Skocz do zawartości

Zdjęcie

Pszenica Ozima i jara

27573 odpowiedzi na ten temat

#7161 Share milanreal1

milanreal1

Nie zadzieraj z moderatorem :D

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 9195 postów
  • Zainteresowania:Sport, muzyka i oczywiście rolnictwo.

Napisany 24 listopad 2013 - 22:21

Pszenica Ozima i jara

200kg saletry na start to dużo? Moim zdaniem nie.Sam daje zawsze 250 kg a na drugą dawke 200 kg.

To zależy. To jest 68kg N. Na polach o zbyt dużej obsadzie zaleca się stosować od 40 kg N aby obsadę zredukować. Przy odpowiedniej obsadzie 60kg jest ilością odpowiednią. Ale dodać jeszcze trzeba ilość opadów zimą, jaki był przedplon, jak zbożowy i przyorywana była słoma to nawet 250kg saletry czyli 81kg N może nie być wystarczające. A żeby mieć pewność ile kg N należy dać najlepiej zrobić badania na zawartość azotu mineralnego w glebie.
Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Pszenica Ozima i jara Dzisiaj, 22:16
  •  

#7162 Share ppwolf38

ppwolf38

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 150 postów
  • Zainteresowania:Wędkarstwo

Napisany 25 listopad 2013 - 06:37

Pszenica Ozima i jara Witam co do opadów to u mnie (granica malopolskie/swietokrzyskie) leje i wieje,mam nadzieje ze nie zacznie się zima od mrozów,a co do zawartosci azotu mineralnego w glebie to badamy w OSCHR tam gdzie poziom ph i reszte tak??.
Kiedy najlepeij pobrac próbki do analizy,chyba dopiero na wiosne?.
"To czy człowiek jest inteligentny poznaje się po jego odpowiedziach. To czy jest mądry, po pytaniach. Naguib Mahfouz "

#7163 Share Cihu

Cihu

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1272 postów

Napisany 25 listopad 2013 - 07:27

Pszenica Ozima i jara

leje i wieje,mam nadzieje ze nie zacznie się zima od mrozów

A od czego ma się zima zacząć? Od 0,5 metrowego śniegu? Jeżeli tak to po 3-4 tygodniach nie będzie zboża pod śniegiem. Od jakiegoś czasu obserwuję jak wszyscy modlicie się o śnieg. Ja przypominam wam, że prawidłowa kolejność to najpierw mróz - ziemia zamarza i dopiero śnieg. Tak zboże może sobie czekać do wiosny. Odwrotna kolejność oznacza tylko i wyłącznie konieczność podczepiania na wiosnę agregatów do traktorów i przesiewanie wszystkiego. To tyle uzupełnienia tematu ode mnie.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#7164 Share MatiRol92

MatiRol92

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 577 postów
  • Zainteresowania:Tworzenie muzyki

Napisany 25 listopad 2013 - 14:58

Pszenica Ozima i jara Panowie a co myślicie o Saletrze CAN która zawiera wapno ,dobra bedzie na 1 dawke na wiosne??

A od czego ma się zima zacząć? Od 0,5 metrowego śniegu? Jeżeli tak to po 3-4 tygodniach nie będzie zboża pod śniegiem. Od jakiegoś czasu obserwuję jak wszyscy modlicie się o śnieg. Ja przypominam wam, że prawidłowa kolejność to najpierw mróz - ziemia zamarza i dopiero śnieg. Tak zboże może sobie czekać do wiosny. Odwrotna kolejność oznacza tylko i wyłącznie konieczność podczepiania na wiosnę agregatów do traktorów i przesiewanie wszystkiego. To tyle uzupełnienia tematu ode mnie.

nie no bez przesady ,zaraz tam przesiewanie wszyskiego.
Może i kolejność w teori jest taka jak mówisz ,ale ile to już razy było że spadł mokry śniegi i nic strasznego sie nie działo.
Pogody nie przewidzisz

#7165 Share slawek2209

slawek2209

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2650 postów

Napisany 25 listopad 2013 - 16:20

Pszenica Ozima i jara

To zależy. To jest 68kg N. Na polach o zbyt dużej obsadzie zaleca się stosować od 40 kg N aby obsadę zredukować. Przy odpowiedniej obsadzie 60kg jest ilością odpowiednią. Ale dodać jeszcze trzeba ilość opadów zimą, jaki był przedplon, jak zbożowy i przyorywana była słoma to nawet 250kg saletry czyli 81kg N może nie być wystarczające. A żeby mieć pewność ile kg N należy dać najlepiej zrobić badania na zawartość azotu mineralnego w glebie.

Na badania co do zawartości azotu wiosną zazwyczaj nie ma czasu.Zbyt mała pierwsza dawka może wpłynąć też na ilość pięterek w kłosie.Przy optymalnej obsadzie wiosną duża dawka azotu i odpowiednia regulacjia wzrostu powinny przełożyć się na plon.

#7166 Share renovoltage

renovoltage

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 486 postów

Napisany 25 listopad 2013 - 16:49

Pszenica Ozima i jara Ja na wiosnę jadę 300 kg saletry z włocławka jak pogoda tylko pozwoli mocznik + pk dolistnie i pszenica idzie w oczach ( zboże sieje dośc oszczędnie i zboże nie wyglada jak trawnik nigdy ale za to oddaje w lipcu i sierpniu )

Edytowany przez renovoltage, 25 listopad 2013 - 16:49.

#7167 Share mlodyhef

mlodyhef

rolnik postępowy ;)

• Members
  • PipPipPip
  • 955 postów

Napisany 25 listopad 2013 - 18:20

Pszenica Ozima i jara To chyba tylko jeszcze u mnie na wsi panuje przekonanie, że im więcej kg posiejesz tym większy będzie plon...

#7168 Share malkolm

malkolm

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1856 postów

Napisany 25 listopad 2013 - 18:39

Pszenica Ozima i jara ja też znam takich co po ponad 300 kg sieją :)

#7169 Share milanreal1

milanreal1

Nie zadzieraj z moderatorem :D

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 9195 postów
  • Zainteresowania:Sport, muzyka i oczywiście rolnictwo.

Napisany 25 listopad 2013 - 19:50

Pszenica Ozima i jara

Witam co do opadów to u mnie (granica malopolskie/swietokrzyskie) leje i wieje,mam nadzieje ze nie zacznie się zima od mrozów,a co do zawartosci azotu mineralnego w glebie to badamy w OSCHR tam gdzie poziom ph i reszte tak??.
Kiedy najlepeij pobrac próbki do analizy,chyba dopiero na wiosne?.

Tak, do stacji rolniczo-chemicznej, ale sam tego nie pobierzesz. Powinno się pobierać glebę z głębokości 90cm wczesną wiosną.

Na badania co do zawartości azotu wiosną zazwyczaj nie ma czasu.Zbyt mała pierwsza dawka może wpłynąć też na ilość pięterek w kłosie.Przy optymalnej obsadzie wiosną duża dawka azotu i odpowiednia regulacjia wzrostu powinny przełożyć się na plon.

Tak ja wiem że nie ma czasu, do tego w Polsce stacje zbytnio się nie spieszą i nieraz można czekać na wyniki 3 tyg a to już za późno na I dawkę. Na zachodzie badanie na zawartość azotu mineralnego jest standardem i wyniki ma się tego samego lub następnego dnia. W takich warunkach można odpowiednio zaplanować dawkę azotu.
Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

#7170 Share Tomek90

Tomek90

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4084 postów

Napisany 25 listopad 2013 - 20:14

Pszenica Ozima i jara 100kgN/ha w pierwszej dawce to jak marna obsada musi być?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#7171 Share MatiRol92

MatiRol92

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 577 postów
  • Zainteresowania:Tworzenie muzyki

Napisany 25 listopad 2013 - 20:23

Pszenica Ozima i jara ponad 300kg to samobójstwo :D

#7172 Share tomek73

tomek73

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 8300 postów

Napisany 25 listopad 2013 - 20:43

Pszenica Ozima i jara 250 kg to prawie norma, a 300 to samobójstwo. Nie przesadajcie.
Pewnie nic wiecej nie daje, a jeździć mu się nie chce po polu. Fakt jak tyle da się to jest tylko wyrzucanie kasy, nie ma sensu bo pszenica nie przerobi, a potem głoduję.
Ja sam kiedyś przypatkowo wysiałem 450 kg saletry, po czyszczeniu rozsiewacza nie ustawiłem go z powrotem, w pierwszej dawce na pszenicę i żadnego efektu nie było.

#7173 Share renovoltage

renovoltage

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 486 postów

Napisany 25 listopad 2013 - 21:47

Pszenica Ozima i jara 150 kg saletry to można po ziemniakach zastosować ale nie po przedplonie zbożowym. Pozatym uważacie że nagle azot zniknie z gleby od pierwszej do drugiej dawki , jak będzie go za dużo pozatym zanim druga dawka zadziała a pierwsza była niska to tylko patrzeć jak zamiast kłosów będą kłosiki na polu

#7174 Share Tomek90

Tomek90

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4084 postów

Napisany 25 listopad 2013 - 22:01

Pszenica Ozima i jara Ucieczka azotu to najmnieszy problem.
Nadmiernie rozkrzewisz pszenice, a potem zacznie odrzucać pędy bo nie dasz rady ich utrzymać.
Czy przedplon zbożowy, raps, buraki jeśli taka sama kondycja jak i obsada/m2 to niema znaczenia bo roślina przy starcie wiosną ciągnie azot z tego co rzucimy, dopiero potem jest dostępny ten z gleby.

#7175 Share Mateo33

Mateo33

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 42 postów

Napisany 26 listopad 2013 - 16:35

Pszenica Ozima i jara Ja zamierzam sypnąc 300 kg saletry w pierwszej dawce ,ponieważ SAATEN UNION zaleca dla mojej odmiany od 100 do 120 kg azotu w czystym składniku na h.

#7176 Share slawek2209

slawek2209

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2650 postów

Napisany 26 listopad 2013 - 16:37

Pszenica Ozima i jara jaka to odmiana?

#7177 Share knoro93

knoro93

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1713 postów

Napisany 26 listopad 2013 - 16:42

Pszenica Ozima i jara Po rzepaku ile sypiecie azotu w dwóch dawkach?

#7178 Share slawek2209

slawek2209

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2650 postów

Napisany 26 listopad 2013 - 16:47

Pszenica Ozima i jara 150 kg łącznie,czyli 250 kg saletry na start, póżniej 200 kg

#7179 Share Mateo33

Mateo33

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 42 postów

Napisany 26 listopad 2013 - 17:14

Pszenica Ozima i jara Skagen

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#7180 Share slawek2209

slawek2209

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2650 postów

Napisany 26 listopad 2013 - 17:23

Pszenica Ozima i jara Zalecana dawka azotu w fazie krzewienia dla odmiany skagen 40-80 kg, czyli tak jak dla innych odmian.