Skocz do zawartości

Zdjęcie

Pszenica Ozima i jara

22584 odpowiedzi na ten temat

#6201 Share Tomek90

Tomek90

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3212 postów

Napisany 28 sierpień 2013 - 20:29

Pszenica Ozima i jara 7ha w tym roku zasiejemy tej odmiany , zobaczymy co pokaże. Na pokazach było ok, na poziomie Arkadi. Z tego co wiem trzeba pilnować chorób liścia tzn septoriozy i DTR.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Pszenica Ozima i jara Dzisiaj, 23:31
  •  

#6202 Share dralo5

dralo5

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 371 postów

Napisany 28 sierpień 2013 - 20:40

Pszenica Ozima i jara Panowie chcę jakoś zredukować koszty nawozów i zainwestować w wapnowanie. Pszenica jakiego najbardziej składnika potrzebuje na jesieni?

#6203 Share milanreal1

milanreal1

Nie zadzieraj z moderatorem :D

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8983 postów
  • Zainteresowania:Sport, muzyka i oczywiście rolnictwo.

Napisany 28 sierpień 2013 - 23:56

Pszenica Ozima i jara

Koledzy mam pytanie odnośnie stosowania P K pod korzeń jesienią pod pszenice. Planujemy dać 200 kg polifoski 8 i od kilku lat siejemy ją pod plug , z tego co się uczyłem fosfor i potas im głębiej zastosowany tym lepiej, ale u nas praktycznie nikt tak nie robi, każdy sieje po orce, co o tym myślicie, bo ja jestem skłonny dalej siać pod pług.

Nawozy potasowo-fosforowe siejemy w celu uzupełniania składników które zostaną wyciągnięte z gleby przez roślinę. Bo rośliny zdecydowanie lepiej pobierają składniki które w glebie są niż te z nawozów. Więc jeżeli masz zasobność średnią to niezależnie czy dasz pod pług czy przed agregatem to nie zrobi żadnej różnicy. Pod pszenicę lepszy skład ma polifoska 6.
Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#6204 Share gwozd

gwozd

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1789 postów
  • Zainteresowania:kynologia, botanika itp

Napisany 29 sierpień 2013 - 07:02

Pszenica Ozima i jara A przy zasobności niskiej jest różnica nawóz pod pług a pod agregat???

#6205 Share Kondziu1832

Kondziu1832

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 440 postów

Napisany 29 sierpień 2013 - 18:13

Pszenica Ozima i jara Ile polecilibyście dać Polifoski 6 pod pszenice ozimą? Gleba mniej więcej średniej zasobności.

#6206 Share ChiquitaB

ChiquitaB

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1892 postów

Napisany 29 sierpień 2013 - 19:43

Pszenica Ozima i jara ja chyba sypnę 300kg, a po rzepaku to w ogóle nie sypią bo dosyć azotu jest w glebie

#6207 Share PROXIMAMICHAL

PROXIMAMICHAL

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 368 postów
  • Zainteresowania:KPK Komurun Team

Napisany 29 sierpień 2013 - 20:01

Pszenica Ozima i jara chyba zaryzykuje i kupie bamberkę -koledzy dobry wybór?? ziemia klasy 2-3b

#6208 Share stasinek47

stasinek47

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 30 postów

Napisany 29 sierpień 2013 - 20:21

Pszenica Ozima i jara Polecam Muszelkę w tym roku ok 8 ton dała B) 130 kg azotu tylko i anty nie trzeba dawać B)

#6209 Share gwozd

gwozd

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1789 postów

Napisany 29 sierpień 2013 - 20:27

Pszenica Ozima i jara

ja chyba sypnę 300kg, a po rzepaku to w ogóle nie sypią bo dosyć azotu jest w glebie

polifoska 6 ma 6%azotu 20%fosforu 30%potasu więc głównym celem polifoski nie jest dostarczanie azotu. Azotu to jest po strączkowych.

Moje poprzednie pytanie było związane z tym że zawsze dawałem PK przed agregatem> Fajnie się jeździ po świeżo zaoranym polu... a w tym roku nie robiłem podorywek bo glifosat poszedł. I tak myślę żeby nawozy przedsiewne dać przed orką bo jakoś nie tęsknię za atrakcyjną jazdą po zaoranym
Po łubinie mam zamiar posiać superfosfat wzbogacony i sól potasową ewentualnie polifoskę 6 a na kawałku po jęczmieniu :unsure: i słoma pocięta fosforan amonu i sól potasową albo polifoska6 i mocznik. Dokładnie co wysieję i dawki będzie zależało od cen nawozów.
Ogólnie to pod wszystkie rośliny daję trochę PK, nawet pod łubin

#6210 Share zbyszkoWlkp

zbyszkoWlkp

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 110 postów

Napisany 29 sierpień 2013 - 21:28

Pszenica Ozima i jara Witam Wszystkich,jak sie fachowo mowi na MOZ w pszenicy?chodzi mi o takie czarne ziarno w klosie...Pozdrawiam.

Edytowany przez zbyszkoWlkp, 29 sierpień 2013 - 21:28.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#6211 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 29 sierpień 2013 - 21:33

Pszenica Ozima i jara Chodzi Ci o śniedź cuchnącą, czy o sporysz ?

#6212 Share klauss

klauss

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 89 postów

Napisany 30 sierpień 2013 - 05:18

Pszenica Ozima i jara

polifoska 6 ma 6%azotu 20%fosforu 30%potasu więc głównym celem polifoski nie jest dostarczanie azotu. Azotu to jest po strączkowych.

Moje poprzednie pytanie było związane z tym że zawsze dawałem PK przed agregatem> Fajnie się jeździ po świeżo zaoranym polu... a w tym roku nie robiłem podorywek bo glifosat poszedł. I tak myślę żeby nawozy przedsiewne dać przed orką bo jakoś nie tęsknię za atrakcyjną jazdą po zaoranym
Po łubinie mam zamiar posiać superfosfat wzbogacony i sól potasową ewentualnie polifoskę 6 a na kawałku po jęczmieniu :unsure: i słoma pocięta fosforan amonu i sól potasową albo polifoska6 i mocznik. Dokładnie co wysieję i dawki będzie zależało od cen nawozów.
Ogólnie to pod wszystkie rośliny daję trochę PK, nawet pod łubin

Ja pod pług polifoske daje od paru lat i jest ok. tylko że u nas nikt praktycznie tak nie robi, ale ja nie zamierzam tego zmieniać

#6213 Share MatiRol92

MatiRol92

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 502 postów

Napisany 30 sierpień 2013 - 09:57

Pszenica Ozima i jara

To zależy od zakładanego plonu, zasobności gleby i też od odczyny gleby. Na kwaśnym ile fosforu byś nie dał to nie będzie on wykorzystany...

Hmmm... gleba jest różna 3a-3b klasa pH było słabe mierzone około 10lat temu ,ale była dana duża ilość wapna ok 6ton na ha. Jednak wapno nie było kupne tylko takie z kamieniołomu które długo sie rozkłada ok 6-10 lat. Mysle że pH bedzie teraz w okolicy 4-5 ,to dobrze czy nie??

#6214 Share stasinek47

stasinek47

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 30 postów

Napisany 30 sierpień 2013 - 10:56

Pszenica Ozima i jara Przy TAKIM PH DAJ SOBIE SPOKÓJ Z PSZENICĄ

#6215 Share jankes123

jankes123

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 510 postów

Napisany 30 sierpień 2013 - 15:00

Pszenica Ozima i jara a czy pszenica jesli po kukurydzy na ziarno bedzie siana to pod korzen jakby nie dał nic a na wiosne azotu dac sporo i skrocic to czy pszenica bedzie miala dobrze czy za mało i czy prawda ze jesli pod korzen ni idzie pk to pszenica bardziej narazona jest na wyleganie ? czy wystarczy samo skrocenie ? i jak uzyskac plon pszenicy 9 ton na ziemich 3 4 kalsach bo u nas w terenach osiagaja?

#6216 Share gwozd

gwozd

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1789 postów

Napisany 30 sierpień 2013 - 19:50

Pszenica Ozima i jara Czy przy niskiej zawartości magnezu warto dać kizeryt przedsiewnie? Magnez nie zostanie przez zimę wypłukany na glebie średniej? W tym roku dałem wiosną i dosyć długo leżał na powierzchni nierozpuszczony ale później po pszenicy było widać że tego potrzebowała

#6217 Share ZETTI77

ZETTI77

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 261 postów
  • Zainteresowania:wszystko po trochu

Napisany 30 sierpień 2013 - 20:23

Pszenica Ozima i jara a u mnie prawie wszyscy dają pod pług nawozy a ja zawsze po orce i zamierzam robić tak nadal

#6218 Share Tomek90

Tomek90

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3212 postów

Napisany 30 sierpień 2013 - 20:42

Pszenica Ozima i jara

a czy pszenica jesli po kukurydzy na ziarno bedzie siana to pod korzen jakby nie dał nic a na wiosne azotu dac sporo i skrocic to czy pszenica bedzie miala dobrze czy za mało i czy prawda ze jesli pod korzen ni idzie pk to pszenica bardziej narazona jest na wyleganie ? czy wystarczy samo skrocenie ? i jak uzyskac plon pszenicy 9 ton na ziemich 3 4 kalsach bo u nas w terenach osiagaja?

A co za stanowisko po kukurydzy tak samo liche jak inne zboże tylko że mniejsza presja na choroby podsuszkowe. Do tego za***iście wyciąga składniki z gleby.

#6219 Share karolr2

karolr2

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1531 postów

Napisany 30 sierpień 2013 - 21:22

Pszenica Ozima i jara A ja jakie mam zastosować nawożenie pod pszenicę arkadia. Ph 4.5 w tamtym roku badanie a w tym wiosną wapno nawozy i ziemniaki.A zaraz będzie po wykopkach i trzeba robić uprawki. Kawałek ma 1.15ha myślałem o polifosce6 w ilości 4m no i sporo obornika położę. A i jeszcze mógłby ktoś poradzić jaki oprysk zastosować na perz w rosnącej pszenicy bo sporo go było w ziemniakach.

Edytowany przez karolr2, 30 sierpień 2013 - 23:05.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#6220 Share milanreal1

milanreal1

Nie zadzieraj z moderatorem :D

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8983 postów
  • Zainteresowania:Sport, muzyka i oczywiście rolnictwo.

Napisany 31 sierpień 2013 - 01:01

Pszenica Ozima i jara

A przy zasobności niskiej jest różnica nawóz pod pług a pod agregat???

Nie powinno być żadnej o ile dasz naddatek, zwiększ dawkę o 18% do standardowej.

Ile polecilibyście dać Polifoski 6 pod pszenice ozimą? Gleba mniej więcej średniej zasobności.

Na jaki plon? I czy słoma była przyorywana? Na 6t 300kg powinieneś dać.

Hmmm... gleba jest różna 3a-3b klasa pH było słabe mierzone około 10lat temu ,ale była dana duża ilość wapna ok 6ton na ha. Jednak wapno nie było kupne tylko takie z kamieniołomu które długo sie rozkłada ok 6-10 lat. Mysle że pH bedzie teraz w okolicy 4-5 ,to dobrze czy nie??

4,5 to dramat, posiej tam żyto hybrydowe a nie pszenicę.

a czy pszenica jesli po kukurydzy na ziarno bedzie siana to pod korzen jakby nie dał nic a na wiosne azotu dac sporo i skrocic to czy pszenica bedzie miala dobrze czy za mało i czy prawda ze jesli pod korzen ni idzie pk to pszenica bardziej narazona jest na wyleganie ? czy wystarczy samo skrocenie ? i jak uzyskac plon pszenicy 9 ton na ziemich 3 4 kalsach bo u nas w terenach osiagaja?

Słoma po kukurydzy zostaje na polu? Ciężko to widzę dobrą pszenice po kukurydzy... Kukurydza wyciągnie wszystko, i wodę i składniki. Po kukurydzy zazwyczaj trzeba wszystkiego dawać więcej. W P i K odpowiada za grubość źdźbeł, krzewienie itd więc wpływ na wyleganie jest duży. A żeby uzyskać taki plon to azotu ponad 200kg, do tego na fungicydy 500-600zł, na herbicydy 100-200zł, na skracanie 150zł więc w skrócie ogromny nakład, i potem modlitwa o dobra pogodę.
Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)