Polecane posty

gucik131    28

a tak naprawdę kiedy powinno dawać się drugą dawkę???? u mnie koniec krzewienia jest , pierwsza dawka ok 55kg N/ha drógą chcę taką samą i 3 ok 30 N

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MarcinC360    33

U mnie tez już końcówka krzewienia jest, za tydzień spodziewam się 1 kolanka. Na herbicyd za zimno, może z tydzień jeszcze się wstrzymam. Też się zastanawiam co z azotem, pierwsza dawka była 3 marca, poniedziałek-środa mają być deszcze to jakby w sobote sypnął to mysle, że byłoby optymalnie, bo potem może być susza po 1 kolanku.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
grzesrol    3

sypanie nawozu teraz jak jest zimno i sucho nic nie da trzeba poczekac jak i z opryskiem na chwasty

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

a tak naprawdę kiedy powinno dawać się drugą dawkę???? u mnie koniec krzewienia jest , pierwsza dawka ok 55kg N/ha drógą chcę taką samą i 3 ok 30 N

jak koniec krzewienia to już powinieneś dostarczyć formę szybko przyswajalną, moja rada daj więcej niż te 55kg, nie zapomnij o skracaniu, trzecia dawka zależności od pogody

pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jankes123    6

a lancet plus to mozna jzu stosowac na zboza bo temperatura dobowa musi byc 5 stopni to a jak w nocy sa przymrozki to nie mozna juz ? i 2 pytanie jak opryska sie herbicydem to kiedy mozna dac moddus i fungicyd po jakim czasie ile czasu musi byc przerwy od zastosowania herbicydu lancet plus by mozna bylo zastosowac fungicyd duet star a i moddus kiedy ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gucik131    28

no to jaką dać drugą dawkę ??? skracał będę 1l cc na pierwsze kolanko, mam niskie odmiany i myślę że wystarczy przy ok 120 - 140N

Edytowano przez gucik131

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
HORTUS    32

Nie wiem jakie masz ziemie, ale ja przy 120-140 kg/N na hektar to bym spał spokojnie bez żadnego skracania

Skracać warto przy dawkach powyżej 150 N/ha. Drugą dawkę się daje kiedy jest 1 kolanko. Myślę że jeszcze tej fazy pszenica nie osiągnęła.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

no to jaką dać drugą dawkę ??? skracał będę 1l cc na pierwsze kolanko, mam niskie odmiany i myślę że wystarczy przy ok 120 - 140N

kolego za dużo czynników wpływa na podjęcie ilości 2 dawki azotu, bez lustracji plantacji nie jestem wstanie tego określić, jak celujesz w 7 ton to musisz niezależnie od klasy bonitacyjnej zwiększyć N. Jak prowadzisz uprawy ekstensywne to 120 będzie ok

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Nie wiem jakie masz ziemie, ale ja przy 120-140 kg/N na hektar to bym spał spokojnie bez żadnego skracania

Skracać warto przy dawkach powyżej 150 N/ha. Drugą dawkę się daje kiedy jest 1 kolanko. Myślę że jeszcze tej fazy pszenica nie osiągnęła.

 

kolego to zależy od odmiany, terminu zasiewu nasion, pierwszej dawki azotu. Mam odmiany na których stosowałem 2 dawkę w postaci saletry (29 marzec) i już je wczoraj skróciłem a mam też taką odmianę która się jeszcze krzewi. Mieszkam w północnej części Mazowsza.

pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gucik131    28

celuje w 6-6.5 tony zobaczymy co wyjdzie. wiem że powinno się dać po pierwszym kolanku, ale teraz mówią deszcze, więc może by się fajnie N rozłożył, tym bardziej, że wydaje mi się iż pszeniczką trochę azotu brakuje. Jutro skończę zabiegi herbicydowe, to w sobotę azot rozsieję. :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

a srednio pszenica gdy ma 1 kolanko jaka ma wysokosc ? ok 15 cm ? a pszenzyto jak ma ?

kolego to zależy od genotypu danej odmiany, dlatego określenie fazy 1 kolanka nie jest proste.

 

celuje w 6-6.5 tony zobaczymy co wyjdzie. wiem że powinno się dać po pierwszym kolanku, ale teraz mówią deszcze, więc może by się fajnie N rozłożył, tym bardziej, że wydaje mi się iż pszeniczką trochę azotu brakuje. Jutro skończę zabiegi herbicydowe, to w sobotę azot rozsieję. :)

Kolego jak masz trochę czasu i chęci zrób nawożenie w sobotę i 1 jeden przejazd w następny piątek, zobaczysz jaka będzie wieka różnica

pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dawcio2218    42

Panowie co polecicie mi na zbyt gęste żyto dostało ok 100 kg N . Myślałem nad modusem jednak nie zależy mi na słomie więc myślę nad medaxem dobry wybór? Poleciał bym zwykłym ccc jednak w moim rejonie panują zazwyczaj susze i boję sie trochę że za bardzo skróci mi też i korzeń.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mcfarmeros    5

zacznijmy od tego w jakiej fazie masz zboża że chcesz już dawać 2 dawke?

losktos@ drugą dawkę chcę dać bo mam końcówkę krzewienia

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

a lancet plus to mozna jzu stosowac na zboza bo temperatura dobowa musi byc 5 stopni to a jak w nocy sa przymrozki to nie mozna juz ? i 2 pytanie jak opryska sie herbicydem to kiedy mozna dac moddus i fungicyd po jakim czasie ile czasu musi byc przerwy od zastosowania herbicydu lancet plus by mozna bylo zastosowac fungicyd duet star a i moddus kiedy ?

Polecam zastosować około tygodniową przerwę między zabiegami, chociaż jak Ci się spieszy to po około 3 dniach nie powinno zaszkodzić. Fungicyd z moddusem możesz połączyć.

Panowie co polecicie mi na zbyt gęste żyto dostało ok 100 kg N . Myślałem nad modusem jednak nie zależy mi na słomie więc myślę nad medaxem dobry wybór? Poleciał bym zwykłym ccc jednak w moim rejonie panują zazwyczaj susze i boję sie trochę że za bardzo skróci mi też i korzeń.

Jak moddusa dasz pełną dawkę to skróci nie gorzej od samego CCC, tylko że koszt wysoki. A medax powinien mieć działanie podobne do moddusa. Najsilniej skracający jest CCC. Możesz np zmieszać CCC z moddusem i wtedy działanie CCC nie jest aż tak agresywne.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MarcinC360    33

Kolego jak masz trochę czasu i chęci zrób nawożenie w sobotę i 1 jeden przejazd w następny piątek, zobaczysz jaka będzie wieka różnica

pozdrawiam

 

Co masz na mysli? Większą korzyść z zastosowania dawki na koniec krzewienia czy raczej odwrotnie- zbyt wczesny to termin? Wydaje mi się, że np podanie dawki na koniec krzewienia a nie np 1 kolanko 1cm nad ziemią nie zrobi wielkiej różnicy.

 

Co do stosowanie herbicydów, to jak odnosicie się do minimalnej temp. w nocy? Jesli np po oprysku przez kilka nocy będzie tylko 1-2*C a wymagane jest 5*? Niby ma być cieplej w nocy ale i poniżej 5 ma też być. troche się boje jechać, żeby kasy nie wtopić jak oprysk nie zadziała... a czas już najwyższy bo potem strach żeby kolanko nie odjechało.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
matyziak    6

Jeżeli już to najlepsze działanie jest gdy temperatura średniodobowa jest powyżej 5 stopni, a nie minimalna.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
BASF    19

Temat jest o pszenicy, ale może ktoś mi odpowie kiedy i jak skracać pszenżyto? Chcę użyć preparatu Medax. W etykiecie jest podana faza liścia flagowego, ale czy to nie za późno? Odmiana to Fredro - odmiana wysoka, gleba IIIA do IVB, pod korzeń 250 kg polifoski 6, 100kg siarczanu magnezu pogłównie, 170l rsm 32 (~70kgN). Ile mogę dać rsm na drugą dawkę?

 

Mniej intensywne odmiany mogą wymagać skracania tylko raz. W zależności od odmiany, poziomu nawożenia (nie zbyt wysoki do 100-110kg) azotowego oraz przedplonu może wystarczyć jeden zabieg wtedy rekomendujemy Medax Top w fazie liścia flagowego BBCH 37-39 w dawce 0,8 - 1,0l/ha. Dla odmian wysokich z wyższym potencjałem plonowania a co za tym idzie wyższym nawożeniem azotowym (powyżej 110kg) raczej należy zastanowić się nad dwoma zabiegami skracającymi. W takiej sytuacji rekomendacja mogłaby wyglądać następująco: Pierwszy zabieg regulatorem BCCH 30/31 0,6l Medax Top+1l CCC 750SL, drugi BBCH 37-39 0,3 - 0,5 l/ha Medax Top zwłaszcza jeśli np. odmiana posiada więcej genów żytnich.


BASF Polska Crop Protection

Aleje Jerozolimskie 154
02-326 Warszawa
tel. +48 22 570 99 90
www.agro.basf.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Agrest    25581

Serdecznie dziękuję za wyczerpującą odpowiedź. Fredro jest właśnie odmianą wysoką z przewagą genów żyta. W zeszły roku nie skracałem i pięknie poległa (choć burz też była nieziemska) - tyle dobrego że przed zbiorami, co już nie wpłynęło znacząco na plon.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Michalmeer    483

Jutro musze juz opryskać pszenice na grzyba bo sie pojawia troche .. na dolnych lisciach przy brzegu jest juz sporo .. moje pytanie ktoś juz wykonywał ten zabieg ?


Ziemia to skarb , który trzeba pielęgnować i chronić .!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Co masz na mysli? Większą korzyść z zastosowania dawki na koniec krzewienia czy raczej odwrotnie- zbyt wczesny to termin? Wydaje mi się, że np podanie dawki na koniec krzewienia a nie np 1 kolanko 1cm nad ziemią nie zrobi wielkiej różnicy.

 

Co do stosowanie herbicydów, to jak odnosicie się do minimalnej temp. w nocy? Jesli np po oprysku przez kilka nocy będzie tylko 1-2*C a wymagane jest 5*? Niby ma być cieplej w nocy ale i poniżej 5 ma też być. troche się boje jechać, żeby kasy nie wtopić jak oprysk nie zadziała... a czas już najwyższy bo potem strach żeby kolanko nie odjechało.

nie bój się eksperymentować i robić doświadczeń, jak stosujesz 3x N na wiosnę to według mnie koniec krzewienia jest najlepszym terminem na 2 azot, ale to jest moje zdanie i nie musisz się nim sugerować

pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MarcinC360    33

Azot daję 2x po 68kg. Właśnie korci mnie spróbować czy będzie jakaś różnica jak dam troche wcześniej. Na pszenicy jak na razie nie widać niedoborów ale na jęczmieniu ozimym i owszem -tym się też troche kieruje.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Matix78    0

Witam. Mam do was pytanie. Pryskałem wczoraj pszenicę ozimą środkiem Chisel 75 WG i dzisiaj w nocy był przymrozek. Czy ten środek jest wrażliwy na przymrozki czy dobrze zadziała i przymrozek mu nie przeszkadza?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Piotrek1975    1396

Dziś kupiłem Huzar Aktive i do tego jakąś odżywkę za 12 zł L chyba nazwa insol.

Co sądzicie o tym oprysku ktoś stosuję go w ozimej pszenicy?

Edytowano przez Piotrek1975

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez danielhaker
      Jakie będą ceny pszenicy w sezonie 2019? W jakich cenach jest zboże ozime w różnych regionach Polski? Z tego co pisaliście w poprzednim temacie o notowaniach pszenicy ceny rosną. Jak myście do kiedy będzie ten wzrost? Kiedy najlepiej sprzedać? Czy ubiegłoroczna susza tak mocno wpływa na ceny zbóż? Jakie są opinie rolników? Zapraszamy do dyskusji!
      Kontynuacja tematu: 
       
    • Przez DamianChuchro
      Czego to może być objawa. Zboże zaczyna żółknąć na końcach liści ? Za duża dawka oprysku dolistnego? Czy susza?

    • Gość
      Przez Gość
      Witaj, dziś planuje zrobić zabieg T1 w pszenicy bez skracania. Planuje dać Mirage 450EC do tego siarczan magnezu, plonvit z zboża, Tytan i PLONVIT OPTY i powiedz mi czy nie za dużo odżywek ost padało z niedzieli na poniedziałek i czy dodać do tego jeszcze Duett Star 334 SE BASF ?
    • Przez Romek3249
      Witam, z uwagi na panującą suszę nie było możliwe wykonanie u mnie skracania w fazie BBCH 30-31 w pszenicy i pszenżycie, teraz przez weekend spadło 8mm, rośliny odżyły i powraca temat skracania, obecnie rośliny są w fazie 3 kolanka więc zaczął się wielki okres w którym nie powinno się stosować regulatorów wzrostu, pozostaje więc skracanie w fazie liścia flagowego, tylko jakimi środkami najlepiej to zrobić ? Myślałem o samym cerone w dawce 0,6-0,8, mieszance moddusa 0,2 i cerone 0,4, oraz o medaxie (max czy top ? nigdy nie stosowałem medaxu, jeżeli już to jakie dawki ?) Dodam że odmiany to Arkadia i Rotondo, w obu przypadkach nawożenie 160kg N. Ktoś z większym doświadczeniem coś poradzi ?
    • Przez sports2011
      Witam , mam pytanie pszenica od kolanka w górę idzie w bok zamiast wptost oraz kłosy są poskręcane . Nigdy nie miałem takiego przypadku i nie wiem czy to objaw choroby czy oprysk jakiś zaszkodził ?



×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj