Polecane posty

jaro8540    1

A ja myśle , że to zgorzel. Przedplonem pewnie było zboże[na foto widać resztki] .Zaprawiasz zboże?


Piwo to moje paliwo

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
SOKAN    13

U mnie są podobne objawy, a przedplonem był rzepak. Ale było głęboko zasiane. Coś mi się wydaje że w którymś nr.T.A. Polska była fota z takimi objawami. Nie wiem tylko który nr. gazetki.

Edytowano przez SOKAN

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bolid20    98

Z tą głębokością nie byłbym taki pewien bo ja pszenicę zawsze sieję na ok 5cm, i wg mnie lepiej się przez to krzewi i zimuje.


-----

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marcin2057    22

podobne jest do choroby septoriozy siewek, lecz jeśli nie występuje na całym polu to są to objawy głębokiego siewu, u mnie od granicy są takie same obiawy, 2 rurki się zawiesiły i siało się zbyt głęboko ok 10 cm

Edytowano przez marcin2057

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
POL1    28

Aha.Jak na razie pszenica piękna , Kobra piękna ciemno zielona , zobaczymy która za rok wyda największy plon. :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
akacja    92

czasami takie objawy mają miejsce po przez nie równe wykonanie orki przedsiewnej.W miejscach gdzie orka wykonana została płyciej,a wiec resztki pozniwne są w warstwach wyższych i mają kontakt z rośliną uprawianą zararzając się chorobami podsuszkowymi,ten sam problem wystąpi podczas zbyt głębokich przypadkowo siewów.Gdy nastąpi żółknięcie placowe to już jest wirus żółtej karłowatości jęczmienia,ale u kolegi Poola czytam iż wszystko wróciło do normy po opadach pewnie ;) także ok.przy uprawie w monokulturze należy jak najbardziej odizolować warstwe siewną z wartwą resztek pożniwnych.pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
miszka31    31

Z tą głębokością nie byłbym taki pewien bo ja pszenicę zawsze sieję na ok 5cm, i wg mnie lepiej się przez to krzewi i zimuje.

 

 

bzdury panie prawicie, przy zbyt głębokim siewie pszenica słabiej się krzewi, bo musi wytworzyć drugi węzeł krzewienia i jest podatna na choroby podstawy źdźbła.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
STANK    15

witam

koledzy u mnie są podobne objawy do tych na fotce tylko jeszcze bardziej końce aż czerwone , pszenica siana 02-10 jak skończyłem siać wieczorem to wtedy lało całą noc i przybiło ta która wzeszła wcześniej jest zielona a ta która się pokazała teraz właśnie ma aż czerwone końce wygląda to tak dziwnie

być morze to jest przyczyna głębokiego siewu lub jak u mnie deszcz przybił

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
thug    236

moim skromnym zdaniem może to być wirusowa żólta karłowatość bo mozaika żółta odpada bo ona widoczna jest dopiero wiosną .wirusowa karłowatość na jęczmieniu objawia sie żóltymi przebarwieniami a na pszenicy czerwonymi występuje w nasileniu podczas roku który obfituje w szkodniki szczególnie mszyce gdy jest susza albo gwałtowne działanie chłodu może też być niedobór składników pokarmkowych duże porażenie sąsiednich stanowiski np. terenów zielonych, miedz, planatcji kuku.powodem tej choroby może też być zbyt wczesny siew


Thug

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wikus666    0

witam moja pszenica byla siana ok 20 wrzesnia. woj opolskie,przedplon pszenica ozima, klasa ziemi v

zastanawiam sie czy nie wykonac zabiegu fungicydowego by chronic wczenie posiana pszenice.

prosze o pomoc

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Eryko    35

witam moja pszenica byla siana ok 20 wrzesnia. woj opolskie,przedplon pszenica ozima, klasa ziemi v

zastanawiam sie czy nie wykonac zabiegu fungicydowego by chronic wczenie posiana pszenice.

prosze o pomoc

 

Siejesz pszenice na Vklasie ? jakaś specialna odmiana na słabsze gleby?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wikus666    0

oczywiscie pszenica zaprawiana.

odmiana to brylant od osd.

w top agrar jest artykul o ochronie pszenicy juz jesienia ale chcialbym sie poradzic prawdziwych rolnikow.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

dajecie teraz jakieś odżywki na pszenicę? czy też nie ma to większego sensu, chciałbym dać teraz chociaż mangan i siarczan magnezu, aby dobrze przepłukać opryskiwacz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Powiem Ci tak, dobra zaprawa powinna uchronić pszenicę jesienią przed grzybami. Zagrożenie może być tylko w wypadku słabej zaprawy, lub złego jej zastosowania, a także gdy mamy długą, ciepła, wilgotną jesień i odmianę mocno podatna na grzyba.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
akacja    92

Koledzy występuje duże porarzenie wirusem żółtej karłowatości jęczmienia,jęczmieni i pszenic.Sprzyja pogoda,no i pamiętamy jakie było porażenie mszyc w czerwcu,to dziadostwo do końca nie wyginęło siedzi w miedzach,nie użytkach itd.

U mnie występuje porażenie w pszenicy sianej najwcześniej 20-wrzesień,puzniejsze zasiewy narazie czyste.Najlepszym rozwiązaniem byłby spadek temperatury poniżej 0,przez kilka dni w nocy,a tak niestety trzeba się pofatygować po jakiegoś śmierdziucha.Im wczesniej tym lepiej.

 

@kissmy..co do tkzw odzywek i ich stosowania.Wiadomą sprawą jest fakt im wyższa temperatura,oraz im więcej masy zielonej tym lepsze pobieranie składników wprowadzanych dolistnie.Mangan lepsze efekty stosowania wiosennego,wpływ na jakość ziarna itd.Chyba że stosowałeś wapnowanie przed siewem i to formą tlenkową to jak najbardziej mangan teraz.Siarczan magnezu tego nigdy nie zawiele szczególnie magnezu.Jeżeli posiadasz w swoich zbiorach odżywke z dużą zawartością P to jak najbardziej w tej chwili,nie zawsze roślinka może pobrać z gleby taką ilość fosforu jaką potrzebuje,a ten składnik akurat w największym stopniu odpowiada za dobrą zimotrwałość.

 

 

Ps.Panowie mam pytanko.Zamokły mi dwa bigi-baki Polidapu.Próbował ktoś może dolistnie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
major_89    36

Po przedplonach zbożowych gdy w ziemi aż roi się od patogenów grzybowych, sama zaprawa to często zamało, szczególnie tych które działają powierzchniowo tiuram, plochroraz, itp. . Może tegoroczna jeśień nie jest dobrym przykładem lecz rok temu w mojej okolicy od mączniaka i septoriozy paskowanej aż się roiło na polach. No i co nam rolnikowm wtedy pozostaje? Chronić. w obecjej chwili mamy do dyspozycji pare produktów do jesiennej ochrony z których cenie: Artea, Bumper Super.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
majes    5

pszenica doiero zaczyna kielkowac, 1, 2 liscie bedzie miala za kilkanascie dni nie bedzie za pozno na oprysk herbicydowy jak nie bedzie mrozow?


.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
major_89    36

W niskich temperaturach najlepszy będzie środek zawierający chlorotoluron ( tolurex itp) . Można nim pryskać nawet przy mninusowych temperaturach ale sam będzie działał jak temperatura będzie utszymywać się co najmniej w granicy 3-5 stopni. Tylko niezniszczysz samosiewów rzepaku, a użycie glenu w niskich temperaturach to inna bajka.

Edytowano przez milanreal1
cytowanie poprzedniego posta

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
majes    5

no wlasnie mam jeszcze troche mieszanki glean legato isoguard. tym lepiej juz nie pryskac?

Edytowano przez milanreal1
cytowanie poprzedniego posta

.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez danielhaker
      Jakie będą ceny pszenicy w sezonie 2019? W jakich cenach jest zboże ozime w różnych regionach Polski? Z tego co pisaliście w poprzednim temacie o notowaniach pszenicy ceny rosną. Jak myście do kiedy będzie ten wzrost? Kiedy najlepiej sprzedać? Czy ubiegłoroczna susza tak mocno wpływa na ceny zbóż? Jakie są opinie rolników? Zapraszamy do dyskusji!
      Kontynuacja tematu: 
       
    • Przez DamianChuchro
      Czego to może być objawa. Zboże zaczyna żółknąć na końcach liści ? Za duża dawka oprysku dolistnego? Czy susza?

    • Gość
      Przez Gość
      Witaj, dziś planuje zrobić zabieg T1 w pszenicy bez skracania. Planuje dać Mirage 450EC do tego siarczan magnezu, plonvit z zboża, Tytan i PLONVIT OPTY i powiedz mi czy nie za dużo odżywek ost padało z niedzieli na poniedziałek i czy dodać do tego jeszcze Duett Star 334 SE BASF ?
    • Przez Romek3249
      Witam, z uwagi na panującą suszę nie było możliwe wykonanie u mnie skracania w fazie BBCH 30-31 w pszenicy i pszenżycie, teraz przez weekend spadło 8mm, rośliny odżyły i powraca temat skracania, obecnie rośliny są w fazie 3 kolanka więc zaczął się wielki okres w którym nie powinno się stosować regulatorów wzrostu, pozostaje więc skracanie w fazie liścia flagowego, tylko jakimi środkami najlepiej to zrobić ? Myślałem o samym cerone w dawce 0,6-0,8, mieszance moddusa 0,2 i cerone 0,4, oraz o medaxie (max czy top ? nigdy nie stosowałem medaxu, jeżeli już to jakie dawki ?) Dodam że odmiany to Arkadia i Rotondo, w obu przypadkach nawożenie 160kg N. Ktoś z większym doświadczeniem coś poradzi ?
    • Przez sports2011
      Witam , mam pytanie pszenica od kolanka w górę idzie w bok zamiast wptost oraz kłosy są poskręcane . Nigdy nie miałem takiego przypadku i nie wiem czy to objaw choroby czy oprysk jakiś zaszkodził ?



×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj