Skocz do zawartości

Zdjęcie

Pszenica Ozima i jara

22589 odpowiedzi na ten temat

#501 Share marekgizio

marekgizio

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 694 postów

Napisany 25 listopad 2010 - 23:07

Pszenica Ozima i jara A po co ci strobuniny do pierwszego zabiegu?
Nieważne czy mieszasz, substanca drugi raz dana działa słabiej albo wcale. Nie powtarzanie substancji to podstawa podstaw.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Pszenica Ozima i jara Dzisiaj, 13:19
  •  

#502 Share iron

iron

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1397 postów

Napisany 26 listopad 2010 - 00:00

Pszenica Ozima i jara 400 kg. NPK na hektar pszenicy :D co nie którzy to kasy widze za dużo mają

#503 Share marekpieg1234

marekpieg1234

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 627 postów

Napisany 26 listopad 2010 - 07:27

Pszenica Ozima i jara Czy 400 kg to dużo? Może tak,a może nie, bo jeśli założymy że w tym NPK jest 12% P i 12% K, to wychodzi ok 50 kg P i 50 kg K. Ale gdy jest już więcej to też więcej dostarczamy składników. Dlatego ważne, aby podawać skład bo tak, to możemy się tylko domyślać.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#504 Share marekgizio

marekgizio

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 694 postów

Napisany 26 listopad 2010 - 08:46

Pszenica Ozima i jara Ja daje 600kg NPK i o czym to mówi?
Powinno sie pisać jakiego nawozu albo pisać tylko ilości NPK

#505 Share marekpieg1234

marekpieg1234

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 627 postów

Napisany 26 listopad 2010 - 09:45

Pszenica Ozima i jara Dokładnie, o to samo mi chodzi

#506 Share pawelJD

pawelJD

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 411 postów

Napisany 26 listopad 2010 - 15:45

Pszenica Ozima i jara To precyzuję, 400 kg NPK 3,5;10;18,5. Nie sądzę, że to dużo zwłaszcza pod pszenicę.

#507 Share marekpieg1234

marekpieg1234

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 627 postów

Napisany 26 listopad 2010 - 16:28

Pszenica Ozima i jara @pawelJD, teraz wiem ile dałeś. Ważne że ty tak ustaliłeś i wysiałeś, bo to przecież twoje pole i ty wiesz o nim najwięcej.Jeden powie, że 400kg to dużo, inny że mało. Pozdro

#508 Share jacek1296

jacek1296

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 484 postów
  • Zainteresowania:motoryzacja.sport

Napisany 26 listopad 2010 - 18:43

Pszenica Ozima i jara

A po co ci strobuniny do pierwszego zabiegu?
Nieważne czy mieszasz, substanca drugi raz dana działa słabiej albo wcale. Nie powtarzanie substancji to podstawa podstaw.

To zrób kawałek po swojemu i obok po mojemu i porównaj.

#509 Share marekgizio

marekgizio

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 694 postów

Napisany 26 listopad 2010 - 22:22

Pszenica Ozima i jara Szkoda mi pszenicy żeby takie doświadczenia robić, widzę że wiesz lepiej więc krzyż ci na drogę.

#510 Share piotrek10

piotrek10

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 255 postów
  • Zainteresowania:sport, rolnictwo, nauki humanistyczne

Napisany 27 listopad 2010 - 15:42

Pszenica Ozima i jara Czemu szkoda pszenicy? Co złego zrobi jej strobiluryna?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#511 Share LeF

LeF

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 401 postów

Napisany 27 listopad 2010 - 17:00

Pszenica Ozima i jara Ja w moim regionie zastanawiałem się czy nie dać już pogłównie azotu na jesieni na oziminy. Bardzo duża liczba opadów znacznie przyczyniła się do wymywania tego składnika poza system korzeniowy roślin zwłaszcza na glebach lekkich. Stwierdziłam jednak, że jeśli dałem na słomę po ok 200 kg/ha saletry oraz nawozy NPK, które zawierają azot w formie amonowej to powinno wystarczyć na jesień.

Na pewno na pierwszy strzał wiosenny nie radzę stosować mocznika, gdyż temp nie będzie zbyt wysoka i mocznik będzie rozkładał się nawet do 3 tyg (zboże nie będzie mogło wówczas pobrać N). Polecam saletrę na pierwszy zabieg, może też być coś z dodatkiem wapnia, magnezu bądź siarki. Pierwiastki te wpływają na efektywność poboru azotu. Lecz ja stosuję na pierwszy rzut saletrę a na drugi saletrzak bądź CAN lub Sulfan od Yary.
Do tego odżywianie dolistne z mikro i makro elementami. Plus siarczan magnezu, może też być mocznik dolistnie lecz ja nie stosuję.

Strobiluryna powoduje efekt zieloności u zbóż i może przesunąć okres zbioru. Nigdy nie stosowałem tej substancji, w tym roku mam zamiar spróbować. Z doświadczenia nie wiem czy to wpłynie dodatnio czy ujemnie na plon.
Czym chata bogata tym goście rzygają...
Ursus tractor emotion
Neo's & Ursus

#512 Share miszka31

miszka31

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1138 postów
  • Zainteresowania:maszyny rolnicze

Napisany 27 listopad 2010 - 22:50

Pszenica Ozima i jara napewno dodatnie wpłynie na ilość i jakość, a przy okazji na kieszeń ;) warunek jest jeden musi być dobrze zastosowana, chodzi o odpowiedni termin.

#513 Share marekgizio

marekgizio

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 694 postów

Napisany 27 listopad 2010 - 22:58

Pszenica Ozima i jara piotrek --> masz odpowiedź w poście 436.
Ta substancja jest dobra na ochrone liścia flagowego/kłosa, opóźnia zasychanie rośliny i przez to ziarna trochę dłużej są nabijane. Przy pierwszym zabiegu niema to absolutnie żadnego znaczenia, a dając dwa razy tą samą substancję osłabiamy ten drugi zabieg.

#514 Share jacek1296

jacek1296

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 484 postów

Napisany 28 listopad 2010 - 13:30

Pszenica Ozima i jara

piotrek --> masz odpowiedź w poście 436.
Ta substancja jest dobra na ochrone liścia flagowego/kłosa, opóźnia zasychanie rośliny i przez to ziarna trochę dłużej są nabijane. Przy pierwszym zabiegu niema to absolutnie żadnego znaczenia, a dając dwa razy tą samą substancję osłabiamy ten drugi zabieg.

Uwierz że ma znaczenie.W przypadku mokrej wiosny nie ma innych substancji które utrzymają zdrowotność roślin aż do drugiego zabiegu "na kłos".W przypadku wiosny suche masz rację.A czy jesteś prorokiem i wiesz ile będzie opadów?Moim zdaniem lepiej pierwszy zabieg zrobić ze strobiluryną niż potem bawić się w trzeci oprysk.

#515 Share Lukaszjarm

Lukaszjarm

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1438 postów

Napisany 28 listopad 2010 - 13:38

Pszenica Ozima i jara a w jakim srodku jest ta substancja Strobiluryna ??

#516 Share marekpieg1234

marekpieg1234

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 627 postów

Napisany 28 listopad 2010 - 16:53

Pszenica Ozima i jara Substancje ta zawiera m.in. Amistar, Opera Max.

#517 Share 1piotr1

1piotr1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 462 postów

Napisany 29 listopad 2010 - 14:53

Pszenica Ozima i jara nie dajcie się na bijać w butelkę , bo to co tak elegancko zachwalają wszyscy przedstawiciele handlowi wielkich firm chemicznych,nie zawsze pociąga za sobą jakieś ekonomiczne względy , w wielu przypadkach jest to nabijanie tylko i wyłącznie swojej kieszeni..... :rolleyes: stosowałem w tamtym roku amistar + orius koszt był kosmiczny i raczej cudów na polu nie było ja ochronę opieram na prostych środkach zaczynam od najzwyklejszego tebukonazolu i jest ok :blink: a te amistary itd to chyba tylko dobry marketing ....

#518 Share marekgizio

marekgizio

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 694 postów

Napisany 29 listopad 2010 - 16:38

Pszenica Ozima i jara W przypadku suchej wiosny można wcale nie pryskać.
Na pierwszy zabieg jest mnóstwo doskonałych środków, nasłuchałeś się gdzieś o tej cudownej strobilurinie i teraz tylko ją byś dawał.
Ta substancja taka sama jak każda inna, jej dodatkowym działaniem jest opóźnienie zasychania przez co rośliny trochę dłużej wytwarzają plon.
Na pierwszy zabieg to działanie absolutnie nic nie daje.

Największym błędem jest powtarzanie zabiegu tą samą substancją.

#519 Share jacek1296

jacek1296

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 484 postów

Napisany 29 listopad 2010 - 19:25

Pszenica Ozima i jara [quote name='1piotr1' timestamp='1291038796' post='590970']
nie dajcie się na bijać w butelkę , bo to co tak elegancko zachwalają wszyscy przedstawiciele handlowi wielkich firm chemicznych,nie zawsze pociąga za sobą jakieś ekonomiczne względy , w wielu przypadkach jest to nabijanie tylko i wyłącznie swojej kieszeni..... :rolleyes: stosowałem w tamtym roku amistar + orius koszt był kosmiczny i raczej cudów na polu nie było ja ochronę opieram na prostych środkach zaczynam od najzwyklejszego tebukonazolu i jest ok :blink: a te amistary itd to chyba tylko dobry marketing ....
[/quote]
Akurat AMISTAR jest najdroższą strobiluryną.

[quote name='marekgizio' timestamp='1291045122' post='591020']
W przypadku suchej wiosny można wcale nie pryskać.
Na pierwszy zabieg jest mnóstwo doskonałych środków, nasłuchałeś się gdzieś o tej cudownej strobilurinie i teraz tylko ją byś dawał.
Ta substancja taka sama jak każda inna, jej dodatkowym działaniem jest opóźnienie zasychania przez co rośliny trochę dłużej wytwarzają plon.
Na pierwszy zabieg to działanie absolutnie nic nie daje.

Największym błędem jest powtarzanie zabiegu tą samą substancją.
A w przypadku mokrej wiosny?Nigdzie się nie nasłuchałem tylko zrobiłem porównanie na polu.A ty kiedykolwiek pryskałeś czymś takim.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#520 Share maciek

maciek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 483 postów

Napisany 29 listopad 2010 - 19:56

Pszenica Ozima i jara strobiluryny-to grupa substancji chemicznych ,tak jak np.triazole
azoksystrobina -amistar,olympus
pikoksystrobina-acanto
pyraklostrobina-opera
fluaksostrobina -fandango
oprysk samą strobiluryną nie ma sensu gdyż nie posiada ona działania wyniszczającego patogeny,dlatego łączone są w środkach z triazolami
nieprawdą jest też że strobiluryny nie mają wpływu na plon stosowane na 1 szy zabieg ,otóż w przypadku suchej wiosny pszenica silniej się krzewi ,mniej redukuje pędy boczne ,lepiej wykorzystuje azot i mniej traci wody ,roślina przeżywa mniejszy stres przez co może zachować wyższy potencjalny plon.Ten efekt można uzyskać tylko w przypadku suchej wiosny.