Skocz do zawartości

Zdjęcie

Pszenica Ozima i jara

22584 odpowiedzi na ten temat

#3521 Share mds212

mds212

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 629 postów

Napisany 12 sierpień 2012 - 23:11

Pszenica Ozima i jara Witam. Mam problem w tym roku po wymłóceniu pola pszenicy ozimej okzalo sie z ejest ona z mużem nie wiem czy była złe zaprawiona czy co skad on sie wgl wzial nigdy u nas nie bylo. I teraz mam pytanie co teraz z nią zrobic, bo przecież zaden młyn jej nie wezmie znacie moze jakies miejsca w łodzkim gdzie by kupili tkową np na pasze do jakiejs hodowli.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Pszenica Ozima i jara Dzisiaj, 14:22
  •  

#3522 Share Vril

Vril

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 661 postów

Napisany 13 sierpień 2012 - 08:08

Pszenica Ozima i jara Pierwszy raz taką nazwę słyszę-co to znaczy "mużem" ???

#3523 Share kombajnista84

kombajnista84

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 519 postów

Napisany 13 sierpień 2012 - 11:34

Pszenica Ozima i jara no ja tez sie własnie zastanawiałem i nie mam pojecia o co chodzi...

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#3524 Share mds212

mds212

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 629 postów

Napisany 13 sierpień 2012 - 12:30

Pszenica Ozima i jara No moze to sie fachowo inaczej nazywa u nas tak wołają. Chodzi o to ze niektore ziarka sa takie czarne jakby nadgnite, malo ich jest ale sie trafiają

#3525 Share niebieski

niebieski

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 142 postów

Napisany 13 sierpień 2012 - 15:31

Pszenica Ozima i jara Słyszałem, że na śnieć cuchnącą mówią „murzyn”, bo po koszeniu takiej pszenicy kombajnista jest czarny, ale może to być głownia pyląca. Powodem najprawdopodobniej było źle zaprawiony materiał siewny. Ale jeśli są to tylko małe ciemne punkty na ziarnie to może być wynikiem żerowania mszycy w fazie tworzenia się ziaren.

#3526 Share mds212

mds212

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 629 postów

Napisany 13 sierpień 2012 - 20:06

Pszenica Ozima i jara Chyba własnie to co kolega napsial wyzej ta śniec.

#3527 Share gwozd

gwozd

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1789 postów
  • Zainteresowania:kynologia, botanika itp

Napisany 14 sierpień 2012 - 08:15

Pszenica Ozima i jara Z tego co zauwarzyłem zeszłej zimy przetrwanie w dużym stopniu zależy od terminu siewu i jakości, lub bardziej przygotowania gleby. Bogatka siana w optymalnym terminie po dwu różnych przedplonach różnie przezimowała. Po ziemniakach na oborniku zimowanie było idealne a po jęczmieniu i poplonie z gorczycy była przesuszona gleba. Kiełkowanie było słabe późne i rociągnięte w czasie w efekcie dużo wypadło w zimie. Zastanawiałem się czy nie przesiewać ale nie miałem jarej więc zostało. Łączny plon z tej po ziemniakach i jęczmieniu to około 5t. Tonacja po łubinie na nasiona siana w również w optymalnym terminie zimowała róźnie w zależności od zmienności gleby. Na rędzinach gdzie miała problemy z kiełkowaniem dużo wypadło, Uszkodzona była również w miejscach gdzie wywiało śnieg do gołej ziemi ale tragedii nie było, U sąsiada prawdopodobnie legenda po mieszance jęczmienia z owsem siana dość wcześnie dała dobry plon 3t, tak mówił. A ta sama odmiana zasiana po koniczynie czerwonej tylko późno została przesiana jarą. Byłoby dobrze gdyby nie jesienna susza ale i tak nigdy nie odważe się siać pszenicy o zimotrwałości mniejszej jak 4.
Mam nadzieję że nikogo nie zanudziłem

Uprawia ktoś pszenice twardą - durum???

#3528 Share miszka31

miszka31

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1138 postów
  • Zainteresowania:maszyny rolnicze

Napisany 14 sierpień 2012 - 22:02

Pszenica Ozima i jara ja ryzykuje i sieje, taka zima i jesień jaka była w zeszłym sezonie zdarza się raz na kilka, a nawet kilkadziesiąt lat. nie wolno opóźniać terminu siewu, bo ten czynnik ma bardzo duży wpływ na zimotrwałość.

#3529 Share kissmy...

kissmy...

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4292 postów

Napisany 15 sierpień 2012 - 09:08

Pszenica Ozima i jara właśnie przestrzeganie podstawowych zasad agrotechnicznych było zgubne w tym sezonie, wiosną należy jak najszybciej dokonać zasiewów, aby wykorzystać zapasy wody z zimy, a tymczasem w tym sezonie sucha była zarówno jesień, jak również zima i to opóźnione siewy sprawiły, iż rośliny doczekały się deszczu we wcześniejszej fazie rozwojowej, u nas wcześnie siany jęczmień został zasilony opadami dopiero w fazie kłoszenia, z pszenicą jarą było podobnie, stąd jestem zdania, iż należy ograniczać ryzyko dywersyfikując terminy siewu oraz wysiewając kilka odmian

#3530 Share Max83Max83

Max83Max83

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 164 postów

Napisany 15 sierpień 2012 - 09:11

Pszenica Ozima i jara Co myślicie o pszenicy Ksw Ozon.Jak plonuje,jak wygląda w tym roku.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#3531 Share SAUTER

SAUTER

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 425 postów

Napisany 15 sierpień 2012 - 10:17

Pszenica Ozima i jara A jaką odmiane pszenicy polecacie w monokulture?

#3532 Share POL1

POL1

Zaawansowany

• userphoto
  • Members
  • PipPipPip
  • 868 postów

Napisany 15 sierpień 2012 - 11:58

Pszenica Ozima i jara Panowie chciałbym w tym roku zaprawić pszenice na mokro Baytanem ale nie wiem jak można litrem środka zaprawić 300kg pszenicy ,Jak to się zaprawia? dotychczas zaprawiałem Sarfunem, Oxafunem na sucho.

#3533 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 15 sierpień 2012 - 12:11

Pszenica Ozima i jara Stosuje się go 400ml + 200ml wody na 100kg pszenicy ozimej (przynajmniej ja takie informacje znalazłem). Czyli jak masz 300kg zboża musisz użyć 1,8l cieczy. Najlepiej ziarno wsypać do betoniarki, a środek wtryskiwać ropownicą. Najlepiej jak byś wsypał 100kg ziarna i 600ml cieczy na to wypryskał, bo jak będziesz miał za dużo, zboża to się tak dobrze nie wymiesza i tym samym, nie zaprawi, choć wylejesz tyle samo cieczy. Oczywiście, jak nie masz betoniarki i ropownicy, to mój pomysł się nie nadaje. Pozdrawiam.

#3534 Share Max83Max83

Max83Max83

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 164 postów

Napisany 15 sierpień 2012 - 12:15

Pszenica Ozima i jara Co myślicie o pszenicy Ksw Ozon.

#3535 Share POL1

POL1

Zaawansowany

• userphoto
  • Members
  • PipPipPip
  • 868 postów

Napisany 15 sierpień 2012 - 12:33

Pszenica Ozima i jara Pszenica SUPER.Mój znajomy sobie ją zachwala niska i ładnie sypała ziarno ładne.Ja biore teraz z centrali

Pszenica SUPER.Mój znajomy sobie ją zachwala niska i ładnie sypała ziarno ładne.Ja biore teraz z centrali

#3536 Share mds212

mds212

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 629 postów

Napisany 15 sierpień 2012 - 20:11

Pszenica Ozima i jara U nas 2 tydzien pada a jorki [prawie wszystkie stoja mam obawy ze porosną :(

#3537 Share solek01

solek01

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 658 postów

Napisany 16 sierpień 2012 - 07:02

Pszenica Ozima i jara Czym polecacie pryskać pszenieć od chwastów? Ja przeważnie powschodowo pryskałem gleanem okolo 15 g/ha. Mam teraz pola po rzepaku i zastanawiam się nad 5g Gleanu + Legato ale wychodzi to drożej i zastanawiam się czy warto. Na wiosnę i tak zawsze poprawiam.

#3538 Share bolid20

bolid20

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 594 postów
  • Zainteresowania:motoryzacja, rajdy, technika rolnicza

Napisany 16 sierpień 2012 - 09:09

Pszenica Ozima i jara Ja polecam Tolurex bo ma dogodny termin stosowania i nie zalega w glebie tak długo jak glean o ile sadzisz lub siejesz rośliny wrażliwe na pozostałości.
-----

#3539 Share mds212

mds212

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 629 postów

Napisany 16 sierpień 2012 - 09:59

Pszenica Ozima i jara U nas kazdy pryska Chwastoxem.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#3540 Share inwa

inwa

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 46 postów

Napisany 16 sierpień 2012 - 18:55

Pszenica Ozima i jara mds212. Tu chodzi o oprysk jesienny na miotłę i inne dziadostwo, a chwastox zostaw sobie na wiosnę. Ja zastanawiam się czy nie zastosować Komplet 560 sc, bo expert met kompletnie zawiódł w tamtym roku, wszystko musiałem poprawiać wiosną.