Skocz do zawartości

Zdjęcie

Pszenica Ozima i jara

24220 odpowiedzi na ten temat

#6901 Share jaco25

jaco25

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 782 postów
  • Zainteresowania:Sport,Rolnictwo,Muzyka

Napisany 03 listopad 2013 - 18:37

Pszenica Ozima i jara to co mówi KULAWA_KOZA to wszystko prawda. Ja osobiście mam rodzinkę na zachodzie od strony ojca woj. Dolnośląskie i dostaliśmy pszenice ozimą na próbę do siewu, tam wujaszek siał 120kg na ha kl. II i mi stanowczo odradzał gęściejszego siewu. Ale tam nie dość że ziemie lepsze to i długość okresu wegetacyjnego dłuższy. Ja posiałem wtedy 160kg/ha na stanowisku po bobiku w optymalnym terminie na klasie IIIb jeden z lepszych moich kawałków i powiem że te min. 40kg/ha jeszcze by się spokojnie zmieściło. Pszenica była ale do gęściejszych nie należała, drobna była plon coś 4,5t z ha. Rok później zwiększyłem normę wysiewu do 200kg/ha to i się optymalnie zagęszczona zrobiła i plon 6t/ha dała :)

Edytowany przez jaco25, 03 listopad 2013 - 18:41.

Sprzedam kombajn zbożowy EPPLE MOBIL 940 cena do negocjacji. POLECAM :)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Pszenica Ozima i jara Dzisiaj, 21:40
  •  

#6902 Share Tomek90

Tomek90

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3670 postów

Napisany 03 listopad 2013 - 19:11

Pszenica Ozima i jara Nie zgodzę się że im gleba lepsza tym można rzadziej siać, według mnie jest właśnie odwrotnie bo "piachy" gorzej zaopatrują rośline w wodę czy składniki pokarmowe, więc wszystkiego będzie przypadać mniej na rośline, także jak miałeś pszenice nie za gęstą, w miare nawożoną to nie wiem jak ziarko może być liche.

#6903 Share arielo

arielo

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 75 postów

Napisany 03 listopad 2013 - 21:22

Pszenica Ozima i jara Panowie mam problem z pszenicą, a mianowicie jakiś szkodnik (owad) odgryza korzenie tuż przy węźle krzewienia, i tak się zastanawiam co to może być i ewentualnie jaki insektycyd zastosować. Jeśli macie jakieś pomysły to proszę o podpowiedź. A choroby grzybowe wykluczyłem, gdyż zaprawiana była Kinto Duo.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#6904 Share KULAWA_KOZA

KULAWA_KOZA

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2257 postów
  • Zainteresowania:Wędkarstwo

Napisany 03 listopad 2013 - 22:18

Pszenica Ozima i jara

to co mówi KULAWA_KOZA to wszystko prawda. Ja osobiście mam rodzinkę na zachodzie od strony ojca woj. Dolnośląskie i dostaliśmy pszenice ozimą na próbę do siewu, tam wujaszek siał 120kg na ha kl. II i mi stanowczo odradzał gęściejszego siewu. Ale tam nie dość że ziemie lepsze to i długość okresu wegetacyjnego dłuższy. Ja posiałem wtedy 160kg/ha na stanowisku po bobiku w optymalnym terminie na klasie IIIb jeden z lepszych moich kawałków i powiem że te min. 40kg/ha jeszcze by się spokojnie zmieściło. Pszenica była ale do gęściejszych nie należała, drobna była plon coś 4,5t z ha. Rok później zwiększyłem normę wysiewu do 200kg/ha to i się optymalnie zagęszczona zrobiła i plon 6t/ha dała :)

ja mam IV klase więc pomyśl co by było jak bym posiał te 180kg.
Tutaj posiałem 240 kg i jest rzadka a co dopiero 180kg.Mam lekką glinkę więc minimalna norma wysiewu na dobrym stanowisku np. po ziemniakach itp to 220kg/ha-----nie ma innej opcji!! , po zbożu normę wysiewu musimy zwiększyć, bo stanowisko słabsze.Nie daj Boże jak ziemia jeszcze kwaśna......
Co tu duzo gadać Razor275 mieszka niedaleko mnie to niech się wypowie ile sieje na ha.... :)

#6905 Share akmaly

akmaly

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2316 postów

Napisany 03 listopad 2013 - 22:52

Pszenica Ozima i jara Ale to nie chodzi o klasę gleby tylko jej rodzaj. U mnie na rędzinach to zawsze więcej trzeba siać choc ziemia to II i max IIIa a na mieszankach z płówką co niby IIIb ale dużo lżejsza w uprawie to można dużo mniej siać.

#6906 Share jaco25

jaco25

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 782 postów

Napisany 03 listopad 2013 - 23:00

Pszenica Ozima i jara

Nie zgodzę się że im gleba lepsza tym można rzadziej siać, według mnie jest właśnie odwrotnie bo "piachy" gorzej zaopatrują rośline w wodę czy składniki pokarmowe, więc wszystkiego będzie przypadać mniej na rośline, także jak miałeś pszenice nie za gęstą, w miare nawożoną to nie wiem jak ziarko może być liche.

Po pierwsze napisałem że drobne nie liche, źle mnie zrozumiałeś, pszenica nie miała MTZ 46g tylko 41g i wyrównanie 85 rzadka była bo za mało było wysiane, do tego krótszy okres wegetacji i gorsza aklimatyzacja (trafiła z zachodu na wschód) spowodowała, że nie było to co miało być.
Po drugie lekka gleba nie musi równać się piachowi nigdzie w moich postach nie napisałem że mam piachy. Gleba brunatna właściwa też jest lekką glebą i takich mam 80% i na nich sieje rzadziej wystarczy 200kg ale 20% posiadam glinki to tam jak u KULAWEJ KOZY 240kg/ha nie zależnie od terminu po prostu gorsza siła krzewienia.

#6907 Share MatiRol92

MatiRol92

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 555 postów
  • Zainteresowania:Tworzenie muzyki

Napisany 03 listopad 2013 - 23:59

Pszenica Ozima i jara czy to prawda że pszenica która dobrze przezimowała może jej zaszkodzić ccc na rozkrzewienie??

#6908 Share slawek2209

slawek2209

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2538 postów

Napisany 04 listopad 2013 - 07:30

Pszenica Ozima i jara

Panowie mam problem z pszenicą, a mianowicie jakiś szkodnik (owad) odgryza korzenie tuż przy węźle krzewienia, i tak się zastanawiam co to może być i ewentualnie jaki insektycyd zastosować. Jeśli macie jakieś pomysły to proszę o podpowiedź. A choroby grzybowe wykluczyłem, gdyż zaprawiana była Kinto Duo.

wygłąda to na żerowanie rolnicy.masz otwory w glebie po tej larwie?

czy to prawda że pszenica która dobrze przezimowała może jej zaszkodzić ccc na rozkrzewienie??

ccc może zaszkodzić jedynie jak go zastosujesz zbyt póżno lub podczas suszy

#6909 Share jaco25

jaco25

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 782 postów

Napisany 04 listopad 2013 - 09:11

Pszenica Ozima i jara

Ale to nie chodzi o klasę gleby tylko jej rodzaj. U mnie na rędzinach to zawsze więcej trzeba siać choc ziemia to II i max IIIa a na mieszankach z płówką co niby IIIb ale dużo lżejsza w uprawie to można dużo mniej siać.

akmaly dokładnie! u mnie gleby brunatne, płowe a górkami po części glinka w większości z różnym odczynem kwasowości więc trzeba znać kawałki i wiedzieć ile na nich siać ja mam sprawdzone 200-220kg/ha oczywiście dobrego materiału siewnego. Tam gdzie glina to jak już pisałem min. 240/ha. Nie mogę sobie pozwolić na sianie 120-160kg bo u mnie to nie wypali, gorsza gleba krótszy okres wegetacji bo jak tu porównywać brunatniaka do np. czarnej ziemi jaką ma moja rodzinka w okolicach Wrocławia, na takiej glebie te 120-140kg wysieje i jest git tak się rozkrzewi jak moja wysiana na glinie 240kg.

#6910 Share sajgon

sajgon

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 329 postów
  • Zainteresowania:prawo

Napisany 04 listopad 2013 - 09:53

Pszenica Ozima i jara mieszał ktoś legato plus z lenipurem flo? Jakie dawki?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#6911 Share losktos

losktos

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2526 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, muzyka

Napisany 04 listopad 2013 - 10:04

Pszenica Ozima i jara

czy to prawda że pszenica która dobrze przezimowała może jej zaszkodzić ccc na rozkrzewienie??

moze nie tyle zaszkodzić ile nie spełnić swojego zadania. Pszenica wytwarza pędy kłosonośne i pędy płonne - niekorzystne. Im więcej pędów plonnych tym gorzej, ale jak będzie zbyt duża liczba kłosonośnych to też źle bo roslina nie da rady wykarmić wszystkiego co będzie powodowało albo mniejszą liczbę ziarniaków w kłosach albo mniejszą mase, co się przełoży na mniejszy plon. Więc jeżeli masz dobrze rozkrzewioną pszenicę wiosną to nie warto dawać dawki CCC na dokrzewienie.
Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

#6912 Share arielo

arielo

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 75 postów

Napisany 04 listopad 2013 - 10:25

Pszenica Ozima i jara Slawek 2209 właśnie co najdziwniejsze nie ma żadnych otworów, początkowo też tak myślałem, że to może być rolnica, ale szukałem w glebie czy są jakieś larwy lecz niczego nie znalazłem. Szczerze mówiąc już nie mam pomysłu co to może być.

#6913 Share bolid20

bolid20

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 613 postów
  • Zainteresowania:motoryzacja, rajdy, technika rolnicza

Napisany 04 listopad 2013 - 16:48

Pszenica Ozima i jara Wg mnie co do gęstości siewu i krzewienia duże znaczenie ma siewnik jakim siejemy bo Całkiem inny rozkład ziarna w ziemi jest przy talerzowym siewniku a całkeim inny przy stopkowym, do tego dochodzi wyrównanie na jakiej głębokości ziarno się znajduje. Ktoś posieje konnym siewnikiem 300kg na ha i dziwi się, że ma słabe wschody a pewnie połowa ziarna lezy na glebie nie przykryta ziemią, gdzie u mnie ptaszyska w czasie siewu to oblegają pola całymi chmarami a reszta w czasie suszy wogóle nie skiełkuje.
-----

#6914 Share Kamilmkm

Kamilmkm

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 261 postów

Napisany 04 listopad 2013 - 19:21

Pszenica Ozima i jara KULAWA_KOZA z jakich rejonów małopolski jesteś? Ja 30km na północ od Tarnowa, przypuszczam że nie tak daleko od Ciebie.
Ziemie u mnie ciężkie (gliniasta, ilasta, 3-4 klasa) i też sieje pszenicę w granicach 240-260kg/ha w optymalnym terminie. Materiał siewny co prawda własny ale zawsze wyczyszczony i ładnie zaprawiony dobrymi zaprawami. Przy opóźnionym terminie te 300kg/ha a nieraz i więcej to nie jest nic dużo na takich ziemiach, szczególnie po zbożach czy kukurydzy.

#6915 Share Pawel21990

Pawel21990

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 38 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo i robienie filmików:
    www.youtube.com/user/Pawel21990

Napisany 04 listopad 2013 - 20:06

Pszenica Ozima i jara u mnie spółdzielnia 110 kg/ha pszenicy gleba 3 klasa, na glinach 150 kg. Ja Linusa 135kg, Leiffera 170 a Ozona ok 160kg/ ha i pszenice ładne gęste. Ziemia od gliny po czarnoziem i lżejszą

#6916 Share maly00

maly00

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 414 postów

Napisany 04 listopad 2013 - 20:41

Pszenica Ozima i jara 300 kg na ha chlopaki no bez przesady naprawde szkoda zboza ile to jest roslin na m2? jeszcze siane w optymalnym terminie
ja po tym roku zauwazylem ze posialem za gesto a bylo siane 220 kg na ha sialem po qq pare dni temu w ilosci 210 kg na ha ziemia ciezka mokra zimna i wydaje mi sie ze bedzie ok bo w tamtym roku bylo tak zasiane po qq a plon byl naprawde bardzo zadawalajacy no i duza zdrowotnosc lanu

znacie takie powiedzenie nie wszystko zloto co sie swieci? tak samo i z pszenica nie musi teraz wygladac jak laka zielona i gesta jak u siasiada co wysial moze ze 300 lub wiecej kg na ha to nie o to chodzi przeciez teraz wazna jest obsada na m2 i jak przetrwa zime mamy jesien a nie wiosne!!! a na wiosne zeby kazda roslina miala odpowiedna ilosc wody swiatla i pokarmu a nie nasra.... jedna na drugiej male klosy i po 4tery ziarenka w klosie a do tego porazenie chorobami

#6917 Share gwozd

gwozd

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1916 postów
  • Zainteresowania:kynologia, botanika itp

Napisany 04 listopad 2013 - 21:12

Pszenica Ozima i jara Ojciec siał 300kg a czasem więcej i było dobrze nie za gęsto nie za rzadko. W tym roku posiałem 230kg bo było sucho bo już trzeci rok po centrali i wygląda na to że jest za gęsta, tak samo ta po łubinie jak i ta po jęczmieniu. A pole przecież to samo...

#6918 Share milanreal1

milanreal1

Nie zadzieraj z moderatorem :D

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 9085 postów
  • Zainteresowania:Sport, muzyka i oczywiście rolnictwo.

Napisany 04 listopad 2013 - 21:48

Pszenica Ozima i jara Bo pszenica potrafi zachować odpowiednia obsadę mimo zbyt gęstego łanu. Po prostu odrzuca słabsze rośliny. Ale to nie jest dobre, duża konkurencja o światło i składniki pokarmowe. Poza tym większe porażenie grzybami i łatwiej wylega. Dobrze że pszenica nie robi tak jak rzepak, przy zbyt dużej obsadzie jesienią do kolan by urosła.

mieszał ktoś legato plus z lenipurem flo? Jakie dawki?

Nie ma sensu, legato plus zawiera izoproturon substancja z tej samej grupy co lentipur, nie ma sensu mieszać.
Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

#6919 Share massey11

massey11

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 50 postów

Napisany 04 listopad 2013 - 22:45

Pszenica Ozima i jara arielo moze to byc lokas garbatek

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#6920 Share akacja

akacja

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 404 postów

Napisany 04 listopad 2013 - 23:21

Pszenica Ozima i jara To ja się tyko zapytam tych co sieją w optymalnym terminie 220-260kg/ha ile byście zasiali pszenicy np teraz po buraczku,pomijając przewódki.