Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
POL1    28

Ja mam porównanie na jednym polu przez pomyłkę wsiane 195kg/ha (średnio po wschodach 440szt./m2), a na drugim 140kg (310szt./m2). Teraz to pole z 140kg/ha wygląda lepiej, jest lepiej pokrzewione i się tak nie "bije" o przestrzeń.

Kolego wklej fotki tej pszenicy co siałeś 140kg/h.

Chętnie ujże to pole.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

ja wysiałem w 2010 roku 125 kg kranicha, nie pamiętam obsady, ale plon mimo wiosennej suszy przekroczył 6t/ha, co w moim gospodarstwie jest już bardzo dobrym wynikiem w takich warunkach, lepiej plonowała tylko odmiana barroko 7t/ha (lepiej przezimowała, i stanowisko było bardziej wilgotne), natomiast adequat średnio 5t/ha, gdyż beznadziejnie przezimował na słabszej części stanowiska i miałem poważne problemy z zachwaszczeniem wtórnym (stąd zróżnicowany plon od 2-7t/ha, klasy IIIa-V)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Kolego wklej fotki tej pszenicy co siałeś 140kg/h.

Chętnie ujże to pole.

 

Co prawda nie sialem pszenicy, a pszenżyto, lecz myślę że zależność będzie podobna. Nadal chcesz to zdjęcie zobaczyć?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
POL1    28

Przenzyta nie bo przenżyto się bardziej krzewi ale przenicy chętnie :ph34r: u mnie jak bym wysiał 140kg/ha to na wiosne bym musiał pole zaorac.

 

ja wysiałem w 2010 roku 125 kg kranicha, nie pamiętam obsady, ale plon mimo wiosennej suszy przekroczył 6t/ha, co w moim gospodarstwie jest już bardzo dobrym wynikiem w takich warunkach, lepiej plonowała tylko odmiana barroko 7t/ha (lepiej przezimowała, i stanowisko było bardziej wilgotne), natomiast adequat średnio 5t/ha, gdyż beznadziejnie przezimował na słabszej części stanowiska i miałem poważne problemy z zachwaszczeniem wtórnym (stąd zróżnicowany plon od 2-7t/ha, klasy IIIa-V)

 

oooooo tu już 125kg/ha :rolleyes: i pomimo suszy 6t/ha :lol:

kurcze a może ktoś 100kg zasiał albo 90kg/ha?

Panowie humor to macie nie z tej ziemi.

Ja na wiosne sadze na moje 0.20 ar 100kg ziemniaków , myśle że plon będzie z 10 ton lekko <_<

Edytowano przez POL1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
POL1    28

jakby to powiedzieć @POL zeby cie nie urazić....mało jeszcze widziałeś

 

chyba tak :rolleyes: u mnie zboże nigdy nie sieje wiecej jak 2 lata , do siewu zawsze jest odczyszczone i zaprawione Scenicem albo Baytanem.W dawce 2X takiej jak zalecają .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
stas    7

A jaką odmianę pszenicy jarej polecacie? Może jakąś ościstą dobrą znacie? bo mam pole blisko lasu i boję się się dzików.

 

Mogę polecić odmianę BRYZA, miałem u siebie w tym roku i plonowała ok. 6 ton.

Czy działa na dziki to nie wiem, ale na sarny na pewno, bo miałem na jednym polu ościstą i zwykłą, to zwykła była dużo bardziej stratowana, a w ościstej to tylko takie półkola, czyli wchodziły i wychodziły.

Ta odmiana ma dobre parametry i łatwo się wymłaca, tylko wolniej idzie, bo ości trzymają na ślimaku w hederze.


,, Bo ja się czuję .......... maleńki jak robak, ......... ale króla nie widzę większym od siebie. " - jak mawiał Pan Franciszek.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek73    579

POL ponad 70 kg/ha pszenicy siałem i ukosiłem 6,5 tony z 1 hektara. Ale to była hybryda i koszty przewyższyły zyski i lepiej wyszła zwykła pszenica. Nie opłacało się.

Raz siałem jęczmień ozimy. Brakło mi jęczmienia i dosiałem pszenicą 100-110 kg. A powinno tej pszenicy siać 160kg. Plonu nie było. Ale pewnie też dlatego że to był jęczmień browarny i nie mogłem poszaleć. A jeszcze pole to był klin a pszenica w środku pola.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

odnośnie gęstości siewu

300nasion * 40 gram MTN/ 0.95 siła kiełkowania= 126.32kg na ha, 300 roślin * 1.5 kłosa= 450kłosów , 450 kłosów * 35 ziaren w kłosie * 40 gram MTZ=6,3t z ha, założenie czysto teoretyczne , ale jak najbardziej możliwe w realizacji. osobiscie sieje w granicach 180- 250 kg na ha. w pobliskim ODR najlepiej plonuja pszenice w doświadczeniach zasiane 400 nasion na metr i nawożone azotem w ilości 150kg N doświadczenia kilku letnie . norma wysiewu w ODR uwzględnia także polową zolność wschodów, i w zależności od odmiany przeważnie jest u nich wysiewane 150do 280 kg na ha w zależności od parametrów. Więc jak ktoś sieje 300 kg materiałem wątpliwej jakości to nie ma co się śmiać. niższe normy wysiewu zaleca się na gleby słasze gdyż nie są w stanie wyżywić bujnych łanów

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Przenzyta nie bo przenżyto się bardziej krzewi ale przenicy chętnie :ph34r: u mnie jak bym wysiał 140kg/ha to na wiosne bym musiał pole zaorac.

 

 

oooooo tu już 125kg/ha :rolleyes: i pomimo suszy 6t/ha :lol:

kurcze a może ktoś 100kg zasiał albo 90kg/ha?

Panowie humor to macie nie z tej ziemi.

Ja na wiosne sadze na moje 0.20 ar 100kg ziemniaków , myśle że plon będzie z 10 ton lekko <_<

 

 

Taki mały cytacik z doświadczenia przeprowadzonego przez pewną Polską firmę w ostatnim sezonie. "Najwyższy plon uzyskano w przypadku poletka: siew 27 września, 200 roślin na m2 (100kg/ha) to 101dt z ha" ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dmarcel    0

zastanawiam sie jak zagospodarować 9h 3a. pole ugorowane 10 lat. myślałem na jesieni posiać pszenicę. jednak teraz muszę rozdrobnić rosnące chwasty, zwapnować następnie glifosa orka i 10 kg/h rzepaku na przeoranie w czerwcu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
akacja    92

Widzę dość ciekawy temat się rozwinął.Optymalna ilość kg/ha wysiewu nasion powinna być opracowana indywidualnie dla każdej odmiany pszenicy,nie zawsze będzie tak iż taka sama ilość wysiewu dla np Bommera czy też Ludwiga+ ten sam termin siewu i te same zabiegi agro-chemiczne = ten sam plon.Każda odmiana posiada optymalną obsadę na jednostce[m2] względem terminu siewu,rejonu i stanowiska,oraz chęci uzyskania odpowiedniej ilości kłosów na m2.Wszystkie dane szacunkowe odnoszą się do jednostki

1.Po wschodach.

2Przed spoczynkiem zimowym[odsada,stopień rozkrzewienia]

3.Po ruszeniu wegetacji wiosennej

4.Po zakończeniu procesu krzewienia[ilość pędów produktywnych]

5.Obsada kłosów

6.Ilość ziarniaków w klosie.

Każda z tych czynności odnosi się do m2.Dla tego też siew zawsze pod tym kątem razy MTZ razy siła kiełkowania.Oczywiście im większy np. MTZ oraz mniejsza siła kiełkowania tym wieksza ilość kg/ha,ale kto sieje ziarno o mniejszej sile kiełkowania niż np 85%.Szczerze powiem nie znam odmiany pszenicy ozimej gdzie producent zalecałby taką odsadę na m2[przy optymalnym terminie siewu] gdzie po przeliczeniu w/w parametrów ilość kg/ha przekroczyłaby 200kg.,a jeżeli ktoś sieje 300kg/ha to poprostu nie wie co sieje lub czym sieje.

 

Ps.Dlaczego nikt nie podjął tematu wywołanego przez jednego z kolegów na temat techniki bezorkowej.Chętnie podziele się zdobytymi doswiadczeniami,choćby na temat siewu rzędowego rzepaku w ilości 2kg/ha i obsadzie 25 szt/m2.Od czterech lat przerabiam temat i widze więcej pozytywów niż negatywów.Chetnie sam także poszerzę wiedzę w tym zakresie.Ogólnie uważam iż taką maszynę jak pług powinno się wyeliminować szczególnie na glebach niższych niż 4a.pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

aby wybrać właściwą obsadę należałoby znać przebieg warunków atmosferycznych, a takiej wiedzy żaden rolnik niestety nie posiada stąd należy obrać jakąś rozsądną strategię uprawy i czynnie ją realizować minimalizując w miarę możliwości wpływ czynników ograniczających plon na każdym etapie produkcji,

 

odnośnie do uprawy bezorkowej w kontekście rzepaku zapraszam tu: http://www.agrofoto....40#entry1040821

moim zdaniem uprawa pasowa to obecnie najlepsza z dostępnych technologii, ale muszę zapytać tutaj, która odmiana rzepaku ma MTN ponad 7g (przyjąłem 90% siłę kiełkowania)?

 

jak rozumiem jako gleby niższe niż 4a masz na myśli gleby średnie i ciężkie, w nich istotnie pług czyni największe spustoszenie, niestety nad technologią uprawy pasowej dopiero się pracuje (z tego co się orientuję pracuje nad tym amazone), więc obecnie pozostaje tradycyjny siew rzędowy oraz siew rzutowy, wskażcie proszę jakich maszyn używacie do uprawy bezorkowej, ja mam tylko kultywator ścierniskowy oraz kompaktową talerzówkę

Edytowano przez kissmy...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

do kelegi akacja. jak pisałem u nas pobliski ODR robi doświadczenia z gęstością siewu i nejlepiej wypadaja pszenice siane w liczbie 400 nasion, są też doświadczenie z liczbą 250 nasion , wyniki są bardzo zbliżone, 400 nasion na metr może odpowiadać 280 kg pszenicy na ha w zależności od paramtrów ziarna zdarza sie że masa ziarna przekracza 55g, co po założeniu polowej zdolności wschodów i siły kiełkowania w przybliżeniu daje 280 kg

 

zestawienie najlepszych wyników plonowania pszenicy 2009 rok konkurs

1 -11.37 t/ha turkis klasa gleby 3,4 gęstość 350 nasion pow pola12ha

2 -10.2t/ha lauffer 4 400 pow pola7.2

3- 95.4t/ha bogatka 1,2,3a 350 pow pola 108.5ha

korzystając z doświadczenia rolników można założyć, że optymalna obsada to 350 roślin metr, ale należy zaznaczyć że są to dane z bdb stanowisk

50g *350*90%= 194kg/ha

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
akacja    92

Bardzo dobrze kolego @piotrekja24 że są jeszcze ODR-y które takowe badania przeprowadzają i to że ty masz do nich dostęp.Przemawia to jak najbardziej na plus dla Ciebie i innych rolników,Nasuwa się tylko pytanie.Czy sensowne jest prowadzenie badań pod kątem zwiększania obsady na jednostce?Może inaczej czy to jest cel przyszłościowy,biorąc pod uwagę fakt iż za parę lub parenaście lat będziemy mieli do dyspozycji tylko odmiany hybrydowe,a ilość wysiewu takich odmian względem jednostki jest nam dobrze znana.Jak sam piszesz wyniki między obsadą 250 szt/m2 a 400szt/m2 są bardzo zbliżone,więc moim zdaniem wszystko przemawia za obsadą mniejsza,oczywiście w optymalnym terminie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

nie pamiętam już źródła ale dla pszenicy jarej zwiększenie obsady optymalnej o 100szt/m2 nic nie dawało, ale już 200 w znacznym stopniu podniosło plon, więc należy poszukiwać potencjału plonotwórczego w różnych czynnikach, szczególnie dlatego, że nie mamy wpływu na przebieg warunków atmosferycznych i przede wszystkim go nie znamy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
koniu    841

Kto z was stosuje uprawe bezorkową? Jakie zabiegi stosujecie od momentu zakończenia się żniw. Jaka jest różnica w plonie między normalną uprawą?

 

Kto z was stosuje uprawe bezorkową? Jakie zabiegi stosujecie od momentu zakończenia się żniw. Jaka jest różnica w plonie między normalną uprawą?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
major_89    36

Ja kiedyś praktykowałem bezorkową na pewnych działkach jednak ją zażuciłem, technologia ta nie jest właściwa na wszystkie rodzaje gleby. Mógłbyś powiedzieć o jaki typ uprawy bezorkowy ci chodzi ( konserwująca czy w mulcz) bo to wszystką pod to się podpisuje. Po pierwsze musisz mieć sprzęt. Najlepiej ciężki agregat talerzowy lub podorywkowy (gruber), do tego głębosz bo co kilka lat musiałbyś poruszyć podglebie. Zasada jest taka że po przedplonie niszczysz ściernisko, potem je pielęgnujesz ( w tym zabiegi glifosat) przez 2-3 tygodnie, następnie głęboka uprawa bez orkowa (Agregat 15-20 cm) i siew. Tak to u mnie wyglądało. W pierwszym roku stosowania różnice w plonie były dla pszenicy mało znaczące ale już dla rzepaku to 0,5 t/ha.

W załączonym linku masz taką publikacje z cukrowni. Na ostatniej stronie jest porównanie technologi warto zajrzeć. http://www.liz.pl/in...p/content/1616/

Edytowano przez milanreal1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
POL1    28

Z tego co zauwazyłem to trochę ludzi po wykopkach tylko wpada agregatem i odrazu sieje.

Za ciekawie to nie wyglada.

No ale oszczędnośc niby jakaś na paliwo jest.

Czasem jak widzę jak ludzie sieją zboża to lepiej by ich nie siali.

Będę miał czas na wiosne to zrobie fotkę jak sąsiad zza miedzy uprawia pole , co prawda chwastów zawsze wiecej jak zboża ale ważne że dopłata jest unijna. :lol:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
major_89    36

Jak u mnie jeden gość ma agregat uprawowo siewny, skubany wpada na na wcześniej ztalerzowane ściernisko. Robota idzie mu wspaniale pole równe i ładnie doprawione. Co prawda samosiewów zbóż lub rzepaku ma co niemiara, lecz z tym można sobie poradzić. A jak mu sie rodzi? to nie wiem lecz po wyglądzie łanu źle to nie wygląda. Może i sam kiedyś się zaczne tak bawić lecz najpierw muszę kupić nowy ciągnik 180KM i agregat uprawowo siewny za jakieś 100 tyś. zł. :) W spółdzielniach produkcyjnych lub innych gospodarstwach wielkoobszarowych to technologię stosują z powodzeniem. Fajnie by było dotszeć do jakiś ekonomicznych obliczeń opłacalnośći.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2248

@POL1 mego sąsiada i tak nie przebijesz na polu kolory tęczy i chwastów co nie miara :D . Dzieki czemu mam ciężką walkę z chwastami od granicy ;[

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
POL1    28

Myślisz że ja nie mam.Ostu tyle co nie miara o szczawiu i pokrzywach nie wspomne.Ale walcze z tym więc mam czysto ale co pokropie to w innym miejscu na nowo się chwasty klują.

Przecież nie spryskam mu zboża bo dokładał nie będę do tego.

A tak ma uprawione i tak zasianą pszenice że trzeba dobrze iść by się nie wywrócić takie doły w polu i bruzdy.

Ano bober metrowy zaorał na raz pługiem zardzewiałym , zawlukł i zasiał. :rolleyes:

No plus tego taki że dzika gadzina ma gdzie bytować :D :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez danielhaker
      Jakie będą ceny pszenicy w sezonie 2019? W jakich cenach jest zboże ozime w różnych regionach Polski? Z tego co pisaliście w poprzednim temacie o notowaniach pszenicy ceny rosną. Jak myście do kiedy będzie ten wzrost? Kiedy najlepiej sprzedać? Czy ubiegłoroczna susza tak mocno wpływa na ceny zbóż? Jakie są opinie rolników? Zapraszamy do dyskusji!
      Kontynuacja tematu: 
       
    • Przez DamianChuchro
      Czego to może być objawa. Zboże zaczyna żółknąć na końcach liści ? Za duża dawka oprysku dolistnego? Czy susza?

    • Gość
      Przez Gość
      Witaj, dziś planuje zrobić zabieg T1 w pszenicy bez skracania. Planuje dać Mirage 450EC do tego siarczan magnezu, plonvit z zboża, Tytan i PLONVIT OPTY i powiedz mi czy nie za dużo odżywek ost padało z niedzieli na poniedziałek i czy dodać do tego jeszcze Duett Star 334 SE BASF ?
    • Przez Romek3249
      Witam, z uwagi na panującą suszę nie było możliwe wykonanie u mnie skracania w fazie BBCH 30-31 w pszenicy i pszenżycie, teraz przez weekend spadło 8mm, rośliny odżyły i powraca temat skracania, obecnie rośliny są w fazie 3 kolanka więc zaczął się wielki okres w którym nie powinno się stosować regulatorów wzrostu, pozostaje więc skracanie w fazie liścia flagowego, tylko jakimi środkami najlepiej to zrobić ? Myślałem o samym cerone w dawce 0,6-0,8, mieszance moddusa 0,2 i cerone 0,4, oraz o medaxie (max czy top ? nigdy nie stosowałem medaxu, jeżeli już to jakie dawki ?) Dodam że odmiany to Arkadia i Rotondo, w obu przypadkach nawożenie 160kg N. Ktoś z większym doświadczeniem coś poradzi ?
    • Przez sports2011
      Witam , mam pytanie pszenica od kolanka w górę idzie w bok zamiast wptost oraz kłosy są poskręcane . Nigdy nie miałem takiego przypadku i nie wiem czy to objaw choroby czy oprysk jakiś zaszkodził ?



×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj