Skocz do zawartości

AgroFoto.pl
Logo
Forum rolnicze
Zdjęcie

Pszenica Ozima i jara

11487 odpowiedzi na ten temat

#6541 Mareg

Mareg

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 50 postów
  • Zainteresowania:motoryzacja

Napisany 30 wrzesień 2013 - 17:01

Pszenica Ozima i jara własciwie to powiedzcie czy oplaca sie siac w pazdzierniku / listopadzie czy lepiej poczekac do wiosny , chodzi mi tez o to czy ma to duzy wplyw na plon bo wiadomo ze istnieje ryzyko ze jesli bedzie ciezka zima to moze nie przetrwac do wiosny ?
  • 0

Reklama AgroFoto Ads

• Reklama
Pszenica Ozima i jara Dzisiaj, 23:11
  •  

#6542 Jacekrol

Jacekrol

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 77 postów

Napisany 30 wrzesień 2013 - 18:04

Pszenica Ozima i jara

własciwie to powiedzcie czy oplaca sie siac w pazdzierniku / listopadzie czy lepiej poczekac do wiosny , chodzi mi tez o to czy ma to duzy wplyw na plon bo wiadomo ze istnieje ryzyko ze jesli bedzie ciezka zima to moze nie przetrwac do wiosny ?

nakukowcy twierdza ze lepiej w pazdzierniku/listopadzie zasiac forme ozimą niz przewódke, plon wychodzi na podobnym poziomie za to jakosc o wiele lepsza uzyskuje forma ozima od przewodki. No i tu mniej zawodzi zimotrwałość.

guote

Edytowany przez Jacekrol, 30 wrzesień 2013 - 18:08.

• 0

#6543 milanreal1

milanreal1

Nie zadzieraj z moderatorem :D

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8234 postów
  • Zainteresowania:Sport, muzyka i oczywiście rolnictwo.

Napisany 30 wrzesień 2013 - 18:11

Pszenica Ozima i jara

tribenuron dziala podobnie jak diflufenikan, glownie nalistnie, a w fazie 1-2 lisci przenicy chaber w wiekszosci wyciaga juz liscie wlasciwe, wiec jak najbardziej nalistny jest na miejscu. milanreal1 masz jakies doswiadczenie/wiadomosci odnośnie metsulfuronu, czy bedzie on faktycznie zwalczal chabra i czy bedzie go mozna zastosowac w jeczmieniu oz.( wiem ze to nie ten dzial, ale glownie w tym temacie ciagnie sie dyskusja herbicydow jesiennych

Doświadczenie nie, ale jakieś wiadomości się czytało. Na chwasty dwuliscienne jest dobry, rumianowate, samosiewy rzepaku czy chaber powinien dobrze brać. Można go stosować w jęczmieniu i ozimym i jarym. Ale nalistnie, musisz poczekać do wschodów chabra.

a co sądzicie o chlorotoluronie (np. Tolurex, Lentipur) w dawce 2l do tego diflufenikan ( np. diflanil, legato) 0,10 - 0,15l i jakis metsulfuron ok 10g, chabra zalatwi na pewno, ale czy z miotłą sobie poradzi? bo z tej mieszaniny tylko chlorotoluron bierze miotłe, a u mnie był z tym dosc duży problem. Zastanaiwam sie również nad zmiejszeniem chlorotoluronu a zastapienie metsulfuronu bokserem. tzn. 2l boxer + 1,5 chlorotoluron + 0,1 diflanil Czy ktos z was stwosował którąś z tych mięszanek? Jak widomo 2. wyjdzie NIECO droższa ;/

Ja ogólnie z doświadczenia nie mam zbyt dobrego zdania o chlorotoluronie... Ale ta mieszaninę co piszesz powinna być ok. Diflufenikan dobrze zwalcza miotłę, ale do pełni skutecznosci warto coś dodać aby w pełni zwalczał miotłę. W tej drugiej mieszaninie z cholotoluronem mógłbyś zejść do 1l. Metsulfuron do prosulforakbu nie ma co porównywać, pierwszy zwalcza chwasty dwuliścienne, a drugi jest super na miotłę.

@Milanreal1i wszyscy Czym polecacie pociągnąć chwasty w pszenicy w fazie 1-2 liści za parę dni aby było jak najlepiej?? Wcześniej rosła na tym polu kukurydza i pole po ścięciu kuku było naprawdę czyste i tak myślałem, że jak opryskam w tym roku na jesieni to będzie duża szansa załatwić wszystkie chwasty na jesieni więc trzeba sporządzić dobrą miksturę...........?Jest szansa aby na wiosnę już nie walczyć z chwastami?

Oczywiście że jest szansa na czyste pole wiosną. Powiedz z jakimi chwastami moze byc najwiekszy problem. Dobrze śpisza się mieszaniny jakie były juz wcześniej podawane. W razie jakis pytań pisz.
  • 0
Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

#6544 Szarlej

Szarlej

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 278 postów

Napisany 30 wrzesień 2013 - 18:59

Pszenica Ozima i jara Panowie, a na stanowisku po ziemniakach, wystarczy przejechać talerzówką, czy powinno się zaorać?
  • 0

#6545 slawek2209

slawek2209

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1742 postów

Napisany 30 wrzesień 2013 - 19:24

Pszenica Ozima i jara wskazana orka
  • 0

#6546 jaro8540

jaro8540

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 109 postów

Napisany 30 wrzesień 2013 - 19:59

Pszenica Ozima i jara Wystarczy talerzówka a nawet od razu agregat, przetestowałem. Jedynie łęciny mogą utrudniać siew.
  • 0
Piwo to moje paliwo

#6547 maly00

maly00

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 326 postów

Napisany 30 wrzesień 2013 - 20:50

Pszenica Ozima i jara ja mam zamiar siac normalna pszenice pod koniec pazdziernika lub na poczatku listopada i nie widze w tym problemu plon w tym roku byl prawie taki sam jak z tej pszenicy zasianej we wrzesniu moim zadaniem pozna pszenica siana po kukurydzy gorzej wyglada ale za to ma lepszy wigor na wiosne i sypie bardzo podobnie oczywiscie jak sie o nia zadba odpowiednio....
  • 0

#6548 Jacekrol

Jacekrol

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 77 postów

Napisany 01 październik 2013 - 10:26

Pszenica Ozima i jara

ja mam zamiar siac normalna pszenice pod koniec pazdziernika lub na poczatku listopada i nie widze w tym problemu plon w tym roku byl prawie taki sam jak z tej pszenicy zasianej we wrzesniu moim zadaniem pozna pszenica siana po kukurydzy gorzej wyglada ale za to ma lepszy wigor na wiosne i sypie bardzo podobnie oczywiscie jak sie o nia zadba odpowiednio....

ten rok był nietypowy, faktyczne b. dobrze plonowały poźno siane pszenice, pszenzyta. Ale nie wierzmy w to ze w przyszlym roku pozno siane przenice beda sypac na poziomie terminowo sianych, bo to zgubne. Wielolecia pozkazują ze termin siewu jest najbardziej plonotwórczym czynnikiem beznakładowym(Budzynski).
  • 0

#6549 marcin2057

marcin2057

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 789 postów

Napisany 01 październik 2013 - 18:41

Pszenica Ozima i jara ja zasiałem Bogatkę 23 IX i od tego czasu jest zimno i dziś byłem na polu to dopiero kiełki puszcza a więc wschody się opóźniają
  • 0

#6550 maly00

maly00

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 326 postów

Napisany 01 październik 2013 - 18:54

Pszenica Ozima i jara ja sie boje pomyslec co bedzie z mojej siana 21- 23 wrzesien i tez nic nie ma jeszcze az dziw ale jest zimno a i sialem dosc rzadko wyszlo troche ponad 140 kg na ha( a mialo byc 15 kg wiecej ) niby bardzo dobrze sie krzewi odmiana zeppelin na wiec nieciekawie moze pozniej zrobi sie chociaz cieplej to cos nadgoni.....
  • 0

Reklama AgroFoto Ads

• Reklama
  •  

#6551 drozd82

drozd82

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 41 postów

Napisany 01 październik 2013 - 18:55

Pszenica Ozima i jara mam dylemat co zrobic pod siew pszenicy ,ziemia wczoraj zaorana,siew planuje pod koniec tygodnia,nie wiem co zrobic pierwszo powałowac przed siewem,czy odrazu siac agregatem biernym,moge jeszcze doprawic kultywatorem z wałkami doradzcie cos?
  • 0

#6552 ChiquitaB

ChiquitaB

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1387 postów

Napisany 01 październik 2013 - 19:16

Pszenica Ozima i jara kolego jeszcze byś musiał powiedzieć co masz za ziemię bo jeden powie że można od razu agregatem wjechać i siać i będzie miał rację a drugi że trzeba wjechać ciężkim agregatem typu kompaktor i też będzie miał racje
  • 0

#6553 jankes123

jankes123

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 510 postów

Napisany 01 październik 2013 - 19:20

Pszenica Ozima i jara a czy jak jest suchy rok to warto skracac pszenice i ile powinno sie dawac polifoski na ha jesli zawartosc gleby w fosfor i potas jest srednia ?
  • 0

#6554 Mathieu92

Mathieu92

Zaawansowany

• V.I.P.
  • 354 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo,motoryzacja,komunikacja miejska,komputery ;)

Napisany 01 październik 2013 - 19:21

Pszenica Ozima i jara 26go września siałem pszenicę ozimą. Dziś spacerowałem po polu i widzę dużo ziarna nieskrytego. Czy nie zaszkodzi jeżeli teraz dopiero pobronuje w celu skrycia ziaren ?
  • 0

#6555 Cihu

Cihu

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 975 postów
  • Zainteresowania:Wędkarstwo

Napisany 01 październik 2013 - 20:03

Pszenica Ozima i jara zostaw, za późno na uprawki. Na pewno ziarno ma już puszczone korzonki
  • 0

#6556 Mathieu92

Mathieu92

Zaawansowany

• V.I.P.
  • 354 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo,motoryzacja,komunikacja miejska,komputery ;)

Napisany 01 październik 2013 - 20:41

Pszenica Ozima i jara Po siewie były już bodaj dwa albo trzy deszcze więc mam nadzieje że też nieco wbiło te ziarno - a to nie kukurydza gdzie ziarno na wierzchu nie skiełkuje...
  • 0

#6557 akmaly

akmaly

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1011 postów

Napisany 01 październik 2013 - 21:35

Pszenica Ozima i jara

ja mam zamiar siac normalna pszenice pod koniec pazdziernika lub na poczatku listopada i nie widze w tym problemu plon w tym roku byl prawie taki sam jak z tej pszenicy zasianej we wrzesniu moim zadaniem pozna pszenica siana po kukurydzy gorzej wyglada ale za to ma lepszy wigor na wiosne i sypie bardzo podobnie oczywiscie jak sie o nia zadba odpowiednio....

U mnie pszenica Bogatka siana pod koniec października po burakach, miała bardzo ładny kłos ale dużo pośladu, mimo że w moich okolicach bardzo słabo w tym roku sypały to wyszła jak pozostałe czyli słabo. Wg. mnie ziarno jeszcze się nie wykształciło a trafiło na duże upały i dlatego dużo chudego ale to tylko moja teoria. Co prawda po zimie wyglądało to dość słabo, natomiast podczas kłoszenia prześcignęła pozostałe, wyglądała naprawdę ładnie ale w kłosie tylko 5 - 6 ładnych grubych ziarn na spodzie kłosa i im wyżej tym bardziej chude, nie krótsze tylko chude ( takie ususzone ). Ogólnie to wyglądała jakby jeszcze niedojrzała (nierozłożone plewy, zwarty kłos) pomimo że koszona w połowie sierpnia, ziarno suche.
  • 0

#6558 masa24

masa24

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 366 postów

Napisany 02 październik 2013 - 22:03

Pszenica Ozima i jara do kiedy mozna pryskac srodkiem komplet 560? jestem z mazur, dopiero dzis posialem pszenice, sa lekkie przymrozki, nie wiem czy takie pryskanie nie zaszkodzi
czekac az wzejdzie czy dac teraz po siewie?
  • 0

#6559 slawek2209

slawek2209

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1742 postów

Napisany 03 październik 2013 - 05:09

Pszenica Ozima i jara komplet zastosuj w fazie 2 liścia pszenicy.można dodać 8g glenu jeśli masz ewentualne samosiewy rzepaku
  • 0

Reklama AgroFoto Ads

• Reklama
  •  

#6560 Polus0

Polus0

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 201 postów

Napisany 03 październik 2013 - 11:53

Pszenica Ozima i jara Koledzy a stanowisko po owsie (niestety nie było żadnych uprawek-moja wina) czy da radę jeszcze obsiać kwalifikatem?? Wystarczy talerzówka, czy lepiej płytko podorać?? Pole dobre 3-5 klasy (75% 3 klasy), drenowane, nie zachwaszczone (owies był super). Pole świeżo kupione.
I jaki kwalifikat najlepiej siać?? Okolice stoczka łukowskiego.
Myślę nad kwalifikatem Ostroga (może wysianie materiały kwalifikowanego choć trochę zmniejszy moje zaniedbanie odnośnie przygotowania stanowiska i terminu siewu).

Edytowany przez Polus0, 03 październik 2013 - 12:10.

• 0