja w tamtym roku pryskałem Legato Plus 600SC 1,3l/ha i tech chwast pozostał, w tym roku pryskałem Legato Plus 600SC 0,75l + 15g Glean 75 WG i znów pozostał, w tamtym roku obserwowałem do samych żniw i podczas żniw ten chwast miał ok 20-30cm wysokości więc to raczej nie miotła, któryś z użytkowników AF powiedział, że jest to tomka wonna i sprawdziłem w google, że ma rację

#7279 Share miki999

miki999

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 5 postów

Napisany 08 grudzień 2013 - 17:32

Pszenica Ozima i jara a co mozna zrobic zeby zlikwidowac ten zgorzel podstawy pryska to sie czyms bo ja jestem poczatkujacym rolnikiem i chcialbym sie dowiedziec wiecej dziekiz g

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#7280 Share milanreal1

milanreal1

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8807 postów

Napisany 08 grudzień 2013 - 19:02

Pszenica Ozima i jara Na zgorzel siewek i fuzaryjna podstawy źdźbła najlepiej zaprawiać, zaprawami działającymi kontaktowo jak fludioksonil (maxim) lub wgłębnie opartymi na prochlorazie (kinto). Przeciw fuzaryjnej zgorzeli podstawy źdźbła można jeszcze pryskać na T1 unixem. Ale podstawa to zaprawianie materiału siewnego.
Zapraszam na swój profil