Skocz do zawartości

Zdjęcie

Pszenica Ozima i jara

29121 odpowiedzi na ten temat

#6981 Share seremiak

seremiak

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 157 postów

Napisany 09 listopad 2013 - 17:27

Pszenica Ozima i jara poosa21 jak ci sypał ten pamier??

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Pszenica Ozima i jara Dzisiaj, 05:08
  •  

#6982 Share gwozd

gwozd

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2277 postów
  • Zainteresowania:kynologia, botanika itp

Napisany 09 listopad 2013 - 18:49

Pszenica Ozima i jara

a Ciebie nie okradli jak oddawałeś rzepak i odbierali Tobie procent w Kruszwicy?
Poza tym dlaczego nasze krajowe odmiany z czasów PRLu czyli dobro wspólne zostało od tak sprywatyzowane i za grosze oddane?
Zauważyłeś może że Twórcy ustawy o AN Leszno są w Zarządach Spółek Hodowców Roślin? 2 dostało zgodę na bycie w tych zarządach mimo że są w sejmie i tworzą ustawy m.in tę. Temat nie jest o okradaniu czy nie okradaniu hodowcy, zresztą kupioną płytę CD odsłuch*jesz tylko raz?
Wieki siano materiał własny i było dobrze, teraz handlarze wmawiają cuda, cuda bo wielokrotnie przy dziwnych warunkach pogodowych stare odmiany z własnego zbioru plonowały lepiej niż wzięte z centrali. Ostatnimi laty przerobiłem kilka odmian pszenicy jarej i ozimej. Dlaczego więc przez tyle lat mam Mewę? Owszem wymieniana ale te super zaprawione itp materiały siewne nie zawsze się u nas sprawdzały ot co.

Zresztą popatrz po gospodarstwach hodowlanych i popatrz czym się różni materiał siewny z centrali od tego z Twego pola. Przypilnuj zmianowania, agrotechniki, ochrony i będziesz go siał jeszcze kilka lat. On tak szybko się nie wyradza. Zresztą nie widziałeś nigdy nalepek walających się luzem w punktach gdzie sprzedają materiał siewny (nalepki od zaprawy i te niebieskie przeszywane do worka przy pakowaniu z danymi odmiany).

jak oddawałem rzepak to mnie nie okradli bo nie uprawiam rzepaku.
moje dwa ostanie posty napisałem z drwiną... Jak to wymuszają na rolnikach, jeżeli pozwolicie że posiadając 7ha nazwę się rolnikiem, wymianę materiału siewnego. Jaka trwa nagonka na tych co sieją swoim że okradają biednych hodowców. Przecież to nieetyczne siać swoim. Jakie to ogromne koszty puścić przez wialnie...
Przepraszam za chaotyczną odpowiedź i prawdopodobnie mało spójną ale jestem po sporej dawce "swojego"

#6983 Share klauss

klauss

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 95 postów

Napisany 09 listopad 2013 - 19:15

Pszenica Ozima i jara Koledzy opryskałem dzisiaj pszenicę i pszenżyto Tolurexem 2l + Glean 10 gr, tak mi poradzili w punkcie sprzedaży, co o tym myślicie? O miotę się raczej nie martwię, powinno ją zniszczyć gorzej z przytulią, najwyżej poprawie dwuliścienne na wiosnę.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#6984 Share masa24

masa24

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1102 postów

Napisany 10 listopad 2013 - 00:47

Pszenica Ozima i jara jezeli nie interesuja mnie parametry jakosciowe pszenicy, ile zabiegow na grzyba powinienem zrobic? nie interesuja mnie parametry a plon
jeden mocny zabieg capallo wystarczy?

#6985 Share Kamilmkm

Kamilmkm

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 268 postów

Napisany 10 listopad 2013 - 08:17

Pszenica Ozima i jara Dodany obrazek

Czego to niedobór? Jak widać starsze liście usychają.Występuje to głównie placowo w kilku miejscach na polu, wielkości kilku-kilkunastu m2, tylko jeden obszar wielkości 3-4 arów.
To żółknięcie pojawiło się w ciągu ostatnich dni, jakieś 10 dni temu opryskałem gleanem 20g/ha i pszenica była ładnie zielona. Jednak ten oprysk chyba nie ma na to wpływu, bo tam gdzie lance nachodziły na siebie to akurat nie żółknie. Inne działki też opryskane tego samego dnia, a ten problem jest tylko na tej jednej.
Pszenica Tulsa po pszenicy, ziarno zaprawione scenikiem, nawożenie to polifoska 8 250kg/ha, zawartość składników w glebie: fosfor niski, potas średni, magnez b.wysoki, ph 5,0 ale po żniwach grubo wapnowane.

Więcej zdjęć:
http://www.kamilmkm....to/SNC00481.jpg
http://www.kamilmkm....to/SNC00479.jpg

Mi to podaje na niedobór magnezu, no ale w badaniach gleby wyszedł b.wysoko (nawet pow. skali).

Edytowany przez Kamilmkm, 10 listopad 2013 - 08:19.

#6986 Share losktos

losktos

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2545 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, muzyka

Napisany 10 listopad 2013 - 09:54

Pszenica Ozima i jara

jezeli nie interesuja mnie parametry jakosciowe pszenicy, ile zabiegow na grzyba powinienem zrobic? nie interesuja mnie parametry a plon
jeden mocny zabieg capallo wystarczy?

zrób chociaż dwa zabiegi. Kiedy chciałbyś dac to Capallo? Zapewne gdzieś na 1 kolanko. Ważna jest ochorna kłosa i liścia flagowego, % utraconego plonu w największym stopniu zależy od ochorny liścia flagowego. Więc jeżeli chcesz koniecznie dac jeden zabieg to daj coś na liśc flagowy, ochronisz w ten sposób liśc i troche kłos. Ale mimo wszystko namawiałbym Cię na 2 zabiegi
Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

#6987 Share miki999

miki999

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 6 postów

Napisany 10 listopad 2013 - 11:05

Pszenica Ozima i jara kamilmkm tez mam podobny problem z pszenica odmiana muselka i tez sie zastanawiam czego to moze byc nie dobor zolta sie robi ale nie wiadomo czego

#6988 Share KULAWA_KOZA

KULAWA_KOZA

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2446 postów
  • Zainteresowania:Wędkarstwo

Napisany 10 listopad 2013 - 11:42

Pszenica Ozima i jara To na pewno nie jest brak magnezu czy wapna.......

#6989 Share slawek2209

slawek2209

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2682 postów

Napisany 10 listopad 2013 - 11:53

Pszenica Ozima i jara

zrób chociaż dwa zabiegi. Kiedy chciałbyś dac to Capallo? Zapewne gdzieś na 1 kolanko. Ważna jest ochorna kłosa i liścia flagowego, % utraconego plonu w największym stopniu zależy od ochorny liścia flagowego. Więc jeżeli chcesz koniecznie dac jeden zabieg to daj coś na liśc flagowy, ochronisz w ten sposób liśc i troche kłos. Ale mimo wszystko namawiałbym Cię na 2 zabiegi

Jeśli zrobi zabieg na liść flagowy to już nie będzie co chronić.Zdecydowanie Capalo na pierwsze kolanko.Póżniej chociaż Tebu na kłos.

kamilmkm tez mam podobny problem z pszenica odmiana muselka i tez sie zastanawiam czego to moze byc nie dobor zolta sie robi ale nie wiadomo czego

Wygląda to na zgorzel podstawy zdzbła spowodowany wadliwym płodozmianem.Na wiosnę będą luki w łanie

#6990 Share Tomek90

Tomek90

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4338 postów

Napisany 10 listopad 2013 - 12:07

Pszenica Ozima i jara @Kamilmkm nie przywaliłeś jakiejś większej ilości słomy w tym miejscu podczas orki??

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#6991 Share skywalker89

skywalker89

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 919 postów

Napisany 10 listopad 2013 - 12:41

Pszenica Ozima i jara Kamilmkm - widzę, że te liście takie zółtawo-fioletowawe troszkę nawet? To tak na chłopski rozum, ja bym wysunął teorię, że może masz tutaj podobną sytuację jaka czasami występuje w rzepaku? Temperatura się obniżyła, zawartość fosforu w glebie jest niska a wiadomo, że to z nawozu od razu nie jest dostepne dla roślin chyba.. Może w tych miejscach masz jeszcze większe niedobory fosforu.. To taka moja teoria, nie wiem co inni na to ;) Pozdrawiam

#6992 Share BENNY82

BENNY82

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 891 postów

Napisany 10 listopad 2013 - 13:46

Pszenica Ozima i jara a może po prostu brak azotu . tak reaguje rzepak na brak azotu redukuje najstarsze liscie. przyorywałes słome?

#6993 Share metrax12

metrax12

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 256 postów

Napisany 10 listopad 2013 - 13:54

Pszenica Ozima i jara

Jeżeli odmiana nie jest zbytnio wrażliwa na mączniaka to lepiej zastosować Aviator, bez porównania lepiej chroni od septoriozy i ma dłuższe działanie. Stosowałem na T1 zarówno Capalo 1,5l i Aviator 0,8l i Capalo nie dało rady septoriozie.

#6994 Share poosa21

poosa21

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1043 postów

Napisany 10 listopad 2013 - 13:57

Pszenica Ozima i jara

poosa21 jak ci sypał ten pamier??

Pamier mi sypał w okolicach 9t a bamberka ponad 8t. A rok wcześniej pamier sypał 8,6t. Na stanowiskach po burakach. W tym roku też go siałem.

#6995 Share matursus

matursus

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 5 postów

Napisany 10 listopad 2013 - 17:41

Pszenica Ozima i jara Czy ,,lancet plus" wezmie wyczyńca polnego? proszę o szybką odpowiedz

#6996 Share thug

thug

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3240 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo sport

Napisany 10 listopad 2013 - 18:33

Pszenica Ozima i jara nie lancet nie wieżmie wyczyńca na wiosnę tylko puma lub na jesieni chlorotoluron

Thug

#6997 Share Kamilmkm

Kamilmkm

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 268 postów

Napisany 10 listopad 2013 - 20:13

Pszenica Ozima i jara

Wygląda to na zgorzel podstawy zdzbła spowodowany wadliwym płodozmianem.Na wiosnę będą luki w łanie

Zgorzel podstawy źdźbła atakuje chyba bardziej korzenie i źdźbło, nawet nie brałem go pod uwagę, ale jak tak piszesz to może jutro tam podjadę i oglądnę dokładniej parę roślinek pod tym względem.

Słomę akurat na tej działce zebrał sobie znajomy, na pozostałych działkach słoma ścięta i przyorana i pszenica nie żółknie.
Brak fosforu patrząc na badania gleby rzeczywiście pasuje, ale jak przeglądam różne materiały z niedoborami składników to objawia się on fioletowo-purpurowymi przebarwieniami głownie na źdźbłach.
Przedplonem była pszenica OZON, 6 ton/ha dała, nic jej nie dolegało do samych żniw.
Tak patrze i jeszcze niedobór miedzi ma podobne objawy, ale jest to ziemia ciężka a one zawierają dużo miedzi, przynajmniej tak w katalogu niedoborów pisze.

Zastanawia mnie jeszcze to, iż żółknięcie występuje jakby punktowo, nawet na tym zdjęciu widać, że żółkną te roślinki na środku zdjęcia, a inne w promieniu raptem 10-20 cm są dużo zdrowsze.

#6998 Share karolr2

karolr2

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1644 postów

Napisany 10 listopad 2013 - 20:27

Pszenica Ozima i jara

Dodany obrazek

Czego to niedobór? Jak widać starsze liście usychają.Występuje to głównie placowo w kilku miejscach na polu, wielkości kilku-kilkunastu m2, tylko jeden obszar wielkości 3-4 arów.
To żółknięcie pojawiło się w ciągu ostatnich dni, jakieś 10 dni temu opryskałem gleanem 20g/ha i pszenica była ładnie zielona. Jednak ten oprysk chyba nie ma na to wpływu, bo tam gdzie lance nachodziły na siebie to akurat nie żółknie. Inne działki też opryskane tego samego dnia, a ten problem jest tylko na tej jednej.
Pszenica Tulsa po pszenicy, ziarno zaprawione scenikiem, nawożenie to polifoska 8 250kg/ha, zawartość składników w glebie: fosfor niski, potas średni, magnez b.wysoki, ph 5,0 ale po żniwach grubo wapnowane.

Więcej zdjęć:
http://www.kamilmkm....to/SNC00481.jpg
http://www.kamilmkm....to/SNC00479.jpg

Mi to podaje na niedobór magnezu, no ale w badaniach gleby wyszedł b.wysoko (nawet pow. skali).

U mnie jest to samo. Też ph było niskie zimą ale na wiosnę wapnowane było no i w tym roku na to pole poszło około 100 ton obornika i 800kg polifoski 6 wszystko w dwóch zabiegach i wraz coś brakuje. Na pszenżycie jest to samo.

#6999 Share gwozd

gwozd

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2277 postów
  • Zainteresowania:kynologia, botanika itp

Napisany 10 listopad 2013 - 20:28

Pszenica Ozima i jara Cokolwiek to jest, myślę że nie zaszkodziłoby gdybyś pojechał porządną dawką np kristalonu żółtego. oczywiście trzeba brać pod uwagę prognozę pogody

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#7000 Share slawek2209

slawek2209

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2682 postów

Napisany 10 listopad 2013 - 21:15

Pszenica Ozima i jara Zdania nie zmienię .Jest to zgorzel podstawy

Poczytaj o tej chorobie.Atakuje już jesienią

Nie piszemy posta pod postem

Edytowany przez milanreal1, 10 listopad 2013 - 22:10.