Skocz do zawartości

Zdjęcie

Pszenica Ozima i jara

22589 odpowiedzi na ten temat

#4461 Share Tomek90

Tomek90

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3228 postów

Napisany 13 marzec 2013 - 15:16

Pszenica Ozima i jara Mała dawka do 0.5l/ha CCC nie powinna tak strasznie wpłynąć ujemnie na system korzewniowy. Osobiście to jestem za wczesna i zwiększoną dawka startową N niż za dokrzewianiem opryskiem.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Pszenica Ozima i jara Dzisiaj, 02:44
  •  

#4462 Share koniu

koniu

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 235 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, Motoryzacja

Napisany 13 marzec 2013 - 15:45

Pszenica Ozima i jara tomek90 popieram. Pierwsze słysze o dokrzewianiu roślin jaką kolwiek chemią. Poza tym jestem zdania że lepiej dać azot na pierwszy i drugi rzut jak i na kłosa bo raz że roślina to wykorzysta i wyda dobry plon z parametrami bo z CCC to plonu raczej nie bedzie. Jak by tak było to po co sypać azot jaK taniej wykonać zabieg CCC :)

#4463 Share yacenty

yacenty

Zaawansowany

• Root Admin
  • PipPipPip
  • 9691 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, Internet

Napisany 13 marzec 2013 - 15:50

Pszenica Ozima i jara koniu dokrzewia sie, tu nie ma raczej mowy jedno lub drugie a raczej jest mowa o połączeniu obu technik czyli i azot i dokrzewianie chemią

Pozdrawiam YacentY www.yacenty.pl
Drogi użytkowniku - zapamiętaj sobie, nie ponoszę odpowiedzialności za posty innych użytkowników serwisu - odpowiadam tylko za siebie!!!

GoPro Fan Club - www.goprofc.com

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#4464 Share major_89

major_89

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 504 postów

Napisany 13 marzec 2013 - 16:00

Pszenica Ozima i jara Znajomość podstawowych zjawisk z fizjologi roślin uzasadnia stosowanie wielu rozwiązań. @ yacenty ma racje, oba omawiane czynniki wpływają na siebie pośrednio a nie bezpośrednio jak sądze myśli @koniu

#4465 Share tomek73

tomek73

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 7798 postów

Napisany 13 marzec 2013 - 16:20

Pszenica Ozima i jara Dokładnie, jeszcze zależy w jakim stadium jest pszenica, bo jeśli jest z 500 sztuk na metrze, a była wcześnie siana, początek października, to raczej nie ma sensu dokrzewiać.
Ja będę dokszewiał sianą w listopadzie po burakach i tam jest wskazane.
Z CCC chcę całkowicie zejść.
Drugie co mi powiedział przedstaiwciel, który też jest rolnikiem, to że jak będzie ciepło to dokrzewianie może nie spełnić roli.
Ze wzledu że roślina będzie miała presję iść do góry a nie w boczne pędy, i może być tak że zwycięży pójście go góry a nie wpędy boczne.
Przy Modusie jest szansa że jak będzie nie zbyt ciepło to ładnie zadziała, a CCC to jednak 10 stopni powinno być.

Azot podam w RSM 32% 250 kg/ha z inhibitorem, czyli plus 12% będzie z niego azotu więcej wykorzystanego niż zastosował bym saletrę, gdzie dochodzi do strat azotu.

A jeszcze @Yacenty jak tam z dzisiejszym wysiewem nawozu planowanym, bo u mnie z nieba wysiało z 10 cm białego puchu.

Edytowany przez tomek73, 13 marzec 2013 - 16:43.

#4466 Share milinkovic

milinkovic

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 265 postów

Napisany 13 marzec 2013 - 17:42

Pszenica Ozima i jara no nic nie mogę znaleźć na temat meszanke moze w cemtrali jak będę kupował pomogę jakoś doradzić co z czym pomieszać mam 4 h do wysiewy i zastanawiam się nad owsem z jęczmieniem pół na pół oczywiście odmiany można dobrać odpowiednio wiem ,ze z pszenicą jeczmień meszają ,ale ja mam zimową zasianą to już wystarczy chyba ze z przenżytem jęczmień plus owies ?

#4467 Share Tomek90

Tomek90

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3228 postów

Napisany 13 marzec 2013 - 17:50

Pszenica Ozima i jara Normalne że optymalnie rozkrzewionej nie trzeba dokrzewiać. Może przy niskich i średnich odmianach moddus zdaje egzamin, ale jak to jest z tymi wysokimi Legenda, Ludwig?? Według mnie niema szans utrzymać w pionie, za słabo skraca międzywęźla w porównaniu do CCC.

@tomek Mniejsze starty będą też przy zastosowaniu tego mocznika z inhibitorem tak samo jak ty w RSM, ale cena juz nie taka :o ogólnie to i przy samym RSM maasz mniejsze straty.
btw. z dokrzewianiem CCC to raczej nie czekają do 10C w moim regionie :)

#4468 Share kissmy...

kissmy...

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4292 postów

Napisany 13 marzec 2013 - 18:59

Pszenica Ozima i jara ja mam legendę, juliusa i ostrogę, obsada raczej optymalna i dobre rozkrzewienie, czy wszystkie muszą być skracane? mam mozaikowate gleby, więc wolałbym ograniczyć negatywny wpływ na system korzeniowy

#4469 Share lonoh

lonoh

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 591 postów

Napisany 13 marzec 2013 - 19:04

Pszenica Ozima i jara Legende napewno wysoka strasznie rosnie

#4470 Share brutus44

brutus44

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 185 postów

Napisany 13 marzec 2013 - 19:08

Pszenica Ozima i jara ile to naczytałem się na agrofoto że ccc skraca korzenie.Moze by tak ktos fachowy się do tego odniósł ,sam nie wiem bo w żadnej prasie się z tym nie spotkałem. Nawet teraz w top agrar był artykuł o skracaniu i nic takiego nie pisali. Najważniejsze by ccc nie dac za pozno bo czasem faza koniec 32 to juz przypali.
Na moddusie jest napisane ze nie skraca korzeni -ale czy to czasem nie jest chwyt martekingowy- bo zaden nie skraca?Sam mam dylemat.Nawet kiedys czytałem ze jakiś "antywylegacz" stymuluje korzenie do wzrostu.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#4471 Share yacenty

yacenty

Zaawansowany

• Root Admin
  • PipPipPip
  • 9691 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, Internet

Napisany 13 marzec 2013 - 19:35

Pszenica Ozima i jara a co to top agrar to wyrocznia?
mam doradce który pracuje w jednej z największych firm chemicznych i zawsze jak jest nie pewna wiosna to nie poleca ccc, jak pogoda stabilna to i owszem

Pozdrawiam YacentY www.yacenty.pl
Drogi użytkowniku - zapamiętaj sobie, nie ponoszę odpowiedzialności za posty innych użytkowników serwisu - odpowiadam tylko za siebie!!!

GoPro Fan Club - www.goprofc.com

#4472 Share slawek2209

slawek2209

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2482 postów

Napisany 13 marzec 2013 - 19:37

Pszenica Ozima i jara za pozne stosowanie ccc skraca klos.jesli masz susze wiosna to widac wyraznie jak pszenica stoi w miejscu po zastosowaniu ccc

#4473 Share akacja

akacja

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 404 postów

Napisany 13 marzec 2013 - 20:05

Pszenica Ozima i jara Chlorek wpływa na redukcję częściową systemu korzeniowego,ale dawka 05 lub nawet 07 napewno nie tak znacząco niż dawka własciwa skracająca czyli np.1,2 czy też 1,8 czy też więcej w przypadku odmian podatnych na wyleganie.Ja osobiscie jestem zwolennikiem dokrzewiania szczególnie w przypadku żyta pod kątem bardziej wyrównania łanu pod względem obcopylności i unikniecia zjawiska sporyszu,ale temat powiem mocno mlodzieżowo zapodany przez Tomka73 ciekawy.A może by tak spróbować z medax top,możliwość stosowania tego produktu w niższych temperaturach niż modus więc będzie bardziej efektywny.Mimo wszystko trzymam kciuki Panie Tomaszu73 za efekty i dawaj relacje na żywo,bo powiem szczerze wkurza mnie ten zapach np stabilanu iżle mi się kojarzy :P

Co wy z tymi mieszankami?Bez urazy ale mieszanki to siali dziadki i pradziadki,którzy nie mieli dostępu do mieszalników pasz i innych komponentów do ich produkcji.W chwili obecnej kazdy koncentrat ma podaną zawartość procentową składu zbóż w bilansie paszowym i nawet jeżeli przykładowo stworzysz sobie mieszankę zasiewową 40% jęczmień+60% pszenica to i tak nigdy procentowo nie przełoży się to podczas zbiorów.A bilans.zawartośc składników,białko,energia czy też lizyna są bardzo istotne pod względem efektywności produkcji,czyli przyrostów pod kątem sporzycia,a w rzeczywistosci kosztów uzyskania 1kg mięsa.Dodatkowo każde zboże siane jednostkowo da lepszy efekt plonotwórczy.Pozdrawiam

#4474 Share globus512

globus512

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 784 postów
  • Zainteresowania:Motoryzacja, piłka nożna, siatkówka, F1.

Napisany 13 marzec 2013 - 20:05

Pszenica Ozima i jara A można stosować razem z herbicydem czy trzeba osobno ? Pryskanie samym ccc na dokrzewienie mija się trochę z celem. W połączeniu z herbicydem jeśli można to okej. Ja chciałbym zastosować razem w mieszaninie Axial plus lintur lub razem z lancetem. Można tak?

#4475 Share rotor69

rotor69

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 40 postów

Napisany 13 marzec 2013 - 20:10

Pszenica Ozima i jara Sąsiad opryskał pszenicę "bo taka ciemna żeby nie leżała" ccc 2l/ha jak pojawiał się już liść flagowy. Efekt? Żaden. Pszenica jak zawsze. Ale sam bym się nie odważył. A propos suszy - nie są wtedy zalecane żadne "skracacze", bo jak dobrze przyciśnie to wszystkie zboża stoją w miejscu, nie trzeba wtedy żadnych wynalazków.

#4476 Share Tomek90

Tomek90

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3228 postów

Napisany 13 marzec 2013 - 20:13

Pszenica Ozima i jara Niektóre herbicydy można pisałem wyzej jakie były mieszane razem z ccc 675 i nie było problemu ale ogólnie to za duży stres jest dla rośliny i jedziemy osobno.

@sławek mówimy o stosowaniu w terminie, i oczywiście nikt rozsądny nie jedzie z regulatorem jak jest susza, mówie tu o wszystkich rodzajach bez wyjątku bo to potęguje działanie parokrotnie.

@akacja a medax top przypadkiem nie zawiera chlorku??

#4477 Share slawek2209

slawek2209

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2482 postów

Napisany 13 marzec 2013 - 20:21

Pszenica Ozima i jara tomek zazwyczaj jak skracamy pszenice to jeszcze wilgoc jest po zimie.pozniej sa problemy z opadami zaraz po zabiegu.w ubieglym roku np.takl bylo u mnie

#4478 Share tomek73

tomek73

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 7798 postów

Napisany 13 marzec 2013 - 21:01

Pszenica Ozima i jara Tomek medax zawiera chlorek mepikwatu z grupy piperydyn - pentametylenoimin,
a CCC to jest chlorek chloromekwatu grupy czwartorzędowej soli amoniowej
Więc tylko ma wspólną nazwę chlorek.

#4479 Share PABLO555

PABLO555

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 197 postów

Napisany 13 marzec 2013 - 21:01

Pszenica Ozima i jara Ja stosuje 1.5 litra ccc na 1 kolanko dwa tygodnie pózniej 0.5 litra ccc+0.3 moddus na nikture odmiany to nieraz jest zamało

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#4480 Share magnum123

magnum123

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1042 postów

Napisany 13 marzec 2013 - 21:22

Pszenica Ozima i jara Odnośnie dokrzewiania http://www.farmer.pl/produkcja-roslinna/zboza/aktualnosci/zboza-po-zimie-8211-nawozenie-i-ochrona,42513,1.html