Skocz do zawartości

Zdjęcie

Pszenica Ozima i jara

22563 odpowiedzi na ten temat

#4061 Share przemaskrakow

przemaskrakow

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 74 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo, traktory ( szczególnie URSUS-y )

Napisany 11 styczeń 2013 - 20:52

Pszenica Ozima i jara kissmy...-->
Powierzchnia to niecałe 5 ha. Badania zasobności będą wykonywane w najbliższym czasie. Jeszcze nie pryskałem, ale na wiosne będę zwyklymi środkami chwastobójczymi. Chodziło ci o zwykłe środki chwastobójcze czy jakieś specjalistyczne herbicydy? Co to za nawozy PK i RSM? Są lepsze od zwyklych nawozów? Przepraszam za takie banalne, dla niektórych pytania, ale jestem początkujący i jeszcze muszę się wiele nauczyc. Dzięki za rade!!!

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Pszenica Ozima i jara Dzisiaj, 19:57
  •  

#4062 Share KrzysiekFM

KrzysiekFM

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 198 postów

Napisany 11 styczeń 2013 - 20:56

Pszenica Ozima i jara Przemaskraków
Tak jak kissmy pisze zrób analizę PK Ph Mg S.
P K i Ca możesz sypać w kazdej chwili nawet dzisiaj, warunek to by nie było za dużo śniegu ja powiedziałbym że do 5 cm. No chyba ze masz górki wtedy czekaj aż śnieg zejdzie, rozsiewacz i ganiaj po zmarzlinie czekaj aż będą warunki do bronowania tego. Generalnie to nie nastawiałbym się na jakieś wielkie plony jesli nie zrobisz czegoś z Ph wapno to tylko tlenkowe kreda itp dolomit jest dobry ale wolno działa. Ja na pierwszą dawke N proponowałbym saletrę kędzierzyńską 32N + Ca lub saletrzak tak 70 kgN/h, odrazu możesz sypnąć kizerytu 100 - 200 kg. Sprawdź czy nie masz perzu jak jest to w pszenicy będziesz go w stanie przystopować.

A czytając twoje wypowiedzi po się zastanawiam skąd Ty się urwałeś skoro nie wiesz podstawowych rzeczy.
Proponuję byś się ostro wzioł do nauki.
nie mam szkoły rolniczej ale tam chyba jest taki przedmiot produkcja roslinna. złap taki podrecznik i czytaj

Edytowany przez KrzysiekFM, 11 styczeń 2013 - 21:02.

#4063 Share Tomek90

Tomek90

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3194 postów

Napisany 11 styczeń 2013 - 21:20

Pszenica Ozima i jara Po co mam dawać fosfor teraz pogłównie?? Jaki sens?? Jak niby ma roślina go pobrać chyba żeby bronować to jest nie warte świeczki. Lepiej niech da postas wiosną jeszcze na zamarzniętą ziemie może być sól potasowa rośliny pobiorą pogłównie w porównaniu do fosforu. Wapno granulowane sobie odpuść teraz pogłównie szkoda pieniędzy lepiej potem dać z kopalnie porządna dawkę na sciernisko zależną od braków które pokażą badania. Zamiast tego wapna granulowanego wiosna dawaj do każdego oprysku siarczan magnezu. Nawożenie N to może być saletra wapniowa jak mówił kolega statek raz 60-70kgN/ha dwa ~40kgN/ha niema co szaleć z azotem jak kwaśna gleba. Bez regulatorów, porządny herbicyd wiosną tylko niewiem jak tam u ciebie perzem, fungicyd to juz twoja sprawa ale na twoim miejscu zrobiłbym ochronę dwuzabiegową przy takim nawożeniu powinno być w miarę ok. No i nie zapomnij o jakichś odżywkach z fosforem a najlepiej to żeby była NPK.

A jak chcesz w jednej dawce dac azot to jest teraz cos takiego jak mocznik z ureazą moNolith46 podobno straty azotu są mniejsze o ~70 w porówniu do mocznika i ~30 do saletry. Z przeprowadzonych doświadczeń wynika że jedna dawka wystarcza na całą wegetację rosliny. Ale jak to jest i ile w tym prawdy? :huh:

Edytowany przez Tomek90, 11 styczeń 2013 - 21:26.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#4064 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 11 styczeń 2013 - 21:51

Pszenica Ozima i jara Jeżeli stanowisko jest wyjałowione i zakwaszone, to może warto się zastanowić nad zwiększeniem intensywności odżywiania dolistnego kosztem nawozów.

#4065 Share przemaskrakow

przemaskrakow

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 74 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo, traktory ( szczególnie URSUS-y )

Napisany 11 styczeń 2013 - 21:52

Pszenica Ozima i jara Tomek90
Wolę bazowac na tym co sprawdzone, więc zostane przy tradycyjnym nawożeniu. A co do perzu to jest go sporo i z roku na rok coraz więcej!!! Twoja metoda nawożenia wydaje mi sie najbardziej racjonalna w moim przypadku.
Dzieki za rade!!!

Edytowany przez przemaskrakow, 11 styczeń 2013 - 21:52.

#4066 Share Tomek90

Tomek90

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3194 postów

Napisany 11 styczeń 2013 - 22:18

Pszenica Ozima i jara To jak jest perz więc trzeba jakoś walczyć może iść Apyros/Attribut+Mustang/Chwastox Extra/Starane/Granstar niewiem jakie masz chwasty u siebie więc do wyboru do koloru. Latem musisz dać glifosat żeby mieć spokój z perzem na 2-3 lata bo te środki co podałem to nie jest rozwiązanie problemu juz.

#4067 Share kissmy...

kissmy...

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4292 postów

Napisany 11 styczeń 2013 - 22:27

Pszenica Ozima i jara @Tomek90 stosowałeś już ten mocznik z inhibitorem ureazy? w nowoczesnej uprawie jest drobna wzmianka o tym nawozie wraz z przedstawionymi wynikami, (których nie w ząb nie rozumiem) dla uprawy pszenicy, z tego co pamiętam ten modyfikowany mocznik reklamowali na konferencjach syngenty i cena była bardzo odstraszająca, więc moim zdaniem korzystniej jest przerzucić się na RSM, do którego również można dodać inhibitor ureazy

#4068 Share Tomek90

Tomek90

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3194 postów

Napisany 11 styczeń 2013 - 22:40

Pszenica Ozima i jara Nie, nie stosowaliśmy. No właśnie dzisiaj znowu w nowocześniej uprawie śie tego doczytałem wcześniej było o tym w jakimś innym pismie. Podobno jeden rzut na początku ruszania wegetacji zaspokoił roslinkę na cały cykl wegetacji były porównania do saletry i mocznika. Niby można dodać to ale czy jedna dawka rsm wystaczy wtedy?? Cena niby ~200zł wieksza niż na normalny mocznik.

#4069 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 14 styczeń 2013 - 20:21

Pszenica Ozima i jara Jaki pakiet polecacie, do zwalczania głuchego owsa i chwastów dwuliściennych, w pszenicy ozimej?? Myślałem o Pumie 069 EW + Chwastox Turbo 340 SL, ale taki zestaw zalecają do zbóż jarych o ozimych nie ma żadnej wzmianki.

#4070 Share akacja

akacja

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 404 postów

Napisany 14 styczeń 2013 - 20:25

Pszenica Ozima i jara @przemaskrakow.....Kolego proponuje zacząć od samego początku,czyli od znajomości oznakowania poszczególnych pierwiastków,od przysfojenia podstawowej wiedzy pod kątem znaczenia danego pierwiastka na okres wegetatywny rośliny.Oczywiście od badania gleby także.Bez podstawowej wiedzy z zakresu agrotechniki,nasze doradztwo może okazać się dla Ciebie zbyt słabo zrozumiałe.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#4071 Share KrzysiekFM

KrzysiekFM

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 198 postów

Napisany 14 styczeń 2013 - 22:04

Pszenica Ozima i jara ja polecam atlantis OD 12 tak 0,25l + grandstar lub helmtribi 12g

#4072 Share LUKASZ82mtz

LUKASZ82mtz

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 194 postów

Napisany 16 styczeń 2013 - 11:23

Pszenica Ozima i jara Co poradzilibyście z nawożeniem pszenicy jarej. planuje ją posiać na nieużytku [2 lata nie uprawianym polu] ziemia ładna glina lekka tylko nic o nie nie wiem jakie ph ani nic. czy warto siać pszenice wogóle na tym a może lepiej jęczmień?

#4073 Share kissmy...

kissmy...

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4292 postów

Napisany 16 styczeń 2013 - 13:09

Pszenica Ozima i jara jeśli nie znasz pH to już lepiej pszenicę - jęczmień jest rośliną wskaźnikową, przede wszystkim należy zacząć od badania gleby pH i PK

#4074 Share krzysztofsb

krzysztofsb

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 185 postów

Napisany 16 styczeń 2013 - 13:29

Pszenica Ozima i jara Witam ma ktos Tybalta na siew z okolic Bialej Podlaskie

#4075 Share interes13

interes13

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 30 postów

Napisany 16 styczeń 2013 - 14:41

Pszenica Ozima i jara MAM Tybalta W E2 KUJ POM

#4076 Share krzysztofsb

krzysztofsb

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 185 postów

Napisany 16 styczeń 2013 - 14:44

Pszenica Ozima i jara To troszke za daleko-:)

#4077 Share akacja

akacja

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 404 postów

Napisany 16 styczeń 2013 - 20:56

Pszenica Ozima i jara @lukasz82mtz.Lepszym rozwiązaniem bedzie pszenica niż jęczmień,jak wyżej wspomniał kolega kissmy...Jeczmień bezlitośnie obnaża wszelkie braki w glebie jak i nieodpowiednie P.H.,o ile można mówic o lepszym rozwiazaniu pod kątem braku znajomości podłoża.

#4078 Share pasio

pasio

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 516 postów
  • Zainteresowania:szerokie

Napisany 17 styczeń 2013 - 11:02

Pszenica Ozima i jara

Jaki pakiet polecacie, do zwalczania głuchego owsa i chwastów dwuliściennych, w pszenicy ozimej?? Myślałem o Pumie 069 EW + Chwastox Turbo 340 SL, ale taki zestaw zalecają do zbóż jarych o ozimych nie ma żadnej wzmianki.

Skutecznie i drogo:D Axial + Lintur. Wyczyści prawie wszystko. Polecam

#4079 Share rafto

rafto

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 711 postów

Napisany 17 styczeń 2013 - 11:29

Pszenica Ozima i jara U nas w zbożach jarych zawsze pryskamy na owies głuchy natomiast w ozimych nigdy i nie ma w nich owsa bo przez zimę wymarznie a później wiosna to co by wzeszło to zagłuszy go już ozimina ;) na miotłę zawsze pryskamy, jak jesienią jej nie zwalczymy to wiosną chislem i jest czysto ;)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#4080 Share KrzysiekFM

KrzysiekFM

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 198 postów

Napisany 17 styczeń 2013 - 22:32

Pszenica Ozima i jara w oziminach nie ma głuchego owsa bo wiekszość substancji kasujących miotłę skutecznie działa na owsy ( opryskaj owies pełną dawką gleanu) Sąsiad wiosną przesiał owsem przemarznięte pszenżyto no i zebrał owsa tyle co zasiał bo glin działał...