Skocz do zawartości

Zdjęcie

Pszenica Ozima i jara

28570 odpowiedzi na ten temat

#5301 Share lukaszm

lukaszm

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 470 postów

Napisany 17 maj 2013 - 08:49

Pszenica Ozima i jara Witam!
W środę wykonałem dolistne dokarmianie pszenicy ozimej Bogatka. Dziś zamierzam opryskać Moddusem, gdyż nie skracałem wcześniej z powodu niekorzystnych warunków pogodowych. Pszenica ma widoczne trzy kolanka, nad trzecim "po rozebraniu roślinki" widać malutki kłos, a nad nim jeszcze jedno kolanko. W minionych sezonach skracałem wcześniej, a teraz wyszło tak jak jest. Pszenica ma wysokość około 60cm.
Przy jak wysokim nawożeniu Bogatki stosować regulator? Ponad ile kilogramów azotu?
Proszę o odpowiedzi!
Dziękuję!

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Pszenica Ozima i jara Dzisiaj, 05:22
  •  

#5302 Share henio2

henio2

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 502 postów

Napisany 17 maj 2013 - 09:04

Pszenica Ozima i jara Wczoraj prysnołem na chwasty Linturem kiedy mogę prysnąć siarczan + mikroelementy?

#5303 Share lukaszm

lukaszm

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 470 postów

Napisany 17 maj 2013 - 09:24

Pszenica Ozima i jara Witam!
W środę wykonałem dolistne dokarmianie pszenicy ozimej Bogatka. Dziś zamierzam opryskać Moddusem, gdyż nie skracałem wcześniej z powodu niekorzystnych warunków pogodowych. Pszenica ma widoczne trzy kolanka, nad trzecim "po rozebraniu roślinki" widać malutki kłos, a nad nim jeszcze jedno kolanko. W minionych sezonach skracałem wcześniej, a teraz wyszło tak jak jest. Pszenica ma wysokość około 60cm.
Przy jak wysokim nawożeniu Bogatki stosować regulator? Ponad ile kilogramów azotu?
Proszę o odpowiedzi!
Dziękuję!

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#5304 Share Michalmeer

Michalmeer

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2762 postów
  • Zainteresowania:Wszystko związane z ziemią i jej uprawą

Napisany 17 maj 2013 - 10:04

Pszenica Ozima i jara po dwuch dniach ... koznaj już

Mam pytanie odnosnie ochrony kłosa bo bede pryskał gdy zboże bedzie kwitło i chce dodać jeszcze do tego mocznika i siarczanu magnezu .. robił ktoś już tak ?
Ziemia to skarb , który trzeba pielęgnować i chronić .!!!

#5305 Share lukaszm

lukaszm

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 470 postów

Napisany 17 maj 2013 - 10:15

Pszenica Ozima i jara Ponowiam swe pytanie do tych, którzy uprawiali Bogatkę. Przy jakim nawożeniu należy zastosować regulator? Pytam o życiowe dośiwadczenia, gdyż w teorii spotykałem się ze stwierdzeniem, że ponad 80kg N na hektar wymaga już zastosowania regulatora wzrostu.

Czyli dwa dni po dokarmianiu dolisnym można jechać Moddusem, tak?

#5306 Share Michalmeer

Michalmeer

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2762 postów
  • Zainteresowania:Wszystko związane z ziemią i jej uprawą

Napisany 17 maj 2013 - 10:17

Pszenica Ozima i jara można było nawozy z modussem mieszac odrazu ... regulatory wzrostu przy kazdym nawozeniu mozna stosować
Ziemia to skarb , który trzeba pielęgnować i chronić .!!!

#5307 Share gwozd

gwozd

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2250 postów
  • Zainteresowania:kynologia, botanika itp

Napisany 17 maj 2013 - 10:19

Pszenica Ozima i jara Bogatkę skracałem dwa razy, najpierw 2l CCC a później 0,5l etefonu. Dostała 110-(120)kg N już dokładnie nie pamiętam, stanowisko po łubinie na nasiona. Ładnie stała do żniw, wtedy już dojrzałą trochę burza zwichrowała. Plon coś ponad 6t

W zeszłym roku zabieg T2 trochę się przesunął w czasie i na kwitnącą tonacje poszedł falcon, mocznik, siarczan Mg insol. Nie zauważyłem negatywnych skutków, tylko na traktorze i opryskiwaczu pełno pręcików, trochę się przestraszyłem. Plon jak dla mnie dobry 5,7t o parametrach konsumpcyjnej

#5308 Share major_89

major_89

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 634 postów

Napisany 17 maj 2013 - 10:24

Pszenica Ozima i jara

Ponowiam swe pytanie do tych, którzy uprawiali Bogatkę. Przy jakim nawożeniu należy zastosować regulator? Pytam o życiowe dośiwadczenia, gdyż w teorii spotykałem się ze stwierdzeniem, że ponad 80kg N na hektar wymaga już zastosowania regulatora wzrostu.

Czyli dwa dni po dokarmianiu dolisnym można jechać Moddusem, tak?

Kolego jeśli ta twoja pszenica ma już w chwili obecnej 60cm to nawet po zastosowaniu regulatora wzrostu licz się że może wyledz, po kłoszeniu osiągnie wysokość 100cm. . Do Modusa dodaj koniecznie etefon to przynajmniej skróci ci to górne międzywęźla. To że 80kg/N przyczynia się do wylegania to racja ale prawdą jest że gdy stosuje się nawożenie azotowe powyżej 120kg stosowanie regulatorów jest praktycznie niezbędne.

#5309 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 17 maj 2013 - 10:26

Pszenica Ozima i jara

Mam pytanie odnosnie ochrony kłosa bo bede pryskał gdy zboże bedzie kwitło i chce dodać jeszcze do tego mocznika i siarczanu magnezu .. robił ktoś już tak ?

Z tego co mi wiadomo to siarczan magnezu stosuje się wcześniej, do fazy strzelania w źdźbło a dokarmianie dolistne mocznikiem możesz stosować z wyłączeniem okresu kwitnienia zbóż.
W mojej ocenie to był by wielki błąd.
W czasie kłoszenia możesz zastosować 5-6 % roztwór mocznika a w fazie dojżałości woskowej 4-5%, ale nie w czasie kwitnienia

#5310 Share lukaszm

lukaszm

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 470 postów

Napisany 17 maj 2013 - 10:50

Pszenica Ozima i jara Z moich obliczeń, które przeprowadziłem łacznie z nawozem z mineralizacji wychodzi 100kg N na hektar Bogatki. A więc dawka 0,4l Moddusa, tak?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#5311 Share major_89

major_89

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 634 postów

Napisany 17 maj 2013 - 12:01

Pszenica Ozima i jara @ lukaszm ty zamiast siedzieć na forum to bież się za robotę i skracaj zboże. W takim wypadku może Modus w dawce 0,4 wystarczy. Decyzja i tak należy do ciebie

#5312 Share lukaszm

lukaszm

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 470 postów

Napisany 17 maj 2013 - 12:38

Pszenica Ozima i jara Jak tylko ustanie wiatr to ruszam w pole!

W sumie przed chwilą widziałem na forum fotkę przedsatwiającą zboże w fazie liścia flagowego i myślę, że w mojej Bogatce już jest ta faza.

Jeszcze jedno: mam jeszcze 0,6l Moddusa trzy miesiące po terminie ważności, ale kiedyś robiłem próbę ręcznym opryszkiwaczem na powierzchni metra kwadratowego i wszystko jest w porządku, kłos się robi, zboże niższe. Też mam zamiar ten "stary" Moddus wykorzystać. Zachowuje on stabilność co najmniej 4 lata jeśli jest przechowywany w zalecanych warunkach. A u mnie jest tak przechowywany.

Jak wykonam Moddusem zabieg, to potem zostanie mi wykonać m.in. fungicydem Zafir 400 EW.

#5313 Share mocher

mocher

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 340 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo, motoryzacja, komputery

Napisany 17 maj 2013 - 14:51

Pszenica Ozima i jara koledzy jaki siarczan można zastosować i w jakiej dawce na pszenice?
Pomogłem, napisałem coś z sensem? kliknij zielony kwadracik ze strzałką :) To się opłaca xD

#5314 Share arielo

arielo

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 75 postów

Napisany 17 maj 2013 - 20:48

Pszenica Ozima i jara Witam panowie wczoraj zastosowałem cerone na pszenice na, której gdzie nie gdzie pojawia się liść flagowy, jak myślicie nie będzie to miało ujemnego wpływu na plon?

#5315 Share gwozd

gwozd

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2250 postów

Napisany 17 maj 2013 - 21:28

Pszenica Ozima i jara dajecie mocznik z moddusem?

#5316 Share Eryko

Eryko

Rolnik

• Members
  • PipPipPip
  • 908 postów

Napisany 18 maj 2013 - 02:48

Pszenica Ozima i jara Koledzy jak tam Wasze Pszenice Tonacje rozkrzewiły się ? idą ostro w góre? bo u mnie coś bardzo pomału rosną i zaczyna mnie to niepokoić.

#5317 Share lukaszm

lukaszm

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 470 postów

Napisany 18 maj 2013 - 08:35

Pszenica Ozima i jara U mnie pszenica Bogatka ma wysokość 45cm - 48cm (po ziemniakach), a nie 60cm jak pisałem. Po prostu podałem wysokość do czubka liścia. Czwarte kolanko jest 3cm nad trzecim, i nad czwartym kolankiem około 2cm jest mały w pełni rozwinięty kłosek. Czy jest to już faza liścia flagowego?
O ile cm może jeszcze wzrosnąć pszenica do końca fazy kłoszenia? O 30cm? Więcej?

Łączna dawka nawożenia azotem wyniosła 93kg na hektar, nie licząc azotu z minaralizacji. Jeśli przyjąć 40 kg N z mineralizacji to wychodzi 133kg N, a uzględniając 70% wykorzystanie azotu przez rośliny wychodzi 93kg N na hektar. Czy pszenic Bogatka przy takim nawożeniu ustoi? Czy w tej fazie jeszcze jechać Moddusem? Wczoraj wiało cały dzień i nie dało rady pryskać.

W środę dokarmiałem dolistnie: siarczan magnezu + tytanit + plonvit Z + fostar.
Czy dolistne dokarmianie może w jakimś stopniu przyczynić się do zmniejszenia podatności na wyleganie? W końcu nawozy pobierane przez korzenie zostaną lepiej przyswojone przez roślinę.
Po tygodniu mogę znowu dokarmiać dolistnie?

Edytowany przez lukaszm, 18 maj 2013 - 08:45.

#5318 Share sajgon

sajgon

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 331 postów
  • Zainteresowania:prawo

Napisany 18 maj 2013 - 12:52

Pszenica Ozima i jara przy takim nawożeniu możesz darować sobie moddus. Bogatka powinna ustać. 93kgN to nie jest dużo. Moja Bogatka dostała 177kg N w dwóch zabiegach plus mocznik przy oprysku na grzyba i regulator wzrostu.

Edytowany przez sajgon, 18 maj 2013 - 12:53.

#5319 Share lukaszm

lukaszm

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 470 postów

Napisany 18 maj 2013 - 13:12

Pszenica Ozima i jara Przepraszam, że tyle pytań zadaje w tej kwestii:( Ale mam Moddus z ubiegłego sezonu, w styczniu minęło 4 lata od daty produkcji, przechowuję go w zalecanych warunkach i dlatego tak zwlekam też, bo się boję, żeby nic się nie stało. Wprawdzie kiedyś robiłem próbę na małej powierzchni ręcznym opryskiwaczem i jest ok; pszenica niższa, kłos też się robi. Ale ciężko na tym forum spotkać Kogoś kto stosował jakikolwiek pestycyd po terminie ważności i nic się nie stało.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#5320 Share gwozd

gwozd

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2250 postów

Napisany 18 maj 2013 - 13:43

Pszenica Ozima i jara Trochę mało tego azotu, ogólnie bogatka to duża pszenica i podobno lubi się położyć. U mnie na wiosnę sąsiedzi myśleli że to żyto. Innej pszenicy np tonacji przy tej dawce nie skracałbym
Teraz mam tonację i na wiosnę startowała trochę słabo, była mocno nierówna, ostro poszła dopiero jak chwasty zaczęły zamierać i spadł deszcz a wyrównał ją antywylegacz. Teraz wygląda całkiem dobrze, ma jakieś 50cm wys do końca górnego liścia i trzecie kolanko jest 1cm nad drugim. Najgorsze jest to że mączniak wraca