Skocz do zawartości

Zdjęcie

Pszenica Ozima i jara

22551 odpowiedzi na ten temat

#4041 Share wyrebski1

wyrebski1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1328 postów

Napisany 05 styczeń 2013 - 21:18

Pszenica Ozima i jara w moim regionie jeszcze nie widziałem takiego zabiegu bronowania jak piszesz, daj po prostu mniejszą dawkę startową N i po sprawie.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Pszenica Ozima i jara Dzisiaj, 02:20
  •  

#4042 Share POL1

POL1

Zaawansowany

• userphoto
  • Members
  • PipPipPip
  • 868 postów

Napisany 05 styczeń 2013 - 21:46

Pszenica Ozima i jara To zrób próbę na małym kawałku.
Weż przed deszczem zabronuj kawałek i zobaczysz różnicę .
Pszenica dostaje powietrza jak się ją po zimie zabronuje i idzie momentalnie .

#4043 Share slawek2209

slawek2209

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2482 postów

Napisany 05 styczeń 2013 - 22:25

Pszenica Ozima i jara bronowanie ma na celu zruszenie warstwy wierzchniej ktora niweluje straty wody z peknietej ziemi i ma pobudzic rosliny do krzewienia.jesli sie myle prosze poprawic

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#4044 Share PETECNC355

PETECNC355

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 104 postów

Napisany 05 styczeń 2013 - 23:12

Pszenica Ozima i jara

Myślisz że ja nie mam.Ostu tyle co nie miara o szczawiu i pokrzywach nie wspomne.Ale walcze z tym więc mam czysto ale co pokropie to w innym miejscu na nowo się chwasty klują.
Przecież nie spryskam mu zboża bo dokładał nie będę do tego.
A tak ma uprawione i tak zasianą pszenice że trzeba dobrze iść by się nie wywrócić takie doły w polu i bruzdy.
Ano bober metrowy zaorał na raz pługiem zardzewiałym , zawlukł i zasiał. :rolleyes:
No plus tego taki że dzika gadzina ma gdzie bytować :D :D

Zrób foty tak jak mówiłeś wcześniej to będę miał porównanie do gościa z sąsiedniej wsi. Ten też jest dobry. Jesienią zaorał, na drugi dzień zasiał bez uprawy i nawozu, zabronował, na wiosnę deczko nawozu i miotły tyle, że jak skosił blisko tydzień po deszczu to musiał dosuszać :lol: . Jak się pytaliśmy go ile pszenica dała to machnął ręką i stwierdził " ważne, że dopłate mam" :D .

Edytowany przez PETECNC355, 05 styczeń 2013 - 23:15.

#4045 Share major_89

major_89

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 500 postów

Napisany 06 styczeń 2013 - 02:12

Pszenica Ozima i jara

bronowanie ma na celu zruszenie warstwy wierzchniej ktora niweluje straty wody z peknietej ziemi i ma pobudzic rosliny do krzewienia.jesli sie myle prosze poprawic

Taki jest zamysł tego zabiegu, nie pomylileś się.
Tylko, że niesie ze sobą to uszkodzenia mechaniczne roslin co stanowi prostą droge do infekcji grzybowych. Dlatego wyszło to z mody. Tym bardziej, że w dzisjejszych czasach obsada jest na tyle niska i tak ją kontrolujemy od samego początku, iż taki zabieg mugł by narobić więcej złego niż dobrego

#4046 Share slawek2209

slawek2209

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2482 postów

Napisany 06 styczeń 2013 - 10:27

Pszenica Ozima i jara dodam jeszcze ze wiekszosc rolnikow wykonuje zabiegi herbicydowe jesienia a to automatycznie wyklucz bronowanie wiosna

#4047 Share wojcik1207

wojcik1207

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 107 postów

Napisany 06 styczeń 2013 - 18:22

Pszenica Ozima i jara panowie jaka pszenice jara polecicie na ziemie klasy IV?

#4048 Share major_89

major_89

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 500 postów

Napisany 07 styczeń 2013 - 09:07

Pszenica Ozima i jara NARWA, BONBONA, BRYZA, (TYBALT, MONSUN.?) Są to odmiany które najlepiej znoszą niskie pH, oraz generują wymierny plon przy agrotechnice a2. Powinny sobie poradzić. Decydującym czynnikiem i tak będzie dostępność wody na tej klasie ziemi. Nie wiem jak masz uregulowane te stosunki?

#4049 Share socha

socha

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 83 postów

Napisany 07 styczeń 2013 - 21:48

Pszenica Ozima i jara A siał ktoś może odmianę Arabella? Jeżeli tak to prosiłbym o podzielenie się informacjami na jej temat.

#4050 Share przemaskrakow

przemaskrakow

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 74 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo, traktory ( szczególnie URSUS-y )

Napisany 10 styczeń 2013 - 21:11

Pszenica Ozima i jara Witam.
Otóż mam małe pytanko: jaki zastosować nawóz lub nawozy pod pszenice ozimą wiosną? Interesowała by mnie nazwa nawozu, dawka jaką powinienem dać (najlepiej żeby była tylko jedna, żeby nie dzielić na np. 3 dawki) i czas w jakim powinienem sypnąć go.
Kilka być może przydatnych informacji:
1. Klasa ziemi: II - IV
2. Ziemie zakwaszone bardzo mocno (nigdy nie sypałem wapna)
3. Od kilku lat prawie nie nawoziłem zbóż i ziemia wymineralizowała się, więc brakuje chyba każdego składnika
4. Nie będę stosował żadnych odżywek dolistnych
5. Nie stosuje regulatorów wzrostu
6. Mam gospodarstwo w południowej części województwa świętokrzyskiego
7. Przedplon: ziemniaki (na oborniku), fasola i pszenica (słoma zebrana)
8. W zeszłym roku zebrałem ok. 4 t/h
9. Nie wiem jaka to odmiana pszenicy
10. Nic nie sypałem na jesieni
Za każdą radę z góry dziękuję!

Tematy połączone

Edytowany przez milanreal1, 10 styczeń 2013 - 21:39.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#4051 Share magnum123

magnum123

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1039 postów

Napisany 10 styczeń 2013 - 21:32

Pszenica Ozima i jara Azot wg. mnie najlepiej saletrę w 3 dawkach, ale jak widze chcesz dać jedną, Twój wybór choć kiepsko to widzę. PK najlepiej polfoskę 5 lub 6 tak z 250 kg minimum choć na wiosnę to itak pszenica za wiele nie pobierze. A tak na marginesie zaprawileś chociaż pszenicę czy też nie ma takiej potrzeby. O stosowanie jakielkolwiek ochrony fungicydowej to nie pytam bo chyba też stwierdzisz że po co.

#4052 Share Tomek90

Tomek90

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3194 postów

Napisany 10 styczeń 2013 - 21:47

Pszenica Ozima i jara

Witam.
Otóż mam małe pytanko: jaki zastosować nawóz lub nawozy pod pszenice ozimą wiosną? Interesowała by mnie nazwa nawozu, dawka jaką powinienem dać (najlepiej żeby była tylko jedna, żeby nie dzielić na np. 3 dawki) i czas w jakim powinienem sypnąć go.
Kilka być może przydatnych informacji:
1. Klasa ziemi: II - IV
2. Ziemie zakwaszone bardzo mocno (nigdy nie sypałem wapna)
3. Od kilku lat prawie nie nawoziłem zbóż i ziemia wymineralizowała się, więc brakuje chyba każdego składnika
4. Nie będę stosował żadnych odżywek dolistnych
5. Nie stosuje regulatorów wzrostu
6. Mam gospodarstwo w południowej części województwa świętokrzyskiego
7. Przedplon: ziemniaki (na oborniku), fasola i pszenica (słoma zebrana)
8. W zeszłym roku zebrałem ok. 4 t/h
9. Nie wiem jaka to odmiana pszenicy
10. Nic nie sypałem na jesieni
Za każdą radę z góry dziękuję!

Jak wiesz że zakwaszona to po co siałeś pszenice??

#4053 Share yacenty

yacenty

Zaawansowany

• Root Admin
  • PipPipPip
  • 9677 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, Internet

Napisany 10 styczeń 2013 - 22:01

Pszenica Ozima i jara przy tych założeniach to może lepiej to pole wydzierżawić?

Pozdrawiam YacentY www.yacenty.pl
Drogi użytkowniku - zapamiętaj sobie, nie ponoszę odpowiedzialności za posty innych użytkowników serwisu - odpowiadam tylko za siebie!!!

GoPro Fan Club - www.goprofc.com

#4054 Share statek

statek

wieczny student

• Members
  • PipPipPip
  • 1667 postów
  • Zainteresowania:Piłka nożna, elektronika, komputery

Napisany 10 styczeń 2013 - 23:19

Pszenica Ozima i jara na pewno saletra wapniowa w kilku dawkach

a dlaczego nie chcesz stosować dolistnie. Jesli brakuje w glebie wszystkiego to dolistnie byloby najlepiej dokarmic w tym roku, a w sierpniu mysleć jak to pole poprawic

Fendt 412 TUZ WOM TI TMS, MF 5435 z ładowaczem Stoll 15, NH T5060, JCB 527-58, Zetor 7211, wóz sano 10m3 agregat ares l/z siewnik famarol i gaspardo SP4, Joskin Modulo2 8400l, gruber Rolmako 3m, sieczkarnia Claas Jaguar 840 + kemper 3000, pług kverneland AB 100. 130ha i 200 krówek

#4055 Share maromaro

maromaro

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 126 postów

Napisany 11 styczeń 2013 - 01:14

Pszenica Ozima i jara przemaskrakow -> Ty weź się zastanów czy warto być w twoim przypadku "rolnikiem"
przez tyle lat wyjałowiłeś glebe i teraz chcesz ją ratować... podejście masz za***iste

#4056 Share przemaskrakow

przemaskrakow

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 74 postów

Napisany 11 styczeń 2013 - 09:06

Pszenica Ozima i jara Ja to pole właśnie odebrałem od dzierżawcy, a że to była jesień to już nie było czasu do namysłu, tylko trzeba było działać. A pszenica była zaprawiana. Ja dopiero wchodze na tą gospodarke i właśnie odzyskuje ziemie z dzierżaw.

#4057 Share yacenty

yacenty

Zaawansowany

• Root Admin
  • PipPipPip
  • 9677 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, Internet

Napisany 11 styczeń 2013 - 09:22

Pszenica Ozima i jara to będziesz musiał powalczyć,
nawóz dzielić w dawki, pewnie też nie obejdzie się na jednym oprysku herbicydem, odżywki, regulator tez pewnie by się przydał, ale skoro planujesz mało dać nawozu to i może nie będzie potrzebne

Pozdrawiam YacentY www.yacenty.pl
Drogi użytkowniku - zapamiętaj sobie, nie ponoszę odpowiedzialności za posty innych użytkowników serwisu - odpowiadam tylko za siebie!!!

GoPro Fan Club - www.goprofc.com

#4058 Share slawek2209

slawek2209

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2482 postów

Napisany 11 styczeń 2013 - 10:57

Pszenica Ozima i jara jesli ktos sie nie nastawia na plon to szkoda doradzac.bo niby po co.wychodze z zalozenia jesli juz siac to i zbierac.

#4059 Share przemaskrakow

przemaskrakow

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 74 postów

Napisany 11 styczeń 2013 - 11:46

Pszenica Ozima i jara Właśnie po to proszę o porady, abym mogł naprawić błędy swoje i moich poprzedników. Dzięki temu forum dowiaduję się wielu ciekawych rzeczy, o których wcześniej nie miałem pojęcia, bo nie miał mi tego kto powiedzieć. U mnie w regionie panuje przekonanie, że jak się sypnie raz jakikolwiek nawóz to wystarczy. I właśnie chcę się was poradzić, bo nikt z moich znajomych nie stosuje jakiś innych metod, tylko wkółko jedno i to samo z dziada pradziada, a świat idzie do przodu i trzeba się rozwijać i wprowadzać w nowe technologie i metody upraw. A co do wypowiedzi poprzednika to się niezgadzam, bo jak ktoś robi coś źle to trzeba mu pomóc i wytknąć mu błędy, żeby mógł się poprawić.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#4060 Share kissmy...

kissmy...

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4291 postów

Napisany 11 styczeń 2013 - 13:54

Pszenica Ozima i jara jaka jest powierzchnia plantacji? należało by zacząć od wykonania badań zasobności i pH, pszenica nie jest aż tak wymagająca co do odczynu jak kukurydza, ale mimo wszystko musisz zorganizować jakieś wapno granulowane i z nim pierwszym wjechać w pole, następnie przed ruszeniem wegetacji PK, chociaż nie wiem czy fosfor cokolwiek teraz da, ale przynajmniej pod uprawy następcze się przyda (polifoska 6 wydaje się ok, ale odpowiednia dawka to co najmniej 400 kg), jeśli nie był używany herbicyd to być może warto wykonać również jakiś zabieg mechaniczny (bronowanie), aby troszeczkę te zaaplikowane nawozy wymieszać z glebą, przetrzebić chwasty i zastymulować rośliny do krzewienia (szczególnie jeśli to jest mały areał) no i jeszcze przed ruszeniem wegetacji konieczny będzie azot koniecznie dobrze przyswajalny (saletra wapniowa byłaby idealna, ale RSM będzie znacznie tańszy) a jak już będziesz miał wyniki to można myśleć dalej