Skocz do zawartości

Zdjęcie

Pszenica Ozima i jara

28011 odpowiedzi na ten temat

#6201 Share stasinek47

stasinek47

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 30 postów

Napisany 29 sierpień 2013 - 20:21

Pszenica Ozima i jara Polecam Muszelkę w tym roku ok 8 ton dała B) 130 kg azotu tylko i anty nie trzeba dawać B)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Pszenica Ozima i jara Dzisiaj, 18:01
  •  

#6202 Share gwozd

gwozd

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2224 postów
  • Zainteresowania:kynologia, botanika itp

Napisany 29 sierpień 2013 - 20:27

Pszenica Ozima i jara

ja chyba sypnę 300kg, a po rzepaku to w ogóle nie sypią bo dosyć azotu jest w glebie

polifoska 6 ma 6%azotu 20%fosforu 30%potasu więc głównym celem polifoski nie jest dostarczanie azotu. Azotu to jest po strączkowych.

Moje poprzednie pytanie było związane z tym że zawsze dawałem PK przed agregatem> Fajnie się jeździ po świeżo zaoranym polu... a w tym roku nie robiłem podorywek bo glifosat poszedł. I tak myślę żeby nawozy przedsiewne dać przed orką bo jakoś nie tęsknię za atrakcyjną jazdą po zaoranym
Po łubinie mam zamiar posiać superfosfat wzbogacony i sól potasową ewentualnie polifoskę 6 a na kawałku po jęczmieniu :unsure: i słoma pocięta fosforan amonu i sól potasową albo polifoska6 i mocznik. Dokładnie co wysieję i dawki będzie zależało od cen nawozów.
Ogólnie to pod wszystkie rośliny daję trochę PK, nawet pod łubin

#6203 Share zbyszkoWlkp

zbyszkoWlkp

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 110 postów

Napisany 29 sierpień 2013 - 21:28

Pszenica Ozima i jara Witam Wszystkich,jak sie fachowo mowi na MOZ w pszenicy?chodzi mi o takie czarne ziarno w klosie...Pozdrawiam.

Edytowany przez zbyszkoWlkp, 29 sierpień 2013 - 21:28.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#6204 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 29 sierpień 2013 - 21:33

Pszenica Ozima i jara Chodzi Ci o śniedź cuchnącą, czy o sporysz ?

#6205 Share klauss

klauss

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 95 postów

Napisany 30 sierpień 2013 - 05:18

Pszenica Ozima i jara

polifoska 6 ma 6%azotu 20%fosforu 30%potasu więc głównym celem polifoski nie jest dostarczanie azotu. Azotu to jest po strączkowych.

Moje poprzednie pytanie było związane z tym że zawsze dawałem PK przed agregatem> Fajnie się jeździ po świeżo zaoranym polu... a w tym roku nie robiłem podorywek bo glifosat poszedł. I tak myślę żeby nawozy przedsiewne dać przed orką bo jakoś nie tęsknię za atrakcyjną jazdą po zaoranym
Po łubinie mam zamiar posiać superfosfat wzbogacony i sól potasową ewentualnie polifoskę 6 a na kawałku po jęczmieniu :unsure: i słoma pocięta fosforan amonu i sól potasową albo polifoska6 i mocznik. Dokładnie co wysieję i dawki będzie zależało od cen nawozów.
Ogólnie to pod wszystkie rośliny daję trochę PK, nawet pod łubin

Ja pod pług polifoske daje od paru lat i jest ok. tylko że u nas nikt praktycznie tak nie robi, ale ja nie zamierzam tego zmieniać

#6206 Share MatiRol92

MatiRol92

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 578 postów
  • Zainteresowania:Tworzenie muzyki

Napisany 30 sierpień 2013 - 09:57

Pszenica Ozima i jara

To zależy od zakładanego plonu, zasobności gleby i też od odczyny gleby. Na kwaśnym ile fosforu byś nie dał to nie będzie on wykorzystany...

Hmmm... gleba jest różna 3a-3b klasa pH było słabe mierzone około 10lat temu ,ale była dana duża ilość wapna ok 6ton na ha. Jednak wapno nie było kupne tylko takie z kamieniołomu które długo sie rozkłada ok 6-10 lat. Mysle że pH bedzie teraz w okolicy 4-5 ,to dobrze czy nie??

#6207 Share stasinek47

stasinek47

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 30 postów

Napisany 30 sierpień 2013 - 10:56

Pszenica Ozima i jara Przy TAKIM PH DAJ SOBIE SPOKÓJ Z PSZENICĄ

#6208 Share jankes123

jankes123

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 510 postów

Napisany 30 sierpień 2013 - 15:00

Pszenica Ozima i jara a czy pszenica jesli po kukurydzy na ziarno bedzie siana to pod korzen jakby nie dał nic a na wiosne azotu dac sporo i skrocic to czy pszenica bedzie miala dobrze czy za mało i czy prawda ze jesli pod korzen ni idzie pk to pszenica bardziej narazona jest na wyleganie ? czy wystarczy samo skrocenie ? i jak uzyskac plon pszenicy 9 ton na ziemich 3 4 kalsach bo u nas w terenach osiagaja?

#6209 Share gwozd

gwozd

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2224 postów
  • Zainteresowania:kynologia, botanika itp

Napisany 30 sierpień 2013 - 19:50

Pszenica Ozima i jara Czy przy niskiej zawartości magnezu warto dać kizeryt przedsiewnie? Magnez nie zostanie przez zimę wypłukany na glebie średniej? W tym roku dałem wiosną i dosyć długo leżał na powierzchni nierozpuszczony ale później po pszenicy było widać że tego potrzebowała

#6210 Share ZETTI77

ZETTI77

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 261 postów
  • Zainteresowania:wszystko po trochu

Napisany 30 sierpień 2013 - 20:23

Pszenica Ozima i jara a u mnie prawie wszyscy dają pod pług nawozy a ja zawsze po orce i zamierzam robić tak nadal

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#6211 Share Tomek90

Tomek90

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4124 postów

Napisany 30 sierpień 2013 - 20:42

Pszenica Ozima i jara

a czy pszenica jesli po kukurydzy na ziarno bedzie siana to pod korzen jakby nie dał nic a na wiosne azotu dac sporo i skrocic to czy pszenica bedzie miala dobrze czy za mało i czy prawda ze jesli pod korzen ni idzie pk to pszenica bardziej narazona jest na wyleganie ? czy wystarczy samo skrocenie ? i jak uzyskac plon pszenicy 9 ton na ziemich 3 4 kalsach bo u nas w terenach osiagaja?

A co za stanowisko po kukurydzy tak samo liche jak inne zboże tylko że mniejsza presja na choroby podsuszkowe. Do tego za***iście wyciąga składniki z gleby.

#6212 Share karolr2

karolr2

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1626 postów

Napisany 30 sierpień 2013 - 21:22

Pszenica Ozima i jara A ja jakie mam zastosować nawożenie pod pszenicę arkadia. Ph 4.5 w tamtym roku badanie a w tym wiosną wapno nawozy i ziemniaki.A zaraz będzie po wykopkach i trzeba robić uprawki. Kawałek ma 1.15ha myślałem o polifosce6 w ilości 4m no i sporo obornika położę. A i jeszcze mógłby ktoś poradzić jaki oprysk zastosować na perz w rosnącej pszenicy bo sporo go było w ziemniakach.

Edytowany przez karolr2, 30 sierpień 2013 - 23:05.

#6213 Share milanreal1

milanreal1

Nie zadzieraj z moderatorem :D

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 9198 postów
  • Zainteresowania:Sport, muzyka i oczywiście rolnictwo.

Napisany 31 sierpień 2013 - 01:01

Pszenica Ozima i jara

A przy zasobności niskiej jest różnica nawóz pod pług a pod agregat???

Nie powinno być żadnej o ile dasz naddatek, zwiększ dawkę o 18% do standardowej.

Ile polecilibyście dać Polifoski 6 pod pszenice ozimą? Gleba mniej więcej średniej zasobności.

Na jaki plon? I czy słoma była przyorywana? Na 6t 300kg powinieneś dać.

Hmmm... gleba jest różna 3a-3b klasa pH było słabe mierzone około 10lat temu ,ale była dana duża ilość wapna ok 6ton na ha. Jednak wapno nie było kupne tylko takie z kamieniołomu które długo sie rozkłada ok 6-10 lat. Mysle że pH bedzie teraz w okolicy 4-5 ,to dobrze czy nie??

4,5 to dramat, posiej tam żyto hybrydowe a nie pszenicę.

a czy pszenica jesli po kukurydzy na ziarno bedzie siana to pod korzen jakby nie dał nic a na wiosne azotu dac sporo i skrocic to czy pszenica bedzie miala dobrze czy za mało i czy prawda ze jesli pod korzen ni idzie pk to pszenica bardziej narazona jest na wyleganie ? czy wystarczy samo skrocenie ? i jak uzyskac plon pszenicy 9 ton na ziemich 3 4 kalsach bo u nas w terenach osiagaja?

Słoma po kukurydzy zostaje na polu? Ciężko to widzę dobrą pszenice po kukurydzy... Kukurydza wyciągnie wszystko, i wodę i składniki. Po kukurydzy zazwyczaj trzeba wszystkiego dawać więcej. W P i K odpowiada za grubość źdźbeł, krzewienie itd więc wpływ na wyleganie jest duży. A żeby uzyskać taki plon to azotu ponad 200kg, do tego na fungicydy 500-600zł, na herbicydy 100-200zł, na skracanie 150zł więc w skrócie ogromny nakład, i potem modlitwa o dobra pogodę.
Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

#6214 Share kissmy...

kissmy...

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4320 postów

Napisany 31 sierpień 2013 - 10:57

Pszenica Ozima i jara ja juliusa w tym sezonie zebrałem 7t/ha po kukurydzy na ziarno (nawożenie standardowe 180 N, 60 P2O5 i 90 K2O), problem oczywiście był z uprawą i wilgotnością gleby przy siewie, ale podstawa to dobry pług albo jeszcze lepiej uproszczenia (po pługu wiosną w okresie suszy były widoczne pasy po przejeździe kombajnu, który nie rozrzucał resztek)

#6215 Share ChiquitaB

ChiquitaB

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2087 postów

Napisany 31 sierpień 2013 - 14:40

Pszenica Ozima i jara a powiedzcie mi jak wiosną wprowadzić P i K jak teraz by poszło odpowiednio 60P i 90K?

#6216 Share lukaszm

lukaszm

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 470 postów

Napisany 31 sierpień 2013 - 18:17

Pszenica Ozima i jara Ja planuję dać pod Bogatkę (stanowisko po ziemniakach i warzywach) Polifoskę 6. Rozsiałem wapno tlenkowe i wymieszałem bronami, gdyż jest taka susza, że nie da się nic robić innymi maszynami.

karolr2 - zwalczanie perzu w pszenicy jest bardzo drogim zabiegiem i z tego, co się orientuję, można w niej stosować herbicyd Attribut 70SG. W przypadku silnego zachwaszczenia dawka na hektar to 100g. Opakowanie 120g kosztuje ponad 175zł (sprawdzałem na internecie ceny).

Edytowany przez lukaszm, 31 sierpień 2013 - 18:33.

#6217 Share slawek2209

slawek2209

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2663 postów

Napisany 31 sierpień 2013 - 18:37

Pszenica Ozima i jara pozostaje jeszcze apyros.srodki na perz w pszenicy hamują rozwój perzu na czas wegetacji pszenicy.po zbiorach poprawka glifosatem

#6218 Share marcinn998

marcinn998

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 43 postów

Napisany 31 sierpień 2013 - 19:13

Pszenica Ozima i jara Mam ph 5,5-6, gleba srednia, zasbność fosfor- niska, potas - średnia. Celując w ok 6t/ha wprowadzając jesienią: 80 P2O5 oraz 60 K2O i pozniej poprawka wiosna 60 K2O będzie ok?

Edytowany przez marcinn998, 31 sierpień 2013 - 19:14.

#6219 Share rucin

rucin

Zaawansowany

• Validating
  • PipPipPip
  • 216 postów

Napisany 31 sierpień 2013 - 22:39

Pszenica Ozima i jara w tym roku bamberka dała mi 7.3t z ha na 4 kl i może ktoś z was siał pszenice sailor i powie czy warto

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#6220 Share milanreal1

milanreal1

Nie zadzieraj z moderatorem :D

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 9198 postów
  • Zainteresowania:Sport, muzyka i oczywiście rolnictwo.

Napisany 31 sierpień 2013 - 22:54

Pszenica Ozima i jara

a powiedzcie mi jak wiosną wprowadzić P i K jak teraz by poszło odpowiednio 60P i 90K?

Fosforu nie da się efektywnie wprowadzić bez jego uprzedniego mieszania z glebą. Z potasem jeżeli gleba nie należy do najcięższych to spore opady deszczu są w stanie przemieścić go głębiej.
Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)