Skocz do zawartości

Zdjęcie

Pszenica Ozima i jara

22585 odpowiedzi na ten temat

#3401 Share akacja

akacja

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 404 postów

Napisany 29 czerwiec 2012 - 14:41

Pszenica Ozima i jara @M4t3usz.trochę za bardzo podchodzisz do sprawy programowo.pisząc iż podałem 150 kg saletry po 14 dniach od saletrosanu,zrobilem tak dlatego iz kondycja po tegorocznej zimie pszenicy byla katastrofalna.Praktycznie cała częśc naziemna byla wymarznieta i pszenica potrzebowała duzej dawki w celu szybkiej regeneracji.nie jest powiedziane że w przyszlym roku będzie tak samo,chyba lepiej żeby nie.także w tym temacie trzeba być elastycznym i dopasowywać swoje dzialanie do kondycji i stanu roslin.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Pszenica Ozima i jara Dzisiaj, 11:24
  •  

#3402 Share Boniar

Boniar

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 225 postów

Napisany 29 czerwiec 2012 - 18:15

Pszenica Ozima i jara Koledzy proszę o radę - w ozimej po 3 tyg. opadów non stop prawie, pojawiła się fuzarioza/septorioza (przynajmniej ja to tak widzę) - jest już dość dawno po kwitnieniu - mogę czymś poprawić w tej chwili ? czy już za późno?
Pytam bo nigdy nie pryskałem tak późno fungicydem
jako T2 tuż przed okresem opadów zdążyłem dać artea ale tylko na części areału

fotka1
fotka2
fotka3
fotka4

Edytowany przez Boniar, 29 czerwiec 2012 - 18:26.

#3403 Share silva

silva

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1498 postów

Napisany 29 czerwiec 2012 - 21:23

Pszenica Ozima i jara A no mam podobnie mimo że pryskane Falconem z tydzień temu. Może troszke ponad.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#3404 Share jaro1975

jaro1975

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 46 postów

Napisany 29 czerwiec 2012 - 22:07

Pszenica Ozima i jara ja też miałem podobny problem zastosowałem artea 0.5l na h i mam po problemie podobno nic skuteczniejszego na fuzarioze niema i lepiej się pospiesz z opryskiem b o zaraz wszystko zróżowieje i będzie pozamiatane

#3405 Share silva

silva

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1498 postów

Napisany 29 czerwiec 2012 - 22:23

Pszenica Ozima i jara Tylko u mnei fuzariozy prawie nie ma tylko bardziej septorioza

#3406 Share akacja

akacja

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 404 postów

Napisany 30 czerwiec 2012 - 06:55

Pszenica Ozima i jara W tym roku nasilenie septoriozy ogromne.
@silva u mnie też są minimalne oznaki septoriozy na akratosie,szczególnie tam gdzie w paru miejscach troszke słabsza gleba.Wynika to pewnie z braku opadów w maju,roślina oslabiona brakiem wody bardziej podatna na choroby.Artea na T3 powinna dać rade,natomiast na T2 sama sobie nie poradzi,spraktykowane nie tylko prze zemnie.
Znajomy który zarządza dużym gospodarstwem polecieli tydzień temu pszenice ozimą kombinacją z chemirolu na próbe 20/ha reszte zrobili falconem.
Propico+Brasifun.ten drugi nie ma rejestracji w zbozach tylko w rzepaku,ale dla wtajemniczonych ponoć mozna,zobaczymy.
Wyszlo Propico 05l/ha+0,3l/ha brasifun,propikonazol125g+tebukonazol 83g.
Zobaczymy jakie będą efekty bo cenowo dość ciekawie lekko ponad 60zł/ha.

#3407 Share M4t3usz

M4t3usz

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 282 postów
  • Zainteresowania:Wszelako rozmaite :)

Napisany 30 czerwiec 2012 - 12:24

Pszenica Ozima i jara @akacja, bardziej mi zależy na wyliczeniu czego ile potrzebuje, wiadomo, że wszystkie zabiegi będę wykonywał zależnie od warunków na plantacji. Ale nawet jeżeli zakładałem 300 kg Saletry na raz to chyba lepiej dać 200kg Saletrosan i 100 saletry z tego co mówisz, oczywiście pamietając nadal, że sypne tyle zależnie od tego jak będzie wyglądała pszenica po zimie.
A co do chorób grzybowych, to pszenżyto pryskałem Duett Ultra na T2 i fuzariozy widać b.mało, za to septorioza jest wszędzie.

#3408 Share Siwy7406

Siwy7406

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 310 postów

Napisany 30 czerwiec 2012 - 12:46

Pszenica Ozima i jara Ja zatosowałem na T3 już na początku występowania septoriozy 0,75 tebu +0,75 gwarant za kilka dni okaże się czy zadziałało także na fuzariozę.
Szymczak Robert (@deer) - Człowiek Roku Wielkopolski - wyślij sms o treści WLKP.20 na numer 72355 (koszt 2.46 zł z VAT)

#3409 Share matyziak

matyziak

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 272 postów
  • Zainteresowania:Maszyny leśne i rolnicze, wędkarstwo... etc.

Napisany 01 lipiec 2012 - 11:47

Pszenica Ozima i jara Nie uważacie ze obecne upały spowolnią, a może nawet zatrzymają rozwój chorób?

#3410 Share Siwy7406

Siwy7406

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 310 postów

Napisany 01 lipiec 2012 - 12:01

Pszenica Ozima i jara Jakie upały unas leje jak cholera od kilku tylko od wczoraj do dzisiejszego południa spadło 50mm wody/m2 wszystko pływa żyto się przewraca razem z korzeniami a zaraz zacznie i pszenica bo już miejscami się kładzie mimo 2 krotnego skracania. Co za po....ny rok nastepny jak nie urok to sraczka.
Szymczak Robert (@deer) - Człowiek Roku Wielkopolski - wyślij sms o treści WLKP.20 na numer 72355 (koszt 2.46 zł z VAT)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#3411 Share jaro1975

jaro1975

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 46 postów

Napisany 01 lipiec 2012 - 13:30

Pszenica Ozima i jara tak upał wstrzyma rozwój chorób grzybowych u mnie już trzeci dzień prawie nie padało i grzeje niemiłosiernie

#3412 Share matyziak

matyziak

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 272 postów
  • Zainteresowania:Maszyny leśne i rolnicze, wędkarstwo... etc.

Napisany 01 lipiec 2012 - 16:05

Pszenica Ozima i jara To tak jak u mnie, ostatni duży deszcz był z tydzień temu. wczoraj i dzisiaj to masakra jest. Póki co wilgoci w glebie jest wystarczająco...

#3413 Share farmermf

farmermf

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2170 postów

Napisany 01 lipiec 2012 - 18:44

Pszenica Ozima i jara pszenica która nie dostała t2 to masakra, za tydzień kosic mozna, choroby zmasakrowały ja.Reszta jakos się trzymna ale przy 32stopniach t w łanie jest ze 40stopni totez zboże się sparzy zapewne. Jakoś szału w plonie to ja nie widzę.

#3414 Share margoo78

margoo78

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 262 postów

Napisany 02 lipiec 2012 - 14:20

Pszenica Ozima i jara Na T2 w odmianie Muszelka dałem tylko ARTEA i rzeczywiście nie poradziła sobie z septoriozą plew, co ciekawe w innych odmianach sytuacja wygląda o niebo lepiej, widać taki urok Muszelki, że potrzebuje lepszej ochrony. A nawiązując do przedmówców, czy nie uważacie, że saletrosan zakwasza glebę (siarka + azot w formie takiej jak w moczniku). Mam ciężkie gleby gliniaste i do tej pory na pierwszą dawkę zawsze szła saletra. Czy ktoś potrafi mnie przekonać do saletrosanu?

#3415 Share akacja

akacja

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 404 postów

Napisany 02 lipiec 2012 - 15:35

Pszenica Ozima i jara Nie będe przekonywał każdy ma prawo wyboru.Jak nie wypróbujesz to sie nie przekonasz.Azot w saletrosanie występuje w formie azotanowo-amonowej 7/19,tak jak w saletrach tylko inny jest stosunek jednej formy do drugiej np w saletrach podział jest przewaznie 50/50.W moczniku natomiast występuje forma azotu amidowa,która ni jak nadaje sie jako forma startowa dla ozimin.

#3416 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 02 lipiec 2012 - 18:27

Pszenica Ozima i jara Margoo78 u mnie na t1 dalem tebu 0,7+mirage 1l a na t2 artea 0,55l na muszelke i tak samo septoriozy od cholery , duzo to moze plony obnizyc?

Edytowany przez Profil usunięty, 02 lipiec 2012 - 18:30.

#3417 Share Siwy7406

Siwy7406

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 310 postów

Napisany 02 lipiec 2012 - 18:55

Pszenica Ozima i jara Muszelka jest bardzo podatna na choroby kłosa w zeszłym roku takie choroby jak Fuzarioza i septorioza obniżyły u mnie plon ok 30-40% choć zastosowałem t3 tebu 0,6l nic to niedało. Muszelce trzeba aplikować mosną ochrone na t2 np. Olympus 1,0-1,2l +0,7-0,8 Soprano a na T3 0,4 artea + 0,4 tebu w tedy może coś to by dało ja już jej nie uprawiam byłem nia zawiedziony.

#3418 Share milanreal1

milanreal1

Nie zadzieraj z moderatorem :D

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8983 postów
  • Zainteresowania:Sport, muzyka i oczywiście rolnictwo.

Napisany 02 lipiec 2012 - 21:43

Pszenica Ozima i jara Fuzariozy tak duzo nie ma, przynajmniej u mnie. Za to septorioza plew robi co chce.
Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

#3419 Share Siwy7406

Siwy7406

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 310 postów

Napisany 02 lipiec 2012 - 21:49

Pszenica Ozima i jara Na septorizę najlepszy Gwarant 500 lu brawo 500 1,0-2,0l/ha w zależności od porażenia

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#3420 Share 1piotr1

1piotr1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 462 postów

Napisany 03 lipiec 2012 - 16:51

Pszenica Ozima i jara czy ktoś robi 3 zabieg fungicydowy w jarce ? bo po kolejnych dniach ulewnych dniach strasznie atakuje rdza... i pytanie co stosujecie i czy ekonomicznie się to opłaca... myślę zastosować coś taniego może jakiś tebukonazol....