Polecane posty

koniu    841

tomek90 popieram. Pierwsze słysze o dokrzewianiu roślin jaką kolwiek chemią. Poza tym jestem zdania że lepiej dać azot na pierwszy i drugi rzut jak i na kłosa bo raz że roślina to wykorzysta i wyda dobry plon z parametrami bo z CCC to plonu raczej nie bedzie. Jak by tak było to po co sypać azot jaK taniej wykonać zabieg CCC :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
yacenty    3871

koniu dokrzewia sie, tu nie ma raczej mowy jedno lub drugie a raczej jest mowa o połączeniu obu technik czyli i azot i dokrzewianie chemią


Pozdrawiam YacentY
Drogi użytkowniku - zapamiętaj sobie, nie ponoszę odpowiedzialności za posty innych użytkowników serwisu - odpowiadam tylko za siebie!!!

Ceny Nawozów,
Najprostsza karta pola: www.AgroDzienniczek.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
major_89    36

Znajomość podstawowych zjawisk z fizjologi roślin uzasadnia stosowanie wielu rozwiązań. @ yacenty ma racje, oba omawiane czynniki wpływają na siebie pośrednio a nie bezpośrednio jak sądze myśli @koniu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek73    579

Dokładnie, jeszcze zależy w jakim stadium jest pszenica, bo jeśli jest z 500 sztuk na metrze, a była wcześnie siana, początek października, to raczej nie ma sensu dokrzewiać.

Ja będę dokszewiał sianą w listopadzie po burakach i tam jest wskazane.

Z CCC chcę całkowicie zejść.

Drugie co mi powiedział przedstaiwciel, który też jest rolnikiem, to że jak będzie ciepło to dokrzewianie może nie spełnić roli.

Ze wzledu że roślina będzie miała presję iść do góry a nie w boczne pędy, i może być tak że zwycięży pójście go góry a nie wpędy boczne.

Przy Modusie jest szansa że jak będzie nie zbyt ciepło to ładnie zadziała, a CCC to jednak 10 stopni powinno być.

 

Azot podam w RSM 32% 250 kg/ha z inhibitorem, czyli plus 12% będzie z niego azotu więcej wykorzystanego niż zastosował bym saletrę, gdzie dochodzi do strat azotu.

 

A jeszcze @Yacenty jak tam z dzisiejszym wysiewem nawozu planowanym, bo u mnie z nieba wysiało z 10 cm białego puchu.

Edytowano przez tomek73

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milinkovic    0

no nic nie mogę znaleźć na temat meszanke moze w cemtrali jak będę kupował pomogę jakoś doradzić co z czym pomieszać mam 4 h do wysiewy i zastanawiam się nad owsem z jęczmieniem pół na pół oczywiście odmiany można dobrać odpowiednio wiem ,ze z pszenicą jeczmień meszają ,ale ja mam zimową zasianą to już wystarczy chyba ze z przenżytem jęczmień plus owies ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2248

Normalne że optymalnie rozkrzewionej nie trzeba dokrzewiać. Może przy niskich i średnich odmianach moddus zdaje egzamin, ale jak to jest z tymi wysokimi Legenda, Ludwig?? Według mnie niema szans utrzymać w pionie, za słabo skraca międzywęźla w porównaniu do CCC.

 

@tomek Mniejsze starty będą też przy zastosowaniu tego mocznika z inhibitorem tak samo jak ty w RSM, ale cena juz nie taka :o ogólnie to i przy samym RSM maasz mniejsze straty.

btw. z dokrzewianiem CCC to raczej nie czekają do 10C w moim regionie :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

ja mam legendę, juliusa i ostrogę, obsada raczej optymalna i dobre rozkrzewienie, czy wszystkie muszą być skracane? mam mozaikowate gleby, więc wolałbym ograniczyć negatywny wpływ na system korzeniowy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
brutus44    5

ile to naczytałem się na agrofoto że ccc skraca korzenie.Moze by tak ktos fachowy się do tego odniósł ,sam nie wiem bo w żadnej prasie się z tym nie spotkałem. Nawet teraz w top agrar był artykuł o skracaniu i nic takiego nie pisali. Najważniejsze by ccc nie dac za pozno bo czasem faza koniec 32 to juz przypali.

Na moddusie jest napisane ze nie skraca korzeni -ale czy to czasem nie jest chwyt martekingowy- bo zaden nie skraca?Sam mam dylemat.Nawet kiedys czytałem ze jakiś "antywylegacz" stymuluje korzenie do wzrostu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
yacenty    3871

a co to top agrar to wyrocznia?

mam doradce który pracuje w jednej z największych firm chemicznych i zawsze jak jest nie pewna wiosna to nie poleca ccc, jak pogoda stabilna to i owszem


Pozdrawiam YacentY
Drogi użytkowniku - zapamiętaj sobie, nie ponoszę odpowiedzialności za posty innych użytkowników serwisu - odpowiadam tylko za siebie!!!

Ceny Nawozów,
Najprostsza karta pola: www.AgroDzienniczek.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slawek2209    161

za pozne stosowanie ccc skraca klos.jesli masz susze wiosna to widac wyraznie jak pszenica stoi w miejscu po zastosowaniu ccc

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
akacja    92

Chlorek wpływa na redukcję częściową systemu korzeniowego,ale dawka 05 lub nawet 07 napewno nie tak znacząco niż dawka własciwa skracająca czyli np.1,2 czy też 1,8 czy też więcej w przypadku odmian podatnych na wyleganie.Ja osobiscie jestem zwolennikiem dokrzewiania szczególnie w przypadku żyta pod kątem bardziej wyrównania łanu pod względem obcopylności i unikniecia zjawiska sporyszu,ale temat powiem mocno mlodzieżowo zapodany przez Tomka73 ciekawy.A może by tak spróbować z medax top,możliwość stosowania tego produktu w niższych temperaturach niż modus więc będzie bardziej efektywny.Mimo wszystko trzymam kciuki Panie Tomaszu73 za efekty i dawaj relacje na żywo,bo powiem szczerze wkurza mnie ten zapach np stabilanu iżle mi się kojarzy :P

 

Co wy z tymi mieszankami?Bez urazy ale mieszanki to siali dziadki i pradziadki,którzy nie mieli dostępu do mieszalników pasz i innych komponentów do ich produkcji.W chwili obecnej kazdy koncentrat ma podaną zawartość procentową składu zbóż w bilansie paszowym i nawet jeżeli przykładowo stworzysz sobie mieszankę zasiewową 40% jęczmień+60% pszenica to i tak nigdy procentowo nie przełoży się to podczas zbiorów.A bilans.zawartośc składników,białko,energia czy też lizyna są bardzo istotne pod względem efektywności produkcji,czyli przyrostów pod kątem sporzycia,a w rzeczywistosci kosztów uzyskania 1kg mięsa.Dodatkowo każde zboże siane jednostkowo da lepszy efekt plonotwórczy.Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
globus512    18

A można stosować razem z herbicydem czy trzeba osobno ? Pryskanie samym ccc na dokrzewienie mija się trochę z celem. W połączeniu z herbicydem jeśli można to okej. Ja chciałbym zastosować razem w mieszaninie Axial plus lintur lub razem z lancetem. Można tak?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rotor69    14

Sąsiad opryskał pszenicę "bo taka ciemna żeby nie leżała" ccc 2l/ha jak pojawiał się już liść flagowy. Efekt? Żaden. Pszenica jak zawsze. Ale sam bym się nie odważył. A propos suszy - nie są wtedy zalecane żadne "skracacze", bo jak dobrze przyciśnie to wszystkie zboża stoją w miejscu, nie trzeba wtedy żadnych wynalazków.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2248

Niektóre herbicydy można pisałem wyzej jakie były mieszane razem z ccc 675 i nie było problemu ale ogólnie to za duży stres jest dla rośliny i jedziemy osobno.

 

@sławek mówimy o stosowaniu w terminie, i oczywiście nikt rozsądny nie jedzie z regulatorem jak jest susza, mówie tu o wszystkich rodzajach bez wyjątku bo to potęguje działanie parokrotnie.

 

@akacja a medax top przypadkiem nie zawiera chlorku??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slawek2209    161

tomek zazwyczaj jak skracamy pszenice to jeszcze wilgoc jest po zimie.pozniej sa problemy z opadami zaraz po zabiegu.w ubieglym roku np.takl bylo u mnie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek73    579

Tomek medax zawiera chlorek mepikwatu z grupy piperydyn - pentametylenoimin,

a CCC to jest chlorek chloromekwatu grupy czwartorzędowej soli amoniowej

Więc tylko ma wspólną nazwę chlorek.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PABLO555    27

Ja stosuje 1.5 litra ccc na 1 kolanko dwa tygodnie pózniej 0.5 litra ccc+0.3 moddus na nikture odmiany to nieraz jest zamało

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
magnum123    288

Odnośnie dokrzewiania http://www.agrofoto.pl/produkcja-roslinna/zboza/aktualnosci/zboza-po-zimie-8211-nawozenie-i-ochrona,42513,1.html

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

i tutaj jeszcze przewodnik (poproszę o komentarz do tej technologii)

://www.agro.basf.pl/agroportal/pl/pl/aktualnosci/przewodnik_po_regulatorach_wzrostu/animacja.html

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
javorskyp    8

Co zastosować od chwastów na pszenicę ozima ? Na jesień stosowałem glean 75

 

Chcę zastosować dobrą ochronę herbicydami ponieważ planuję wysokie nawożenie i min 2 zabiegi fungicydowe

Edytowano przez javorskyp

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KrzysiekFM    11

Ale co glean nie zadziałał? Ochronę herbicydową dostosowuje się do chwastów a nie do nawożenia i ochrony fungicydowej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sajgon    12

A od kiedy to po gleanie nie ma poprawki na wiosnę od dwuliściennych? Glean to weźmie miotłę i to wszystko. Chabry, rumiany, przytulia do poprawki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ZETTI77    1

Sąsiad opryskał pszenicę "bo taka ciemna żeby nie leżała" ccc 2l/ha jak pojawiał się już liść flagowy. Efekt? Żaden. Pszenica jak zawsze. Ale sam bym się nie odważył. A propos suszy - nie są wtedy zalecane żadne "skracacze", bo jak dobrze przyciśnie to wszystkie zboża stoją w miejscu, nie trzeba wtedy żadnych wynalazków.

CCC jak był liść flagowy to co ten środek miał skrócić? :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez danielhaker
      Jakie będą ceny pszenicy w sezonie 2019? W jakich cenach jest zboże ozime w różnych regionach Polski? Z tego co pisaliście w poprzednim temacie o notowaniach pszenicy ceny rosną. Jak myście do kiedy będzie ten wzrost? Kiedy najlepiej sprzedać? Czy ubiegłoroczna susza tak mocno wpływa na ceny zbóż? Jakie są opinie rolników? Zapraszamy do dyskusji!
      Kontynuacja tematu: 
       
    • Przez DamianChuchro
      Czego to może być objawa. Zboże zaczyna żółknąć na końcach liści ? Za duża dawka oprysku dolistnego? Czy susza?

    • Gość
      Przez Gość
      Witaj, dziś planuje zrobić zabieg T1 w pszenicy bez skracania. Planuje dać Mirage 450EC do tego siarczan magnezu, plonvit z zboża, Tytan i PLONVIT OPTY i powiedz mi czy nie za dużo odżywek ost padało z niedzieli na poniedziałek i czy dodać do tego jeszcze Duett Star 334 SE BASF ?
    • Przez Romek3249
      Witam, z uwagi na panującą suszę nie było możliwe wykonanie u mnie skracania w fazie BBCH 30-31 w pszenicy i pszenżycie, teraz przez weekend spadło 8mm, rośliny odżyły i powraca temat skracania, obecnie rośliny są w fazie 3 kolanka więc zaczął się wielki okres w którym nie powinno się stosować regulatorów wzrostu, pozostaje więc skracanie w fazie liścia flagowego, tylko jakimi środkami najlepiej to zrobić ? Myślałem o samym cerone w dawce 0,6-0,8, mieszance moddusa 0,2 i cerone 0,4, oraz o medaxie (max czy top ? nigdy nie stosowałem medaxu, jeżeli już to jakie dawki ?) Dodam że odmiany to Arkadia i Rotondo, w obu przypadkach nawożenie 160kg N. Ktoś z większym doświadczeniem coś poradzi ?
    • Przez sports2011
      Witam , mam pytanie pszenica od kolanka w górę idzie w bok zamiast wptost oraz kłosy są poskręcane . Nigdy nie miałem takiego przypadku i nie wiem czy to objaw choroby czy oprysk jakiś zaszkodził ?



×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj