Polecane posty

Cihu    151

kulawa_koza, nie dziwię, że się dziwisz.... :) kilka postów wyżej napisałeś, że pszenica mieszańcowa dobrze sypie bo sąsiad miał 3 odmiany zmieszał i było dobrze. :) ubawiłem się niesamowicie, post roku!

 

post # 6267: a czy siejecie pszenice mieszańcowe jak to jest z nia?

post #6268: a normalnie a jak ma być .....sąsiad w tamtym roku siał odemnie pszenice od kolegi i swoją. Pomieszał i plon był super.5-6t.

Edytowano przez Cihu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krychu    153

Macie może mapkę z terminami dla pszenicy oraz pszenżyta taką jaka jest do żyta?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karolr2    767

dziwie wam sia panowie ze tak malo siejecie pszenicy na 1ha. U mnie by to nie przeszo. :rolleyes:

u mnie 220-240 jest idealnie

Orłem z matmy nie byłem ale jak by nie liczyć to wychodzi 220kg 1ha

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
masa24    2347

mam jeszcze jedno pytanie, rozsialem npk i zaraz potem zaczal poadac deszcz i tak o paru dni, nie wymieszalem nawozu z gleba, czy poszedl on na strate?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Merkoo    24

Oczywiscie że nie, A jesli przykryjesz ziemią i pada dzesz, potem snieg, przychodzi zima, potem wiosna i przeciez on tam dalej bedzie. Wiec jaka różnica

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jak chcesz polecieć po kosztach to raczej ten glean będzie najtańszym wyjściem pozbycia się rzepaku. Czym chcesz pryskać wiosną?

Na wiosnę Lancet Plus

Ale zastanawiam sie czy nie przeczekać do wiosny zobaczę jeszcze co sie bedzie działo , do kiedy można optymalnie stosować glean jesienią z waszego doświadczenia

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gwozd    104

Jak poradzi sobie polon z gorczycy posiany po pszenicy gdzie poszła pełna dawka gleanu???

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KULAWA_KOZA    156

Orłem z matmy nie byłem ale jak by nie liczyć to wychodzi 220kg 1ha

ja kolego zrozumiałem 150kg pszenicy na 115ar.

 

kulawa_koza, nie dziwię, że się dziwisz.... :) kilka postów wyżej napisałeś, że pszenica mieszańcowa dobrze sypie bo sąsiad miał 3 odmiany zmieszał i było dobrze. :) ubawiłem się niesamowicie, post roku!

 

post # 6267: a czy siejecie pszenice mieszańcowe jak to jest z nia?

post #6268: a normalnie a jak ma być .....sąsiad w tamtym roku siał odemnie pszenice od kolegi i swoją. Pomieszał i plon był super.5-6t.

no a co Cie tak ubawiło?

Posiej to się przekonasz czy było coś śmiesznego co napisałem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wons    1

Nie uprawiam pszenicy choc mam odpowiednie gleby, wole jeczmien ozimy ,kukurydze i soję ......... :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cihu    151

określenie pszenica mieszańcowa nie znacza, że miesza się w siewniku kilka odmian. Pszenica mieszańcowa to to samo co żyto mieszańcowe czyli inaczej pszenica hybrydowa.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gwozd    104

Nie uprawiam pszenicy choc mam odpowiednie gleby, wole jeczmien ozimy ,kukurydze i soję ......... :)

 

Może napisz coś o swoich doświadczeniach z soją w odpowiednim temacie

 

 

 

Pewnie chodziło o pszenicę hybrydową, F1 czyli inaczej mieszańcową a nie mieszanie odmian. Też ciekawe zagadnienie

 

Pszenica hybrydowa a nie mieszanie odmian

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
knoro93    215

Mieszanie odmian nie jest aż taka zbrodnia kiedys zmieszalismy 3 odmiany pszenzyta i było najlepsze ze wszystkich kawałków(taki eksperyment). Kazda odmiana ma nieco inne wymagania glebowe i pogodowe i jak jedna odmiana nie wypali inne mogą nadrobić. Mimo to lepiej nie mieszać według mnie ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
RAMZES9107    22

Panowie pisze tutaj żeby mi ktoś wyjaśnił pewną sprawę. W zeszłym tygodniu posiałem pszenicę, w sobote poszedł oprysk Snajper 600 sc w dawce 1,6 l /ha czyli ciut wyższa niż zalecana nawet. Deszcz po oprysku nastąpił dopiero po 10 godzinach. Dzisiaj ide na pole a fiołek wschodzi... A przecież diflufenikan ewidentnie ma go zwalczać. Moje pytanie brzmi: O co chodzi?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ZETTI77    1

mam jeszcze jedno pytanie, rozsialem npk i zaraz potem zaczal poadac deszcz i tak o paru dni, nie wymieszalem nawozu z gleba, czy poszedl on na strate?

nie nie poszedł na straty i nie pójdzie nie martw się

W mojej okolicy też ciągle pada i myśle by tak po deszczach lekko podnieść obsade o 10 %. Fakt że pszenice mają duże rozbieżności w mtz bo od 35-50 g ale jednak lepiej sugerować się ilościa szt. na m2

Edytowano przez ZETTI77

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
proxy8441    248

Pryskałem samym gleanem w życie i pszenżycie i szczerze mówiąc dał najlepszy efekt z dotychczasowych środków jakie stosowałem jesienią (stosowałem te tańsze środki bez mieszanin). Niewiele gorzej spisał się expert met, najgorzej lentipur (miotłę puścił, jeszcze pszenżyto przyhamował). Dawałem powschodowo, ale przedwschodowo tez możesz, najważniejsze to wilgotna gleba. I jeżeli kiedyś go stosowałeś to jednak radziłbym zainwestować trochę więcej, i zrobić mieszaninę, do 100zł/ha można elegancką mieszaninę ułożyć. i wielka wadą jest że po gleanie w pełnej dawce długo zalega w glebie, w nastepnym roku możesz zapomnieć o buraku czy lucernie.

 

 

 

na śmierć zapomniałem o tym że Glean jest tak toksyczny dla rzepaku, chcę zastosowac dawkę powyżej 20g/ha czy będe mógł w sierpniu zasiać po nim rzepak ? Niby po 9 miesiącach można siać rzepak oby się nie mylili.


My siejemy, a Bóg daje plony

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Nie sieje rzepaku więc w tej kwestii się nie wypowiem.

dawalem glean 8g razem ze snajperem a po pszenicy siany był rzepak i nic złego się nie działo.ph gleby 5.

Sorry za zejście z tematu ale jak rzepak sypał na takim pH, pytam z ciekawości bo kiedyś czytałem starszą książkę to zalecali siew rzepaku na pH 5,5. A dziś trochę inaczej już to wygląda.

Na wiosnę Lancet Plus

Ale zastanawiam sie czy nie przeczekać do wiosny zobaczę jeszcze co sie bedzie działo , do kiedy można optymalnie stosować glean jesienią z waszego doświadczenia

A już masz kupiony ten lancet? Jak nie to ja bym dał dobry środek(środki) jesienią wyjdzie taniej niż lancet, skuteczność podobna, a i zalety w postaci braku konkurencji chwastów już jesienią.

Pewnie chodziło o pszenicę hybrydową, F1 czyli inaczej mieszańcową a nie mieszanie odmian. Też ciekawe zagadnienie

 

Pszenica hybrydowa a nie mieszanie odmian

Pamiętam kiedyś mądry post @TOREZ. Że każda hybryda wymaga zrobienia wszystkiego ok inaczej nie będzie większego plonu niż w przypadku populacji, tym bardziej tyczy się to pszenicy i jęczmienia czyli zbóż samopylnych. Czyli w skrócie, nie oszczędzać na środki produkcji, a czy się to opłaci nie zawsze wiadomo.

A mieszanie odmian to też ciekawy temat. Największą bzdura jaka można powiedzieć że wzrost plonu będzie z powodu zapylenia, pszenica jest samopylna. Efekty mogą wynikać z rożnej podatności odmian na choroby, zazwyczaj w takich łanach obserwuje się znacznie mniejsze porażenie chorobami. Z drugiej strony to kłopot, może być tak że w 1 odmianie mączniak zaatakuje szybciej, dajemy fungicyd, a niedługo potem mączniak atakuje 2 odmianę (rzadko to się zdarza, ale to możliwe). Mogą być tez problemy z terminem dojrzewania.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mich18    89

Chce zastosowac na pszenice maraton,i moje pytanie jest takie jak oceniacie ten herbicyd jak radzi sobie z chwastami i czy lepiej opryskac zara po siewie czy jak pszenica bedzie miała 1-2 lisci?


Sprzedam ciągnik ursus c-360.pisac nr gg 33108236

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
koniu    841

ja stosuje maraton od kilku lat w fazie 1-2 liści i jestem zadowolony lecz dodaje 5-7 gr Gleanu by nieco wzmocnić działanie na przytulie. Jesienią nie wszystko udało mi się udało popryskać maratonem, to na wiosne zastosowałem pierwszy raz Lancet Plus, z którego też byłem zadowolony :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
glwoj    5

W zeszłym roku stosowałem zaraz po siewie Maraton 4l/ha + Glean 8 gr/ha, wszystko ładnie wyczyściło oprócz stokłosy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

 

 

A już masz kupiony ten lancet? Jak nie to ja bym dał dobry środek(środki) jesienią wyjdzie taniej niż lancet, skuteczność podobna, a i zalety w postaci braku konkurencji chwastów już jesienią.

 

 

 

No właśnie mam kupiony dla tego chciałem teraz coś po kosztach żeby sam żepak aby zwalczyło , poczekam zobacze co sie bedzie działo

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez danielhaker
      Jakie będą ceny pszenicy w sezonie 2019? W jakich cenach jest zboże ozime w różnych regionach Polski? Z tego co pisaliście w poprzednim temacie o notowaniach pszenicy ceny rosną. Jak myście do kiedy będzie ten wzrost? Kiedy najlepiej sprzedać? Czy ubiegłoroczna susza tak mocno wpływa na ceny zbóż? Jakie są opinie rolników? Zapraszamy do dyskusji!
      Kontynuacja tematu: 
       
    • Przez DamianChuchro
      Czego to może być objawa. Zboże zaczyna żółknąć na końcach liści ? Za duża dawka oprysku dolistnego? Czy susza?

    • Gość
      Przez Gość
      Witaj, dziś planuje zrobić zabieg T1 w pszenicy bez skracania. Planuje dać Mirage 450EC do tego siarczan magnezu, plonvit z zboża, Tytan i PLONVIT OPTY i powiedz mi czy nie za dużo odżywek ost padało z niedzieli na poniedziałek i czy dodać do tego jeszcze Duett Star 334 SE BASF ?
    • Przez Romek3249
      Witam, z uwagi na panującą suszę nie było możliwe wykonanie u mnie skracania w fazie BBCH 30-31 w pszenicy i pszenżycie, teraz przez weekend spadło 8mm, rośliny odżyły i powraca temat skracania, obecnie rośliny są w fazie 3 kolanka więc zaczął się wielki okres w którym nie powinno się stosować regulatorów wzrostu, pozostaje więc skracanie w fazie liścia flagowego, tylko jakimi środkami najlepiej to zrobić ? Myślałem o samym cerone w dawce 0,6-0,8, mieszance moddusa 0,2 i cerone 0,4, oraz o medaxie (max czy top ? nigdy nie stosowałem medaxu, jeżeli już to jakie dawki ?) Dodam że odmiany to Arkadia i Rotondo, w obu przypadkach nawożenie 160kg N. Ktoś z większym doświadczeniem coś poradzi ?
    • Przez sports2011
      Witam , mam pytanie pszenica od kolanka w górę idzie w bok zamiast wptost oraz kłosy są poskręcane . Nigdy nie miałem takiego przypadku i nie wiem czy to objaw choroby czy oprysk jakiś zaszkodził ?



×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj