Skocz do zawartości

AgroFoto.pl
Logo
Forum rolnicze
Zdjęcie

Pszenica Ozima i jara

12814 odpowiedzi na ten temat

#6941 Share milanreal1

milanreal1

Nie zadzieraj z moderatorem :D

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8400 postów
  • Zainteresowania:Sport, muzyka i oczywiście rolnictwo.

Napisany 04 listopad 2013 - 21:48

Pszenica Ozima i jara Bo pszenica potrafi zachować odpowiednia obsadę mimo zbyt gęstego łanu. Po prostu odrzuca słabsze rośliny. Ale to nie jest dobre, duża konkurencja o światło i składniki pokarmowe. Poza tym większe porażenie grzybami i łatwiej wylega. Dobrze że pszenica nie robi tak jak rzepak, przy zbyt dużej obsadzie jesienią do kolan by urosła.

mieszał ktoś legato plus z lenipurem flo? Jakie dawki?

Nie ma sensu, legato plus zawiera izoproturon substancja z tej samej grupy co lentipur, nie ma sensu mieszać.
  • 2
Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Pszenica Ozima i jara Dzisiaj, 18:37
  •  

#6942 Share massey11

massey11

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 49 postów

Napisany 04 listopad 2013 - 22:45

Pszenica Ozima i jara arielo moze to byc lokas garbatek
  • 0

#6943 Share akacja

akacja

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 383 postów

Napisany 04 listopad 2013 - 23:21

Pszenica Ozima i jara To ja się tyko zapytam tych co sieją w optymalnym terminie 220-260kg/ha ile byście zasiali pszenicy np teraz po buraczku,pomijając przewódki.
  • 0

#6944 Share seremiak

seremiak

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 143 postów

Napisany 05 listopad 2013 - 01:01

Pszenica Ozima i jara W zeszłym roku przez pomyłkę posiałem 230kg/ha zamiast 170kg, plon ziarna na tej działce tak na oko 1,5t/ha mniejszy,gleba 4kl, w tym roku posiałem 130-160kg/ha zależnie od działki i mysle że bedzie idealnie obsada 230-330szt/m2
  • 0

#6945 Share karolr2

karolr2

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1216 postów
  • Zainteresowania:Co tu zrobić by zarobić a się nie narobić...

Napisany 05 listopad 2013 - 08:01

Pszenica Ozima i jara Może głupie pytanie ale jak się liczy obsadę. Wyznacza się kwadrat 1metr na 1metr i liczy się każdy pęd.Moja zasiana jakieś 220kg i wygląda rzadko jest w fazie 3 liści siana 23.09.
  • 0

#6946 Share fumfel

fumfel

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 7 postów

Napisany 05 listopad 2013 - 08:12

Pszenica Ozima i jara Witam. Stosowal ktos moze mieszanke Lentipur flo + Galaper Strong w pszenicy i pszenzycie jesienia?? Jestem poczatkujaca osoba w tym temacie i taka mieszanke polecil mi sprzedawca, dodam ze oprysk ten ma byc zastosowany na 1ha pszenicy i 4ha pszenzyta w stosunku 5l Lentipuru + 2opakowania Galapera (2,5ha jedno opakowanie) a chwast to glownie miotla i przytulia. Z gory dzieki za pomoc
  • 0

#6947 Share akmaly

akmaly

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1153 postów

Napisany 05 listopad 2013 - 08:25

Pszenica Ozima i jara Do dyskusji o ilość wysiewu wkradł się chaos. Jeden nie wierzy, drugi nie sieje a trzeci o nic nie pyta a pisze. Panowie i Panie, jeśli pisze ktoś o wysiewie 300kg/ha to niech dopisze jakie to ziarno, czy to kwalifikowane czy może jeszcze po dziadku na tym samym polu. Różnica jest ogromna. Do tego każdy ma inne warunki glebowe i pogodowe pomimo iż większość z nas mieszka w jednym kraju. Nie można jednoznacznie stwierdzić że powyżej 220kg/ha to już przesada bo jak ktoś sieje na rędzinie pszenicę 5 rok po centrali to taka urośnie że zając przebiegając o nic nie zaczepi a nawet sarna:) Co innego kwalifikowany materiał siewny, z doświadczenia w zależności od odmiany to ok 180kg/ha wystarczy. Na płowych lekkich to może i 130kg/ha być odpowiednie - oczywiście w odpowiednim terminie siane. Tylko dochodzi jeszcze pogoda i sam siew: konnym siewnikiem gdzie większość ziarna nie przykryta, zwykły stopkowy czy może redlicowy a może pneumatyczny. Dlatego jak ktoś już coś pisze to niech doda te malutkie szczegóły i będzie można podyskutować dalej:)
  • 0

#6948 Share skywalker89

skywalker89

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 470 postów

Napisany 05 listopad 2013 - 13:29

Pszenica Ozima i jara zgadzam się z przedmówcą, gdyż mam w domu dziadka, starego gospodarza, który za każdym sianiem upomina mnie, żebym siał pszenicę zdecydowanie gęściej tzn 250-300kg na ha, (bo wg niego 'biznesmeny' mają takie łądne gęste pszenice bo gęsto sieją.. Tłumaczyłem mu, że oni sieją tymi zestawami uprawowo seiwnymi i pewnie kwalifikatem do 200kg ale tego się nie da przetłumaczyć.. ;) )jest to swój materiał, 3-5lat po centrali, siany nowszym poznaniakiem z redlicami stopkowymi bez sprzęgu z agregatem, ziemie mam dobre 2-3-4klasa, lekko glinkowate, w tym roku udało mi się posiać w idealne warunki, tzn orka, świeże wyrobienie agregatem i w dobrze doprawioną i co najważniejsze w wilgotną glebę.. I tak, posiałem 20 września pszenicę bamberkę (3 rok po centrali), wyszło mi ok 200kg/ha.. Ostatnio byłem, to szału nie ma - myślałem, że międzyrzędzi nie będzie widać tylko ścieżki przejazdowe, a pszenica dopiero zaczyna się dobrze krzewić.. Drugi kawałek siałem po burakach, dwie sprawdzone odmiany u mnie, jeden kawałek na równiejszym polu zasiałem ok 200kg a resztę 240-260kg/ha.. I chciałbym powiedzieć, że ta siana 200kg na tym samym polu wygląda praktycznie tak samo jak ta siana 240-260.. Ta druga moze wiadomo, że gęstsza, ale ogólnie wygląd podobny a zobaczymy jaki będzie plon ale chciałbym powiedzieć, że te psznice siane później ładniej wyglądają od sianej wcześniej bamberki..
  • 0

#6949 Share Egzo

Egzo

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 106 postów

Napisany 05 listopad 2013 - 14:07

Pszenica Ozima i jara Witam. Pierwszy rok chce spróbować zasiac na zime pszenice przewodkę po burakach i chciałem sie zapytac Ile trzeba wysiac kg/ha dodam ze mam cieżie gliniaste ziemie
  • 0

#6950 Share bolid20

bolid20

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 508 postów
  • Zainteresowania:motoryzacja, rajdy, technika rolnicza

Napisany 05 listopad 2013 - 14:56

Pszenica Ozima i jara siej ok 550 - 600szt/m2 pszenica w listopadzie się już nie będzie krzewić więc musisz zapewnić odpowiednią obsadę.
  • 0
-----

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#6951 Share slawek2209

slawek2209

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1853 postów

Napisany 05 listopad 2013 - 16:21

Pszenica Ozima i jara przewódka ma się właśnie nie po krzewić przed zimą.ma tylko wzejść.
  • 0

#6952 Share rami

rami

rami

• Members
  • PipPipPip
  • 737 postów
  • Zainteresowania:muzyka, taniec,majsterkowanie,spcery,ksiązka

Napisany 05 listopad 2013 - 19:25

Pszenica Ozima i jara to siej 320kg/ha powinno być
  • 0

#6953 Share milanreal1

milanreal1

Nie zadzieraj z moderatorem :D

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8400 postów
  • Zainteresowania:Sport, muzyka i oczywiście rolnictwo.

Napisany 05 listopad 2013 - 19:29

Pszenica Ozima i jara

To ja się tyko zapytam tych co sieją w optymalnym terminie 220-260kg/ha ile byście zasiali pszenicy np teraz po buraczku,pomijając przewódki.

Tak myślę że z 500kg to minimum :D Mogłeś jeszcze zapytać jakim sprzętem to sieją, jest różnica miedzy starym przerabianym konnym siewnikiem, czy zdezelowanym poznaniakiem do nowych siewników.
  • 0
Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

#6954 Share jack83

jack83

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 395 postów
  • Zainteresowania:agrochemia
    sport

Napisany 05 listopad 2013 - 20:33

Pszenica Ozima i jara chyba konnym,kazdy orze jak moze

poprawiałem jak aż tak raziło w oczy

Edytowany przez milanreal1, 05 listopad 2013 - 20:55.

• 0

#6955 Share jaco25

jaco25

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 436 postów
  • Zainteresowania:Sport,Rolnictwo,Muzyka

Napisany 05 listopad 2013 - 22:56

Pszenica Ozima i jara Czytając dyskusję na temat ilości wysiewu pozwoliłem wyciągnąć sobie kilka wniosków. Jeśli ktoś uważa, że wysiew na jego kawałku ma być np. 240kg to znaczy że ma ku temu przekonanie bo nikt ale to naprawdę nikt nie zna tej gleby lepiej od tego kto ją uprawia. Czytając wypowiedzi nie których użytkowników można stwierdzić że lepiej znają daną ziemie od właścicieli którzy ją uprawiają. Ludzie region regionowi nie równy, ziemia ziemi też nie równa tak samo jak długość okresu wegetacyjnego. Jak już wcześniej wspomniałem sieje pszenicę może własną ale zawsze dokładnie czyszczoną i zaprawianą zaprawami z górnej półki sieje 3 maks 4 lata po kwalifikacie. Na większości kawałków mam sprawdzone 200-220kg i to się sprawdza nie zależnie od tego czy sieje kwalifikat czy pszenice 3 rok po kwalifikacie. Ale mam również takie kawałki na szczęście nie ma ich dużo gdzie w optymalnym terminie 240kg to norma wyjściowa i nie ma możliwości posiać tam rzadziej po prostu taka glina że zdolność krzewienia jest utrudniona do maksimum. Mało tego sieje amazone d8 siewnik igła i pomimo tego że daję głębiej mam grabki to tak czy siak muszę zawlekać bo połowa ziarna na wierzchu, zresztą kto ma glinę to wie. Oczywiście są tacy którzy sieją ponad normę bo albo sieją kupę lat swoją pszenicę, albo sieją trochę na zapas z obawy by nie była zbyt rzadka albo co najbardziej prawdopodobne bo taką mają ziemie...
  • 0

Siema jestem Jacek pochodzę z woj. Podkarpackiego. Uprawiam 43ha ziemi z czego 95% zajmują grunty orne. Zajmuję się chowem trzody chlewnej, uprawiam także zboża,rzepak oraz strączkowe na nasiona.

#6956 Share ChiquitaB

ChiquitaB

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1427 postów

Napisany 06 listopad 2013 - 09:38

Pszenica Ozima i jara tu sie zgodzę z kolegą o tej glinie, ale jak się w pogodę odpowiednią trafi to przy mniejszym wysiewie wschodzi pięknie. Ja swoją pszenicę siałem 210kg/h gdzie na polu jest glina piach i rędzina i powiem że na piachu pszenica ma już 3-4 liście a na glinie dopiero 1 albo co niektóre nasiona które leżały praktycznie na wierzchu kiełkują a siana koniec września początek października. Wiadomo inaczej by to wyglądało jak by się miało odpowiedni sprzęt na takie gleby
  • 0

#6957 Share akmaly

akmaly

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1153 postów

Napisany 06 listopad 2013 - 11:07

Pszenica Ozima i jara Otóż to kolego ChiquitaB - odpowiednia uprawa to podstawa. Na rędziny i ciężkie gliniaste tylko aktywny agregat typu brona wirowa. Jak jest sprzyjający rok to biernym uprawi ale nigdy tak ładnie jak aktywnym. Dlatego jak się nie ma sprzętu to niestety ale trzeba troszkę więcej na tych ziemiach siać.
Co do kolegi wyżej co uważa że pszenica tak samo wschodzi 3 rok po centrali jak i ziarno kwalifikowane to się nie zgodzę. Zawsze zaprawy z górnej półki, zaprawione każde ziarenko bo to moja kasa wiec robię to dokładnie. Z centrali mogę siać na rędzinie 170 - 180 kg/ha i będzie ładna gęsta a już w kolejnych latach muszę zwiększać ilość wysiewu. Jakbym taką 3-latkę zasiał 180 to sąsiedzi mieli by niezły ubaw:)
  • 0

#6958 Share KULAWA_KOZA

KULAWA_KOZA

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1631 postów
  • Zainteresowania:Wędkarstwo

Napisany 06 listopad 2013 - 15:15

Pszenica Ozima i jara 50km ode mnie są już takie ziemie
http://e-fotek.pl/im...10057915542.jpg
http://e-fotek.pl/im...48933902082.jpg
http://e-fotek.pl/im...68226547428.jpg

http://e-fotek.pl/im...32801254533.jpg

i na takich ziemiach mozna siać 170-180kg pszenicy na ha.
Ale nie na glince i piachach.

Te ziemie to czarnoziemy I klasa ziem.Tam do dopiero się wszystko rodzi......
  • 0

KUPIĘ C-330 W ORYGINALE.

#6959 Share MatiRol92

MatiRol92

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 409 postów

Napisany 06 listopad 2013 - 15:52

Pszenica Ozima i jara tam to bez nawozów uzyskują 4-5 t pszenicy :D
  • 0

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#6960 Share bolid20

bolid20

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 508 postów
  • Zainteresowania:motoryzacja, rajdy, technika rolnicza

Napisany 06 listopad 2013 - 16:07

Pszenica Ozima i jara

Jak słyszę, że pszenica siana 4 rok rośnie tak samo jak kwalifikat to teraz rozumiem dlaczego polscy rolnicy tak żadko wymieniają materiał siewny i średnia plonów w polsce jest na tak niskim poziomie. Ja mam ciężkie gliny i jutro wstawię zdjęcie jak rośnie kwalifikat a obok siane swoje zboże. Ja już przekonałem się niestety na własnej skórze, że wymiana ziarna co roku na kwalifikat zwraca się w plonie z grubą nadwyżką

• 0
-----