Skocz do zawartości

Zdjęcie

Pszenica Ozima i jara

22586 odpowiedzi na ten temat

#3981 Share koniu

koniu

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 235 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, Motoryzacja

Napisany 26 grudzień 2012 - 12:51

Pszenica Ozima i jara kapusta tzn rzepak obsypany i później zgruberowany. Nie stosuję poplonów. Poza tym ilości nawozów jakie stosuję, środki i sposób uprawy jest sprawdzony od lat. Więc nie porównujmy upraw w mojej okolicy do upraw i techniki z Twojej okolicy bo odległosć robi swoje. Wioska 5 km ode mnie sieje w tym samym czasie czy to pszenice czy rzepak i jęczmien i żniwa mają około 2 tygodnie po nas.

Edytowany przez koniu, 26 grudzień 2012 - 12:56.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Pszenica Ozima i jara Dzisiaj, 15:34
  •  

#3982 Share gwozd

gwozd

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1789 postów
  • Zainteresowania:kynologia, botanika itp

Napisany 26 grudzień 2012 - 18:58

Pszenica Ozima i jara Planować jakoś trzeba a pogoda już zrobi swoje. może jak sieje 210kg to jest za gęsto?
sąsiad sieje chyba ze 300kg, przez wialnie nawet nie puszcza, regulatorów nie stosuje a boi się dać azotu bo wyłoży

#3983 Share koniu

koniu

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 235 postów

Napisany 26 grudzień 2012 - 19:33

Pszenica Ozima i jara ja sieje orginalne nasiona i w tym roku siałem 180kg/ha. Wiadomo im później jest siane to powinno się zwiększyć norme. Okoliczni rolnicy tą odmiane co ja sieje, sieją ze swoich nasion i siali po 200kg w tym samym terminie. Ja biore pod uwage głównie termin siewu, MTZ (masa tysiąca ziaren) i Zdolność Kiełkowania. Ale jak niektórzy co kupują u mnie nasiona orginalne i też słucham że sieją po 300kg i zastanawiają się czy to nie mało to już przegięcie. A gdy pytam czemu tak dużo że nie ma potrzeby to odpowiadają: A bo sieje swoim siewnikiem i ciężko go ustawić. To juz lepiej wynająć kogos i zapłacić i wysieje te 180-200kg i raz że bedzie porządnie obsiane a dwa zamiast wydać kase na 100kg nasion więcej to da na obsianie. Bywają ludzie co sieją 15kg/ha nasion rzepaku :D

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#3984 Share major_89

major_89

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 503 postów

Napisany 26 grudzień 2012 - 20:03

Pszenica Ozima i jara koniu pochwalam twój tok myslenia. Tak właśnie powinno się podchodzić bą co bą do najważniejszego zabiegu agrotechnicznego. Ale tak naprawdę przy wysiewie zbóż powinnyśmy się sugerować ilością ziarniaków na metrze kwadratowym. Po stwierdzeniu MTZ i pożądanej obsady możemy łatwo wyliczyć normę wysiewu. Np. pszenice ozimą wysiewam w optymalnym terminie z normą 150-170 kg i obsada jak się patrzy. Przy pszenicy jarej jest to trochę więcej w granicy 180 kg. Przy MTZ 36-40g.

Edytowany przez milanreal1, 26 grudzień 2012 - 20:48.
orty

#3985 Share knoro21

knoro21

Zaawansowany

• userphoto
  • Members
  • PipPipPip
  • 256 postów

Napisany 27 grudzień 2012 - 11:00

Pszenica Ozima i jara Jeśli chodzi o skracanie to co bysmy nie dawali jak przyjdzie wichura ktora łamie drzewa tak jak u mnie w tym roku to nic nie pomoze... Ja w tym roku dawałem na pszenzyto zwykły stabilian 675 w ilosci 2 l. A na pszenice i pszenzyto jare litr stabilianu plus 0.2 moddusa bardzo ładnie sie wszystko trzymało nawet jeżeli silnie padało i wiało dopóki dopóty nie przyszła nieszczesna burza i 30% areału połozylo. Polecam moja mieszanke w tym roku beda pryskał taka sama ale nie myslcie ze jak popryskacie jakimis antywylegaczami to juz na 100 % ustoi wszystko zalezy od pogody.

#3986 Share Tomek90

Tomek90

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3221 postów

Napisany 27 grudzień 2012 - 11:38

Pszenica Ozima i jara Znam takich co sieją i nowymi siewnikami po tyle, potem kosze u takiego i mówie że rzadkie, a on na to że i tak sieje 300kg/ha i niewie co jest. Saletry to jak wiezie to całego kosa ale na 2ha, a potem juz tylko dolistnie mocznikiem raz czy dwa :D
Umnie pszenice Arkadia 160kg/ha(na pokazach Danko mówili że w tym roku będą ją siać 80kg/ha ciekawe co to bedzie :)) Jantarka 170kg/ha, Muszelka 170kg/ha, Ludwig 180kg/ha

#3987 Share POL1

POL1

Zaawansowany

• userphoto
  • Members
  • PipPipPip
  • 868 postów

Napisany 27 grudzień 2012 - 12:53

Pszenica Ozima i jara To rzadko Tomku siejesz.
Ja przeważnie 220 kh/ha i jest dobrze.U mnie są ciężkie ziemie.

#3988 Share Cihu

Cihu

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1038 postów

Napisany 27 grudzień 2012 - 13:40

Pszenica Ozima i jara Ciekawe spostrzeżenia na temat rzadkiego siewu i silnego krzewienia:

Pszenicę hybrydową odmiany Hybred F1 w Piątkach pod Nidzicą oglądaliśmy (Farmer 6/2012) gdy strzelała w źdźbło. Przypominam, że posiano ją w dwóch terminach: 2 września – 2 tygodnie przed zalecanym terminem i 25 września, czyli zgodnie z zaleceniami. Wiosenne zagęszczenie wynosiło 90 roślin/m2 i 99 roślin/m2. Zróżnicowany termin siewu wywołał znaczne różnice w morfologii roślin. Te pierwsze wytworzyły wiosną 17 źdźbeł z czego tylko 7 zakończonych było kłosami. Natomiast pszenica posiana w III dekadzie września wystrzeliła 7 pędami, przy czym wszystkie były kłosonośne. Przewidywałem wówczas, że przedwcześnie posiana i nadmiernie rozkrzewiona nie odpłaci gospodarzowi większym plonem. Odwrotnie, nadmierna biomasa stanie się czynnikiem limitującym go. Lustracja plantacji w połowie czerwca, miała potwierdzić moje prognozy lub im zaprzeczyć.

pełny artykuł:
http://www.farmer.pl/produkcja-roslinna/zboza/artykuly/nasze-hybrydy,37209,1.html

Wniosek taki, że silne krzewienie nie zawsze jest plonotwórcze.

jeżeli ktoś sieje po złym poplonie to należy zwiększyć obsadę nawet o 10-20%

#3989 Share koniu

koniu

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 235 postów

Napisany 27 grudzień 2012 - 14:01

Pszenica Ozima i jara 3 lata temu na próbe na kawałku posiałem 170kg/ha. Za drogą miałem kawałek na którym posiałem 180 kg/ha tylko na drugi dzień. Pszenica miała tę samą ochrone, nawożenie i tak samo uprawione. Różnica w plonie równe 80kg. Każdy zestaw który zjeżdza z pola jest ważony na mojej wadze elektronicznej i na wieczór zliczam plon z ha.
Odnośnie dodatków mocznika do opryskiwacza jakoś nie jestem za tym. Jestem zdania że roślina ma pobrać skłądniki z ziemi przez korzenie. To tak jak byśmy Pili wódke przez skóre. Dlatego nigdy nie dodawałem i nie bede dował mocznika do opryskiwacza. Ja to wole pryskać odżywkami koszt około 15zł/ha ale w tym są mikro i makro elementy od od azotu po miedż, żelazo i managan. A w moczniku tylko azot. Takie jest moje zdanie.

Edytowany przez koniu, 27 grudzień 2012 - 14:13.

#3990 Share Tomek90

Tomek90

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3221 postów

Napisany 27 grudzień 2012 - 14:17

Pszenica Ozima i jara koniu różnica w plonie na rzecz której 170 czy 180?? Umnie 3x pszenica po pszenicy i nie widze 200kg/ha w optymalnym terminie.
Wkońcu z czymś się zgadzamy kolego :) też wole nie dodawać mocznika do opryskiwacza lepiej rzucić wiecej saletry, a do opruskiwacza jakieś mikroelementy. Pozatym gdzieś czytałem, że po moczniku w postaci oprysku jest wieksza presja grzybków. Jeszcze dochodzi kwestia zrzerania lanc opryskiwacza w porównaniu do rsm to mocznik nie zarobi na drugie :mellow:

Edytowany przez Tomek90, 27 grudzień 2012 - 14:22.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#3991 Share koniu

koniu

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 235 postów

Napisany 27 grudzień 2012 - 14:29

Pszenica Ozima i jara <p>Chodziło mi że tam gdzie 170kg/ha było 80kg zboża mniej w porównaniu do kawałka gdzie było wysiane 180kg/ha. W sklepie w tym roku miałem siarczan magnezu siedmiowodny to sprzedałem 3 tony w workach 25kg. A niestety nie miałem mocznika w małych workach ale gdybym miał to bym sprzedał 5 ton albo lepiej. W tym roku zamówie to zobacze jak to bedzie schodzić na wiosne. Bo prywatnie w gospodarstwie to ja napewno nie zastosuje, bo puki co wódka przez skóre mi nie smakuje. Co do RSM to są tego plusy i minusy, chętnych na to mam, więc od wiosny zacznę tym handlować, a czy u siebie bede stosował to jeszcze to dokładnie przemyśle.

Edytowany przez koniu, 27 grudzień 2012 - 14:33.

#3992 Share knoro21

knoro21

Zaawansowany

• userphoto
  • Members
  • PipPipPip
  • 256 postów

Napisany 27 grudzień 2012 - 15:18

Pszenica Ozima i jara Ustalajac norme siewu powinniśmy wziąść pod uwage wiele czynnikow. Na poczatku powinniśmy ustalić jaka obsade chcemy uzyskac po zimie. A wiec obliczajac norme siemu powinnismy zwrócić uwage na warunki wilgotnościowe gleby w która siejemy zboże, klase gleby, termin siewu, zdolność kiełkowania roślin, przezimowanie zboza(chodzi mi tutaj o to ze kazdy mniej wiecej zna swój region i np w moim regionie co roku około 5 % wymarza), szkody wyrzadzone przez zwierzeta (u mnie sarny intensywnie penetruja plantacje). Dopiero wtedy ustalamy norme wysiewu zboża o MTZ nie pisałem bo to chyba wiadome.

#3993 Share koniu

koniu

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 235 postów

Napisany 27 grudzień 2012 - 15:39

Pszenica Ozima i jara powinniśmy... ja to biore pod uwage, kilku kolegów w postach powyżej też na to zwraca uwage, tylko ile ludzi sieje 350-300 kg/ha... Chciałbym aby ktoś kto ma coś do powiedzenia na AgroFoto zrobił ankiete np na stronie głównej na temat ilości wysianego materiału siewnego, nawozów, środków ochorny roślin i na końcu by wyskoczyło ile % użytkowników sieje np 200kg/ha, a ile 300kg/ha, ile dają azotu, ile npk ile chemii. Wg mnie to nie głupie, a nawet ciekawe.

#3994 Share tomek73

tomek73

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 7797 postów

Napisany 27 grudzień 2012 - 16:18

Pszenica Ozima i jara Ja w tym roku siałem od 180 do 260. Ale pytanie dlaczego.
180 siałem kupowanej z centrali. 260 siałem swoją, puszczoną tylko przez wialnie, gdzie odeszło z 5%.
Na jednym kawału mam posiane 3 odmiany. od rowu 12 metrów X, 12 metrów Y to pszenice z centrali siana po 180kg i resztę pszenica swoja, po 260kg.
I tu tkwi różnica. Szczerze jeszcze nie liczyłem ile powschodziło, ale na oko widać że ta co siana 180 jest gęściejsza.
Więc nie ma się co dziwić że sieją gęsto, ale trza się spytać czy była przez petkusa puszczana, czy na byle jakim młynku. Bo mi na petkusie odchodziło mi 30% a sąsiadowi nawet 50% potrafiło odejść.
W tym roku nie chciało mi się bawić i już żałuję, bo to 70 kg mogłem nie wysiewać tylko sprzedać.
A tak na każdym hektarze wysiałem 70 kg, plus zaprawa i praca związana z przygotowaniem materiału siewnego.
Czyli jakieś 100 zł.
Tak wiec wiecie dlaczego nie którzy sieją ponad 300 kg bo wschodzi może 200.
Ale o tym nie wiedzą.

#3995 Share knoro21

knoro21

Zaawansowany

• userphoto
  • Members
  • PipPipPip
  • 256 postów

Napisany 27 grudzień 2012 - 16:23

Pszenica Ozima i jara Koniu nie wiem czy mnie dobrze zrozumiales moze troche nie sprecyzowałem swojej wypowiedzi. Ja również sieje w granicach 180 kg i przy takiej normie wysiewu zageszczenie w łanie jest wystarczajace i w tych 180 kg jest juz zawarte wszystko wschody inne czynniki dlatego nie warto siac w okolicach 250 kg bo to strata kasy i zdrowia...

#3996 Share Tomek90

Tomek90

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3221 postów

Napisany 27 grudzień 2012 - 16:36

Pszenica Ozima i jara @tomek73 ci co sieją po 300kg/ha to i z N nie szaleją napewno. Daja 40N na start i tego może nie potem wychdzi po 2 rozkrzewienia :D Dochodzi do tego brak ochrony i zdolność kiełkowania leci w dół.

#3997 Share patrykDF

patrykDF

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 109 postów

Napisany 27 grudzień 2012 - 18:34

Pszenica Ozima i jara A co sądzicie o technologii jedno kłosowej = jedna roślina wytwarza jedno źdźbło kłosonośne?

#3998 Share milanreal1

milanreal1

Nie zadzieraj z moderatorem :D

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8983 postów
  • Zainteresowania:Sport, muzyka i oczywiście rolnictwo.

Napisany 27 grudzień 2012 - 20:03

Pszenica Ozima i jara Koledzy wg mnie lepiej by było żebyście nie mówili o ilości kg wysianych na ha a raczej o obsadzie, tzn ile ziarniaków na m2.
Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

#3999 Share POL1

POL1

Zaawansowany

• userphoto
  • Members
  • PipPipPip
  • 868 postów

Napisany 27 grudzień 2012 - 20:09

Pszenica Ozima i jara Milan a komu by się chciało liczyć ziarenka w takiej obsadzie?
Każdy przyjoł sobie jakąś ilość która u niego się sprawdza i tak sieje.
Kazdy z nas sieje inaczej.
Wszystko zalezy od przedplonu i innych warunków , klasy ziemi i innych pierdół.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#4000 Share koniu

koniu

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 235 postów

Napisany 27 grudzień 2012 - 20:12

Pszenica Ozima i jara Ja kupuje kwalifikowany materiał siewny juz 10 lat. Może sie wydaje że 2000-2100 zł to dużo. Ale po pierwsze sieje się mniej niż swojego, po drugie jest dopłata do materiału siewnego i po trzecie czyste ręce. A tak to by trza było zostawić swoje zboże, przeczyścić( dodatkowy koszt mimo że mam swojego petkusa), kupić zaprawe, zaworkować, trzeba kogoś do pomocy i też trzeba zapłacić i swoją prace też trzeba brać pod uwage. W tym roku na 38 hektarów zużyłem 7 ton kwalifikowanego materiału siewnego.