Polecane posty

młody17    13

Mam dylemat ponieważ wziołem 3 ha dosyc dobrej ziemi w dzierżawe i nie wyrobiliśmy sie z przenicą ozima a więc pozostaje jara B) Tak więc jaką odmianę możecie mi polecić (materiał będe kupował nowy ze sklepu)jakie nawożenie jakie środki ochrony?? trochę tego dużo, ale dopiero sie ucze B) za wszystkie odpowiedzi wielkie dzięki!!

 

Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maciek    29

podobno przyszły tydzień ma być u nas bez opadów i temp. na plusie , jak obeschnie to sieje Bogatkę po burakach cukrowych B) w tamtym roku siałem przez cały listopad 8,12,18 i 21 listopada i najlepszy plon był na tej sianej 21listopada, plon nie zależał od terminu siewu tylko od kawałka. plony miałem od 4,5 do 7 t/ha średnio 5,1 trzeba wziąć pod uwagę gradobicie co zwaliło ok0,3 t/ha.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
miko    0
Mam dylemat ponieważ wziołem 3 ha dosyc dobrej ziemi w dzierżawe i nie wyrobiliśmy sie z przenicą ozima a więc pozostaje jara B) Tak więc jaką odmianę możecie mi polecić (materiał będe kupował nowy ze sklepu)jakie nawożenie jakie środki ochrony?? trochę tego dużo, ale dopiero sie ucze B) za wszystkie odpowiedzi wielkie dzięki!!

 

Pozdrawiam

Polecam ci 2 gatunki pszenic jarych. 1 to NAWRA dość dobrze plonuje nigdy mnie nie zawiodła duże białko i gluten, a 2 rodzaj to KOKSA. Według mnie plonuje troszeczke lepiej od nawry, ale tej potrzebne są dobre gleby aby był dobry plon. nawra jest lepsza na słabsze gleby, a koksa na lepsze. Aha i koksa jest wyższa. Oprysk to zależy jakie masz pola zachwaszczone jak są czyste to aminopielik lub chwastox a jak nie no to wtedy lintur lub huzar. Na perz i owies głuchy polecam z czystym sumieniem ATTRIBUT z bayera, bardzo dobrze, na to działa. Grzybowe choroby to najlepszy jest FALCON ale bumper i artea spokojnie starczą przy niskim stadium rozwoju choroby. Aha może być problem ze skrzypionkami(małe robaki żerujące na liściach) ale na te owady to oprysk za 20 zł na hektar działa znakomicie(ja kupiłem jakieś sumi-alpha za 18 zł na hektar i zadziałało świetnie) Nawożenie to ja daje 400 POLIFOSKI 4 lub 200 kg soli potasowej oraz 100 kg fosforanu amonu(nie żałuj nawożenia potasem bo jak dasz mało potasu to nawet jak nawalisz azotu to nie zostanie on wykorzystany, jeśli roślinom braknie potasu!!!) no i niezależnie od wybranego wcześniej nawozu jeszcze przedsiewnie 200 kg saletrzaku i jak zaczyna się kłosić sieję 150 mocznika lub 200 saletrzaku-zależy co mam w magazynie B) No i jeszcze jakoś w okresie krzewienia pasuje opryskać mocznikiem i siarczanem magnezu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
młody17    13

dzięki wielkie "miko". Napewno mi się te informacje przydadzą B) a możesz się przyznać jaki plon otrzymujesz z hektara??

 

Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
miko    0

W tym roku to na jednym polu, źle uprawiłem był gróz a potem padało i nie mogłem powałować i tam miałem troche ponad 6 ton a na tym polu, które mi się dobrze uprawiło ok 7 ton. Klasa ziemi ta sama odmiana KOKSA a w zeszłym roku ok.5,5 tony nawet więcej a była straszna susza, odmiana NAWRA B)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
młody17    13

o to całkiem dużo mi na poczatek jak wyjdzie 5,5 tony to będe sie cieszył, ale jak dojde do wprawy to myśle, że więcej osiagne B) A a mozesz mi powiedziec jaką zaprawe stosujesz, czy kupujesz może nowe zaprawione ziarno???

 

Pozdrawiam!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
miko    0
o to całkiem dużo mi na poczatek jak wyjdzie 5,5 tony to będe sie cieszył, ale jak dojde do wprawy to myśle, że więcej osiagne :lol: A a mozesz mi powiedziec jaką zaprawe stosujesz, czy kupujesz może nowe zaprawione ziarno???

 

Pozdrawiam!!

Jak kupisz nowe ziarno ze sklepu, jak wcześniej pisałeś to masz od razu zaprawione. Ja nie pamiętam zaprawiam chyba jakimś Sudafen T czy jakoś tak ale to jest niestety na sucho. Mam jakąś starą bejcownice i mam takiego pracownika jakby, co mi bejcuje i wykonuje najgorsze prace, więc niech bejcuje na sucho B) ale tobie radziłby jakąs w płynie bo nie kurzy się. Ta moja działa tylko na choroby grzybowe, ale ja kiedyś, nie zaprawionym dosiałem ze 20 arów i nie było widać różnicy. W sklepie na pewno ci doradzą jakąś zaprawę, więc to najmniejszy problem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
młody17    13

Jeśli nowe ziarno jest zaprawione to problem z głowy B) Dzieki wielkie "miko" za pomoc, gdybym czegoś jeszcze nie wiedział to sie odezwe narazie tyle :lol:

 

Pozdrawiam!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maciek    29

jak masz dobre ziemie to te 5,5 tony osiągniesz bez niczego na jarej to musi być naprawdę ładna pszenica, dlatego jarej nie sieje tylko na wiosnę kukurydzę na ziarno.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
miko    0
@miko

Na jakich klasach ziemi siejesz pszenicę?

Przeważnie na 3 klasie, nieraz na 2 ale większość pszenicy sieję na klasie 3. Klasy 2 to mam tylko z 5 ha więc tam mam zarezerwowane na buraki, cebulę, a jak już pszenicę mam siać to sieję zimową (ok 10 ha), ale nieraz trzeba zasiać jarą ale nigdy nie sieję jarej ponad 5 ha bo lepiej się opłaca zimowa wg mnie. Pola mam 24 ha.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maciek    29

a zmianowanie? ile siejesz ha tych buraków bo nie powinno sie dawać buraków na to samo pole częściej jak co cztery lata.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
miko    0
a zmianowanie? ile siejesz ha tych buraków bo nie powinno sie dawać buraków na to samo pole częściej jak co cztery lata.

Wiem, wiem kolego :lol: mam 2 ha buraków tylko więc 2 lata sieję na klasie 2 a 2 lata na klasie 3 i nie jest najgorzej. Ogólnie zmianowanie to tak 5 lat.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
goldas    2

Dzisiaj byłem na plu i zauważyłem że moja pszenica ma ciemno czerwone plamki na listkach i zastanawiam się co może być przyczyną tych przebarwień. Proszę o wasze opinie z góry dzięki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
goldas    2

Na 100% to nie rdza. To nie jest grzyb, wygląda to na brak jakiegoś składnika, tylko jakiego???

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maciek    29

jest to niedobór fosforu ,spowodowany tym że wegetacja ruszyła po kilku cieplejszych dniach,a temperatura niska przez co roślina nie może go pobierać ,u mnie też to zauważyłem sporadycznie,ale tym sie nie trzeba martwić jak zrobi się ciepło to zniknie ,pewnie masz sporo wyrośniętą tę pszenice z jesieni?.no chyba żeby ph -było kiepskie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
quercus    7

U mnie to też się pojawiło ale tylko na polach w górkach. Tzn. niżej położonych na dołkach jest ok.


,, Idę dalej żeby być jak najbliżej ..."

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MECHANIZATOR    159

dodałem dzisiaj do wiki-af artykulik o jęczmieniu moze ktoś coś skorzysta http://www.agrofoto.pl/forum/index.php?aut...ticle&id=15


^^^TEGO NAUCZYLI MNIE W^^^... ZST im.M.Drzymały w Poznaniu-Golęcinie www.zstpoznan.pl
Tradycja i Nowoczesność - 65 lat historii zobowiązuje


DRZWI OTWARTE 19-05-2012 - tak było w marcu - http://www.agrofoto....ii-zobowiazuje/
"...w każdym moim zwycięstwie jest pot i krew poświęceń..."

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rafalm1978    1

Pierwszy raz sięję pszenicę jarą odmianę TYBALT.Jest to odmiana dość plenna więc mam pytanie o termin siewu , może go nie przyśpieszyć?.

Sieję na II klasie woj.Dolnośląskie , przeglądam prognoze pogody i wygląda że ma być już ciepło.

Planuję siew na początek marca .Co o tym sądzicie ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PABLO555    27

jestem z okolic LEGNICY my siejemy pszenicę jarą ,wtety gdy można dobże przygotować pole .To znaczy żeby niebyło za mokro .10 marzec to będzie idealny termin .Ja w ubiegłym roku jarkę posiałem 15 marca plon około 5t/ha odmiana NAWRA. :huh:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez danielhaker
      Jakie będą ceny pszenicy w sezonie 2019? W jakich cenach jest zboże ozime w różnych regionach Polski? Z tego co pisaliście w poprzednim temacie o notowaniach pszenicy ceny rosną. Jak myście do kiedy będzie ten wzrost? Kiedy najlepiej sprzedać? Czy ubiegłoroczna susza tak mocno wpływa na ceny zbóż? Jakie są opinie rolników? Zapraszamy do dyskusji!
      Kontynuacja tematu: 
       
    • Przez DamianChuchro
      Czego to może być objawa. Zboże zaczyna żółknąć na końcach liści ? Za duża dawka oprysku dolistnego? Czy susza?

    • Gość
      Przez Gość
      Witaj, dziś planuje zrobić zabieg T1 w pszenicy bez skracania. Planuje dać Mirage 450EC do tego siarczan magnezu, plonvit z zboża, Tytan i PLONVIT OPTY i powiedz mi czy nie za dużo odżywek ost padało z niedzieli na poniedziałek i czy dodać do tego jeszcze Duett Star 334 SE BASF ?
    • Przez Romek3249
      Witam, z uwagi na panującą suszę nie było możliwe wykonanie u mnie skracania w fazie BBCH 30-31 w pszenicy i pszenżycie, teraz przez weekend spadło 8mm, rośliny odżyły i powraca temat skracania, obecnie rośliny są w fazie 3 kolanka więc zaczął się wielki okres w którym nie powinno się stosować regulatorów wzrostu, pozostaje więc skracanie w fazie liścia flagowego, tylko jakimi środkami najlepiej to zrobić ? Myślałem o samym cerone w dawce 0,6-0,8, mieszance moddusa 0,2 i cerone 0,4, oraz o medaxie (max czy top ? nigdy nie stosowałem medaxu, jeżeli już to jakie dawki ?) Dodam że odmiany to Arkadia i Rotondo, w obu przypadkach nawożenie 160kg N. Ktoś z większym doświadczeniem coś poradzi ?
    • Przez sports2011
      Witam , mam pytanie pszenica od kolanka w górę idzie w bok zamiast wptost oraz kłosy są poskręcane . Nigdy nie miałem takiego przypadku i nie wiem czy to objaw choroby czy oprysk jakiś zaszkodził ?



×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj