Skocz do zawartości

Zdjęcie

Pszenica Ozima i jara

22589 odpowiedzi na ten temat

#6901 Share slawek2209

slawek2209

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2482 postów

Napisany 03 listopad 2013 - 09:13

Pszenica Ozima i jara 250 kg saletry na start zrobi swoje.Dokrzewiałem pszenice dwa lata temu po ostrej zimie i nie zauważyłem różnicy z tą niedokrzewianą.Jedynie była niższa ponieważ poszło więcej ccc.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Pszenica Ozima i jara Dzisiaj, 07:31
  •  

#6902 Share milanreal1

milanreal1

Nie zadzieraj z moderatorem :D

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8984 postów
  • Zainteresowania:Sport, muzyka i oczywiście rolnictwo.

Napisany 03 listopad 2013 - 12:07

Pszenica Ozima i jara

panowie pryskalem pszenice boxerem legato i gleanem i zauwazylem ze pszenica zrobila sie jasniejsza a tam gdzie sie nalozylo to lekko biala. Nic jej nie bedzie?

Na jaka głębokość siana była pszenica. Im płytszy siew to większa wrażliwość na herbicydy jesienne. Poza tym w jakiej fazie pryskałeś. Ta mieszaninę powinno się stosować dość szybko, już od fazy szpilkowania, im później tym przebarwień może być więcej. U mnie tez przyhamowało ale późno pryskałem, 2-3 liści już były.

Mógłbyś podrzucić namiary do tej publikacji? Chętnie się zapoznam

http://www.progress.plantprotection.pl/pliki/2009/49-2-23.pdf chyba ta.
Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

#6903 Share KULAWA_KOZA

KULAWA_KOZA

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2126 postów
  • Zainteresowania:Wędkarstwo

Napisany 03 listopad 2013 - 12:28

Pszenica Ozima i jara Panowie a oto fotki pszenicy , nawożenie to samo i stanowisko to samo.
Różnica tylko w normie wysiewu.240kg/ha
http://e-fotek.pl/im...84527498296.jpg
http://e-fotek.pl/im...46021161566.jpg

a tu 300kg/ha.

http://e-fotek.pl/im...20240170293.jpg
http://e-fotek.pl/im...64271109932.jpg

Pierwsze 2 zdjęcia to norma wysiewu 240kg/ha , pomyślcie co by było jak bym posiał 180kg/ha.
Nawożenie 250kg Polifoski "8"/ha stanowisko po pszenicy.
Dlatego tak jak pisałem wcześniej , ziemia ziemi nie równa.
80% forumowiczów tutaj to ludzie z bdb ziemiami , bo zwykły rolnik tak jak ja nie siedzi na takich forach , tylko zaawansowani w technologie uprawy co posiadają dobre ziemie.I oni moga siać te 180kg/ha , u mnie niestety to NIE PRZEJDZIE.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#6904 Share tomek73

tomek73

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 7800 postów

Napisany 03 listopad 2013 - 13:20

Pszenica Ozima i jara U ciebie te 240 to podobnie jak u mnie wyglada z 230 siałem. Ale to nie ma co porównywać, bo ja siałem i kolega siał w miedzę tego samego dnia koło mnie, a siał z 180 i jego ładniejsza, po prostu inna odmiana, a dosiewał inną bo mu brakło to już jakby z 130 siał tak wyglada.

#6905 Share KULAWA_KOZA

KULAWA_KOZA

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2126 postów

Napisany 03 listopad 2013 - 15:22

Pszenica Ozima i jara Sąsiad siał kolo mnie za miedzą w ten sam dzień Askalon a ma lepszą ziemie jak ja i TRAGEDIA !!!!!!!!! przeklął tą pszenice.

#6906 Share koczas

koczas

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 783 postów

Napisany 03 listopad 2013 - 16:51

Pszenica Ozima i jara Panowie, słyszał ktoś, że huzarem można teraz pryskać na chwasty również jesienią?? Sasiad się mądrował dziś, że będzie pryskał na jesieni i jestem ciekaw czy gada głupoty, czy producent to dopuszcza?(W necie nic nie można znaleźć)

Edytowany przez koczas, 03 listopad 2013 - 16:52.

#6907 Share bobytempelton

bobytempelton

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2120 postów

Napisany 03 listopad 2013 - 17:02

Pszenica Ozima i jara Wiecie może co jest powodem blado-żółknącej pszenicy ozimej po 2 letniej kończynie? U mnie i znajomego jest ten sam problem.
Ze względu na poziom niektórych użytkowników odpisuje na konkretne posty lub na pw.

#6908 Share jaco25

jaco25

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 736 postów
  • Zainteresowania:Sport,Rolnictwo,Muzyka

Napisany 03 listopad 2013 - 18:37

Pszenica Ozima i jara to co mówi KULAWA_KOZA to wszystko prawda. Ja osobiście mam rodzinkę na zachodzie od strony ojca woj. Dolnośląskie i dostaliśmy pszenice ozimą na próbę do siewu, tam wujaszek siał 120kg na ha kl. II i mi stanowczo odradzał gęściejszego siewu. Ale tam nie dość że ziemie lepsze to i długość okresu wegetacyjnego dłuższy. Ja posiałem wtedy 160kg/ha na stanowisku po bobiku w optymalnym terminie na klasie IIIb jeden z lepszych moich kawałków i powiem że te min. 40kg/ha jeszcze by się spokojnie zmieściło. Pszenica była ale do gęściejszych nie należała, drobna była plon coś 4,5t z ha. Rok później zwiększyłem normę wysiewu do 200kg/ha to i się optymalnie zagęszczona zrobiła i plon 6t/ha dała :)

Edytowany przez jaco25, 03 listopad 2013 - 18:41.

Sprzedam kombajn zbożowy EPPLE MOBIL 940 cena do negocjacji. POLECAM :)

#6909 Share Tomek90

Tomek90

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3233 postów

Napisany 03 listopad 2013 - 19:11

Pszenica Ozima i jara Nie zgodzę się że im gleba lepsza tym można rzadziej siać, według mnie jest właśnie odwrotnie bo "piachy" gorzej zaopatrują rośline w wodę czy składniki pokarmowe, więc wszystkiego będzie przypadać mniej na rośline, także jak miałeś pszenice nie za gęstą, w miare nawożoną to nie wiem jak ziarko może być liche.

#6910 Share arielo

arielo

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 75 postów

Napisany 03 listopad 2013 - 21:22

Pszenica Ozima i jara Panowie mam problem z pszenicą, a mianowicie jakiś szkodnik (owad) odgryza korzenie tuż przy węźle krzewienia, i tak się zastanawiam co to może być i ewentualnie jaki insektycyd zastosować. Jeśli macie jakieś pomysły to proszę o podpowiedź. A choroby grzybowe wykluczyłem, gdyż zaprawiana była Kinto Duo.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#6911 Share KULAWA_KOZA

KULAWA_KOZA

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2126 postów

Napisany 03 listopad 2013 - 22:18

Pszenica Ozima i jara

to co mówi KULAWA_KOZA to wszystko prawda. Ja osobiście mam rodzinkę na zachodzie od strony ojca woj. Dolnośląskie i dostaliśmy pszenice ozimą na próbę do siewu, tam wujaszek siał 120kg na ha kl. II i mi stanowczo odradzał gęściejszego siewu. Ale tam nie dość że ziemie lepsze to i długość okresu wegetacyjnego dłuższy. Ja posiałem wtedy 160kg/ha na stanowisku po bobiku w optymalnym terminie na klasie IIIb jeden z lepszych moich kawałków i powiem że te min. 40kg/ha jeszcze by się spokojnie zmieściło. Pszenica była ale do gęściejszych nie należała, drobna była plon coś 4,5t z ha. Rok później zwiększyłem normę wysiewu do 200kg/ha to i się optymalnie zagęszczona zrobiła i plon 6t/ha dała :)

ja mam IV klase więc pomyśl co by było jak bym posiał te 180kg.
Tutaj posiałem 240 kg i jest rzadka a co dopiero 180kg.Mam lekką glinkę więc minimalna norma wysiewu na dobrym stanowisku np. po ziemniakach itp to 220kg/ha-----nie ma innej opcji!! , po zbożu normę wysiewu musimy zwiększyć, bo stanowisko słabsze.Nie daj Boże jak ziemia jeszcze kwaśna......
Co tu duzo gadać Razor275 mieszka niedaleko mnie to niech się wypowie ile sieje na ha.... :)

#6912 Share akmaly

akmaly

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2131 postów

Napisany 03 listopad 2013 - 22:52

Pszenica Ozima i jara Ale to nie chodzi o klasę gleby tylko jej rodzaj. U mnie na rędzinach to zawsze więcej trzeba siać choc ziemia to II i max IIIa a na mieszankach z płówką co niby IIIb ale dużo lżejsza w uprawie to można dużo mniej siać.

#6913 Share jaco25

jaco25

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 736 postów

Napisany 03 listopad 2013 - 23:00

Pszenica Ozima i jara

Nie zgodzę się że im gleba lepsza tym można rzadziej siać, według mnie jest właśnie odwrotnie bo "piachy" gorzej zaopatrują rośline w wodę czy składniki pokarmowe, więc wszystkiego będzie przypadać mniej na rośline, także jak miałeś pszenice nie za gęstą, w miare nawożoną to nie wiem jak ziarko może być liche.

Po pierwsze napisałem że drobne nie liche, źle mnie zrozumiałeś, pszenica nie miała MTZ 46g tylko 41g i wyrównanie 85 rzadka była bo za mało było wysiane, do tego krótszy okres wegetacji i gorsza aklimatyzacja (trafiła z zachodu na wschód) spowodowała, że nie było to co miało być.
Po drugie lekka gleba nie musi równać się piachowi nigdzie w moich postach nie napisałem że mam piachy. Gleba brunatna właściwa też jest lekką glebą i takich mam 80% i na nich sieje rzadziej wystarczy 200kg ale 20% posiadam glinki to tam jak u KULAWEJ KOZY 240kg/ha nie zależnie od terminu po prostu gorsza siła krzewienia.

#6914 Share MatiRol92

MatiRol92

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 504 postów

Napisany 03 listopad 2013 - 23:59

Pszenica Ozima i jara czy to prawda że pszenica która dobrze przezimowała może jej zaszkodzić ccc na rozkrzewienie??

#6915 Share slawek2209

slawek2209

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2482 postów

Napisany 04 listopad 2013 - 07:30

Pszenica Ozima i jara

Panowie mam problem z pszenicą, a mianowicie jakiś szkodnik (owad) odgryza korzenie tuż przy węźle krzewienia, i tak się zastanawiam co to może być i ewentualnie jaki insektycyd zastosować. Jeśli macie jakieś pomysły to proszę o podpowiedź. A choroby grzybowe wykluczyłem, gdyż zaprawiana była Kinto Duo.

wygłąda to na żerowanie rolnicy.masz otwory w glebie po tej larwie?

czy to prawda że pszenica która dobrze przezimowała może jej zaszkodzić ccc na rozkrzewienie??

ccc może zaszkodzić jedynie jak go zastosujesz zbyt póżno lub podczas suszy

#6916 Share jaco25

jaco25

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 736 postów

Napisany 04 listopad 2013 - 09:11

Pszenica Ozima i jara

Ale to nie chodzi o klasę gleby tylko jej rodzaj. U mnie na rędzinach to zawsze więcej trzeba siać choc ziemia to II i max IIIa a na mieszankach z płówką co niby IIIb ale dużo lżejsza w uprawie to można dużo mniej siać.

akmaly dokładnie! u mnie gleby brunatne, płowe a górkami po części glinka w większości z różnym odczynem kwasowości więc trzeba znać kawałki i wiedzieć ile na nich siać ja mam sprawdzone 200-220kg/ha oczywiście dobrego materiału siewnego. Tam gdzie glina to jak już pisałem min. 240/ha. Nie mogę sobie pozwolić na sianie 120-160kg bo u mnie to nie wypali, gorsza gleba krótszy okres wegetacji bo jak tu porównywać brunatniaka do np. czarnej ziemi jaką ma moja rodzinka w okolicach Wrocławia, na takiej glebie te 120-140kg wysieje i jest git tak się rozkrzewi jak moja wysiana na glinie 240kg.

#6917 Share sajgon

sajgon

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 328 postów
  • Zainteresowania:prawo

Napisany 04 listopad 2013 - 09:53

Pszenica Ozima i jara mieszał ktoś legato plus z lenipurem flo? Jakie dawki?

#6918 Share losktos

losktos

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2425 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, muzyka

Napisany 04 listopad 2013 - 10:04

Pszenica Ozima i jara

czy to prawda że pszenica która dobrze przezimowała może jej zaszkodzić ccc na rozkrzewienie??

moze nie tyle zaszkodzić ile nie spełnić swojego zadania. Pszenica wytwarza pędy kłosonośne i pędy płonne - niekorzystne. Im więcej pędów plonnych tym gorzej, ale jak będzie zbyt duża liczba kłosonośnych to też źle bo roslina nie da rady wykarmić wszystkiego co będzie powodowało albo mniejszą liczbę ziarniaków w kłosach albo mniejszą mase, co się przełoży na mniejszy plon. Więc jeżeli masz dobrze rozkrzewioną pszenicę wiosną to nie warto dawać dawki CCC na dokrzewienie.
Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

#6919 Share arielo

arielo

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 75 postów

Napisany 04 listopad 2013 - 10:25

Pszenica Ozima i jara Slawek 2209 właśnie co najdziwniejsze nie ma żadnych otworów, początkowo też tak myślałem, że to może być rolnica, ale szukałem w glebie czy są jakieś larwy lecz niczego nie znalazłem. Szczerze mówiąc już nie mam pomysłu co to może być.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#6920 Share bolid20

bolid20

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 594 postów
  • Zainteresowania:motoryzacja, rajdy, technika rolnicza

Napisany 04 listopad 2013 - 16:48

Pszenica Ozima i jara Wg mnie co do gęstości siewu i krzewienia duże znaczenie ma siewnik jakim siejemy bo Całkiem inny rozkład ziarna w ziemi jest przy talerzowym siewniku a całkeim inny przy stopkowym, do tego dochodzi wyrównanie na jakiej głębokości ziarno się znajduje. Ktoś posieje konnym siewnikiem 300kg na ha i dziwi się, że ma słabe wschody a pewnie połowa ziarna lezy na glebie nie przykryta ziemią, gdzie u mnie ptaszyska w czasie siewu to oblegają pola całymi chmarami a reszta w czasie suszy wogóle nie skiełkuje.
-----