Skocz do zawartości

Zdjęcie

Pszenica Ozima i jara

22551 odpowiedzi na ten temat

#5621 Share lukaszm

lukaszm

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 431 postów

Napisany 06 czerwiec 2013 - 18:47

Pszenica Ozima i jara henio2 - Mam zamiar pryskać Fastac 100 EC + tytanit + fostar. Może dodam jeszcze siarczan magnezu. Oczywiście jak pszenica przekwitnie. Narazie kwitnie, ale i tak minimum tydzień nie wjadę w pole, bo woda stoi. Jak będzie nadal padać to jeszcze dłużej nie wjadę! Ja zastosowałem nie całe 100 kg N na hekat w Bogatce i nie dałem regulatora, a to najpierw przez pogodę, a potem już była późna faza i tak wyszło. Tydzień temu pryskałem Zafirem 400 EC i miała wysokość 60 -65cm. Teraz nie mierzyłem, ile ma. Jutro zmierzę jak będzie pogoda. Bo się boję, żeby mi się dało w nią jeszcze wjechać C-330 i nic nie uszkodzić. Ostatnio nic sie nie stało. Pszenica się elegancko prześlizgnęła pod ciągnikiem. Oczywiście mam ścieżki przejazdowe.
A TY jakie masz zboże? Pszenicę? Ile dałeś azotu? Jaka odmiana?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Pszenica Ozima i jara Dzisiaj, 23:21
  •  

#5622 Share henio2

henio2

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 502 postów

Napisany 06 czerwiec 2013 - 19:56

Pszenica Ozima i jara Po grochu jesienią bez nawożenia wiosną dotała 130 kg N odmiana muszelka T1 Capallo plus magnum + Trice , na T2 Osiris i na tym chyba koniec :rolleyes:

#5623 Share gwozd

gwozd

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1785 postów
  • Zainteresowania:kynologia, botanika itp

Napisany 06 czerwiec 2013 - 21:18

Pszenica Ozima i jara Jak długo będziesz czekać z insektycydem to skrzypionka będzie żerować i robić szkody. Fastac to pyretroid i najlepiej działa w temp poniżej 20stC. Wczoraj pryskałem jęczmień jary fastakiem i axialem, masa skrzypionki i dawkę na 2,5ha fastacu dałem na 2,2ha. Dziś rano były tylko martwe osobniki przyklejone do liści. W chwili pryskania było 18stC a później oczywiście w nocy mniej. W dziś w południe deszcz zmył insektycyd dlatego w pszenicy dam coś systemicznego, pewnie Bi58. Żeby dłużej zabezpieczało również przed mszycą. Tylko ciągle deszcz...

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#5624 Share PawelWlkp

PawelWlkp

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1156 postów

Napisany 06 czerwiec 2013 - 22:37

Pszenica Ozima i jara Jutro jak się uda to jade z odżywką, grzybówką, sprawdze jeszcze tą skrzypionke. Pszenica dostała 0,4 modusa obecnie się kłosić zaczyna, moge jej troszke modusa przy okazji kapnąć bo troche poszalała i nie wiem czy w pionie zniw doczeka a tak średnio zdąrzyłem w tym roku kamienie pozbierać. Bo jak by miało zaszkodzić to niech sobie lepiej do przyszłego sezonu w butelce postoi. Jak u większości plany wzieły w łeb z powodu deszczu i taka kombinatorka co by tu zrobić jak już po terminach.

#5625 Share milanreal1

milanreal1

Nie zadzieraj z moderatorem :D

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8983 postów
  • Zainteresowania:Sport, muzyka i oczywiście rolnictwo.

Napisany 06 czerwiec 2013 - 23:07

Pszenica Ozima i jara Juz bym nie ryzykował. Jakie stosowałeś nawożenie i jak skracałeś że się boisz że wylegnie?
Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

#5626 Share PawelWlkp

PawelWlkp

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1156 postów

Napisany 07 czerwiec 2013 - 06:26

Pszenica Ozima i jara Jakoś pod koniec fazy krzewienia 0,75 ccc i 0,4modusa. Dostała jakies 140 kg N. a w tym roku każdy nawóz był momentalnie podlany deszczem, także strat w azocie praktycznie nie było. Ziemia głównie IIIa miejscami II klasa. Boje się głównie z powodu tej dynamicznej pogody w tym roku. Mała chmurka, dwa grzmoty i pompa z nieba, więc żeby dostać do żniw to musi być sztywna. Za bardzo z nawożeniem nie przesadzałem, tylko z ochroną ciężko w tym roku bo prawie cały maj i początek czerwca padało. padało. spodziewam się koło 7, 8 ton z ha.

#5627 Share radzio445

radzio445

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 184 postów

Napisany 07 czerwiec 2013 - 09:07

Pszenica Ozima i jara Kiedy siać nawóz pod gluten ? chodzi mi o pszenice zimową i jaki nawóz siejecie ?

#5628 Share grego

grego

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1909 postów

Napisany 07 czerwiec 2013 - 20:15

Pszenica Ozima i jara przyłączam się do pytania kolegi wyżej, czy i kiedy siać III dawke saletry na pszenice ozimą. Jedne odmiany zaczynają się pomału kłosić inne jeszcze parę dni do początku. Jedne z odmian to Ludwig i Legenda, kurde takiej wysokiej pszenicy to jeszcze nie widziałem chyba :wacko: i nie wiem czy wytrzyma 3 dawke, bo nie skracałem ponieważ coś z nią było nie tak potem cerone tylko. Dotychczasowe nawożenie to jakieś 130kg N. Mam też Bogatke, Muszelke i Ostroge. W poprzednich latach Bogatke przy 3 dawkach w ogóle nie skracałem i bez problemu stała.

#5629 Share rafto

rafto

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 711 postów

Napisany 07 czerwiec 2013 - 21:02

Pszenica Ozima i jara Mieszał ktoś aktywatror - Forthial z fungicydem ??? Lub stosował sam Forthial ?? czy widoczne są efekty stosowania tego środka ??

#5630 Share wyrebski1

wyrebski1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1328 postów

Napisany 07 czerwiec 2013 - 21:32

Pszenica Ozima i jara III dawkę daję się kiedy zboże zaczyna się kłosić, jak kłos zaczyna wychodzić z pochwy.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#5631 Share PROXIMAMICHAL

PROXIMAMICHAL

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 368 postów
  • Zainteresowania:KPK Komurun Team

Napisany 07 czerwiec 2013 - 21:40

Pszenica Ozima i jara panowie moja pszenica zaczyna sie kłosić przez deszcze nie mogłem wykonac zabiegu T2 kupiłem juz falcon moze domieszac jakis inny srodek i kompleksowo zabezpieczyc kłos czy lepiej opryskac samym falconem z odrzywkami i mocznikiem a kłos dodatkowo zabezpieczyc po kwitnieniu pszenicy jaki srodek polecicie moze coś z tańszej półki

Edytowany przez PROXIMAMICHAL, 07 czerwiec 2013 - 21:45.

#5632 Share ejczbio

ejczbio

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 495 postów

Napisany 07 czerwiec 2013 - 22:10

Pszenica Ozima i jara

Jedne z odmian to Ludwig i Legenda, kurde takiej wysokiej pszenicy to jeszcze nie widziałem chyba

Jaka w tej chwili jest wysokość Legendy? Chciałbym porównać ze swoją.

#5633 Share kissmy...

kissmy...

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4291 postów

Napisany 07 czerwiec 2013 - 22:12

Pszenica Ozima i jara jeśli nie zaobserwowałeś jeszcze żadnych objawów chorób grzybowych to zabieg możesz jeszcze opóźnić, falcon zawiera tebukonazol, więc ochroni również kłos przy odpowiedniej dawce, więc zastosuj sam facon z odżywkami i obserwuj plantacje, ewentualnie będziesz mógł poprawić sam kłos jeszcze raz tebukonazolem

#5634 Share PROXIMAMICHAL

PROXIMAMICHAL

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 368 postów
  • Zainteresowania:KPK Komurun Team

Napisany 07 czerwiec 2013 - 22:30

Pszenica Ozima i jara poczekac az całe pole sie wykłosi czy pryskac na ok 50% kłosów

#5635 Share Naskom

Naskom

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 100 postów

Napisany 07 czerwiec 2013 - 23:27

Pszenica Ozima i jara

przyłączam się do pytania kolegi wyżej, czy i kiedy siać III dawke saletry na pszenice ozimą. Jedne odmiany zaczynają się pomału kłosić inne jeszcze parę dni do początku. Jedne z odmian to Ludwig i Legenda, kurde takiej wysokiej pszenicy to jeszcze nie widziałem chyba :wacko: i nie wiem czy wytrzyma 3 dawke, bo nie skracałem ponieważ coś z nią było nie tak potem cerone tylko. Dotychczasowe nawożenie to jakieś 130kg N. Mam też Bogatke, Muszelke i Ostroge. W poprzednich latach Bogatke przy 3 dawkach w ogóle nie skracałem i bez problemu stała.

Trzecią dawkę azotu pod zboża należy dac przed kłoszeniem. A precyzyjniej kiedy kłos jest dobrze wyczuwalny w zdźble np. pszenicy. Dwa proste powody. Roślina to nie maszyna też potrzebuje czasu aby zaasymilowac azot z podłoża, więc nawożenie na wykłoszony łan mija się z celem. Drugi powód, w momencie wysiewania nawozu na wykłoszony lub do połowy wykłoszony łan ryzykujemy jak ja to mówie efektem wybitego kłoska z kłosa, a co za tym idzie powoduje stratę. Ponadto częśc rolników wpada w panikę ze ich łan poraża septerioza plew. Ponieważ wokół wybitego kłosa pojawia się żółta obwódka, która jest naturalnym symptomem.

#5636 Share milanreal1

milanreal1

Nie zadzieraj z moderatorem :D

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8983 postów
  • Zainteresowania:Sport, muzyka i oczywiście rolnictwo.

Napisany 07 czerwiec 2013 - 23:54

Pszenica Ozima i jara @Naskom bo należy pamiętać że rozsiewacz wyrzuca nawóz z taka szybkością i pod takim kątem że to może powodować podobne objawy do gradu. Niektóre firma oferują zmodyfikowane tarcze lub inne ustawienie rozsiewacza aby nawóz spadał, a nie uderzał w kłosy. I dlatego potem mogą być straty, kłosy są uszkadzane a to doskonałe miejsce do wejścia patogenów.

Jakoś pod koniec fazy krzewienia 0,75 ccc i 0,4modusa. Dostała jakies 140 kg N. a w tym roku każdy nawóz był momentalnie podlany deszczem, także strat w azocie praktycznie nie było. Ziemia głównie IIIa miejscami II klasa. Boje się głównie z powodu tej dynamicznej pogody w tym roku. Mała chmurka, dwa grzmoty i pompa z nieba, więc żeby dostać do żniw to musi być sztywna. Za bardzo z nawożeniem nie przesadzałem, tylko z ochroną ciężko w tym roku bo prawie cały maj i początek czerwca padało. padało. spodziewam się koło 7, 8 ton z ha.

Pod koniec fazy krzewienia czyli teoretycznie trochę za wcześnie. Warto by było dorzucić trochę moddusa, ale do fazy liścia flagowego, jak kłosy już wychodzą to nie ryzykuj. 1 skracanie w wysokich dawkach to może ustoi.

panowie moja pszenica zaczyna sie kłosić przez deszcze nie mogłem wykonac zabiegu T2 kupiłem juz falcon moze domieszac jakis inny srodek i kompleksowo zabezpieczyc kłos czy lepiej opryskac samym falconem z odrzywkami i mocznikiem a kłos dodatkowo zabezpieczyc po kwitnieniu pszenicy jaki srodek polecicie moze coś z tańszej półki

Długotrwałe zabezpieczenie dają strobiluryny, ale do tanich one nie należą.

poczekac az całe pole sie wykłosi czy pryskac na ok 50% kłosów

Poczekaj aż się wykłosi, chodzi o ochronę kłosa więc wypadałoby poczekać aż wyjdą kłosy.
Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

#5637 Share PawelWlkp

PawelWlkp

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1156 postów

Napisany 08 czerwiec 2013 - 07:51

Pszenica Ozima i jara Wczoraj obeszłem troche mocniej pszenice i stwierdziłem że z opryskiem jeszcze poczekam. Za mokro, i ścieżki zalane wodą, w niektórych miejscach tak grząskie że raczej nie da się przejechać. Zobacze jeszcze dziś popoludniu, ale przez jeden dzień to chyba wielkiej różnicy nie będzie. A czas by był bo chorób dość dużo, szczególnie mączniaka, a znowu nadają deszcze.

#5638 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 08 czerwiec 2013 - 10:57

Pszenica Ozima i jara Hmm na sciezkach powinno byc twardo jak jezdziles z kilka razy u mnie woda stala prawie w kazdej sciezce i ciagnik nawet sie nie grzebal a jak nawrot robilem to troche zaczal siadac

#5639 Share PawelWlkp

PawelWlkp

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1156 postów

Napisany 08 czerwiec 2013 - 11:14

Pszenica Ozima i jara Teraz to już nie musze się zastanawiać czy wjade :( właśnie pompa się włączyła
Ponad 30 litrów na metr, a pare kilometrów dalej pokropiło tylko. Pare dni na pewno nie wjade. To już na pewno modusa wtedy nie będę dolewał, dzięki milanreal za wskazówki.

Edytowany przez PawelWlkp, 08 czerwiec 2013 - 17:15.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#5640 Share pmichal56

pmichal56

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 347 postów
  • Zainteresowania:komputery tablety telefony ich naprawa

Napisany 08 czerwiec 2013 - 15:44

Pszenica Ozima i jara No ja nie jestem takim optymista jezeli chodzi o wjazd w pszenicę bo w ziemniaku dzisiaj pryskałem i normalnie topiel ale jakoś wyjechałem, ścieżki w pszenicach są i to 4 razy było jeżdzone ale naprawde strach wjechać bo woda stoi, a jak ściągnie mnie ze ściezki to drugi ciągnik nie pomoże a jesli już to porujnuje kawał pola zeby wyjechać, jeszcze zostaje spóścić powietrza z kół tylnych i spróbować jeden kawałek.ale własnie patrze na sat 24 i widzę że idzie pompa także lepiej dać na wstrzymanie bo wszystko spłucze, Na grzybowe jak dobrze pamietam potrzeba min 6godzin, ale najlepiej jak wcale nie pada przez kilka dni, no jak tu pryskać ;[ ;[ ;[ ;[ ;[ . kuuu.a

odsprzedam titusa w dobrej cenie.