Skocz do zawartości

Zdjęcie

Pszenica Ozima i jara

22584 odpowiedzi na ten temat

#461 Share zonk28

zonk28

Zaawansowany

• userphoto
  • Members
  • PipPipPip
  • 926 postów
  • Zainteresowania:Strzelectwo ( HW 80k , HW 90k kal.--5.5mm ) , wędkarstwo , silniki TDI

Napisany 09 listopad 2010 - 18:33

Pszenica Ozima i jara

200-300kg pszenicy na ha? Ludzie jak nie macie co robić z kasą to dajcie ją mi.Takie normy wysiewu to były dobre 30 lat temu.Ja od paru lat sieję 110-120kg.Pszenica pszenżyto jęczmień wszystko tak samo.Pszenica pszenżyto ok.5 paźdźiernika, jęczmień jary jak tylko można wjechać w pole.Plony?W tym roku pszenica ponad 8t pszenżyto ponad 8t jęczmień ponad 9t.U nas niektórzy sieją pszenicę nawet w listopadzie.Czasami wychodzi dopiero pod śniegiem ale wtedy plony bez rewelacji.

Skoro Ty kolego siejesz 120 kg na hektar to ja na wiosne zasieje 80 kg na hektar.Ciekawe kto po mnie powie że sieje 60 kg /h ;) :D
Takie opowieści to w "Muminkach" a nie tu.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Pszenica Ozima i jara Dzisiaj, 19:59
  •  

#462 Share TOREZ

TOREZ

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 610 postów

Napisany 09 listopad 2010 - 19:24

Pszenica Ozima i jara I prawidłowo robi.
Przyjmując 120 kg/ha, to przy średniej MTN 38 i SK 88% równa się około 280 nasion na m2.
Niech przezimuje 230 roślin, po 4-5 rozkrzewień to już masz ponad 1000, po redukcji nawet do 2 liczba kłosów na m2 będzie oscylować w granicach 500-550 kłosów.
Po co więcej?

#463 Share rikisam

rikisam

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 100 postów

Napisany 09 listopad 2010 - 20:56

Pszenica Ozima i jara Torez przy całym szacunku dla Twojej wiedzy, nie podawaj MTN 38g bo to jest szajs a nie materiał siewny. Przyjmij przynajmniej 45 g i 95% SK.
Pozdrawiam

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#464 Share Cihu

Cihu

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1038 postów

Napisany 09 listopad 2010 - 21:46

Pszenica Ozima i jara czym sie rózni MTN od MTZ? Bo MTZ (Masa tysiąca ziaren) równa 38 to to jest faktycznie poślad. Bogadke sieje to ma MTZ 48-50 a reszta pszenżyt oscyluje wokół 43-46.

Wiedzie co w sumie to te kłótnie nie mają sensu. Jezeli trafi się dobry rok i faktycznie dobrze sie pokrzewi zboże to i 120 kilo starczy. Ale jak rok nie podpasuje i nie skrzewi sie na jesieni to wiosną zielsko zarośnie i wiele plonu nie bedzię.

#465 Share Sebastian

Sebastian

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 791 postów
  • Zainteresowania:Produkcja roślina i technika z nią związana

Napisany 09 listopad 2010 - 22:48

Pszenica Ozima i jara MTN to masa tysiaca nasion, czyli zamiennik MTZ

#466 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 10 listopad 2010 - 19:23

Pszenica Ozima i jara MTN może być różna i 38 wcale nie oznacza pośladu jest to jak najbardziej normalna pszenica . niektóre odmiany poprostu mają małą MTN. np. Brilliant co nie przeszkadza w uzyskiwaniu bardzo wysokich plonów. MTN zależy takrze od gęstości łanu i zdolności do krzewienia i wielkości kłosa, a Bogatka napewno ani wybitna zdolnościa krzewienia ani gestym łanem i wielkimkłosem sie nie poszczyci nadrabia plon MTN więc nie ma co sie dziwić ,że jest ona wysoka

#467 Share TOREZ

TOREZ

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 610 postów

Napisany 10 listopad 2010 - 19:24

Pszenica Ozima i jara A mnie uczono w ten sposób, mianowicie MTZ - masa ziaren nie zaprawionych, prosto z kombajnu. MTN to już zaprawione nasiona do siewu.

Czy 38 MTN to szajs?
Tym bym się zbytnio nie sugerował.
Tegoroczna Sukces miała raczej 36, bommer 35, kris 38, adequat 39.
Porosty, poślad, połówki to się nazywa szajs.

#468 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 10 listopad 2010 - 19:31

Pszenica Ozima i jara 120 kg pszenicy na hektar w optymalnych warunkach siewu jak najbardziej wystarczy, oczywiście zależy to także od regionu i rodzaju gleby. Gęstość siewu to troche loteria czasami wystarczy 100 kg czasami 200 jest za mało różnie w polu bywa

#469 Share marekgizio

marekgizio

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 694 postów

Napisany 10 listopad 2010 - 19:58

Pszenica Ozima i jara TOREZ --> w tym roku siałem Tonację MTN 49,1 i batutę MTN 47. Ziarna w obu były o połowę mniejsze niż to co mam w silosie z tamtego zbioru, wyglądało to prawie jak poślad.

MTN 38 to sorry ale to takie nasiona że żeby wróble się nadziobały to musiały by na kolanach klękać.

#470 Share TOREZ

TOREZ

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 610 postów

Napisany 10 listopad 2010 - 20:08

Pszenica Ozima i jara Uczepiliście się tego 38, jak rzep psiego ogona.
No niby 38, że poślad, że wróble, że to i tamto.

Porównywaliście kiedyś zdolność krzewienia oraz wydajność pszenic trend, boomer a tonacja, ludwig, bogatka?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#471 Share 1piotr1

1piotr1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 462 postów

Napisany 10 listopad 2010 - 20:15

Pszenica Ozima i jara tak się fajnie licytujecie na forum z tym wszystkim a jakie to ma odzwierciedlenie w rzeczywistości...... :) a ja w tamtym roku zasiałem ponad 200 kg odmiany muszelki na ha materiału kwalifikowanego .. trochę wybrały ptaki trochę wymarzło z marcowymi mrozami i zebrałem bez mała 10 ton .. fakt faktem ze ziarno było nie najgrubsze ale.... jak ktoś ma ciężkie gleby i słaby sprzęt to zawyżanie norm jest rzeczą oczywistą aby obsada odpowiednia była ..

#472 Share jacek1296

jacek1296

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 480 postów
  • Zainteresowania:motoryzacja.sport

Napisany 10 listopad 2010 - 20:20

Pszenica Ozima i jara W tym roku zasiałem:JB ASANO,EVENT,BARRYTON,GRENADO(pszenżyto),NUEVO SER(jęczmień jary).W ubiegłym roku;JB ASANO,BARRYTON,GRENADO.Jeszcze wcześniej był:CUBUS,TULSA,BOGATKA,MODERATO(pszenżyto)

#473 Share farmermf

farmermf

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2170 postów

Napisany 10 listopad 2010 - 20:57

Pszenica Ozima i jara W tym roku dostałem do siewu Boomera z MTN 38, swój Cubus miał 40 a dla ciekawostki Bogatka miała 54 a podejrzewam że wszystkie plonowały podobnie.

#474 Share zonk28

zonk28

Zaawansowany

• userphoto
  • Members
  • PipPipPip
  • 926 postów
  • Zainteresowania:Strzelectwo ( HW 80k , HW 90k kal.--5.5mm ) , wędkarstwo , silniki TDI

Napisany 10 listopad 2010 - 21:12

Pszenica Ozima i jara Ja zasiałem wszystko na "B" Buteo, Brillant,Bogatka.Przykładowo na hektar od 230-270kg klasa ziemi IV.Na drugi rok myśle o Muszelce i Tulsa...

#475 Share rikisam

rikisam

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 100 postów

Napisany 10 listopad 2010 - 22:41

Pszenica Ozima i jara Zdolność krzewienia pszenicy Trend i Boomer jest lepsza niż pozostałych wymienionych przez @Torez, ale każda odmiana zachowuje sie trochę inaczej. Jedne dobrze się krzewią i mają drobne ziarno a inne plon osiągają dzięki wysokiej MTZ. A poza tym Trend i Boomer mają kiepską zimotrwałość.
Zapytaj młynarza czy woli drobne czy grube ziarno?
Mam pytanie do @Jacek1296 Jak plonowała ci pszenica JB Asano? Czy jesteś zadowolony?

#476 Share Cihu

Cihu

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1038 postów

Napisany 10 listopad 2010 - 22:46

Pszenica Ozima i jara to jakie woli? drobne czy grube? bo ja nie wiem... ? ;) serio

#477 Share jacek1296

jacek1296

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 480 postów
  • Zainteresowania:motoryzacja.sport

Napisany 11 listopad 2010 - 16:35

Pszenica Ozima i jara JB ASANO posypała ponad 8ton więc jak tu być niezadowolonym.Posiana była po cebuli i po pszenicy.Po cebuli mniej azotu niż po pszenicy reszta tak samo i plon taki sam.

#478 Share TOREZ

TOREZ

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 610 postów

Napisany 11 listopad 2010 - 19:33

Pszenica Ozima i jara

to jakie woli? drobne czy grube? bo ja nie wiem... ? ;) serio

Byle trzymała parametry (L.O. w szczególności).
Grubość nie gra roli.

Dla przykładu:
U mnie Potenzial o wiele drobniejszy od Ludwiga, a jaka różnica w parametrach:
http://www.agrofoto....er/16828-torez/
Galeria.

#479 Share rikisam

rikisam

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 100 postów

Napisany 11 listopad 2010 - 19:57

Pszenica Ozima i jara Młynarz będzie zawsze wolał grube ziarno, przecież w grubym jest więcej skrobi i białka a mniej okrywy nasiennej niż w drobnym to znaczy ma mniej odpadu w postaci otrąb.
@Torez ty widzę masz pamięć doskonałą to znaczy pamiętasz tylko ostatni rok jeśli mówisz o LO. Każdego roku jest jakiś parametr skupowy jako minimum. W tym roku było LO w roku poprzednim ciężar objętościowy ziarna.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#480 Share TOREZ

TOREZ

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 610 postów

Napisany 12 listopad 2010 - 20:22

Pszenica Ozima i jara Tyle że na gęstość oko przymykają, czego nie można powiedzieć o L.O.

Dyskusja na temat czy grube czy chude, w gruncie rzeczy sensu nie ma.
Pośladu młynarz nie skupi, bo i parametrów nie wytrzyma.
No chyba że na paszówkę, to nie ma problemu.