Skocz do zawartości

Zdjęcie

Pszenica Ozima i jara

22589 odpowiedzi na ten temat

#41 Share MECHANIZATOR

MECHANIZATOR

Kierownik Wycieczki z PGR Manieczki

• V.I.P.
  • rank
  • 1735 postów
  • Zainteresowania:Machanizacja rolnictwa, Historia mechanizacji rolnictwa, nasiennictwo, rolnictwo ogólnie

Napisany 20 lipiec 2007 - 20:56

Pszenica Ozima i jara

poczekaj aż powschodzi i dopiero go poleć talerzówką ja robie podorywkowym

tak tak az ci cała wilgoć z gleby w kosmos wyparuje i pola zaorać nie da rady bo zasucho bedzie - głównym zadaniem podorywki jest zatrzymanie wilgoci w glebie i przyspieszenie wschodów chwastów i samosiewów wiec prędzej rzepakk wzejdzie po podorywce niz bez podorywki
^^^TEGO NAUCZYLI MNIE W^^^... ZST im.M.Drzymały w Poznaniu-Golęcinie www.zstpoznan.pl
Tradycja i Nowoczesność - 65 lat historii zobowiązuje www.youtube.com/watch?v=qHOJw56b5Vc
DRZWI OTWARTE 19-05-2012 - tak było w marcu - http://www.agrofoto....ii-zobowiazuje/

"...w każdym moim zwycięstwie jest pot i krew poświęceń..."

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Pszenica Ozima i jara Dzisiaj, 14:06
  •  

#42 Share MiRol

MiRol

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 363 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, motoryzacja, mechanika :)

Napisany 22 lipiec 2007 - 10:12

Pszenica Ozima i jara Dzieki :) stalerzowałem i nawet ładnie wyszło :)
http://www.youtube.c...er/Michalek69pl
Zapraszam do oglądania :D

#43 Share szczewko

szczewko

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1573 postów

Napisany 22 lipiec 2007 - 13:35

Pszenica Ozima i jara wczoraj pusciłem talerzowke.jak odrosnie to zaorze i posieje przenice ozima.jeden kawałek zostawiam na jeczmien.bede go orał gdzies w listopadzie.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#44 Share kserkses

kserkses

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 652 postów

Napisany 22 lipiec 2007 - 14:25

Pszenica Ozima i jara

A no i jeszcze kupiłem wapna murarskiego 1000 kg. Wystarczy tyle na 3.12 ha?? tak mniej więcej liczyłem po 300 kg na ha. Bo mam zakwaszoną glebę troche :angry: :) I właśnie rozsypać przed talerzówką czy przed orką siewną??

a nie lepiej nawozowe, może ma mniej wapnia, ale jest wielokrotnie tańsze. Ostatnio kupiłem węglanowe-magnezowe po 70 zlotych za tonę, ale w kopalni jest chyba po około 25 reszta to transport.
<b>"Do biznesu idzie się dla pieniędzy, a do polityki dla naprawdę dużych pieniędzy" </b> G.Schetyna

#45 Share MECHANIZATOR

MECHANIZATOR

• V.I.P.
  • rank
  • 1735 postów
  • Zainteresowania:Machanizacja rolnictwa, Historia mechanizacji rolnictwa, nasiennictwo, rolnictwo ogólnie

Napisany 22 lipiec 2007 - 14:29

Pszenica Ozima i jara ja bym proponował puścic jeszcze brone po dwóch tygodniach od podorywki - wtedy zniszczysz wszystkie chwasty które jóż wzeszły i samosiewy - będziesz miał mniejsze zachwaszczenie na drugi rok - no i jeśli jeszcze nie zaorzesz to po dwóch tygodniach znów bronowanie - pójdzie na to trochę paliwa no ale napewno chwastów bedziesz miał mniej i w ogulnym rozrachunku wyjdzie taniej bo bedziesz mógl zastosować niższą dawke herbicydu w przyszłym roku
^^^TEGO NAUCZYLI MNIE W^^^... ZST im.M.Drzymały w Poznaniu-Golęcinie www.zstpoznan.pl
Tradycja i Nowoczesność - 65 lat historii zobowiązuje www.youtube.com/watch?v=qHOJw56b5Vc
DRZWI OTWARTE 19-05-2012 - tak było w marcu - http://www.agrofoto....ii-zobowiazuje/

#46 Share piootr

piootr

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1267 postów

Napisany 22 lipiec 2007 - 15:02

Pszenica Ozima i jara

tak tak az ci cała wilgoć z gleby w kosmos wyparuje i pola zaorać nie da rady bo zasucho bedzie - głównym zadaniem podorywki jest zatrzymanie wilgoci w glebie i przyspieszenie wschodów chwastów i samosiewów wiec prędzej rzepakk wzejdzie po podorywce niz bez podorywki

Przy takiej pogodzie jak teraz to wilgoć mi nigdzie nie uleci   a z zaoraniem napewno nie będe miał problemu :)

A jak ktoś zbiera  słome z rzepaku  i czeka zanim wyschnie  to co powinien między rzędami słomy  podorać żeby mu woda nie uleciała  ???

#47 Share MECHANIZATOR

MECHANIZATOR

• V.I.P.
  • rank
  • 1735 postów

Napisany 22 lipiec 2007 - 16:38

Pszenica Ozima i jara

Przy takiej pogodzie jak teraz to wilgoć mi nigdzie nie uleci   a z zaoraniem napewno nie będe miał problemu :)

A jak ktoś zbiera  słome z rzepaku  i czeka zanim wyschnie  to co powinien między rzędami słomy  podorać żeby mu woda nie uleciała  ???

a słyszałeś o czymś takim jak podsiąkanie kapilarne ?? to że dzisiaj pada to nie znaczy ze do czasu orki pod pszenice nie będzie słońca i woda nie odparuje - poza tym jak ktoś zbiera słome z rzepaku (ale to chyba rzadkość) to podorywke robi sie po zbiorze słomy

#48 Share MiRol

MiRol

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 363 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, motoryzacja, mechanika :)

Napisany 22 lipiec 2007 - 16:58

Pszenica Ozima i jara u mnie sie wilgoci nazbierało. :) w nocy (z piątku na sobote) lało jak ...... a rano pojechałem i stalerzowałem. miękko było (nie do przesady) to sie ładnie wszystko wymieszało
http://www.youtube.c...er/Michalek69pl
Zapraszam do oglądania :D

#49 Share wojt

wojt

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 312 postów

Napisany 22 lipiec 2007 - 19:44

Pszenica Ozima i jara do czego własnie idzie wykorzystać słomę z rzepaku,skupują może też to?elektrownie co idą na węgiel muszą teraz ileś tam ton na m-c mieć paliwa odnawialnego,to się tak zastanawiam może oni by to wzieli?

#50 Share kserkses

kserkses

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 652 postów

Napisany 22 lipiec 2007 - 20:18

Pszenica Ozima i jara Podobno jako opał jest lepsza od słomy zbożowej, gdzieniegdzie to kupują, ale konkretów nie znam. w nowym TOP AGRAR jest właśnie o tym.
<b>"Do biznesu idzie się dla pieniędzy, a do polityki dla naprawdę dużych pieniędzy" </b> G.Schetyna

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#51 Share czarnyyyy

czarnyyyy

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 767 postów

Napisany 05 sierpień 2007 - 09:29

Pszenica Ozima i jara a ja jak najszybciej po zbiorze jade agregatem podorywkowym i moim zdaniem jest ok :rolleyes:

#52 Share coolman111

coolman111

Darek

• Members
  • PipPipPip
  • 2869 postów
  • Zainteresowania:Motocykle- choppery,
    radiokomunikacja cb i kf,
    broń palna

Napisany 05 sierpień 2007 - 21:28

Pszenica Ozima i jara Po rzepaku robie zawsze podorywkę i bronuję dwa razy (wdłużnie i poprzecznie). Po ok. 2-3 tygodniach niszcze poroślisko kultywatorem. Czasami też kultywator wpuszczam przed orką jeśli jest mocne poroślisko.

#53 Share młody17

młody17

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 427 postów

Napisany 14 listopad 2007 - 20:57

Pszenica Ozima i jara Mam dylemat ponieważ wziołem 3 ha dosyc dobrej ziemi w dzierżawe i nie wyrobiliśmy sie z przenicą ozima a więc pozostaje jara B) Tak więc jaką odmianę możecie mi polecić (materiał będe kupował nowy ze sklepu)jakie nawożenie jakie środki ochrony?? trochę tego dużo, ale dopiero sie ucze B) za wszystkie odpowiedzi wielkie dzięki!!

Pozdrawiam

#54 Share maciek

maciek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 483 postów

Napisany 15 listopad 2007 - 18:27

Pszenica Ozima i jara podobno przyszły tydzień ma być u nas bez opadów i temp. na plusie , jak obeschnie to sieje Bogatkę po burakach cukrowych B) w tamtym roku siałem przez cały listopad 8,12,18 i 21 listopada i najlepszy plon był na tej sianej 21listopada, plon nie zależał od terminu siewu tylko od kawałka. plony miałem od 4,5 do 7 t/ha średnio 5,1 trzeba wziąć pod uwagę gradobicie co zwaliło ok0,3 t/ha.

#55 Share miko

miko

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 217 postów

Napisany 15 listopad 2007 - 20:00

Pszenica Ozima i jara

Mam dylemat ponieważ wziołem 3 ha dosyc dobrej ziemi w dzierżawe i nie wyrobiliśmy sie z przenicą ozima a więc pozostaje jara B) Tak więc jaką odmianę możecie mi polecić (materiał będe kupował nowy ze sklepu)jakie nawożenie jakie środki ochrony?? trochę tego dużo, ale dopiero sie ucze B) za wszystkie odpowiedzi wielkie dzięki!!

Pozdrawiam

Polecam ci 2 gatunki pszenic jarych. 1 to NAWRA dość dobrze plonuje nigdy mnie nie zawiodła duże białko i gluten, a 2 rodzaj to KOKSA. Według mnie plonuje troszeczke lepiej od nawry, ale tej potrzebne są dobre gleby aby był dobry plon. nawra jest lepsza na słabsze gleby, a koksa na lepsze. Aha i koksa jest wyższa. Oprysk to zależy jakie masz pola zachwaszczone jak są czyste to aminopielik lub chwastox a jak nie no to wtedy lintur lub huzar. Na perz i owies głuchy polecam z czystym sumieniem ATTRIBUT z bayera, bardzo dobrze, na to działa. Grzybowe choroby to najlepszy jest FALCON ale bumper i artea spokojnie starczą przy niskim stadium rozwoju choroby. Aha może być problem ze skrzypionkami(małe robaki żerujące na liściach) ale na te owady to oprysk za 20 zł na hektar działa znakomicie(ja kupiłem jakieś sumi-alpha za 18 zł na hektar i zadziałało świetnie) Nawożenie to ja daje 400 POLIFOSKI 4 lub 200 kg soli potasowej oraz 100 kg fosforanu amonu(nie żałuj nawożenia potasem bo jak dasz mało potasu to nawet jak nawalisz azotu to nie zostanie on wykorzystany, jeśli roślinom braknie potasu!!!) no i niezależnie od wybranego wcześniej nawozu jeszcze przedsiewnie 200 kg saletrzaku i jak zaczyna się kłosić sieję 150 mocznika lub 200 saletrzaku-zależy co mam w magazynie B) No i jeszcze jakoś w okresie krzewienia pasuje opryskać mocznikiem i siarczanem magnezu.

#56 Share młody17

młody17

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 427 postów

Napisany 15 listopad 2007 - 21:25

Pszenica Ozima i jara dzięki wielkie "miko". Napewno mi się te informacje przydadzą B) a możesz się przyznać jaki plon otrzymujesz z hektara??

Pozdrawiam

#57 Share miko

miko

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 217 postów

Napisany 15 listopad 2007 - 22:05

Pszenica Ozima i jara W tym roku to na jednym polu, źle uprawiłem był gróz a potem padało i nie mogłem powałować i tam miałem troche ponad 6 ton a na tym polu, które mi się dobrze uprawiło ok 7 ton. Klasa ziemi ta sama odmiana KOKSA a w zeszłym roku ok.5,5 tony nawet więcej a była straszna susza, odmiana NAWRA B)

#58 Share młody17

młody17

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 427 postów

Napisany 15 listopad 2007 - 22:17

Pszenica Ozima i jara o to całkiem dużo mi na poczatek jak wyjdzie 5,5 tony to będe sie cieszył, ale jak dojde do wprawy to myśle, że więcej osiagne B) A a mozesz mi powiedziec jaką zaprawe stosujesz, czy kupujesz może nowe zaprawione ziarno???

Pozdrawiam!!

#59 Share miko

miko

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 217 postów

Napisany 16 listopad 2007 - 14:18

Pszenica Ozima i jara

o to całkiem dużo mi na poczatek jak wyjdzie 5,5 tony to będe sie cieszył, ale jak dojde do wprawy to myśle, że więcej osiagne :lol: A a mozesz mi powiedziec jaką zaprawe stosujesz, czy kupujesz może nowe zaprawione ziarno???

Pozdrawiam!!

Jak kupisz nowe ziarno ze sklepu, jak wcześniej pisałeś to masz od razu zaprawione. Ja nie pamiętam zaprawiam chyba jakimś Sudafen T czy jakoś tak ale to jest niestety na sucho. Mam jakąś starą bejcownice i mam takiego pracownika jakby, co mi bejcuje i wykonuje najgorsze prace, więc niech bejcuje na sucho B) ale tobie radziłby jakąs w płynie bo nie kurzy się. Ta moja działa tylko na choroby grzybowe, ale ja kiedyś, nie zaprawionym dosiałem ze 20 arów i nie było widać różnicy. W sklepie na pewno ci doradzą jakąś zaprawę, więc to najmniejszy problem.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#60 Share młody17

młody17

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 427 postów

Napisany 16 listopad 2007 - 17:44

Pszenica Ozima i jara Jeśli nowe ziarno jest zaprawione to problem z głowy B) Dzieki wielkie "miko" za pomoc, gdybym czegoś jeszcze nie wiedział to sie odezwe narazie tyle :lol:

Pozdrawiam!!