Skocz do zawartości

Zdjęcie

Pszenica Ozima i jara

22589 odpowiedzi na ten temat

#3861 Share RAMZES9107

RAMZES9107

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 142 postów

Napisany 26 listopad 2012 - 17:58

Pszenica Ozima i jara Kamilmkm strzeliłeś w sedno! Dokładnie wszystko tak jak opisujesz. Też zastanawiam się jak podratować ją na wiosnę. Myślę czy by fosforu nie dać roślinie w formie dolistnej? Podpisuje się pod Twoimi pytaniami. Dziękuję wszystkim za odpowiedzi.

Edytowany przez RAMZES9107, 26 listopad 2012 - 18:36.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Pszenica Ozima i jara Dzisiaj, 11:56
  •  

#3862 Share seremiak

seremiak

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 157 postów

Napisany 26 listopad 2012 - 19:22

Pszenica Ozima i jara J proponował bym na wiosne jak najszybciej wysiac krede nawozową troche podratuje plon

#3863 Share MarcinPykuS

MarcinPykuS

VIP, były Moderator Forum

• V.I.P.
  • rank
  • 2961 postów

Napisany 26 listopad 2012 - 19:28

Pszenica Ozima i jara U mnie też na kilku m^2 pszenica zaczeła żółknąć, ale spowodowane jest to szkodnikiem-drutowcem. Przed siewem sprawdzałem, czy nadal jest (stanowisko po rzepaku), ale nic nie zauważyłem. Jednak w tym miejscu, gdzie akurat żółknie nie sprawdzane :mellow: .

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#3864 Share Piotrz98

Piotrz98

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 107 postów

Napisany 30 listopad 2012 - 21:55

Pszenica Ozima i jara

Panowie nie wiem co sie dzieje z moją pszenicą. Żółkną jej po prostu liście. Badałem ostatnio wszystkie swoje gleby i jeśli chodzi o zasobność P , K , Mg jest dobrze. Tylko mam bardzo zakwaszone gleby. Zobaczcie na załączoną fotke. Czy przyczyną żółknięcia może byc zbyt gęsty siew?? W innych miejscach na polu nie jest aż tak dobrze rozkrzewiona, a właściwie i tak ginie.

mam taki sam problem z pszenicą odmiana bogatka, przedplon pszenica ozima ta sama odmiana, pryskana w październiku gleanem w zwiększonej dawce, przyczyną może być zawyżona dawka gleanu?

#3865 Share solek01

solek01

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 658 postów

Napisany 03 grudzień 2012 - 19:24

Pszenica Ozima i jara Zbadalem sobie parametry swojej pszenicy i o ile wiekszosc parametrow byla by ok to porazenie fuzarioza jest na poziomie 0,9% co dyskwalifikuje ja na konsupcyjna. Dodam ze jest to mieszanina Rywalki i Mulana w zeszlym roku mialem odpowiednio 0,3 i 0,6 % na tych pszenicach sianych osobno. Wydawalomi sie ze ochrona w tym roku byla lepsza jak w poprzednim a tu jeszcze gorzej. Jak poprawic ten parametr? Czy zalezy on od pogody?

#3866 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 04 grudzień 2012 - 10:58

Pszenica Ozima i jara @solek01: Czy pryskałeś na fuzarioze w fazie kwitnienia pszenicy??

#3867 Share solek01

solek01

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 658 postów

Napisany 04 grudzień 2012 - 13:31

Pszenica Ozima i jara W fazie kwitnienia to nie bo ponoć nie można, ale po około 10 czerwca pryskałem TEBU. I tak się zastanawiam czy za późno czy za kiepski środek.

#3868 Share jack83

jack83

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 422 postów
  • Zainteresowania:agrochemia
    sport

Napisany 04 grudzień 2012 - 16:31

Pszenica Ozima i jara kto ci powiedział ze nie można .to jest najlepszy moment.

#3869 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 04 grudzień 2012 - 17:51

Pszenica Ozima i jara @solek01: Pszenice na fuzarioze pryska się właśnie jak kwitnie, bo wtedy dochodzi do zakażenia. Czyli już wiesz dlaczego miałeś porażone ziarno - nieodpowiedni termin oprysku.

#3870 Share solek01

solek01

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 658 postów

Napisany 04 grudzień 2012 - 18:27

Pszenica Ozima i jara no to jeszcze musze sie troche podszkolic. No ale jak to mowia czlowiek uczy sie cale zycie. W tym mam wiecej pszenicy to bede musial bardziej dopilnowac.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#3871 Share major_89

major_89

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 504 postów

Napisany 04 grudzień 2012 - 18:32

Pszenica Ozima i jara Prawdo jest że nie powinno się pryskać w pełni kwitnienia szczególnie pszenżyta bo może dojść do sklejenia pyłku, taka sama sytuacja dotyczy również pszenicy ale w mniejszym stopniu w rezultacie może to prowadzić do wyksztalcania ziarna pośledniego. Dlatego zabieg T3 powinno wykonać się na początku kłoszenia, lecz gdy owego nie wykonano to nie ma na co czekać do końca kwitnienia. Sprawdzone rozwiązanie na T3 to triazol+ strobiuryna.

#3872 Share jack83

jack83

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 422 postów
    sport

Napisany 04 grudzień 2012 - 21:23

Pszenica Ozima i jara pier**licie hipolicie.jak kwitnie dochodzi do zakażenia.pszenica jest samopylna(w wiekszości) a nie jak pszenżyto które jest obcopylne.
co do wytworzenia pośladu-bzdura-znamie słupka nie zapylone nie wytworzy ziarniaka.

#3873 Share major_89

major_89

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 504 postów

Napisany 05 grudzień 2012 - 10:26

Pszenica Ozima i jara A nie przyszło ci do tego pustego łba że lepiej zapobiegać niż interweniować. Po to masz fungicydy systemiczne by długofalowo zabezpieczać roślinę przed infekcjami. Pomyśl najpierw jak długi jest okres infekcji grzyba a po jakim czasie standardowy produkt fungicydowy efektywnie odziaływuje na patogena. Ciekawe do jakiego wniosku dojdziesz?. Jak pryskasz w momęcie gdy dochodzi do infekcji to często już jest pozamiatane i tylko nieliczne substancje aktywne dostępne na polskim rynku podołają takiemu zadaniu.
I wydaje mi się że, najwyraźniej mylisz pojęcie infekcji z procesem inokulacji wybitny fitopatologu.

Jeżeli masz wiedze to sie nią chwal ale nie w tak arogancki sposób. Wyluzuj trochę.

Edytowany przez milanreal1, 06 grudzień 2012 - 23:21.
prowokowanie do kłotni

#3874 Share solek01

solek01

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 658 postów

Napisany 05 grudzień 2012 - 12:42

Pszenica Ozima i jara A faza kłoszenia to wtedy gdy kłos zaczyna się tworzyć i wychodzi z pochwy liściowej (jak dobrze to nazwałem)? czyli znacznie wcześniej niż ja to zrobiłem

#3875 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 05 grudzień 2012 - 17:51

Pszenica Ozima i jara @jack83: Niestety muszę Cie zmartwić, bo nie masz racji. Pierwsza z brzegu publikacja - http://www.bayercrop...zawca2_5_07.pdf i następnym razem nie neguj wypowiedzi innych bezpodstawnie.

#3876 Share jack83

jack83

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 422 postów
    sport

Napisany 06 grudzień 2012 - 16:23

Pszenica Ozima i jara @major 1.mam głowe nie łeb.
2.czy ktoś celujący w wysoki plon opiera ochrone na jenym zabiegu??
@krisso co ma udowodnić mi ta publikacja?fitopatologiem nie jestem tylko rolnikiem i swoje wypowiedzi opieram na własnych obserwacjach

#3877 Share PiastOracz

PiastOracz

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 159 postów

Napisany 06 grudzień 2012 - 20:21

Pszenica Ozima i jara

pier**licie hipolicie.jak kwitnie dochodzi do zakażenia.pszenica jest samopylna(w wiekszości) a nie jak pszenżyto które jest obcopylne.
co do wytworzenia pośladu-bzdura-znamie słupka nie zapylone nie wytworzy ziarniaka.

Coś mi się nudzi dzisiaj, więc pozwoliłem sobie wyprostować kilka tez.
Pszenica jest samopylna (innej w powszechnej uprawie nie ma). Pszenżyto jest gatunkiem samopylnym, z "małym udziałem osobników" o skłonnościach obcopylnych. W niektórych specyficznych warunkach obserwuje się większą obcopylność pszenżyta, choć zjawisko to nie zostało do końca rozpoznane. Podejrzewa się, że pośrednio może odpowiadać za to przebieg pogody. Z grubsza nie zapuszczając się w głąb nauki, pszenżyto zawiera około 5 % osobników obcopylnych a 95% to osobniki samopylne (oczywiście wszytko zależy od komponentów). Inną przyczyną generowania większej obcopylności pszenżyta to kilkuletni siew (brak wymiany materiału siewnego) ziarna, które się zbiera. I to zjawisko można łatwo rozpoznać we wsi, jak się komuś nagle pszenżyto "rodzinne" zamienia w łan dwupiętrowy.

Pszenicę oczywiście należy zabezpieczyć przed fuzariozą w przedziale od połowy wysuniętego kłosa z rośliny do końca kwitnienia (pszenica kwitnie wyrzucając pylniki na kłoskach w kłosie). Termin zabiegu jest uzależniony od przebiegu pogody. Mokro, parno i pochmurno i temperatury powyżej 18 stopni C + mokry łan dłużej niż (36) 40 - 48 godzin stwarza idealne warunki do infekcji. Wykonanie zabiegu w trakcie kwitnienia pszenicy nie wpływa na obniżenie, zakłócenie plonu (chyba, że w pełnym słońcu z temperaturą 30 stopni C). Inną sytuację mamy w życie, które jest obcopylne i zabieg wykonany w trakcie kwitnienia doprowadza do sklejenia pyłku i powstania szczerbatości kłosa (puste kłoski w kłosie).
Jestem przekonany, że temat rozjaśniłem.

#3878 Share akacja

akacja

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 404 postów

Napisany 06 grudzień 2012 - 23:04

Pszenica Ozima i jara Myślę iż w pełni wyjaśniłes.mam nadzieję iż koledzy zapałają od tej pory do siebie :wub: ,a nie jak dotychczas ;[.polemika wskazana,ale w odpowiedni sposób.Pozdrawiam

#3879 Share milanreal1

milanreal1

Nie zadzieraj z moderatorem :D

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8984 postów
  • Zainteresowania:Sport, muzyka i oczywiście rolnictwo.

Napisany 06 grudzień 2012 - 23:46

Pszenica Ozima i jara Juz miałem pisac dosc długiego posta w ram,ach wyjaśnień ale jak @PiastOracz coś wyjaśni to nie ma co dodawać.

W fazie kwitnienia to nie bo ponoć nie można, ale po około 10 czerwca pryskałem TEBU. I tak się zastanawiam czy za późno czy za kiepski środek.

Odpowiem tylko na ten post bo mało kto chciał odpowiedzieć. Fuzarioza kłosów pszenicy to największe cholerstwo jakie w niej występuje(w większości przypadków). Żeby ja zwalczyć a raczej jej zapobiec nie ma co oszczędzać i wybrak środek z wyższej półki, albo zrobić jakąś mieszaninę aby było więcej niż 1 substancja aktywna. Tebu na fuzariozę jest za słaby.
Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#3880 Share solek01

solek01

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 658 postów

Napisany 07 grudzień 2012 - 14:51

Pszenica Ozima i jara Dzięki wszystkim za rozjaśnienie tematu w tym roku mam zasiane około 8 ha to jest co chronić. Dodam że pszenica w skupie z parametrami jakościowymi po 1100 zł netto + 7% jak dla mnie a paszowa po około 930 netto. Tak więc różnica na poziomie 170 zł netto i plonie jaki osiągam w okolicach 6 ton daje mi około 1100 zł brutto dodatkowego przychodu. A czy fuzarioza wpływa na ilość plonu? czy tylko na jakość? I ile kosztuje zabieg na fuzariozę dobrym środkiem?