Skocz do zawartości

Zdjęcie

Pszenica Ozima i jara

26467 odpowiedzi na ten temat

#4001 Share Tomek90

Tomek90

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3900 postów

Napisany 27 grudzień 2012 - 21:07

Pszenica Ozima i jara koniu może taka zdolność krzewienia duża. Tak jak pisałem Arkadia na pokazach Danko siana była 160kg/ha i mówili że w tym roku będą 80kg/ha, pojadę w czerwcu zobaczę jak to bedzie wyglądać. Co do tych stary gospodarzy u nich jest tak dużo zasiane mało zebrane a powinno byc odwrotnie mało zasiać, a dużo zebrać :)
pawelek98 to jaka cena tej rywalki bo jak siać po 250kg/ha to niewiem czy opłaca się brać taka z centrali. Myślę że przy tych 200kg/ha nie bedzie biedy jak dobry przedlon był w miare.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Pszenica Ozima i jara Dzisiaj, 10:32
  •  

#4002 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 27 grudzień 2012 - 21:23

Pszenica Ozima i jara Ja mam porównanie na jednym polu przez pomyłkę wsiane 195kg/ha (średnio po wschodach 440szt./m2), a na drugim 140kg (310szt./m2). Teraz to pole z 140kg/ha wygląda lepiej, jest lepiej pokrzewione i się tak nie "bije" o przestrzeń.

#4003 Share solek01

solek01

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 724 postów

Napisany 27 grudzień 2012 - 22:17

Pszenica Ozima i jara A jaką odmianę pszenicy jarej polecacie? Może jakąś ościstą dobrą znacie? bo mam pole blisko lasu i boję się się dzików.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#4004 Share knoro21

knoro21

Zaawansowany

• userphoto
  • Members
  • PipPipPip
  • 256 postów

Napisany 28 grudzień 2012 - 09:41

Pszenica Ozima i jara Milan ja sie staram zeby obsada pszenżyta oscylylowała w granicach 330-350 szt/m2 to chyba optymalna ilosc. Oczywiscie trzeba brac pod uwage warunki na polu takze na słabszej glebie nieco wiecej mozna wysiac a na lepszej mniej

#4005 Share POL1

POL1

Zaawansowany

• userphoto
  • Members
  • PipPipPip
  • 868 postów

Napisany 28 grudzień 2012 - 11:07

Pszenica Ozima i jara

Ja mam porównanie na jednym polu przez pomyłkę wsiane 195kg/ha (średnio po wschodach 440szt./m2), a na drugim 140kg (310szt./m2). Teraz to pole z 140kg/ha wygląda lepiej, jest lepiej pokrzewione i się tak nie "bije" o przestrzeń.

Kolego wklej fotki tej pszenicy co siałeś 140kg/h.
Chętnie ujże to pole.

#4006 Share kissmy...

kissmy...

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4320 postów

Napisany 28 grudzień 2012 - 11:21

Pszenica Ozima i jara ja wysiałem w 2010 roku 125 kg kranicha, nie pamiętam obsady, ale plon mimo wiosennej suszy przekroczył 6t/ha, co w moim gospodarstwie jest już bardzo dobrym wynikiem w takich warunkach, lepiej plonowała tylko odmiana barroko 7t/ha (lepiej przezimowała, i stanowisko było bardziej wilgotne), natomiast adequat średnio 5t/ha, gdyż beznadziejnie przezimował na słabszej części stanowiska i miałem poważne problemy z zachwaszczeniem wtórnym (stąd zróżnicowany plon od 2-7t/ha, klasy IIIa-V)

#4007 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 28 grudzień 2012 - 12:36

Pszenica Ozima i jara

Kolego wklej fotki tej pszenicy co siałeś 140kg/h.
Chętnie ujże to pole.

Co prawda nie sialem pszenicy, a pszenżyto, lecz myślę że zależność będzie podobna. Nadal chcesz to zdjęcie zobaczyć?

#4008 Share POL1

POL1

Zaawansowany

• userphoto
  • Members
  • PipPipPip
  • 868 postów

Napisany 28 grudzień 2012 - 16:23

Pszenica Ozima i jara Przenzyta nie bo przenżyto się bardziej krzewi ale przenicy chętnie :ph34r: u mnie jak bym wysiał 140kg/ha to na wiosne bym musiał pole zaorac.

ja wysiałem w 2010 roku 125 kg kranicha, nie pamiętam obsady, ale plon mimo wiosennej suszy przekroczył 6t/ha, co w moim gospodarstwie jest już bardzo dobrym wynikiem w takich warunkach, lepiej plonowała tylko odmiana barroko 7t/ha (lepiej przezimowała, i stanowisko było bardziej wilgotne), natomiast adequat średnio 5t/ha, gdyż beznadziejnie przezimował na słabszej części stanowiska i miałem poważne problemy z zachwaszczeniem wtórnym (stąd zróżnicowany plon od 2-7t/ha, klasy IIIa-V)

oooooo tu już 125kg/ha :rolleyes: i pomimo suszy 6t/ha :lol:
kurcze a może ktoś 100kg zasiał albo 90kg/ha?
Panowie humor to macie nie z tej ziemi.
Ja na wiosne sadze na moje 0.20 ar 100kg ziemniaków , myśle że plon będzie z 10 ton lekko <_<

Edytowany przez POL1, 28 grudzień 2012 - 16:25.

#4009 Share jack83

jack83

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 424 postów
  • Zainteresowania:agrochemia
    sport

Napisany 28 grudzień 2012 - 16:37

Pszenica Ozima i jara jakby to powiedzieć @POL zeby cie nie urazić....mało jeszcze widziałeś

#4010 Share MarcinPykuS

MarcinPykuS

VIP, były Moderator Forum

• V.I.P.
  • rank
  • 2963 postów

Napisany 28 grudzień 2012 - 17:18

Pszenica Ozima i jara Ciekawe jeszcze jak to Twoje zboże do siewu wygląda :ph34r: ...

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#4011 Share POL1

POL1

Zaawansowany

• userphoto
  • Members
  • PipPipPip
  • 868 postów

Napisany 28 grudzień 2012 - 17:22

Pszenica Ozima i jara

jakby to powiedzieć @POL zeby cie nie urazić....mało jeszcze widziałeś

chyba tak :rolleyes: u mnie zboże nigdy nie sieje wiecej jak 2 lata , do siewu zawsze jest odczyszczone i zaprawione Scenicem albo Baytanem.W dawce 2X takiej jak zalecają .

#4012 Share solek01

solek01

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 724 postów

Napisany 28 grudzień 2012 - 17:41

Pszenica Ozima i jara poczytajcie tutaj http://www.kws-locho...ratowicach.html

#4013 Share stas

stas

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 91 postów

Napisany 28 grudzień 2012 - 17:55

Pszenica Ozima i jara

A jaką odmianę pszenicy jarej polecacie? Może jakąś ościstą dobrą znacie? bo mam pole blisko lasu i boję się się dzików.

Mogę polecić odmianę BRYZA, miałem u siebie w tym roku i plonowała ok. 6 ton.
Czy działa na dziki to nie wiem, ale na sarny na pewno, bo miałem na jednym polu ościstą i zwykłą, to zwykła była dużo bardziej stratowana, a w ościstej to tylko takie półkola, czyli wchodziły i wychodziły.
Ta odmiana ma dobre parametry i łatwo się wymłaca, tylko wolniej idzie, bo ości trzymają na ślimaku w hederze.
,, Bo ja się czuję .......... maleńki jak robak, ......... ale króla nie widzę większym od siebie. " - jak mawiał Pan Franciszek.

#4014 Share tomek73

tomek73

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 8231 postów

Napisany 28 grudzień 2012 - 19:18

Pszenica Ozima i jara POL ponad 70 kg/ha pszenicy siałem i ukosiłem 6,5 tony z 1 hektara. Ale to była hybryda i koszty przewyższyły zyski i lepiej wyszła zwykła pszenica. Nie opłacało się.
Raz siałem jęczmień ozimy. Brakło mi jęczmienia i dosiałem pszenicą 100-110 kg. A powinno tej pszenicy siać 160kg. Plonu nie było. Ale pewnie też dlatego że to był jęczmień browarny i nie mogłem poszaleć. A jeszcze pole to był klin a pszenica w środku pola.

#4015 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 28 grudzień 2012 - 19:24

Pszenica Ozima i jara odnośnie gęstości siewu
300nasion * 40 gram MTN/ 0.95 siła kiełkowania= 126.32kg na ha, 300 roślin * 1.5 kłosa= 450kłosów , 450 kłosów * 35 ziaren w kłosie * 40 gram MTZ=6,3t z ha, założenie czysto teoretyczne , ale jak najbardziej możliwe w realizacji. osobiscie sieje w granicach 180- 250 kg na ha. w pobliskim ODR najlepiej plonuja pszenice w doświadczeniach zasiane 400 nasion na metr i nawożone azotem w ilości 150kg N doświadczenia kilku letnie . norma wysiewu w ODR uwzględnia także polową zolność wschodów, i w zależności od odmiany przeważnie jest u nich wysiewane 150do 280 kg na ha w zależności od parametrów. Więc jak ktoś sieje 300 kg materiałem wątpliwej jakości to nie ma co się śmiać. niższe normy wysiewu zaleca się na gleby słasze gdyż nie są w stanie wyżywić bujnych łanów

#4016 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 28 grudzień 2012 - 19:24

Pszenica Ozima i jara

Przenzyta nie bo przenżyto się bardziej krzewi ale przenicy chętnie :ph34r: u mnie jak bym wysiał 140kg/ha to na wiosne bym musiał pole zaorac.

oooooo tu już 125kg/ha :rolleyes: i pomimo suszy 6t/ha :lol:
kurcze a może ktoś 100kg zasiał albo 90kg/ha?
Panowie humor to macie nie z tej ziemi.
Ja na wiosne sadze na moje 0.20 ar 100kg ziemniaków , myśle że plon będzie z 10 ton lekko <_<

Taki mały cytacik z doświadczenia przeprowadzonego przez pewną Polską firmę w ostatnim sezonie. "Najwyższy plon uzyskano w przypadku poletka: siew 27 września, 200 roślin na m2 (100kg/ha) to 101dt z ha" ;)

#4017 Share kissmy...

kissmy...

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4320 postów

Napisany 28 grudzień 2012 - 20:19

Pszenica Ozima i jara przepraszam pomyliłem masę wysianych nasion: dokładnie sprzedałem 97,88t kranicha wyprodukowanego z 2t nasion (pochodzących ze zbioru 2009, a zaprawiane w maju 2010) na 15ha wg ARiMR, czyli wychodzi około 133kg/ha http://www.agrofoto....2010-2011-2012/

#4018 Share dmarcel

dmarcel

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 20 postów

Napisany 28 grudzień 2012 - 21:21

Pszenica Ozima i jara zastanawiam sie jak zagospodarować 9h 3a. pole ugorowane 10 lat. myślałem na jesieni posiać pszenicę. jednak teraz muszę rozdrobnić rosnące chwasty, zwapnować następnie glifosa orka i 10 kg/h rzepaku na przeoranie w czerwcu

#4019 Share akacja

akacja

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 404 postów

Napisany 28 grudzień 2012 - 23:01

Pszenica Ozima i jara Widzę dość ciekawy temat się rozwinął.Optymalna ilość kg/ha wysiewu nasion powinna być opracowana indywidualnie dla każdej odmiany pszenicy,nie zawsze będzie tak iż taka sama ilość wysiewu dla np Bommera czy też Ludwiga+ ten sam termin siewu i te same zabiegi agro-chemiczne = ten sam plon.Każda odmiana posiada optymalną obsadę na jednostce[m2] względem terminu siewu,rejonu i stanowiska,oraz chęci uzyskania odpowiedniej ilości kłosów na m2.Wszystkie dane szacunkowe odnoszą się do jednostki
1.Po wschodach.
2Przed spoczynkiem zimowym[odsada,stopień rozkrzewienia]
3.Po ruszeniu wegetacji wiosennej
4.Po zakończeniu procesu krzewienia[ilość pędów produktywnych]
5.Obsada kłosów
6.Ilość ziarniaków w klosie.
Każda z tych czynności odnosi się do m2.Dla tego też siew zawsze pod tym kątem razy MTZ razy siła kiełkowania.Oczywiście im większy np. MTZ oraz mniejsza siła kiełkowania tym wieksza ilość kg/ha,ale kto sieje ziarno o mniejszej sile kiełkowania niż np 85%.Szczerze powiem nie znam odmiany pszenicy ozimej gdzie producent zalecałby taką odsadę na m2[przy optymalnym terminie siewu] gdzie po przeliczeniu w/w parametrów ilość kg/ha przekroczyłaby 200kg.,a jeżeli ktoś sieje 300kg/ha to poprostu nie wie co sieje lub czym sieje.

Ps.Dlaczego nikt nie podjął tematu wywołanego przez jednego z kolegów na temat techniki bezorkowej.Chętnie podziele się zdobytymi doswiadczeniami,choćby na temat siewu rzędowego rzepaku w ilości 2kg/ha i obsadzie 25 szt/m2.Od czterech lat przerabiam temat i widze więcej pozytywów niż negatywów.Chetnie sam także poszerzę wiedzę w tym zakresie.Ogólnie uważam iż taką maszynę jak pług powinno się wyeliminować szczególnie na glebach niższych niż 4a.pozdrawiam

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#4020 Share kissmy...

kissmy...

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4320 postów

Napisany 29 grudzień 2012 - 01:46

Pszenica Ozima i jara aby wybrać właściwą obsadę należałoby znać przebieg warunków atmosferycznych, a takiej wiedzy żaden rolnik niestety nie posiada stąd należy obrać jakąś rozsądną strategię uprawy i czynnie ją realizować minimalizując w miarę możliwości wpływ czynników ograniczających plon na każdym etapie produkcji,

odnośnie do uprawy bezorkowej w kontekście rzepaku zapraszam tu: http://www.agrofoto....40#entry1040821
moim zdaniem uprawa pasowa to obecnie najlepsza z dostępnych technologii, ale muszę zapytać tutaj, która odmiana rzepaku ma MTN ponad 7g (przyjąłem 90% siłę kiełkowania)?

jak rozumiem jako gleby niższe niż 4a masz na myśli gleby średnie i ciężkie, w nich istotnie pług czyni największe spustoszenie, niestety nad technologią uprawy pasowej dopiero się pracuje (z tego co się orientuję pracuje nad tym amazone), więc obecnie pozostaje tradycyjny siew rzędowy oraz siew rzutowy, wskażcie proszę jakich maszyn używacie do uprawy bezorkowej, ja mam tylko kultywator ścierniskowy oraz kompaktową talerzówkę

Edytowany przez kissmy..., 29 grudzień 2012 - 10:34.