Skocz do zawartości

Zdjęcie

Pszenica Ozima i jara

22580 odpowiedzi na ten temat

#7161 Share Kondziu1832

Kondziu1832

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 440 postów

Napisany 23 listopad 2013 - 19:50

Pszenica Ozima i jara Panowie tak naprawdę to co najlepiej dać w pierwszej dawce na pszenice ozime? Saletra, saletrzak. polifoska 21, itp.. Czy może jakieś mieszanki nawozowe?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Pszenica Ozima i jara Dzisiaj, 09:58
  •  

#7162 Share slawek2209

slawek2209

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2482 postów

Napisany 23 listopad 2013 - 20:55

Pszenica Ozima i jara Saletra najszybciej działa.Saletrosan czy polifoska 21 nie są konieczne ponieważ pszenica nie potrzebuje tyle siarki co np. rzepak.Na drugą dawke może być mocznik lub saletra

#7163 Share Zenonim

Zenonim

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 956 postów

Napisany 23 listopad 2013 - 21:03

Pszenica Ozima i jara Najlepiej efekt w pszenicy po saletrze jest.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#7164 Share milanreal1

milanreal1

Nie zadzieraj z moderatorem :D

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8983 postów
  • Zainteresowania:Sport, muzyka i oczywiście rolnictwo.

Napisany 23 listopad 2013 - 22:37

Pszenica Ozima i jara

Jakaś gęsta .Ile kg wysiałeś na ha?nie doczytałem że 200 kg.na start wystarczy 200 kg saletry

Przy zbyt dużej obsadzie nie warto zmniejszać 1 dawki? Po co karmić mało produktywne pędy boczne i słabsze pędy główne? Przy 600 kłosach na m2 można osiągnąć super plon. Chociaz z drugiej strony zbyt duza obsada jesienia to wysokie prawdopodobieństwo słabszej zimotrwałości.

Ja na T1 planuję dać fungicyd, który został mi z sezonu 2012/2013, a który zastosowałem na kłos. Jest to Zafir 400 EW (prochloraz + tebukonazol). Co mogę ewentualnie mieszać z nim? Chodzi mi głównie o siarczan magnezu, mocznik, Plonvit Z itp.

Prochloraz na kłos? Ciekawy pomysł. A mieszać możesz bez problemu, ale nie szalej z azotem jak dajesz tebukonazol, może lekko przypalić końcówki liści.

Spółdzielnia pomija zabieg na T1 pszenica po rzepaku (choroby podstawy przez cały okres występują) a zaczyna od T2. Ostatni oprysk wykonuje zawsze, jak ziarno jest prawie wykształcone. Ma ktoś doświadczenie w tak późnej ochronie, czy jest ona efektywna. Przyznać należy, że ziarno mają grube ale zastanawia mnie czy to jest zasługa ostatniego zabiegu czy wcześniejszych?.

Przy dobrym zmianowaniu i po dobrych przedplonach choroby podstawy źdzbła nie powinny wystepować, co nie znaczy że mączniak czy septorioza nie zaatakuje. Tilt wypadało by dać.

a co będzie lepsze na T2 Fandango 1l/ha czy Reveller 1l/ha ??? ten drugi trochę taniej wychodzi :) ale który z nich mocniejszy i dłużej będzie trzymał? :) zamierzam dać na flagowy ;) w tym roku na T2 był Falcon ale ciut przy słaby mimo że było pryskane jak pszenica kwitła(Bogatka) to i tak później było bardzo dużo fuzariozy... :(
przy 5l fandango ok.910zł a reveller 810zł mała różnica jest :)

Fandango w tym porównaniu wypada znacznie lepiej. Reveller ma najsłabszą strobilurynę, po 3 tyg od zastosowania wysokie prawdopodobieństwo ataku septoriozy.

daj reveler 0.6l plus 0.6np rekorda i będzie ok
a pytanie ktoś atakuje jeszcze pszenice kompletem czy już trochę pózno bo zastanawiam się nad dniem jutrzejszym

Ja już bym sobie odpuścił. Kiedy ten herbicyd ma zadziałać.

reveler zawiera cyprokonazol, tylko moim zdaniem ma gorsze składniki od fandango

Cyprokonazol jeszcze nie jest taki zły, w zwalczaniu septoriozy skuteczność porównywalna do tebukonazolu, jednak trochę słabiej od epoksykonazolu. Cyprokonazol jest najlepszy na rdzę. W revellerze jest jeszcze słaba strobiluryna, tzn w porównaniu do azoksystrobiny wypada słabo.
Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

#7165 Share slawek2209

slawek2209

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2482 postów

Napisany 24 listopad 2013 - 10:06

Pszenica Ozima i jara 200kg saletry na start to dużo? Moim zdaniem nie.Sam daje zawsze 250 kg a na drugą dawke 200 kg.

#7166 Share Tomek90

Tomek90

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3201 postów

Napisany 24 listopad 2013 - 16:37

Pszenica Ozima i jara Nie ma co porównywać Saletrosanu do Polifoski 21. Saletrosan działający wolno? Ma forme azotanową także na plantacjach dobrze pokrzewionych i dobrej obsadzie będzie jeszcze lepszy niż saletra. Sami zakupiliśmy Saletrosan na pierwsza dawkę po zbożach 300kg/ha.
btw. siarka wspomaga pobieranie azotu przez roślinę między innymi.

#7167 Share 1410

1410

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 72 postów

Napisany 24 listopad 2013 - 17:26

Pszenica Ozima i jara A nie jest lepiej od razu saletra,a później saletrosan?

#7168 Share milanreal1

milanreal1

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8983 postów

Napisany 24 listopad 2013 - 22:21

Pszenica Ozima i jara

200kg saletry na start to dużo? Moim zdaniem nie.Sam daje zawsze 250 kg a na drugą dawke 200 kg.

To zależy. To jest 68kg N. Na polach o zbyt dużej obsadzie zaleca się stosować od 40 kg N aby obsadę zredukować. Przy odpowiedniej obsadzie 60kg jest ilością odpowiednią. Ale dodać jeszcze trzeba ilość opadów zimą, jaki był przedplon, jak zbożowy i przyorywana była słoma to nawet 250kg saletry czyli 81kg N może nie być wystarczające. A żeby mieć pewność ile kg N należy dać najlepiej zrobić badania na zawartość azotu mineralnego w glebie.
Zapraszam na swój profil

#7169 Share ppwolf38

ppwolf38

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 150 postów
  • Zainteresowania:Wędkarstwo

Napisany 25 listopad 2013 - 06:37

Pszenica Ozima i jara Witam co do opadów to u mnie (granica malopolskie/swietokrzyskie) leje i wieje,mam nadzieje ze nie zacznie się zima od mrozów,a co do zawartosci azotu mineralnego w glebie to badamy w OSCHR tam gdzie poziom ph i reszte tak??.
Kiedy najlepeij pobrac próbki do analizy,chyba dopiero na wiosne?.
"To czy człowiek jest inteligentny poznaje się po jego odpowiedziach. To czy jest mądry, po pytaniach. Naguib Mahfouz "

#7170 Share Cihu

Cihu

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1038 postów

Napisany 25 listopad 2013 - 07:27

Pszenica Ozima i jara

leje i wieje,mam nadzieje ze nie zacznie się zima od mrozów

A od czego ma się zima zacząć? Od 0,5 metrowego śniegu? Jeżeli tak to po 3-4 tygodniach nie będzie zboża pod śniegiem. Od jakiegoś czasu obserwuję jak wszyscy modlicie się o śnieg. Ja przypominam wam, że prawidłowa kolejność to najpierw mróz - ziemia zamarza i dopiero śnieg. Tak zboże może sobie czekać do wiosny. Odwrotna kolejność oznacza tylko i wyłącznie konieczność podczepiania na wiosnę agregatów do traktorów i przesiewanie wszystkiego. To tyle uzupełnienia tematu ode mnie.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#7171 Share MatiRol92

MatiRol92

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 502 postów

Napisany 25 listopad 2013 - 14:58

Pszenica Ozima i jara Panowie a co myślicie o Saletrze CAN która zawiera wapno ,dobra bedzie na 1 dawke na wiosne??

A od czego ma się zima zacząć? Od 0,5 metrowego śniegu? Jeżeli tak to po 3-4 tygodniach nie będzie zboża pod śniegiem. Od jakiegoś czasu obserwuję jak wszyscy modlicie się o śnieg. Ja przypominam wam, że prawidłowa kolejność to najpierw mróz - ziemia zamarza i dopiero śnieg. Tak zboże może sobie czekać do wiosny. Odwrotna kolejność oznacza tylko i wyłącznie konieczność podczepiania na wiosnę agregatów do traktorów i przesiewanie wszystkiego. To tyle uzupełnienia tematu ode mnie.

nie no bez przesady ,zaraz tam przesiewanie wszyskiego.
Może i kolejność w teori jest taka jak mówisz ,ale ile to już razy było że spadł mokry śniegi i nic strasznego sie nie działo.
Pogody nie przewidzisz

#7172 Share slawek2209

slawek2209

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2482 postów

Napisany 25 listopad 2013 - 16:20

Pszenica Ozima i jara

To zależy. To jest 68kg N. Na polach o zbyt dużej obsadzie zaleca się stosować od 40 kg N aby obsadę zredukować. Przy odpowiedniej obsadzie 60kg jest ilością odpowiednią. Ale dodać jeszcze trzeba ilość opadów zimą, jaki był przedplon, jak zbożowy i przyorywana była słoma to nawet 250kg saletry czyli 81kg N może nie być wystarczające. A żeby mieć pewność ile kg N należy dać najlepiej zrobić badania na zawartość azotu mineralnego w glebie.

Na badania co do zawartości azotu wiosną zazwyczaj nie ma czasu.Zbyt mała pierwsza dawka może wpłynąć też na ilość pięterek w kłosie.Przy optymalnej obsadzie wiosną duża dawka azotu i odpowiednia regulacjia wzrostu powinny przełożyć się na plon.

#7173 Share renovoltage

renovoltage

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 398 postów

Napisany 25 listopad 2013 - 16:49

Pszenica Ozima i jara Ja na wiosnę jadę 300 kg saletry z włocławka jak pogoda tylko pozwoli mocznik + pk dolistnie i pszenica idzie w oczach ( zboże sieje dośc oszczędnie i zboże nie wyglada jak trawnik nigdy ale za to oddaje w lipcu i sierpniu )

Edytowany przez renovoltage, 25 listopad 2013 - 16:49.

#7174 Share mlodyhef

mlodyhef

rolnik postępowy ;)

• Members
  • PipPipPip
  • 799 postów

Napisany 25 listopad 2013 - 18:20

Pszenica Ozima i jara To chyba tylko jeszcze u mnie na wsi panuje przekonanie, że im więcej kg posiejesz tym większy będzie plon...

#7175 Share malkolm

malkolm

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1674 postów

Napisany 25 listopad 2013 - 18:39

Pszenica Ozima i jara ja też znam takich co po ponad 300 kg sieją :)

#7176 Share milanreal1

milanreal1

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8983 postów

Napisany 25 listopad 2013 - 19:50

Pszenica Ozima i jara

Witam co do opadów to u mnie (granica malopolskie/swietokrzyskie) leje i wieje,mam nadzieje ze nie zacznie się zima od mrozów,a co do zawartosci azotu mineralnego w glebie to badamy w OSCHR tam gdzie poziom ph i reszte tak??.
Kiedy najlepeij pobrac próbki do analizy,chyba dopiero na wiosne?.

Tak, do stacji rolniczo-chemicznej, ale sam tego nie pobierzesz. Powinno się pobierać glebę z głębokości 90cm wczesną wiosną.

Na badania co do zawartości azotu wiosną zazwyczaj nie ma czasu.Zbyt mała pierwsza dawka może wpłynąć też na ilość pięterek w kłosie.Przy optymalnej obsadzie wiosną duża dawka azotu i odpowiednia regulacjia wzrostu powinny przełożyć się na plon.

Tak ja wiem że nie ma czasu, do tego w Polsce stacje zbytnio się nie spieszą i nieraz można czekać na wyniki 3 tyg a to już za późno na I dawkę. Na zachodzie badanie na zawartość azotu mineralnego jest standardem i wyniki ma się tego samego lub następnego dnia. W takich warunkach można odpowiednio zaplanować dawkę azotu.
Zapraszam na swój profil

#7177 Share Tomek90

Tomek90

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3201 postów

Napisany 25 listopad 2013 - 20:14

Pszenica Ozima i jara 100kgN/ha w pierwszej dawce to jak marna obsada musi być?

#7178 Share MatiRol92

MatiRol92

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 502 postów

Napisany 25 listopad 2013 - 20:23

Pszenica Ozima i jara ponad 300kg to samobójstwo :D

#7179 Share tomek73

tomek73

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 7793 postów

Napisany 25 listopad 2013 - 20:43

Pszenica Ozima i jara 250 kg to prawie norma, a 300 to samobójstwo. Nie przesadajcie.
Pewnie nic wiecej nie daje, a jeździć mu się nie chce po polu. Fakt jak tyle da się to jest tylko wyrzucanie kasy, nie ma sensu bo pszenica nie przerobi, a potem głoduję.
Ja sam kiedyś przypatkowo wysiałem 450 kg saletry, po czyszczeniu rozsiewacza nie ustawiłem go z powrotem, w pierwszej dawce na pszenicę i żadnego efektu nie było.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#7180 Share renovoltage

renovoltage

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 398 postów

Napisany 25 listopad 2013 - 21:47

Pszenica Ozima i jara 150 kg saletry to można po ziemniakach zastosować ale nie po przedplonie zbożowym. Pozatym uważacie że nagle azot zniknie z gleby od pierwszej do drugiej dawki , jak będzie go za dużo pozatym zanim druga dawka zadziała a pierwsza była niska to tylko patrzeć jak zamiast kłosów będą kłosiki na polu