Polecane posty

marcin2057    22

w tamtym roku miałem ten chwast w życie i z tego co się dowiedziałem jest to tomka wonna, podczas żniw w spodzie łanu miała ok 20cm i była bardzo gęsta

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
czakbar    0

Jeśli forma amonowa tak łatwo by się ulatniała to pogłównie nie był by sensu dawać saletrosanu czy saletry.Moim zdaniem staty azotu występują podczas dawkowania na suchą glebę

 

Zgadzam się , rok temu korespondowałem z specjalistą do spraw nawożenia/nawozów Grupa Azoty Tarnów. Zadałem kilka pytań m.in.

 

"...iż wiosna będzie krótka zależy mi na szybkim dokrzewieniu pszenicy z siewu spóźnionego. Wątpliwości w zastosowaniu saletrosanu budzi fakt, iż posiada on mało azotu w formie azotanowej 7%. Proszę również o odpowiedź po ilu dniach od zastosowania saletrosanu jego forma amonowa będzie dostępna dla roślin. "

 

" Odnośnie dostępności azotu z nawozów mineralnych – są one dostępne od czasu gdy rozpuszczą się w wodzie. Tak więc przy dobrym wiosennym uwilgotnieniu gleby jest to problem godzin, a nie dni. Trochę inaczej i dłużej udostępnia się azot z mocznika, ale w wielu przypadkach jest to najczęściej zaleta, a nie wada, bo rośliny i tak nie pobierają tak dużych ilości azotu w krótkim czasie, szczególnie w warunkach tak niskich wiosennych temperatur."

 

Pszenica ładnie się rozkrzewiła po saletrosanie dawka 280kg/ha więc formy saletrzanej było tylko 20kg/ha. Forma amonowa w nawożeniu pogłównym jest pożądana ponieważ jest zatrzymywana w glebie a nawozimy pogłównie czasami w odstępach miesięcznych.

Edytowano przez czakbar

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356

Mówisz że jest pożądana w nawożeniu pogłównym bo jest zatrzymywana w glebie, ale jest mało mobilna i gorzej sie przemieszcza do głebszych warstw, więc czy napewno pożądana? . Nie mówię oczywiście ze wogóle nie jest ona pobierana bo tak nie jest.

Mam na myśli to że straty azotu będą większe w nawozie zawierającym tylko formę amonową niż w nawozie o 2 formach - amonowej i azotanowej. Bynajmniej takie jest moje zdanie


Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
OKEY    154

Dodałem zdjęcie więc czekam na podpowiedzi ;)

http://www.agrofoto....pszenica-ozima/

Ja pryskalem Glean 0,2+ Legato 0.3 i też mam takie place gdzie jest czegos takiego miotło podobnego mnóstwo.Chociaż teraz widze ze tak jak by niektóre roślinki zaczynaly mieć takie białe przebarwienia i moze padnie to "coś". Przeciez miotłe taka dawka Gleanu i Legato powinna załatwić , pryskane było w fazie 3 lisci .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Zapominasz o wiązaniu azotu przez mikroorganizmy glebowe co w pewnym stopniu ogranicza wymywanie azotanów.

Po za tym sorpcja biologiczna to właśnie zatrzymywanie składnika przez system korzeniowy i mikroorganizmy glebowe

W takiej temperaturze rozwój mikroorganizmów jest zerowy, tego azotu nie zatrzymają. Poza tym mikroorganizmy maja krótki czas życia, ta sorpcja jest bardzo krótkotrwała.

Dodałem zdjęcie więc czekam na podpowiedzi ;)

http://www.agrofoto....pszenica-ozima/

Na 95% miotła. Mówiłem niedawno że mimo ze tolurex i glean maja inny mechanizm działania to ich mieszanie nie jest najlepsze. Sulfonylomocznik i pochodny mocznika nie bardzo.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356

zgadza się, ale po obumarciu mikroorganizmów część azotu jest wbudowywana w związki próchniczne, a część po mineralizacji jest pobierana przez rośliny


Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marcin2057    22

Ja pryskalem Glean 0,2+ Legato 0.3 i też mam takie place gdzie jest czegos takiego miotło podobnego mnóstwo.Chociaż teraz widze ze tak jak by niektóre roślinki zaczynaly mieć takie białe przebarwienia i moze padnie to "coś". Przeciez miotłe taka dawka Gleanu i Legato powinna załatwić , pryskane było w fazie 3 lisci .

Ja w tamtym roku pryskałem Legato Plus 600SC 1,3l/ha i tech chwast pozostał, w tym roku pryskałem Legato Plus 600SC 0,75l + 15g Glean 75 WG i znów pozostał, w tamtym roku obserwowałem do samych żniw i podczas żniw ten chwast miał ok 20-30cm wysokości więc to raczej nie miotła, któryś z użytkowników AF powiedział, że jest to tomka wonna i sprawdziłem w google, że ma rację

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
miki999    0

a co mozna zrobic zeby zlikwidowac ten zgorzel podstawy pryska to sie czyms bo ja jestem poczatkujacym rolnikiem i chcialbym sie dowiedziec wiecej dziekiz g

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Na zgorzel siewek i fuzaryjna podstawy źdźbła najlepiej zaprawiać, zaprawami działającymi kontaktowo jak fludioksonil (maxim) lub wgłębnie opartymi na prochlorazie (kinto). Przeciw fuzaryjnej zgorzeli podstawy źdźbła można jeszcze pryskać na T1 unixem. Ale podstawa to zaprawianie materiału siewnego.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jankes123    6

a mam pytanie tam jest ten srodek fury i pisze ze on jest srodkiem owadobojczym to pierwsze słysze o takim czymś ze pszenice sie pryska srodkiem owadobojczym ? a co do antywylegacza to slaba ochrona powinno sie pryskac 2 razy a co do grzybobojczego t osie powinno stosowac 3 razy na 3 fazy t1 t2 i t3

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356

kolego podszkol się trochę. Środkiem owadobójczym pryska się wtedy gdy występują jakieś szkodniki, co do antywylegacza to są różne strategie i można to też załatwić jednym zabiegiem, a co do grzybobójczego to są rózne warianty - najlepszy 3 razy, wtedy masz pełną ochronę, przy mniejszej presji chorób i korzystnych warunkach pogodowych mogą być 2 a i nawet niektórzy jeden stosują - ale jeden to zwykle za mało

 

ale taka agrotechnika jak w tym przykładzie to tylko na dobrych i zasobnych glebach w składniki pokarmowe umożliwi uzyskanie 5 t z ha


Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
poosa21    856

a mam pytanie tam jest ten srodek fury i pisze ze on jest srodkiem owadobojczym to pierwsze słysze o takim czymś ze pszenice sie pryska srodkiem owadobojczym ? a co do antywylegacza to slaba ochrona powinno sie pryskac 2 razy a co do grzybobojczego t osie powinno stosowac 3 razy na 3 fazy t1 t2 i t3

W tym roku jeden oprysk na robaka wystarczył, w czasie kłoszenia na mszyce, a 3-4 latat temu to pryskałem 3 razy, bo najpierw na skrzyponkę a później 2x na mszyce, tyle tego dziadostwa było.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gwozd    104

U mnie mszyca jest prawie co rok a jak jej nie ma to są skrzypionki a często i mszyce i skrzypionki. Ale Bi 58 nowy dobrze sobie radzi. W jęczmieniu była masakra ze skrzypionką i tam poszedł Fastac

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
koczas    80

Też podbijam pod to pytanie. Dodam, że mam jedno mega "zamiotlone" pole i po oprysku kompletem zostało jeszcze około 30 procent miotły(co i tak uważam za dobre działanie kompletu), i potrzebuję jakiegoś taniego oprysku na wiosnę tylko na miotłę. Czy warto prysnąć protugan, izoproturon na taką poprawkę??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Mam pytanie czym najtaniej i skutecznie zwalczyć miotłę w pszenicy ozimej

Wiosną?


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
majes    5

Ja na jednym polu rowniz mam mam problem z miotla. W zeszlym sezonie jedynie po pumie widzialem dobry efekt. W tym popryskalem juz kompletem i na wiosne poprawie jak bedzie trzeba wlasnie puma. U mnie nie sprawdzily sie glean, legato plus, atlantis.


.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zenonim    223

Tak wiosną. puma drogo wychodzi??? Axial coś koło 105złha. ale to też dużo.

A może Izoproturon wyjdzie około 50zł Ha pryskał ktoś nim

Edytowano przez Zenonim

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lebek5    56

co polecicie na chwast w jęczmieniu ozimym dokładnie chodzi mi o miotłe, owies głuchy i przytulię

PRZEPRASZAM NIE TU MIAŁEM NAPISC!

Edytowano przez lebek5

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
majes    5

Izoproturon jest w legato plus, tak jak pisalem nie sprawdzil sie. Tez chcialem tanio ale niestety tylko na tym tracilem.


.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Tak wiosną. puma drogo wychodzi??? Axial coś koło 105złha. ale to też dużo.

A może Izoproturon wyjdzie około 50zł Ha pryskał ktoś nim

Puma z tego co się orientuje wychodzi wręcz drożej, a zakres zwalczanych chwastów podobny.

Izoproturon wiosna może rożnie wychodzić, należy pamiętać że to środek głównie doglebowy i najlepszy efekt uzyskuje się gdy środek będzie mieć kontakt z glebą.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sufi84    2

Jako poprawke na wiosne proponuje chlorotoluron(lentipur, tolurex) u mnie bardzo skuteczny i wychodzi cos okolo 60 zl(2l na ha)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez danielhaker
      Jakie będą ceny pszenicy w sezonie 2019? W jakich cenach jest zboże ozime w różnych regionach Polski? Z tego co pisaliście w poprzednim temacie o notowaniach pszenicy ceny rosną. Jak myście do kiedy będzie ten wzrost? Kiedy najlepiej sprzedać? Czy ubiegłoroczna susza tak mocno wpływa na ceny zbóż? Jakie są opinie rolników? Zapraszamy do dyskusji!
      Kontynuacja tematu: 
       
    • Przez DamianChuchro
      Czego to może być objawa. Zboże zaczyna żółknąć na końcach liści ? Za duża dawka oprysku dolistnego? Czy susza?

    • Gość
      Przez Gość
      Witaj, dziś planuje zrobić zabieg T1 w pszenicy bez skracania. Planuje dać Mirage 450EC do tego siarczan magnezu, plonvit z zboża, Tytan i PLONVIT OPTY i powiedz mi czy nie za dużo odżywek ost padało z niedzieli na poniedziałek i czy dodać do tego jeszcze Duett Star 334 SE BASF ?
    • Przez Romek3249
      Witam, z uwagi na panującą suszę nie było możliwe wykonanie u mnie skracania w fazie BBCH 30-31 w pszenicy i pszenżycie, teraz przez weekend spadło 8mm, rośliny odżyły i powraca temat skracania, obecnie rośliny są w fazie 3 kolanka więc zaczął się wielki okres w którym nie powinno się stosować regulatorów wzrostu, pozostaje więc skracanie w fazie liścia flagowego, tylko jakimi środkami najlepiej to zrobić ? Myślałem o samym cerone w dawce 0,6-0,8, mieszance moddusa 0,2 i cerone 0,4, oraz o medaxie (max czy top ? nigdy nie stosowałem medaxu, jeżeli już to jakie dawki ?) Dodam że odmiany to Arkadia i Rotondo, w obu przypadkach nawożenie 160kg N. Ktoś z większym doświadczeniem coś poradzi ?
    • Przez sports2011
      Witam , mam pytanie pszenica od kolanka w górę idzie w bok zamiast wptost oraz kłosy są poskręcane . Nigdy nie miałem takiego przypadku i nie wiem czy to objaw choroby czy oprysk jakiś zaszkodził ?



×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj